Search
Generic filters
بیماری ایدز

ایدز و چیزهایی که احتمالا نمی‌دانید!

ایدز نوع پیشرفته بیماری عفونی HIV است که سیستم ایمنی بدن را مورد هدف قرار می‌دهد و بدن را به مرور مستهلک و ضعیف می‌کند. آنچه که معمولا از بیماری ایدز در اذهان تداعی می‌شود پایان زندگی و مرگ است؛ تصور کاملا غلطی که ناشی از اطلاعات کم، باورهای غلط و ناآگاهی در مورد این بیماریست. مجله پلازیو در این مقاله و مصادف با اول دسامبر روز جهانی ایدز به معرفی شفاف‌تر این بیماری، راه‌های انتقال و پیشگیری از آن پرداخته است. با ما همراه باشید.

ویروس HIV

سلول‌های CD4 از سلول‌های ایمنی و از گلبول‌های سفید بدن هستند که در کل بدن حرکت کرده و ناهنجاری‌ها، اشکالات و همینطور عفونت‌ها را در دیگر سلول‌ها تشخیص می‌دهند. HIV دقیقا این سلول‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و به آن‌ها نفوذ می‌کند. در چنین شرایطی، توانایی بدن در مبارزه با دیگر بیماری‌ها و عفونت‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

ویروس HIV چقدر زنده می‌ماند؟

این ویروس هم مانند هر ویروس دیگری برای زنده ماندن باید در بدن موجود زنده قرار بگیرد و در بیرون بدن از بین می‌رود. میزان طول عمر ویروس ایدز در خارج از بدن به عوامل متعددی بستگی دارد مثلا اینکه ویروس در کدام مایع بدن و به چه حجمی است؟ تعداد و تراکم ویروس‌ها چقدر است و شرایط محیطی مانند دما، نور، رطوبت چگونه است؟ منظور از حجم مایع میزان خون آلوده یا ترشحات جنسی است و هرچه بیشتر باشد میزان نفوذ و پایداری آن در بدن بیشتر است. 

دما عامل مهم دیگریست که در زنده ماندن یا نماندن این ویروس موثر است. HIV در خون خشک شده در مجاورت هوا تا چهار روز و در خونی که با هوا تماس نداشته باشد تا ۱۱ روز پایدار و زنده خواهد بود. مایع منی وقتی در تماس با هوا قرار بگیرد سریعا خشک می‌شود و بعید است که ویروس ایدز در کاندوم آغشته به مایع منی زنده بماند. چیزی که قطع‌به‌یقین وجود دارد این است که ویروس ایدز تا قبل از ورود به بدن نمی‌تواند عامل تهدیدکننده‌ای برای بدن باشد.

“طبق گفته یک متخصص ویروس حرارت ۵۶ درجه به مدت نیم ساعت می‌تواند ویروس ایدز را از بین ببرد لذا در دندانپزشکی‌ها و مراکز بهداشتی می‌توان وسایل پزشکی را با روش‌های مختلف از آلودگی به ویروس ایدز استریل و از انتقال ویروس پیشگیری کرد.”

جدیدترین آمار ایدز

مراحل بیماری ایدز

عفونت حاد HIV: ظرف ۲ تا ۴ هفته بعد از ابتلا به این بیماری عفونی، فرد ممکن است دچار بیماری شبیه به آنفولانزا شود که تا چند هفته ادامه دارد.  این بیماری شبه‌آنفلوانزا در واقع واکنش طبیعی بدن به عفونت است که نشان می‌دهد در خون تعداد زیادی ویروس وجود دارد. این عفونت به شدت واگیردار است.

نهفتگی بالینی: در این مرحله ویروس فعال است اما به تعداد کمی تکثیر می‌شود. در نهفتگی بالینی فرد بیمار نشانه‌ای ندارد یا دچار اندکی کسالت است. با تشخیص به‌موقع و استفاده از داروهای HIV مرحله نهفتگی بالینی ممکن است از یک تا چند دهه طول بکشد. اگر تعداد ویروس‌ها و سرعت تکثیر آن‌ها در خون به قدری پایین باشد یا در آزمایش قابل تشخیص نباشد، ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی به صفر می‌رسد. عدم استفاده از دارو در این مرحله، باعث می‌شود به تدریج فرد وارد مرحله سوم عفونت به نام ایدز شود.

ایدز: در سومین مرحله، ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی اتفاق می‌افتد. زمانی که بیماری HIV از حالت ابتدایی خود خارج شده و به مرحله پیشرفته می‌رسد، به‌دلیل افت شدید سیستم ایمنی، بدن در معرض بیماری‌های جدی و خطرناک دیگری مانند سرطان و سایر بیماری‌های عفونی نیز قرار می‌گیرد.

  • تاری دید
  • اسهال مزمن و بیشتر از یک هفته
  • تب
  • تعریق شبانه
  • خستگی
  • تنگی نفس، سرفه و ذات‌الریه
  • تورم طولانی‌مدت غدد لنفاوی در نواحی زیر بغل، کشاله ران یا گردن 
  • کاهش سریع وزن
  • لکه‌های قرمز، قهوه‌ای، صورتی یا ارغوانی رو یا زیر پوست یا داخل دهان، روی بینی یا پلک‌ها
  • بروز افسردگی و سایر اختلالات عصبی

مناسب‌ترین زمان برای آزمایش ایدز

مناسب‌ترین زمان برای آزمایش ایدز

مناسب‌ترین زمان برای آزمایش ایدز ۲ تا ۶ هفته پس از احتمال آلوده شدن به ویروس است. یعنی در صورت انجام رفتار جنسی پرخطر باید حداقل ۲ و حداکثر ۶ هفته صبر کرده و سپس به انجام تست ایدز اقدام کنید. احتمال اینکه  بعد از سه ماه به فرد بیمار پیشنهاد شود که مجددا آزمایش بدهد بسیار است.

اگر به بیماری ایدز مبتلا شدید چه کاری انجام دهید

آسیب به سیستم ایمنی بدن، افراد را در معرض انواع بیماری‌های فرصت‌طلب و عفونی دیگر از سرماخوردگی و سرطان قرار می‌دهد. فرد مبتلا در مقایسه با دیگران زودتر در معرض هجوم بیماری‌ها قرار گرفته و دیرتر بهبود پیدا می‌کند. در این صورت پیشنهاد می‌شود که بیمار ضمن آنکه با پزشک عفونی معالج خود به صورت مرتب در ارتباط است، نکات زیر را رعایت کند.

به کمک متخصص تغذیه مطمئن شود که مواد مغذی به بدن او می‌رسد.

غذای کافی و سالم بخورد.

با انجام ورزش‌های قدرتی عضلات خود را تقویت کند.

بیماری‌هایی که منجر به کاهش اشتها می‌شود را درمان کند.

از کرم‌های مرطوب‌کننده و محافظ پوست استفاده کند.

درمان قطعی HIV

هیچ درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد. در واقع، این بیماری و پیشرفت آن را می‌توان با داروها کنترل کرد و به تعویق انداخت. اگر فرد مبتلا پیش از اینکه بیماری به ایدز برسد مراقبت و مصرف دارو را شروع کند، می‌تواند زندگی سالمی داشته باشد و تقریبا مشابه افرادی که به این عفونت دچار نیستند عمر کند. مصرف دارو، ریسک انتقال عفونت به دیگران را نیز کاهش می دهد.

HIV در رابطه جنسی

توصیه می‌شود هنگام رابطه جنسی از طریق واژن از کاندوم استفاده کنید.

ویروس ایدز از رابطه جنسی مقعدی نیز منتقل می‌شود. بنابراین در اینگونه روابط نیز باید از وسایل پیشگیری استفاده شود.

احتمال انتقال ویروس با رابطه دهانی نیز وجود دارد ولی کمتر از دیگر روابط جنسی است، اما به‌هرحال باید از کاندوم استفاده کرد.

ایدز مرحله نهایی عفونت HIV

ویروس HIV در بارداری

ویروس HIV را هر لحظه ممکن است در طول دوره بارداری، زایمان و شیردهی به کودک منتقل شود. اما اگر درمان‌ها به صورت پیوسته انجام شود احتمال انتقال کاهش پیدا می‌کند. ویروس HIV از راه خون به جنین منتقل می شود که این انتقال معمولا در هفته‌های آخر انجام می‌گیرد. اگر در دوران بارداری، مادر متوجه ابتلا به ویروس اچ آی وی شد بهتر است درمان را هرچه سریع تر شروع کند. نوزاد تا ۶ هفته بعد از تولد باید دارو مصرف کند تا از پیشرفت ویروس HIV جلوگیری شود.

سوالات متداول درباره بیماری ایدز

آیا HIV از طریق نیش حشرات خونخوار قابل انتقال است؟

خیر. حشرات، هنگام نیش زدن فرد جدید، خون فرد قبلی را به فرد دوم وارد نمی‌کنند بلکه بزاق خود را از طریق نیش وارد پوست فرد جدید می‌کنند. 

آیا ویروس HIV با لمس افراد منتقل می‌شود؟

انتقال ویروس فقط از طریق خون، شیر مادر، مایع منی و پیشاب (مایع قبل از منی)، ترشحات واژنی و مقعدی و فقط زمانی اتفاق می‌افتد که این مایعات با غشاهای مخاطی نظیر رکتوم، واژن، دهان و آلت تناسلی در تماس قرار می‌گیرند. در نتیجه اینکه لمس، دست دادن، بغل کردن، تماس فیزیکی، تنفس دهان به دهان و بزاق منتقل می‌شود تصور اشتباهی است. همچنین هنوز گزارشی مبنی بر ریخته شدن خون آلوده روی پوست بدن و انتقال ویروس دریافت نشده است زیرا پوست سالم، بدون زخم و خراش، سدّی محکم در برابر نفوذ HIV به بدن است.

آیا امکان تشخیص HIV بدون آزمایش وجود دارد؟

کیت‌های خانگی آزمایش ایدز در بازار موجود است اما صحت آزمایش را تضمین نمی‌کند. بنابراین بهتر است از خدمات آزمایشگاهی بهره برده و منتظر جواب آزمایش آنتی‌بادی، وسترن بلات و تست HIV-PCR باشید. در مراحل اولیه ابتلا به HIV نشانه‌های ظاهری شبیه به آنفلوآنزا وجود دارد و فرد به تدریج در بلندمدت احساس کسالت همیشگی دارد. نشانه‌های جدی ایدز وقتی بیماری به اندازه کافی پیشرفت کرده و به دستگاه ایمنی آسیب زده، بروز پیدا می‌کند. اگر زندگی جنسی فعالی دارید یا اغلب شریک رابطه جنسی محافظت نشده هستید، لازم است به‌صورت روتین آزمایش HIV دهید.

افراد مبتلا به ایدز چقدر عمر می‌کنند؟

پیشرفت بیماری HIV به عوامل متعددی مانند سن فرد، توانایی‌های بدنی، وجود بیماری‌های عفونی دیگر، مقاومت ژنتیکی بدن نسبت به سویه‌های HIV و … بستگی دارد. افراد مبتلایی که تحت درمان قرار نمی‌گیرند پس از رسیدن به مرحله پیشرفته تنها سه سال امید به زندگی خواهند داشت. اگر بیمار تحت درمان قرار بگیرد، معمولا میزان ویروس در خون او به اندازه‌ای پایین می‌آید که دیگر احتمال بسیار کمی وجود دارد که ویروس را به دیگران انتقال دهد.

 درمان قطعی بیماری ایدز

اول دسامبر، روز جهانی ایدز

روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ میلادی به‌منظور افزایش آگاهی و توجه به این بیماری به اول دسامبر (دهم آذرماه) تعلق گرفت. بسیاری از قربانیان، زنان و کودکانی هستند که درنتیجه رفتارهای پرخطر افراد آلوده، به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند. این روز به ما یادآوری می‌کند که مقابله با ایدز هنوز تمام نشده و باید همچنان تلاش کرد. روبان قرمز، نماد اتحاد با افراد مبتلا به ایدز و کسانی است که با ایدز زندگی می‌کنند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *