Search
Generic filters
الپتیکال چیست

الپتیکال چیست و چه فوایدی دارد؟

اِلپتیکال Elliptical از دستگاه‌های ثابت ورزشی، با نام دیگر اسکی فضایی است. احتمالا این وسیله را در باشگاه‌های ورزشی زیاد دیده‌اید؛ دستگاهی که در مدت کوتاهی توانسته به یکی از محبوب‌ترین‌ها در تناسب و پرورش اندام تبدیل شود. الپتیکال یک تمرین‌دهنده هوازی است که با بالا بردن ضربان قلب و کمترین فشار به مفاصل، بسیار کارآ تر از تردمیل عمل می‌کند. الپتیکال چیست و چه فوایدی دارد؟ پاسخ به این سوالات را در بخش ورزش مجله پلازیو بخوانید.

فواید استفاده از الپتیکال

نحوه استفاده و حرکت با دستگاه الپتیکال

پیش از شروع کار با این دستگاه، لازم است بدانید که تمرین با الپتیکال ترکیبی از بالا رفتن از پله، پدال زدن و اسکی‌کردن است؛ حرکاتی که در نظر اول ممکن است برای شما وسوسه‌کننده به نظر رسیده و شما را مجاب به استفاده نادرست از این وسیله کند. فراموش نکنید که برای استفاده از هر وسیله ورزشی، لازم است ابتدا بدن خود را با نرمش یا چند دقیقه پیاده‌روی گرم کنید. اگر برای اولین بار است که با دستگاه الپتیکال تمرین می‌کنید، حتما راهنمای استفاده از دستگاه مطالعه کرده و از مربی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. 

مطلب پیشنهادی
دوچرخه ثابت و معجزه لاغری

برای شروع، پاهای خود را بر روی پدال بگذارید و رو به کنسول نگاه کنید. به محض پدال زدن، دستگاه شروع به کار می‌کند. با روشن کردن مانیتور دستگاه و فشار دادن پدال‌ها، همزمان دسته‌های الپتیکال را نیز با دست‌های خود حرکت دهید و شروع به تمرین کنید. با استفاده از دستورالعمل‌های روی کنسول یکی از برنامه های از پیش تعیین شده و مقدار سرعت و سختی پدال زدن را چک کنید و با فشردن دکمه میزان سختی در پدال زدن، مقاومت پدال را افزایش یا کاهش دهید. این ویژگی باعث می‌شود تمرین‌هایی با شدت بیشتر جهت افزایش ضربان قلب، انجام تمرین هوازی برای کاهش وزن و تقویت عضلات بدن را داشته باشید. به مرور باید بتوانید بدون گرفتن دسته‌های دستگاه، قادر به حفظ تعادل خود باشید و با حفظ کامل تعادل، مستقیم به جلو نگاه کنید. ویدیو زیر آموزش کار با دستگاه الپتیکال را به صورت ساده و کوتاه شرح می دهد.

 

فواید استفاده از الپتیکال

لاغری و چربی‌سوزی

دستگاه‌های الپتیکال دارای ۲ دسته ثابت و ۲ دسته متحرکند. با گرفتن دسته‌های متحرک می‌توانید دستان خود را هماهنگ با پاها به سمت جلو و عقب حرکت دهید. این کار، به ویژه اگر با مقاومت پایین دستگاه همراه باشد، تعداد حرکات شما را در یک بازه زمانی خاص افزایش داده و منجر به افزایش ضربان قلب و اکسیژن رسانی بیشتر به بدن و در نهایت چربی‌سوزی می‌شود. با وزن ۸۰ کیلوگرم، می‌توانید در هر ساعت روی دستگاه الپتیکال، حدود ۸۰۰ کالری بسوزانید. این میزان کالری با تغییر سرعت رکاب زدن و مقاومت دستگاه کم یا زیاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی
آموزش ورزش با دمبل در خانه

به کار گیری عضلات و عضله‌سازی

بدن برای حفظ تعادل از عضلات شکم و پاها و برای برخاستن و نشستن از ستون فقرات بهره می‌گیرد. بنابراین شما نیاز به تقویت عضلات در این نواحی دارید. با دستگاه‌های الپتیکال عضلات چهارسر، سرین و همسترینگ درگیر می‌شوند. عضلات پشت ساق پا نیز در این تمرینات به کار گرفته می‌شود، اما به میزان کمتر. برای تقویت عضلات مرکزی بدن و سوزاندن چربی‌های اضافه لازم است عضلات شکم را به چالش بکشید برای این کار، افزایش سرعت و مقاومت دستگاه نقش ویژه ای در به چالش کشیدن عضلات شکم خواهد داشت.

فواید استفاده از الپتیکال

الپتیکال چیست و چه تاثیری در چربی سوزی دارد؟

التیام دیسک کمر

دیسک کمر بیماری شایعی است که بسیاری را از ورزش کردن، حتی حرکات ساده بازمی‌دارد. ورزش با اسکی فضایی مانع از ایجاد فشار در ناحیه کمر و ستون فقرات می‌شود، اما چگونه؟ هنگامی که دسته متحرک اسکی فضایی را می‌گیرید، تمام بدن شروع به حرکت کرده و موجب وارد آمدن نیرو به بالاتنه می‌شود. کاهش شیب پدال و کاهش مقاومت دستگاه هر دو موجب وارد آمدن کمترین فشار به دیسک کمر خواهد شد. اگر حین ورزش با اسکی فضایی احساس درد در ناحیه کمر کردید، برای چند دقیقه روی زمین دراز بکشید.

نکات مهم هنگام خرید الپتیکال

نکات مهم خرید اسکی فضایی

نکات مهم خرید اسکی فضایی

وزن: منظور وزن اصلی محصول و میزان وزنی که اسکی فضایی مد نظر شما آن را تحمل می‌کند. دستگاه‌های سبک به هنگام پدال زدن دچار لغزش می‌شوند و تعادل و تمرکز شما را حین تمرین به هم می‌زنند. پیشنهاد می‌شود که وزن محصول کمتر از ۳۰ کیلوگرم نباشد. بعد از وزن اصلی دستگاه، به وزنی که الپتیکال می‌تواند تحمل کند توجه داشته باشید.

نوع مقاومت: مقاومت الپتیکال‌ها یا به صورت مکانیکی است یا مغناطیسی. در اسکی فضایی با مقاومت مکانیکی هر چه بیشتر پدال بزنید، سطح مقاومت دستگاه بیشتر می‌شود و باید فشار بیشتری برای حرکت به پدال‌ها وارد کنید. در نوع مغناطیسی، سطح مقاومت از طریق پنلی که روی دستگاه تعبیه شده، تعیین می‌شود.

مطلب پیشنهادی
ورزش طناب زدن چقدر کالری می‌سوزاند

صندلی: الپتیکال‌ها در دو نوع با صندلی و بدون صندلی به بازار عرضه می‌شوند، چنانچه اسکی فضایی بدون صندلی باشد باید ایستاده تمرین کنید. اگر دچار مشکلان حرکتی و دیسک کمر هستید، از دستگاه صندلی‌دار استفاده کنید.

دسته‌ها: برای طراحی این نوع از وسایل ورزشی از ۲ مدل دسته ثابت و متحرک استفاده می‌شود. دسته‌های متحرک سبب ورزیده شدن ماهیچه‌های بالاتنه می‌شود، با این حال اگر هدف شما تقویت عضلات بالاتنه نیست می‌توانید از دسته‌های ثابت استفاده کنید.

نمایشگر: نمایش پارامترهای جذابی چون میزان سرعت، میزان مسافت طی شده، شمارش ضربان قلب، میزان کالری از دسته رفته و… یکی از امکاناتی است که به شما انگیزه می‌دهد تا برنامه‌‌های ورزشی خود را دنبال کنید.

فواید استفاده از اسکی فضایی

الپتیکال چیست

بهترین برند الپتیکال خانگی

  • پاندا اسپرت  Panda Sport
  •  پاورمکس  POWER MAX
  • تایتان  TITAN
  •  توربو فیتنس  TORBO FITNESS
  • ایکس ترا  X terra
  •  آدیموس یا آ زد موس  AZIMUTH
  • پروتئوس  PROTEUS
  •  دی اچ زد  DHZ
‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *