Search
Generic filters
راهنمای خرید اتوبخار

این راهنمای جامع خرید اتو بخار را از دست ندهید!

لباس‌های اتوکشیده و مرتب اگرچه موجب زیبایی ظاهری می‌شوند و ناخودآگاه بر وجهه اجتماعی افراد می‌افزایند، اما خرید یک اتوی مناسب دلیل محکم‌تری نیز دارد؛ دلیلی مانند از بین بردن باکتری‌های گرمازا و قارچ‌ها. باتوجه به اینکه بسیاری از پارچه‌ها را نمی‌توان در دمای ۹۰ درجه شست‌وشو داد و بسیاری از باکتری‌ها در دمای کمتر از این همچنان مقاومت خود را خواهند داشت، پس لازم است به فکر خرید یک اتوبخار خوب باشید. یک اتوی ایده‌آل می‌تواند علاوه بر اینکه به لباس‌های شما جلوه تازه و بهتری ببخشد، در حفظ سلامت شما نیز موثر باشد. حال یک اتو بخار خانگی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در مجله پلازیو درباره راهنمای خرید اتو بخار و نکات انتخاب آن بیشتر توضیح داده شده است.

کار با اتو بخار

اتو بخار دستگاهی است که با ترکیب فشار، گرما و بخار، چین‌وچروک‌ها و میکروب‌های لباس را از بین می‌برد. کیفیت اتوکشی در اتوبخارهای مختلف، متفاوت است و به جنس و تعداد روزنه‌ کفه، ظرفیت مخزن و طراحی اتو و همچنین توان و قدرت بخار در این دستگاه بستگی دارد.

انواع اتو بخار

اتوبخار دستی: این مدل از اتو بخار، دارای مخزنی است که روی دستگاه نصب می‌شود. برای عمل اتوکشی لازم است که ابتدا این مخزن تا دوسوم از آب پر شود. اتوبخار دستی بیشتر مصرف خانگی دارد.

اتوبخار مخزن‌دار: این اتو از ۲ بخش مجزا تشکیل شده است که یک بخش آن دستگاه اتو و بخش دیگر مخزن آب است. این دو بخش می‌توانند با هم مرتبط باشند. اتوبخار مخزن‌دار برای مصارف اداری و تجاری بسیار مناسب است.

راهنمای خرید اتو بخار خانگی

راهنمای خرید اتو بخار خانگی

راهنمای خرید اتو بخار خانگی

  • جنس کفه اتو بخار

کفه استیم گلاید: این کفه اولین‌بار در اتوهای برند فیلپیس به کار برده شد. کفه استیم گلاید در برابر سایش و خراشیدگی بسیار مقاوم است. این کفه دارای سوراخ‌های متراکم با قطرهای مختلفی است که بخار را با قدرت بالایی خارج می‌کند. حرکت روان روی پارچه‌های مختلف، مزیت بزرگ این کفه‌هاست. حذف چین‌وچروک پارچه‌های بسیار ظریف یا بسیار ضخیم با سیستم درجه‌بندی دمایی که این اتو دارد بسیار آسان خواهد بود.

کفه سرامیک: کفه سرامیکی از لحاظ کارکرد، کیفیتی شبیه به کفه استیم گلاید دارد. در اتوهای با کفه سرامیکی، توزیع گرما به شکل یکنواخت انجام می‌شود، توجه داشته باشید که این کفه برای اتوکشی پارچه‌های ظریف مناسب نیست و موجب ذوب شدن آنها می‌شود. همچنین با گذشت زمان پوشش سرامیکی اتو نیز از بین می‌رود.

 

مطلب پیشنهادی
ماشین ظرفشویی و انواع آن

 

کفه تیتانیوم: اتوهایی با کفه تیتانیوم شاید در رده استیم‌گلاید و سرامیک نباشند اما چند دلیل باعث می‌شود که با یک بودجه مناسب خرید این اتوها را مدنظر قرار دهید. دوام و کیفیت بالا، مقاومت در برابر خراشیدگی و توزیع گرما به شکل یکنواخت از مزایای این اتوهاست. کفه تیتانیوم برای اتوکشی پارچه‌های ظریف مناسب نیست و در دمای بالا لباس‌‎ها را می‌سوزاند.

کفه فولاد ضدزنگ: فولاد ضد زنگ آلیاژی از فولاد است که رسانای خوبی برای گرماست. گرما در کفه‌ای از جنس فولاد ضدزنگ کاملا مساوی توزیع می‌شود. فولاد ضد زنگ در برابر خراش‌خوردگی مقاوم بوده و بخار قدرتمندی دارد. البته لازم است در اتوکشی کمی محتاط باشید زیرا این اتو در دمای بالا، لباس را ذوب می‌کند.

کفه نچسب: یک لایه از مواد نچسب مانند سیلیکون، آلومینیوم و تفلون روی کفه اتو کشیده شده است تا احتمال چسبیدن اتو به لباس‌ها به حداقل برسد. دوام بالا و توزیع یکنواخت گرما نیز از ویژگی‌های دیگر این اتو است اما توجه داشته باشید که مواد نچسب با همه کیفیتی که دارند به مرور زمان از بین می‌روند.

اتو بخار بوش Bosch TDA502412 Steam Iron

اتو بخار بوش Bosch TDA502412 Steam Iron

 

  • اندازه کفه اتو بخار

هرچه کفه اتو عریض‌تر باشد، سطح بیشتری از لباس‌‎ها و پارچه‌ها را می‌توان با آن اتو کرد. البته طراحی کفه اتو و همچنین میزان کشیدگی دماغه باید به‌گونه‌ای باشد که به نقاطی از لباس مثل مابین پیلی‌ها، چین‌ها و جیب‌ها به‌راحتی دسترسی پیدا کند.

اتو بخار بوش Bosch TDS6080 Steam Generator Iron

اتو بخار بوش Bosch TDS6080 Steam Generator Iron

 

  • وزن اتو بخار

نمی‌توان از یک اتوی کاملا سبک انتظار یک اتوکشی فوق‌العاده باکیفیت داشت، چراکه وزن اتو یکی از مولفه‌های موثر در حذف چین‌وچروک است، به همین دلیل برندهای معتبر اتو سعی کرده‌اند فقط تا حدی وزن اتو را پایین بیاورند که همزمان که به مچ دست فشاری وارد نمی‌شود، کیفیت اتوکشی نیز بالا باشد.

اتو بخار فلر مدل SI 240

اتو بخار فلر مدل SI 240

 

  • ظرفیت مخزن اتو بخار

آب موجود در مخزن اتو، یا بخار شده و از روزنه‌های کفه اتو خارج می‌شود یا از طریق مجرای اسپری‌کننده، به بیرون هدایت خواهد شد. طبیعی است که هرچه مخزن اتو بیشتر باشد، تعداد دفعات پر کردن مخزن کمتر می‌شود. ظرفیت مناسب اتو در نهایت به مدت‌زمان استفاده شما از اتو بازمی‌گردد.

ظرفیت مخزن اتو بخار

ظرفیت مخزن اتو بخار

  • میزان قدرت و توان اتو بخار

در حالت کلی اتوهای بخار با توانی بین ۹۰۰ تا ۳۰۰۰  وات به بازار عرضه می‌شود. هرچه توان اتو بالاتر باشد، دستگاه سریع‌تر گرم شده و عمل اتوکشی سریع‌تر انجام می‌شود اما مصرف انرژی بیشتری نیز خواهد داشت. البته گرم‌شدن دستگاه به عواملی مثل جنس کفه اتو نیز بستگی دارد.

اتو بخار فیلیپس Philips GC964260 Steam Generator Iron

اتو بخار فیلیپس Philips GC964260 Steam Generator Iron

 

  • مقدار بخاردهی اتو بخار

حجم بخار خروجی در اتوها رابطه مستقیم با قدرت اتو دارد. در اتوهایی با توان بالا، حجم بخار بیشتر بوده و در نتیجه سرعت از بین بردن چین‌وچروک‌ها نیز بیشتر است. در برخی از مدل‌ها، امکان تنظیم بخاردهی وجود دارد و حجم بخار خروجی به‌طور خودکار باتوجه به جنس و نوع پارچه تغییر می‌کند.

اتوبخار بوش مدل TDA703121A

اتوبخار بوش مدل TDA703121A

 

  • طول سیم اتو بخار

طول مناسب سیم اتوبخار به شرط اینکه دست و‌پاگیر نباشد، آزادی عمل بیشتری به شما خواهد داد و اتوکشی پارچه‌های عریض را راحت‌تر خواهد کرد. اگر سیم اتو امکان چرخش ۳۶۰ درجه داشته باشد، پیچ یا گره نمی‌خورد. با این قابلیت، سیم در محل اتصال خود به اتو، چرخشی ۳۶۰ درجه خواهد داشت و همواره به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

اتوبخار پاناسونیک مدل NI-JW950

اتوبخار پاناسونیک مدل NI-JW950

قابلیت‌های مفید در اتو بخار

سیستم  قطع خودکار: سیستم خاموشی خودکار کمک می‌کند تا ایمنی بیشتری هنگام اتوکشی داشته باشید.  با این قابلیت که در برخی از اتوهای نسل جدید به کار گرفته شده اگر به مدت ۳۰ ثانیه اتو را در حالت افقی رها کنید، اتو به صورت اتوماتیک خاموش می‌شود. علاوه‌براین، در حالت ایستاده نیز پس از گذشت ۸ دقیقه در صورتی که از دستگاه استفاده نکرده باشید، اتو به صورت خوکار خاموش خواهد شد.

سیستم ضد رسوب: این سیستم وظیفه دارد رسوب آب را در مخزنی جمع کرده و مانع ریختن آهک روی لباس شود. چنین سیستمی عمر اتو را بالا برده و مانع از استهلاک زودهنگام دستگاه می‌شود. اتویی با سیستم ضد رسوب هر سه ماه یک‌بار نیاز به تخلیه دارد.

قابلیت تمیزکاری خودکار: وجود این قابلیت را نادیده نگیرید، زیرا با کمک قابلیت (Self-Clean) باقی‌مانده رسوبات در محفظه تولید بخار از منافذ خروجی بخار تخلیه می‌شود. چنین قابلیتی سبب می‌شود که بعد از هر بار اتوکشی، رسوبات معدنی در منافذ کفه اتو جمع نشده و بخار حاصل از جوشیدن آب به راحتی از داخل منافذ خارج شود.

 

مطلب پیشنهادی
چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

 

قابلیت ضد نشت: سیستم ضد چکه موجود در اتو بخار یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های اتوکشی را با خود به همراه دارد. نشت، زمانی اتفاق می‌افتد که دمای اتو به اندازه‌ای نباشد که آب درون مجراها را به بخار تبدیل کند. این سیستم مانع از بیرون آمدن قطرات آب و رسیدن آنها به سطح لباس شده و از ایجاد لک روی لباس جلوگیری می‌کند.

قابلیت بخاردهی به‌صورت عمودی: بخار حاصل از اتویی با قابلیت بخاردهی به صورت عمودی، می‌تواند چین و چروک لباس‌ها یا پرده‌های آویزان را بدون دست زدن به پارچه، صاف کند.

قابلیت بخاردهی لحظه‌ای: بخاردهی لحظه‌ای در اتو باعث می‌شود که با فشار دکمه بخار، عمیق‌ترین و سخت‌ترین چروک‌های سطح لباس برطرف شود.

سخن پایانی

هر فردی ممکن است وقت معینی از روتین روزانه خود را صرف اتوکشی لباس‌ها کند، با کمی دقت و بررسی اتو بخارهای موجود در بازار می‌توان اتوکشی را از عملی کسالت‌بار به فرآیندی شیرین تبدیل کرد و عمر و ماندگاری لباس‌ها را افزایش داد.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید انواع اتو

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *