Search
Generic filters
افسردگی و علائم آن در مردان

افسردگی و علائمی که باید آقایان را نگران کند!

مردان همواره افرادی قوی و کنترل‌کننده احساسات تلقی می‌شوند. چنین تصور غلطی به این دلیل ایجاد شده است که اغلب صحبت کردن درباره احساسات و برون‌ریزی کلامی برای مردان دشوار است. ضعف در توصیف احساسات در آقایان منجر به بروز علائم افسردگی در آنها می‌شود که بسیاری از دوره‌های مهم زندگی و تصمیم‌های حیاتی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مجله پلازیو را با تعریف افسردگی و علائم آن در مردان دنبال کنید. 

تعریف افسردگی 

افسردگی، متداول‌ترین نوع اختلال روانی است که با نشانه‌هایی از پرخاشگری، بی‌میلی و بی‌انگیزگی، عدم تمرکز بر افکار و نهایتا مرور همیشگی افکار منفی همراه است. این اختلال که ۲۰ درصد جمعیت بزرگسال کل جهان را به سمت خود کشیده، منشا ژنتیکی و محیطی دارد. براساس پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، افسردگی اختلالی است که تا سال ۲۰۳۰ بالاترین آمار را در سطح جهان خواهد داشت، به‌ویژه با شیوع بیماری کووید ۱۹ در دو سال گذشته که مردم جهان را در معرض فاکتورهای ایجاد افسردگی قرار داده است.

افسردگی و علائم آن در مردان

افسردگی و علائم آن در مردان

انواع افسردگی

افسردگی ماژور: نوع ماژور افسردگی، بیشترین عمق را دارد و علائم آن تا ماه‌ها پایدار می‌ماند. این علائم چنان قوی ظاهر می‌شوند که به‌راحتی می‌توان بین حال فعلی و زمانی که فرد به افسردگی مبتلا نبوده، تمایز قائل شد. افسردگی ماژور قادر است شغل، تحصیل، روابط فردی و اجتماعی افراد را به طور کلی مختل ‌کند و اصطلاحا فرد را در خود فرو ببرد. خلق افسرده و پرخاشگری در بالاترین سطح، کاهش چشمگیر وزن، کم‌خوابی و پرخوابی، سرآسیمگی و اختلال اضطرابی شدید، خود انتقادی افراطی و میل به خودکشی از علائم اختلال نوروتیک ماژور است.

افسردگی مینور: نوع مینور مدت کمتری دارد؛ یعنی ممکن است چند هفته وجود داشته باشد و سپس برای مدتی از بین برود؛ اما به‌هرحال نشانه‌های آن شبیه به افسردگی ماژور منتها با عمق و شدت کمتر وجود دارد. منشا این افسردگی که روابط فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ممکن است مصرف برخی داروها، نوشیدنی‌های الکلی و برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثل پارکینسون و دیابت باشد. در این حالت، فرد بی‌حوصله و عصبانی است و تمرکز پایینی روی کارهای خود دارد. تغییر در سبک زندگی یکی از کارهاییست که برای رفع افسردگی نوع مینور باید انجام داد.

افسردگی فصلی: این اختلال با تغییرات فصل، بروز پیدا می‌کند. بسیاری از افراد با شروع فصل پاییز و کاهش مدت روز، دچار این نوع از افسردگی شده و برای فرار از این اختلال به سمت پرخوری عصبی کشیده می‌شوند. افسردگی فصلی، خواب را نیز بیشتر می‌کند. علائم این اختلال با آمدن فصل بهار کمتر می‌شود.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

  • علائم فیزیکی افسردگی در مردان

اختلال نعوظ و مشکلات جنسی

درد عضلانی در ناحیه کمر و کتف

تپش قلب و درد قفسه سینه

مشکلات گوارشی نظیر اسهال یا یبوست

کاهش وزن شدید

  • علائم روانی افسردگی در مردان

کاهش میل جنسی

وسواس‌های فکری

پرخاشگری و تحریک‌پذیری بالا

اضطراب و بی‌قراری

افکار خودکشی

  • علائم رفتاری افسردگی در مردان

اختلال در ارتباط با خانواده و دوستان

ناسازگاری در محیط کاری

میل به روابط جنسی محافظت نشده

سوء‌مصرف مواد مخدر

نوشیدن الکل بیش از حد

افکاری که به افسردگی در مردان بیشتر دامن می‌زند

قانون یا همه یا هیچ: خطای شناختی یا همه یا هیچ، یکی از رایج‌ترین تفکرات منفی است که دارنده آن می‌پندارد اگر موقعیتی در بهترین حالت خودش نباشد فاقد ارزش و اعتبار است. باتوجه به اینکه اطراف ما پر از رویدادهایی است که اجازه نمی‌دهد تا همه چیز در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن قرار داشته باشد، داشتن چنین تفکری حتما ما را افسرده می‌کند. 

مثال: من باید در بهترین دانشگاه قبول شوم و اگر نشوم به دانشگاه نمی‌روم.

برچسب زدن به خود: افراد افسرده، در توصیف خود از کلماتی مثل ضعیف، بی‌لیاقت و بی‌ارزش یا عباراتی معادل این کلمات استفاده می‌کنند. فرد مبتلا با کمک یک مشاور باید با این برچسب‌زنی‌ها مبارزه کند و مچ‌گیری از خود را کنار بگذارد. 

مثال: اگرچه احساس بی‌ارزشی می‌کنم اما این احساس نمی‌تواند درست باشد.

فیلتر ذهنی: فیلتر ذهنی یک خطای شناختی است که باعث می‌شود، جنبه‌های مثبت یک اتفاق را به کلی نادیده بگیرید. افراد تحت تاثیر این خطای شناختی، زندگی را تار می‌بینند. 

مثال: رابطه بسیار خوبی با همسرتان دارید و او درک بسیار بالایی از خلقیات و روحیات شما دارد، اما او کاملا ناخواسته روز تولد شما را فراموش می‌کند و ناگهان همه ابعاد رابطه برای شما پوچ و بی‌ارزش می‌شود.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

اهمیت تشخیص افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان می‌تواند در دام رابطه علت و معلولی متقابل بیفتد؛ مثلا در حالی که افسردگی منجر به اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی می‌شود، متقابلا ناتوانی جنسی شدت افسردگی را بیشتر کند؛ یا همان‌طور که افسردگی، با از دست دادن شغل و کاهش توان مالی همراه است. کاهش توان مالی نیز موجب تشدید افسردگی می‌شود. در چنین شرایطی هر دو عامل با هم تقویت شده و درمان افسردگی سخت‌تر می‌شود. 

اختلال افسردگی را دست کم نگیرید، زیرا خودکشی ناشی از افسردگی در مردان ۳.۵ برابر بیشتر از زنان است و البته خودکشی به‌عنوان هفتمین علت مرگ‌ومیر در مردان خود عاملی نگران‌کننده محسوب می‌شود. اگر قادر نیستید افسردگی خود را با تکنیک‌های ساده درمان کنید برای رفع آن از یک متخصص کمک بگیرید.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *