Search
Generic filters
مهمترین ارزها

مهم ترین ارزهای دنیا چیست؟

آشنایی با ارزهای مهم دنیا

آشنایی با ارزهای مهم دنیا از تاثیر آن بر زندگی روزمره‌مان گرفته تا انجام فعالیت‌های اقتصادی، برای همه افراد مهم است. ارزهای جهان معمولا ارزش خود را از طریق قدرت اقتصادی کشور به دست می‌آورند.

از این رو بسیاری از اقتصادهای بزرگ دنیا از این ابزار برای تاثیرگذاری روی کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. شاید یکی از دلایل به وجود آمدن ارزهای دیجیتال مقابله با همین موضوع است. در این مطلب به معرفی ارزهای مهم دنیا پرداخته‌ایم تا بتوانیم برای حضور موثر و پررنگ در چرخه اقتصادی دانش کافی نسبت به این موارد داشته باشیم.

ارزهای مهم دنیا

دلار یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین ارزهای دنیاست، اما در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا امکان مبادلات مالی به وسیله دلار بسیار سخت شده است. ما در ادامه به ارزهای مهم دیگری اشاره می‌کنیم که می‌توانیم از آن‌ها برای مبادلات مالی استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی
راهنمای کامل دنیای ارزهای دیجیتال به زبان ساده (قسمت اول)

یورو

واحد پول کشورهای اروپایی منطقه یورو است که از ژانویه سال ۲۰۰۲ به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. هدف از داشتن یک واحد پولی مشترک، تثبیت قیمت کالاها، رشد اقتصادی و به دست آوردن منافع مشترک و تقویت هویت اروپایی توسط کشورهای اروپایی بود.

در پیمان ماستریخت که در سال ۱۹۹۲ به امضای چندین کشور اروپایی رسید، ساختار واحد پول یورو شکل گرفت که نماد آن حرف اپسیلون یونانی (€) است. یورو تنها در ۱۷ کشور اروپایی مبادله می‎‌شود. بانک مرکزی اروپا (ECB) در شهر فرانکفورت آلمان قرار دارد که صدور اسکناس یورو فقط بر عهده این بانک است.

پوند

پوند یا به عبارت صحیح‌تر پوند استرلینگ واحد پول بریتانیای کبیر است. بر اساس اسناد معتبر پوند استرلینگ قدیمی‌ترین واحد پول در جهان محسوب می‌شود. اولین اسکناس با واحد پولی پوند هم در سال ۱۶۹۴ توسط بانک مرکزی انگلستان چاپ و عرضه شد و تا به حال توانسته ارزش خود را به عنوان یکی از مهمترین ارزهای دنیا حفظ کند.

لیر

لیر یا به عبارت صحیح‌تر لیره واحد پول کشور ترکیه و قبرس شمالی است. لیره برای اولین بار در سال ۱۸۴۳ و با نام لیره عثمانی منتشر شد. چاپ و عرضه لیر ترکیه بر عهده بانک مرکزی ترکیه (ایش بانک و آک بانک) است. جالب است بدانید در سال ۲۰۰۳ به دلیل تورم ارزش لیر ترکیه به حدی پایین آمد که به همین علت  در سال ۲۰۰۵ ترکیه به یکباره ۶ صفر از پول ملی خود کم کرد.

روبل

روبل واحد پول رسمی کشور روسیه است. از آنجایی که شوروی سابق یکی از دو قطب بزرگ اقتصادی در جهان محسوب می‌شود. روبل روسیه هم همچنان ارزش خود را به عنوان یکی از ارزهای مهم دنیا حفظ کرده است.

روبل تا سال ۱۹۶۱ هیچ پشتوانه‌ای نداشت و تنها به صورت یک اعتبارنامه یا چک مورد استفاده قرار می‌گرفت. در نهایت در سال ۱۹۶۱ با پشتوانه طلا به عنوان یک واحد پول رسمی عرضه شد. حتی پس از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ هم سران حکومت روسیه واحد پول روبل را تغییر نداند.

تا سال ۲۰۰۶ این ارزی نمادی نداشت. در این سال بانک مرکزی روسیه برای رقابت با دلار و یورو تصمیم گرفتند نمادی را برای روبل انتخاب کند. این کار نزدیک به هفت سال طول کشید و در نهایت در سال ۲۰۱۳ بالاخره نماد (₽) از بین هزاران نماد پیشنهادی انتخاب شد.

مطلب پیشنهادی
راهنمای کامل دنیای ارزهای دیجیتال به زبان ساده (قسمت دوم)

فرانک

فرانک واحد پول چند کشور فرانسوی زبان از جمله فرانسه، سوئیس، بلژیک، لیختن اشتاین و کشورهای آفریقایی فرانسوی زبان است. فرانسه از سال ۲۰۰۲ از یورو به عنوان ارز رسمی این کشور استفاده می‌کند. فرانک سوئیس به دلیل اعتبار موسسات مالی این کشور یکی از قدرتمندترن و مهم‌ترین ارزهای جهان محسوب می‌شود. نماد فرانک سوئیس (₣) است که به اختصار در بازارهای مالی با (CHF) شناخته می‌شود و در کشورهای سوئیس و لیختن اشتاین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یوان

یوان واحد پول رسمی کشور چین است که با نماد (元) و به صورت اختصاری با کد CNY  نشان داده می‌شود. جالب است بدانید تا قبل از سال ۱۹۹۷ یوان ارز رسمی کشور محسوب نمی‌شد و مبادلات به وسیله گواهی‌نامه‌ها ارزی انجام می‌شد.

در بین سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ با تثبیت نرخ یوان در برابر دلار این ارز وارد مبادلات تجاری بین‌المللی شد. از آنجایی که چین در سال‌های اخیر به یک ابرقدرت اقتصادی تبدیل شده است. ارز این کشور هم جزو مهم‌ترین ارزهای جهان به شمار می‌آید و در حال حاضر در سبد ارزهای مرجع صندوق بین‌المللی پول قرار دارد.

ین

ین واحد پول رسمی کشور ژاپن است که سومین واحد پول پر معامله در بازارهای جهانی محسوب است. نماد ین ژاپن (¥) و برای اولین بار در سال ۱۸۷۰ اسکناس‌هایی با این واحد پولی به چاپ رسید.

درهم

درهم واحد پول رسمی کشور امارات است که با نام اختصاری AED و DH شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر و با توجه به رشد اقتصادی این کشور ارزش درهم امارات نیز افزایش یافته است. درهم از کلمه یونانی دراخما گرفته شده است و بعد از تاسیس کشور امارت متحده عربی در سال ۱۹۷۱ به رسمیت شناخته شد.

ریال

بدون تردید مهم‌ترین ارز دنیا برای ما ایرانی‌ها ریال است. واحد پول ایران در حکومت‌های مختلف بارها تغییر کرده است تا امروز به صورت ریال به دست ما رسیده است. از قرن هفتم هجری تا اوایل حکومت پهلوی دینار بود، سپس در دوران قاجار تومان، قران و شاهی به عنوان واحدهای اصلی پول در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به این ترتیب که تومان واژه‌ای ترکی به معنی ۱۰ هزار، قران یک دهم تومان و معادل ۲۰ شاهی بود. اما از سال ۱۳۱۱ به دلیل کاهش ارزش قران و سخت شدن محاسبات مالی، ریال به عنوان واحد پول رسمی ایران انتخاب شد.

حق چاپ اسکناس حدود ۴۰ سال در دست بانک شاهنشاهی انگلستان قرار داشت تا اینکه در سال ۱۳۰۹ این حق به بانک ملی ایران واگذار شد و اسکناس ریال که از سال ۱۳۱۱ به عنوان واحد پول رسمی ایران محسوب شد، کاملا توسط بانک ملی ایران چاپ و عرضه شد.

 

مشکل نقل و انتقالات ارزی

آشنایی با ارزهای مهم دنیا برای هرکدام از ما خالی از لطف نیست. در سال‌های اخیر تحریم‌های اقتصادی برای بسیاری از کسب و کارها و خود مردم در ایران سخت شده است. همچنین برای تهیه یک سری لوازم و کالاهای اساسی مردم با مشکل مواجه هستند.

با توجه به شرایط برای رفاه زندگی مردم، پلازیو قصد دارد بخش مهمی از کالاهای مصرفی مردم را با قیمتی مناسب در اختیارشان قرار دهد و همینطور محصولات ایرانی را به دیگر کشورهای صادر کند تا کسب و کارهای ایرانی با کسب درآمد ارزی بتوانند تاثیر مثبتی در چرخه اقتصادی کشور داشته باشند.

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *