Search
Generic filters
انتخاب میز اتو

انتخاب یک میز اتوی خوب با چند نکته ساده

برخورداری از یک ظاهر مرتب و اتوکشیده و بدون چین چروک پارچه گاهی همه خواسته‌ای است که یک فرد دارد اما به آن دست پیدا نمی‌کند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود لباس‌های ما اتوکشی مطلوبی نداشته باشند، اتو نیست بلکه میز اتو است که از نوع بی‌کیفیت آن و از روی بی‌دقتی انتخاب شده است. اگر در انتخاب بهترین میزهای اتو مردد هستید، بخش خانه و دکوراسیون مجله پلازیو را با راهنمای انتخاب میز اتو و معرفی برندهای معروف آن ورق بزنید.

میز اتوی متحرک یا ثابت

میزهای اتو در دو نوع ثابت و متحرک به بازار عرضه می‌شوند. اینکه کدام ایده‌آل‌تر است به فضای استفاده از این میزها بستگی دارد. توجه داشته باشید که میز اتوی ثابت قابل جمع شدن نیست و به دلیل وزن سنگین نمی‌توان آن را جابه‌جا کرد. مدل‌های کشودار و کابینت‌دار در دسته میزهای ثابت قرار می‌گیرند.

مدل‌های متحرک میز اتو نیز در دو نوع نصبی و تاشو وجود دارند. مدل نصبی مخفی، قابل نصب روی دیوار، داخل کشو، کابینت و کمد است. حسن این میزها را می‌توان در دست‌وپا‌گیر نبودن آنها دانست. شما می‌توانید مدل‌های ریلی نصبی این بوردها را از محفظه بیرون کشیده و بعد از استفاده به داخل آن سُر دهید. مدل‌های تاشو این بوردها نیز با جمع شدن از قسمت لولا در محل خود قرار می‌گیرند. توجه کنید بوردهایی که به دیوار نصب می‌شوند ممکن است برای اتوکشی‌های سنگین چندان مناسب نباشند.

میز اتوی متحرک یا ثابت

اندازه استاندارد میز اتو

اندازه میز اتو توسط فضایی که برای آن در نظر می‌گیرید و همچنین اندازه‌ لباس‌هایی که شامل اتوکشی می‌شوند، تعیین می‌کند. هرچه طول و عرض بورد بیشتر باشد، در اتوکشی راحت‌تر خواهید بود. بوردهایی که قسمت طول آن‌ها‌ بیشتر از عرض‌ است، برای اتوکشی‌های خانگی مثل لباس‌ها مناسبند، اما نمی‌توان از آن‌ها برای اتوکشی پرده و ملحفه یا مصارف کارگاهی و خیاطی‌ها استفاده کرد. 

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید بهترین مارک ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی

اندازه‌های رایج میز اتو:

  • ۱۱۰×۳۰ سانتی‌متر
  • ۱۲۴×۳۸ سانتی‌متر
  • ۱۲۴×۴۵ سانتی‌متر
  • ۱۳۵×۴۵ سانتی‌متر
  • ۱۳۵×۴۹ سانتی‌متر

اندازه‌های رایج میز اتو:

ارتفاع استاندارد میز اتو

قاعده کلی برای بلندی اتو این است که ارتفاع میز تا کمر فرد برسد. اگر میز اتو بلند باشد، به شانه‌های شما فشار خواهد آمد و اتوکشی پرزحمتی خواهید داشت. اگر میز اتو کوتاه باشد مجبور می‌شوید کمرتان را خم کنید. ارتفاع میز اتو را بهتر است بنا بر عادات اتوکشی خود انتخاب کنید.

  • میز اتوی ایستاده

ارتفاع میز اتو از ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر قابل‌تنظیم است. میز اتویی با دامنه تنظیم بیشتر مناسب موقعیتی است که دو نفر با اختلاف قدی زیاد، همزمان از یک میز اتو را استفاده می‌کنند. در میز اتوی ایستاده، آزادی عمل بیشتر است و با انتخاب بلندی صحیح، می‌توانید احاطه بیشتری بر عمل اتوکشی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی
بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک
  • میز اتوی پایه کوتاه

برای استفاده از میز اتو در حالت نشسته، باید میز اتوی پایه کوتاه بخرید. این میز را می‌توانید روی زمین قرار دهید و بنشینید. همچنین می‌توانید آن را روی میز قرار دهید و خودتان روی صندلی بنشینید. به‌طور کلی آزادی عمل در حالت نشسته کمتر است.

ارتفاع استاندارد میز اتو

استحکام میز اتو

میز اتویی با پایه‌های آلومینیومی هم سبک بوده و هم ماندگاری بیشتری دارد. میزهای چوبی علاه بر اینکه سنگین هستند، در مواجهه با گرما، مقاومت خود را از دست می‌دهند. میز اتو درعین‌حال که باید سبک باشد، لازم است بسیار محکم باشد تا هنگام اتوکشیدن، نشکند. میز اتوی محکم، فرآیند اتوکشیدن را ساده می‌کند و می‌توانید پارچه‌های به نسبت سنگین را نیز با کمک آنها اتو کنید.

رویه و بالشتک میز اتو

بالشتک یا پد در لایه زیرینِ رویه میز اتو قرار می‌گیرد و لازم است به اندازه کافی محکم و ضخیم باشد تا اتوکشی به راحت‌ترین شکل ممکن انجام شود. ضخامت بالشتک باید بین ۴ تا ۸ میلی‌متر انتخاب می‌شود. بالشتک باید صاف و بدون برآمدگی یا فرورفتگی بوده و از جنس کتان متخلخل باشد تا گرما و بخار را از خودش عبور دهد. هنگام اتوکشی اگر احساس کردید که کفه اتو به سازه سخت میز اتو که در واقع هسته اصلی زیر بالشتک را تشکیل می‌دهد، برخورد می‌کند. این میز اتو بالشتک فاقد کارایی لازم است.

مطلب پیشنهادی
بهترین مارک چرخ گوشت چه ویژگی‌هایی دارد؟

روکش میز اتو نیز از بافت‌های مختلفی درست می‌شود و لازم است خاصیت نچسب داشته باشد تا لباس به آنها نچسبد. همچنین باید قابلیت بازتاب گرما را داشته باشد تا گرما را به لباس منتقل کند. بهترین روکش میز اتو از جنس پنبه یا سیلیکون است.

نکات مهمی که برای خرید میز اتو باید بدانید

امکانات اضافی میز اتو

برخی امکانات اضافی در این میزها، اتوکشی را آسان می‌کند و البته در قیمت میز اتو نیز تاثیر دارد.

ژانت: ژانت، میز اتوی باریکی است که برای اتوکشی آستین و جیب مناسب است. در برخی از میزها ژانت از قبل نصب شده است، اما به طور جداگانه نیز به فروش می‌رسد.

آویز لباس: از آنجاکه تا کردن لباس گرم، سبب چروک‌شدن مجدد لباس می‌شود، آویز لباس می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

مطلب پیشنهادی
۲۰ مدل کابینت برای آشپزخانه کوچک

سیم رابط یا پریز: اگر جایی که میز اتو را قرار می‌دهید از پریز فاصله دارد می‌توانید اتو را به پریز تعبیه‌شده روی میز وصل کرده و سیم خود میز را به پریز اصلی برق متصل کنید.

نگهدارنده سیم اتو: با کمک این نگهدارنده که روی میز نصب می‌شود، سیم هنگام اتوکشی در مسیر اتو قرار نمی‌گیرد.

راهنمای خرید بهترین میز اتو

بهترین برند میز اتو 

میز اتوی مینکی ایرگو؛ جنس سطح میز از ماده پروزون و جنس پارچه سطحی آن، از پنبه جاذب ۱۰۰درصد است

میز اتوی برابانتیا؛ پوشش مقاومی در برابر حرارت دارد و دارای قفل ایمنی کودک است.

میز اتوی مینکی اکسپرت؛ دارای سطح فولادی مشبک و صفحه ضد حرارت سیلیکونی است.

میز اتوی مینکی پلاس؛ مخصوص اتوهای بخار ژنراتور است که بخار را با فشار بیشتری از مخزن دیگ بخار خارج می کنند.

از برندهای معروف میز اتو می‌توان به بوش، افر، زیلان وود، یونیک، آرتیستون صنعت، عرش و … اشاره کرد.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *