Search
Generic filters
بهترین باتوم کوهنوردی

با بهترین عصا و باتوم کوهنوردی صعود کنید

کوهنوردی از ورزش‌های پرطرفدار دنیاست، اما پیش از انتخاب کوهنوردی به‌عنوان ورزش روتین لازم است تجهیزات لازم آن را تهیه کرده و در مورد کمّ و کیف آن اطلاعات کافی داشته باشید. یکی از این تجهیزات باتوم (باتون) یا عصای کوهنوردی است که گاهی مانند یک ناجی شما را از سقوط، لغزش و پرت‌شدگی نجات می‌دهد. بخش سفر مجله پلازیو با راهنمای انتخاب بهترین باتوم کوهنوردی به روز شده است، تا ما نیز در تجربه شیرین صعود به ارتفاعات با شما همراه باشیم.

نکات مورد توجه در انتخاب باتوم کوهنوردی

 • نوع باتوم
 • طول مناسب باتوم
 • امکانات باتوم
 • طرز استفاده

انواع باتوم‌ کوهنوردی

 • باتوم‌ دوتایی

این عصا به صورت جفت خریداری شده و به صورت یک در میان در حرکت استفاده می‌شود. باتوم‌ جفتی تعادل شما را افزایش داده و قسمتی از وزن بدن را از روی زانوی‌های شما برمی‌دارد. برخی از این باتوم‌ها قابلیت تغییر اندازه داشته و دارای فنری هستند که با جذب تکانه‌ها باعث دفع آنها می‌شوند.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی
 • باتوم‌ تکی

کاربرد باتوم تکی بیشتر در مسیرهای مسطح و بدون شیب است. تقریبا همه عصاهای تکی قابلیت تنظیم شدن طول را دارند و بعضی از آنها نیز از فنرهای آنتی‌شوک و ضد ضربه نیز بهره‌مندند. بهتر است به مدت طولانی از عصای تکی برای صعود استفاده نکنید.

انواع باتوم‌ کوهنوردی

امکانات باتوم و عصای کوهنوردی

قابلیت تنظیم (تلسکوپی): در باتوم‌های تلسکوپی قابلیت مهم تنظیم ارتفاع وجود دارد.

ماندگاری: باتوم‌های ساده دیرتر آسیب می‌بینند، از این رو در کوهنوردهای بسیار سنگین امکان خرابی این باتوم‌ها به حداقل می‌رسد. البته باتوم ساده ضربه‌های متوالی از زمین را به دست منتقل کرده و باعث خستگی شانه و ساعد می‌شود.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب کفش مناسب کوهنوردی

ضربه‌گیری (آنتی شوک): با وجود فنر در باتوم‌های آنتی‌شوک، شدت ضربات کاهش یافته و فشار روی دست‌ها کمتر می‌شود.

گلبرف: گلبرف از فرو رفتن عصا در برف جلوگیری می‌کند. مدل‌هایی را انتخاب کنید که گلبرگ آن جدا می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید از مکان‌های جنگلی که طی آن‌ها با گلبرف مشکل است، به راحتی عبور کنید.

امکانات باتوم و عصای کوهنوردی

اندازه استاندارد باتوم کوهنوردی

ارتفاع باتوم بر اساس قد افراد و شیب مسیر تنظیم می‌شود؛ به این صورت که وقتی انتهای باتوم را روی سطح قرار می‌دهید زاویه بازو و ساعد نباید بیشتر از ۹۰ درجه باشد. توجه داشته باشید که ارتفاع باتوم هنگام صعود و فرود باید با هم تفاوت داشته باشد. ارتفاع باتوم در صعود، کمتر از ارتفاع آن حین فرود است. اگر از باتوم جفتی استفاده می‌کنید، هر دو باید در اندازه یکسان باشند.

اندازه استاندارد باتوم کوهنوردی

جنس باتوم کوهنوردی

عصاهای کربنی کوهنوردی در عین سبکی، بسیار شکننده هستند و در صورت آسیب باید آن را دور انداخت. عصاهای آلومینیومی مقاومت بالایی دارند و از نظر قیمت ارزان‌تر از عصاهای کربنی هستند.

چرا باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟

چرا باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟

باتوم کوهنوردی، مثل باتوم اسکی به شما اجازه می‌دهد تا در سطوح شیب‌دار سرعت خود را افزایش داده و بدن را به سمت بالا بکشید.

هنگام فرود به مناطق پایین‌دست کوه به دلیل شیب و جاذبه زمین، فشار نامتعارفی به کف پا و زانو وارد می‌شود. داشتن یک عصا می‌تواند در نقش یک ضربه‌گیر این فشار را تا ۲۵ درصد کاهش دهد.

باتوم کوهنوردی سرعت را یکنواخت کرده و کمک می‌کند بدون سر خوردن یا لغزش، با یک ریتم ثابت حرکت کنید. این موضوع هنگام صعود و فرود در ارتفاعات پر از برف و یخ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مطلب پیشنهادی
کیسه خواب مناسب طبیعت گردی

وجود دو عصا به عنوان دو نقطه اتکا در ارتفاعات موجب استحکام پاها روی سطوح لغزنده و کنترل حرکت می‌شود. اهمیت این ویژگی در مناطق باتلاقی، پر از گل و لای و صعب‌العبور مشخص می‌شود.

باتوم‌ها می‌توانند مانند یک اکتشافگر که جلوتر از شما به اجسام برخورد می‌کنند، موانع آزاردهنده را از مسیر شما کنار بزنند. شاخه‌های تیغ‌دار، سنگ‌های لغزنده، درختان یا تارهای عنکبوت از این دست موانع هستند. علاوه بر این، با باتوم شاید بتوانید حیوانات وحشی را از خود دورکرده یا حواس آنها را پرت کنید.

باتوم‌ها با پخش کردن فشار، از وزن باری که حمل می‌کنید کم می‌کنند. حتی می‌توانید در استراحت‌های کوتاه به باتوم تکیه داده و استراحت کنید.

چرا باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟

بهترین برند باتوم کوهنوردی

 • عصای کوهنوردی بلک دیاموند   Black Diamond
 • عصای کوهنوردی کمپردل Komperdell
 • عصای کوهنوردی ری Rei
 • عصای کوهنوردی اکسپد Exped
 • عصای کوهنوردی لکی Leki
 • عصای کوهنوردی آراکان Arakan
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید عصای کوه نوردی

در حال حاضر محصولی وجود ندارد
مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *