Search
Generic filters
سویه امیکرون و علائم

چرا باید از امیکرون بترسیم؟

پنجمین واریانت کرونا، بعد از واریانت آلفا، بتا، گاما و دلتا چندی پیش شناسایی شده و سیر صعودی موارد ابتلا به آن همه را نگران کرده است. این ویروس اولین بار در اواسط نوامبر سال ۲۰۲۱ در آفریقای جنوبی گزارش شد. شیوه بروز علائم و دوره نهفتگی امیکرون، ازجمله نگرانی‌هایی است که درباره آن وجود دارد. در این مقاله از مجله پلازیو درباره سویه امیکرون و علائم و راه‌های شناسایی آن و همچنین میزان خطری که دارد گفته شده است. با ما همراه باشید.

سرایت امیکرون، اولین زنگ خطر

سویه امیکرون در فرد مبتلا کمی زودتر از سویه‌های دیگر کرونا خود را نشان می‌دهد. دوره نهفتگی ویروس در بدن بیمار ۷۲ ساعت است. دوره نهفتگی کوتاه‌تر این بیماری نسبت به سویه دلتا که ۴ روز است، نشان می‌دهد که فردی که به امیکرون مبتلا شده، زودتر از گذشته می‌تواند آن را به دیگران انتقال دهد و در نتیجه ویروس راحت‌تر در بین مردم شیوع پیدا می‌‌کند. علاوه‌بر این متوقف کردن امیکرون نسبت به سویه‌های پیشین سخت‌‌تر است.

سویه امیکرون و علائم

سویه امیکرون و علائم آن

از امیکرون چه چیزهایی می‌دانیم؟

ویروس کرونا به کمک پروتئینی به نام اسپایک، وارد سلول‌های بدن شده و باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود. اینکه امیکرون چقدر خطرناک است به این بستگی دارد آیا ویروس بعد از جهش ضعیف‌تر می‌شود یا قوی‌تر. جهش به معنی تغییر در کد ژنتیکی ویروس است که ویروس می‌تواند از این طریق، دستگاه ایمنی بدن افراد را بهتر دور بزند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که امیکرون در بخش میخ‌مانندی از ویروس که وارد سلول‌های انسانی می‌شود ۳۲ جهش داشته است. نیمی از این جهش‌ها در ناحیه‌ای است که ویروس کرونا به کمک آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن می‌شود و باعث عفونت می‌شود. حداقل سه جهش در نوع امیکرون، به ویروس برای فرار از شناسایی شدن توسط آنتی‌بادی‌ دستگاه ایمنی کمک می‌کند. ظاهرا جهش دیگری هم توانایی آن را برای ورود به سلول‌های انسان افزایش می‌دهد و باعث انتقال بیشتر آن می‌شود. همه اینها یعنی سرعت ابتلا بیشتر است.

همه چیز درباره امیکرون

همه چیز درباره امیکرون

فرد مبتلا به امیکرون چه علائمی را مشاهده می‌کند؟

از تفاوت‌های امیکرون با سویه‌های دیگر کووید ۱۹ علاوه‌بر سرعت انتقال، شدت بیماری است که در مبتلایان به امیکرون خفیف‌تر از مبتلایان به دلتاست. کاهش شدت احتمالا به این موضوع برمی‌گردد که بخش زیادی از جمعیت واکسینه شده‌اند. بااین‌حال نباید گول ظاهر امیکرون را خورد زیرا نرخ بستری شدن بر اثر امیکرون در امریکا، اروپا و حتی ایران بالا رفته است. به‌علاوه؛ هر چند ممکن است شدت امیکرون کمتر باشد اما «خفیف» نیست. افراد مبتلا همچنان علائم زیر را مشاهده می‌کنند.

  • تب و لرز
  • سرفه
  • تنگی نفس و اختلال تنفسی
  • دردهای عضلانی
  • خستگی و سردرد
  • از دست دادن حس چشایی و بویایی
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال
  • آبریزش بینی
تفاوت امیکرون و کووید 19

تفاوت امیکرون و کووید ۱۹

تزریق دوز سوم چقدر بر امیکرون تاثیرگذار است؟

واکسن همچنان اثر خود را بر سویه‌های مختلف کرونا دارد. توصیه فعلی کارشناسان برای کاهش میزان شیوع امیکرون افزایش واکسیناسیون و تزریق دوز بوستر یا تقویتی است. میزان بالای آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس اصلی کرونا با محافظت در برابر کرونای ناشی از انواع (واریانت‌های) جدیدتر ارتباط دارد. این احتمال وجود دارد که تزریق دوز تقویتی از واکسن‌های موجود و افزایش سطح آنتی‌بادی بعد از آن، محافظت کافی و سد مناسبی در برابر امیکرون ایجاد کند.

در صورتی که فردی واکسینه نشده باشد یا بیشتر از ۴ تا ۵ ماه از دوز دوم واکسیناسیون او گذشته و دوره ایمنی‌زایی واکسن کرونا را سپری کرده باشد، با ابتلا به امیکرون دچار علائم شدیدتری می‌شود. 

همه چیز درباره سویه جدید امیکرون کرونا

همه چیز درباره سویه جدید امیکرون کرونا

آیا امیکرون آخرین سویه‌ای است که کشف می‌شود؟

با وجود سویه‌های مختلف کرونا، احتمال جهش و کشف سویه دیگر با علائم و نشانه های جدید باز هم وجود دارد. بهتر است مراقبت و حفاظت از خود را همچنان در اولویت قرار دهید. براساس اطلاعیه اخیر سازمان جهانی بهداشت، افرادی که به تازگی به کرونا مبتلا شده‌اند بیشتر در معرض امیکرون قرار دارند، بنابراین واکسینه‌شدن احتمال ابتلا به امیکرون را کاملا از بین نمی‌برد. پزشکان و متخصصان روی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کنار دریافت واکسیناسیون کامل، به عنوان اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا تاکید دارند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *