Search
Generic filters
8 مهارت لازم برای یک فریلنسر موفق

با تقویت چند مهارت؛ پول بیشتری از فریلنسری بگیرید!

فریلنسینگ، فریلنسری یا آزادکاری از مشاغلی است که روزبه‌روز به تعداد متقاضیان آن در دنیا اضافه می‌شود. یک فریلنسر بدون اینکه به یک سازمان، شخص یا کسب‌و‌کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد. عدم نیاز به رفت و آمد تا محل کـار و همچنین پیشبرد چند کار با یکدیگر از مزایای آزادکاری است. اما آیا فریلنسر بودن واقعا تا این اندازه ساده است؟ مطمئنا خیر. زیرا کارفرمایان زمانی به شما اعتماد می‌کنند که از مهارت‌های کافی در حرفه خود برخوردار باشید. درواقع، تنها کسی که می‌تواند در این شغل برای شما کسب اعتماد و درآمد کند، خودِ شما هستید؛ بنابراین لازم است تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا به یک فریلنسر حرفه‌ای تبدیل شوید. مجله پلازیو را با ۸ مهارت لازم برای یک فریلنسر موفق دنبال کنید.

۸ مهارت یک فریلنسر موفق

مهارت مدیریت زمان

اگر از یک فریلنسر حرفه‌ای راز موفقیت او را بپرسید، بدون شک به داشتن یک برنامه زمانی و پایبندی به آن اشاره می‌کند. سبک زندگی منعطف و نداشتن ساعت کاری نباید شما را دچار حواس‌پرتی کند. حواس‌پرتی یعنی تاخیر در تحویل پروژه و منظم‌تر بودن در این کار یعنی گرفتن پروژه‌های بزرگتر و درآمد بیشتر. به یاد داشته باشید که یک فریلنسر شاید بیش از هر فرد دیگری، تحت استرس و محدودیت زمانی در انجام امور قرار گیرد که ناشی از عدم برنامه‌ریزی دقیق است؛ در اینصورت آزادکاری پیشنهاد مناسبی به نظر نمی‌رسد.

مهارت های مورد نیاز یک فریلنسر حرفه ای

مهارت های مورد نیاز یک فریلنسر حرفه ای

مهارت خودآموزی

با رقابتی که در بازار فریلنسری وجود دارد، باید مهارت‌های شغلی و فردی خود را مانند هر فرد دیگری تقویت کنید؛ درغیراینصورت نمی‌توانید اعتماد کارفرما جلب کنید. دشواری فریلنسری این است که خودِ شما باید خودتان را مجاب به خودآموزی کرده و انگیزه داشته باشید؛ کسی برای شما این کار را انجام نمی‌دهد. تقویت انگیزه برای یادگیری مهارت‌های جدید، به روز بودن در حرفه و در یک کلام عدم اهمال‌کاری در یادگیری یک نیاز اساسی در فریلنسری است.

تفکر استراتژیک

در این حرفه باید مجموع توانمندی‌های خود را بسنجید، نقاط ضعف خود را بشناسید و برای استفاده صحیح از استعدادهایتان برنامه داشته باشید. اگر نتوانید چالش‌ها و فرصت‌های پیشِ روی خود را پیش‌بینی و تحلیل کنید، گوی سبقت خیلی زود از شما ربوده خواهد شد. شما از قبل باید نقشه راهی را تدوین و برای موقعیت‌های مختلف راه‌حل و سناریویی تعریف کرده باشید. اینگونه از یک تفکر استراتژیک برخوردار و در کار خود موفق‌تر خواهید بود.

چگونه در سال 2022 به یک فریلنسر موفق تبدیل شویم؟

چگونه در سال ۲۰۲۲ به یک فریلنسر موفق تبدیل شویم؟

مهارت حل مسئله

مهارت پیدا کردن راه‌حل‌های موثر یا سازگارانه بخشی از وظیفه‌ شما به‌عنوان یک فریلنسر است. شما باید بتوانید  مشکلات مشتری خود را بشناسید، آن‌ها را تشریح و برایشان راه‌حلی درخور پیدا کنید، زیرا چنین کاری سبب حفظ شبکه مشتریان شما می‌شود. ضمن آنکه کسب مهارت حل مسئله موجب می‌شود کمتر خود را با سفارش‌دهنده‌ای درگیر کنید که پروژه‌اش را برون‌سپاری کرده و معمولا مایل است خود را از چالش‌های اجرای آن دور نگه‌دارد.

مهارت شبکه‌سازی و برقراری ارتباط مثبت

شبکه‌سازی و برقراری ارتباط حرفه‌ای تضمین‌کننده پروژه‌های بیشتر است؛ بنابراین بعید است یک فریلنسر بتواند با تک‌روی به جایی برسد. شبکه‌سازی مؤثر، یعنی دستیابی به مشتریان بهتر؛ همچنین این پتانسیل را دارد که شما را در زمینه کاری‌ پیش‌گام کند. رعایت اخلاق حرفه‌ای، پذیرش اشتباهات و جبران آنها، حفظ ارتباط با کارفرما حین اجرای پروژه و پاسخ به‌موقع به سوالات و درخواست‌های او از مهارت‌های ارتباطی است که انتظار می‌رود یک فریلنسر امروزی موفق داشته باشد. 

چگونه فریلنسر شویم ؟

چگونه فریلنسر شویم؟

مهارت بازخوردگیری

کار شما خالی از اشکال نیست؛ بنابراین جرات روبه‌رو شدن با واقعیت‌ها را داشته باشید. از کارفرمای خود بخواهید تا نظر خود را در مورد پروژه‌ای که تحویل داده‌اید بگوید اینگونه می‌توانید نقاط ضعف خود را به‌خوبی شناسایی کنید. شما به‌عنوان یک فریلنسر ناچار خواهید بود با طیف وسیعی از افراد جامعه با سلایق و فرهنگ‌های گوناگون و پیشینه کاری مختلف در ارتباط داشته باشید؛ در این میان حتما با چالش‌ها و اصطکاک‌هایی با کارفرمایان برمی‌خورید و باید قوی و منطقی باشید. برای یک فریلنسر حرفه‌ای بودن باید توانایی تشخیص نقدهای سازنده و غیرسازنده را داشته باشید. نقدهای سازنده معمولا موقعیتی، مشخص و پیشنهادی هستند و نقدهای غیر سازنده بی‌ربط، بی‌موقع و غیر حرفه‌ای.

مهارت پیدا کردن کار فرمای حرفه‌ای

با شروع فریلنسری، پیدا کردن کارفرما به بخشی از وظایف شما تبدیل می‌شود. بعید است که بتوانید با یک کارفرمای دمدمی‌مزاج، بهانه‌گیر، کمال‌طلب و وسواسی به یک نظر مشترک برسید؛ بنابراین حتی اگر انگیزه‌های مالی دلیل همکاری شما با یک کارفرما باشد ممکن است در میانه پروژه از انجام آن پشیمان شوید. مهارت انتخاب کارفرمای حرفه‌ای و برخوردار از حسن سابقه کاری نیست که به آسانی انجام شود و نیازمند تجربه و تعامل با افراد مختلف است.

8 مهارت لازم برای یک فریلنسر موفق

آیا فریلنسری همان دورکاری است؟

با همه‌گیری ویروس کرونا شاید کلمه دورکاری نیز با فریلنسری در نظر گرفته شود، زیرا فریلنسرها نیز به نحوی دورکاری می‌کنند اما تفاوت این دو در این است که شخص دورکار به نحوی به تمام زیرساخت‌های یک شرکت یا سازمان نیازمند است اما یک فریلنسر به صورت مستقل، در خانه و بدون نیاز به شرکت، فعالیت خود را انجام می‌دهد. در واقع هر فریلنسری دورکار است ولی هر شخص دورکاری الزاما فریلنسر نیست.

همان‌طور که متوجه شدید، فریلنسینگ آن طور که به نظر می‌آید هم آسان و بی‌دردسر نیست؛ بلکه مثل هر شغل دیگری نیازمند نکاتی است که باید از طریق آموزش، آنها را یاد بگیرید. اگر درحال‌حاضر فریلنسر هستید یا قصد دارید به شکل فریلنسری کار کنید، تقویت مهارت‌های گفته‌شده به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به شکلی حرفه‌ای فراز و نشیب‌های موجود در پیش رویتان را مدیریت کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *