Search
Generic filters
اصول چیدمان قاب عکس

اصول چیدمان قاب عکس روی دیوار

با وجود وسایل زیبا و ترکیب رنگی سازگار، باز هم هیچ‌چیز مانند قاب عکس نمی‌تواند به یک دیوار خالی رنگ و لعاب بدهد. عکس‌های خانوادگی، عکس کودکان، عکس‌های ازدواج و … همگی اصول خاصی در چیدمان را به خود اختصاص داده‌اند. این مقاله از مجله پلازیو با اصول چیدمان قاب عکس روی دیوار به روز شده است که به شما کمک می‌کند تا زیبایی خیره‌کننده‌ای را به فضاهای بی‌روح خانه ببخشید.

چیدمان ستونی و ردیفی قاب عکس

حفظ ترتیب و تقارن در چیدمان قاب عکس رو دیوار و چیدن قابل عکس ها به صورت ردیفی یا ستونی کنار هم، مدت‌هاست که از توجه طراحان داخلی دور شده است. اما اگر هنوز هم به این مدل از چینش قاب علاقه‌مندید یا فضای انتخابی شما چندان گسترده نیست تا مدل‌های دیگر را روی آن امتحان کنید، می‌توانید از اصول زیر بهره بگیرید.

شاید بد نباشد که عکس‌های مشابه از نظر رنگ و طرح را کنار هم قرار دهید. این قاب‌ها را معمولا به صورت دوتایی، سه‌تایی و چهارتایی کنار هم می‌چینند. برای جلوگیری از آلودگی بصری بهتر است فاصله این قاب‌ها از یکدیگر را مورد آزمون و خطا قرار دهید. گاهی کم و زیاد کردن فاصله قاب‎‌ها می‌تواند از شلوغی بصری بکاهد.

اصول چیدمان قاب عکس

می‌توانید قاب‌ها را شبیه به هم اما با عکس‌های مختلف انتخاب کنید. در این چیدمان، نوع عکس‌ها نباید متفاوت باشد. عکس‌ها می‌توانند طرح گل، طبیعت، حیوان یا حتی عکس‌های خانوادگی باشند.

می‌توانید قاب‌های شبیه به هم را طوری بچینید که با چینش آنها یک طرح هندسی ایجاد شود؛ مثلا با چیدن چهار یا ۹ قاب عکس در کنار هم یک مربع بزرگ روی دیوار را اشغال کنید. در این چینش می‌توانید اندازه قاب‌ها را کوچک و بزرگ در نظر بگیرید، به شرطی که تقارن چیدمان و شکل هندسی نهایی  به هم نریزد.

مطلب پیشنهادی
ترندهای دکوراسیون داخلی در سال ۲۰۲۲

ریسک انتخاب یک قاب عکس به‌صورت تکی بسیار بالاست، زیرا یک قاب بزرگ به تنهایی می‌تواند آلودگی بصری زیادی ایجاد کند یا حتی به اندازه کافی برای مخاطب جالب‌ توجه نباشد. بهتر است به جای نصب یک قاب مستطیل‌شکل بزرگ روی یک دیوار خالی از چند قاب کنار هم استفاده کنید.

چیدمان مارپیچی قاب عکس

برخی از ایده‌ها، چیدن قاب عکس را از حالت تقارن و ترتیب خارج می‌کنند. در مدل مارپیچ، شما می‌توانید یک قاب عکس را در مرکز قرار داده و قاب‌های دیگر را به صورت مارپیچ دور قاب اصلی بچینید. در مدل مارپیچ اجازه دارید از قاب‌های کوچک و بزرگ به صورت پراکنده استفاده کرده یا حتی قاب‌ها را از بزرگ به کوچک دور قاب مرکزی بچینید.

چیدمان بازتابی قاب عکس

چیدمان بازتابی قاب عکس

در این مدل از چیدمان ابتدا باید یک خط فرضی افقی یا عمودی را در نظر بگیرید و در یک طرف این خط و نزدیک به خط فرضی شروع به چیدن قاب‌ها کنید. سپس قاب‌ها را در طرف دیگر خط طوری نصب کنید که بازتاب قاب‌های دسته اول باشند. در هر حال با تعداد زوج قاب، این کار به راحتی انجام می‌شود.

چیدمان بازتابی قاب عکس

چیدمان پلکانی قاب عکس

اگر از این مدل چینش قاب عکس برای تزیین راه‌پله‌ها بهره می‌گیرید کار شما ساده است چون با یک فاصله ثابت از هر پله شروع به نصب ردیف اول قاب‌ها کرده و قاب‌های باقی‌مانده را نیز به سمت بالا هدایت و با فاصله دلخواه از ردیف اول نصب می‌کنید.

چیدمان پلکانی قاب عکس

برای چینش پلکانی قاب عکس در اتاق پذیرایی نیز کار کمی سخت‌تر می‌شود، زیرا ابتدا باید قاب اول را نصب کنید. سپس به اندازه ارتفاع قاب اول بالا بروید، به‌طوری‌که انتهای قاب بعدی نزدیک به ابتدای قاب اول باشد و این روند را برای ردیف اول تا انتها ادامه دهید.

چه دیواری را برای قاب عکس انتخاب کنیم؟

انتخاب دیوار مناسب، گام اول برای تزیین دیوار یا قاب عکس است. شما با تزیین دیوار با قاب عکس، در واقع محلی را برای استراحت چشم و ذهن خود فراهم می‌کنید. دیوار شاخص، یعنی دیواری که طراحی آن نسبت به سایر دیوارهای خانه متفاوت است یا روی رنگ و طرح آن تاکید بیشتری می‌شود؛ مثل دیوار اتاق پذیرایی یا دیواری که به محض ورود به خانه مشاهده می‌کنید، فضایی است که حتما برای چیدمان قاب از آن استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری در روحیه دارد؟

در برنامه‌ریزی برای تزیین دیوار با قاب عکس، انتخاب سبک هم مهم است. اینکه با چه چیزی ارتباط بصری بهتری برقرار می‌کنید، قاب‌هایی با تصاویر چاپی یا نقاشی‌شده؟ قاب‌های چوبی یا فلزی؟ قاب‌های بزرگ یا کوچک؟

در انتخاب مکان نصب قاب محدودیتی وجود ندارد. اما توصیه می‌شود اتاق‌های پذیرایی و خواب بدون قاب عکس نباشند. شما می‌توانید برای روح دادن به پذیرایی از قاب‌های عمومی‌تر استفاده کنید و تصاویر خصوصی‌تر را روی دیوار اتاق‌های خواب بچینید. برای محیط‌های مرطوب مثل سرویس‌ بهداشتی و حمام حتما از قاب‌های ضدزنگ استفاده کنید. در آستانه درهای ورودی و راهروهای باریک نیز نصب قاب توصیه می‌شود اما مراقب باشید که در استفاده از قاب زیاده‌روی نکنید، اصلا لازم نیست از همه دیوارها قاب عکس آویزان باشد.

ایده‌هایی برای چیدمان قاب عکس در دکوراسیون داخلی

چند نکته در چیدمان قاب عکس

نصب قاب، درست در بالای تلویزیون و میز تحریر و بالای تخت توصیه نمی‌شود. این کار تمرکز را حین تماشای تلویزیون، مطالعه و خواب سلب خواهد کرد.

مراقب ارتفاع قاب از زمین باشید. قاب عکس قرار نیست نزدیک به سقف یا نزدیک به زمین باشد.

از قاب‌هایی با وزن سبک استفاده کنید تا در صورت سقوط، خطر جدی به همراه نداشته باشد.

سخن پایانی

نصب قاب روی دیوار قانون خاصی ندارد. شما با خرید چند قاب عکس می‌توانید لذت بیشتری از حضور در یک مکان ببرید و آرامش بیشتری داشته باشید؛ بنابراین هنگام انتخاب، قاب‌هایی را خریداری کنید که ضمن هماهنگی با دیگر اِلمان‌ها مانند مبلمان، فرش، روتختی و کاغذدیواری، مطابق با سلیقه شما نیز باشد.

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *