Search
Generic filters
کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

بررسی طرح مفهومی کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

بیش از یک ماه از رونمایی از کانسپت کامپیوتر ماژولار کمپانی گیگابایت می‌گذرد؛ اما همچنان اطلاعات چندانی درباره آن منتشر نشده است و بسیاری از دنبال‌کنندگان جدی جهان تکنولوژی، مخصوصاً گیمرها، منتظر به‌دست‌آوردن اطلاعات دقیق‌تری درباره این کامپیوتر گیمینگ جذاب هستند. این کامپیوتر که در حقیقت توسط برند AORUS که یک شرکت تابع کمپانی گیگابایت است معرفی شده، با طراحی جالب و زیبای خود و همچنین ادعای سازنده آن مبنی بر قابل‌حمل‌بودن این محصول، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. ما نیز در مجله پلازیو بر آن شدیم تا ضمن بررسی دقیق جزئیاتی که تاکنون درباره این کامپیوتر انتشار یافته، نگاهی نیز به سایر پروژه‌های مشابه در کمپانی‌های رقیب کمپانی گیگابایت داشته باشیم و ببینیم به چه دلیل در سال‌های اخیر کارکردن روی کامپیوتر های گیمینگ ماژولار گیگابایت تا به این حد برای کمپانی‌های بزرگ صنعت تکنولوژی مهم شده است. با ما همراه باشید.

تاریخچه شرکت گیگابایت 

کمپانی گیگابایت در سال ۱۹۸۶ و در شهر تایپه کشور تایوان تأسیس شد. در طول ۳۵ سال گذشته، این شرکت همواره جزو مدعیان اصلی در تولید سخت‌افزارهای مختلف کامپیوتر، نظیر مادربورد و کارت گرافیک، بوده است. گیگابایت در سال ۲۰۱۶ دست به تأسیس یک برند جدید تحت کمپانی خود زد؛ و برند AORUS در این سال آغاز به کار کرد. این برند جدید بیشتر تمرکز خود را صرف تولید لوازم گیمینگ کرده و به یکی از برندهای بزرگ و پرفروش در این حوزه مبدل شده است. در واقع با تأسیس این برند، کمپانی گیگابایت یک جهش بزرگ در گستره محصولات تولیدی خود کرد و علاوه بر کارت گرافیک و مادربورد، به تولید هدست و موس گیمینگ، مانیتور، SSD، حافظه رم، فن خنک‌کننده کیس و حتی صندلی گیمینگ پرداخت. می‌توان گفت در طول این سال‌ها تمام تمرکز برند AORUS بر آن بوده تا محصولاتش تمام سبد خرید گیمرهای حرفه‌ای را پوشش دهد. 

برند AORUS از همان ابتدای کار خود، فعالیتی جدی در تولید کیس‌های گیمینگ داشته و تمرکز خود را صرف پیشرفت هرچه بیشتر در این زمینه کرده است؛ پروژه جدید آن نیز در تولید کامپیوتر گیمینگ ماژولار، یعنی پروژه Project Cielo، قدمی بلند از سوی این برند برای ایجاد یک ترقی بزرگ در بازار جهانی سیستم‌های گیمینگ به شمار می‌رود. البته کمپانی گیگابایت اولین شرکتی نیست که دست به تولید چنین محصولی زده است؛ پیش از آن کمپانی‌های Razer و Asus در بازار کامپیوترهای گیمینگ، و کمپانی‌های بزرگی نظیر Intel و Acer در بازار کامپیوترهای رومیزی شانس خود را برای تولید کامپیوتر ماژولار امتحان کرده‌اند اما به‌دلایل مختلفی که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، هیچ‌کدام این برندها تاکنون به فروش چشمگیری در این زمینه دست نیافته‌اند. از همین رو، یک سوال مهم در خصوص کامپیوتر گیمینگ ماژولار کمپانی گیگابایت این است که آیا در این پروژه، کمپانی به‌دنبال فروش زیاد در سطح جهانی است و یا اینکه این محصول نیز همانند سایر محصولات مشابه خود، قرار است بیشتر یک طرح آزمایشی و در سطح فروش محدود باشد. در واقع باید دید که آیا برند AORUS بر سر این محصول جدید و پیشرفته خود قمار خواهد کرد یا خیر. اما پیش از بررسی دقیق‌تر این کامپیوتر، بیایید ببینیم که اصلاً کامپیوتر ماژولار چیست؟

کامپیوتر ماژولار چیست و چرا مهم است؟

ماژولاریتی

برای فهم بهتر موضوع، ابتدا باید مفهوم «ماژولار بودن» یا به‌اصطلاح «ماژولاریتی» را تعریف کنیم. یک کارخانه بسیار بزرگ را در نظر بگیرید؛ با ورودی‌ها و خروجی‌های مختلف و چند کارکرد و هدف متنوع. ما به دو شیوه می‌توانیم این کارخانه را سازمان‌دهی کنیم: ۱. ایجاد یک سیستم بزرگ یکپارچه و به هم وابسته؛ ۲. ایجاد چند سیستم مستقل و کوچک، با میزان وابستگی کمتر اجزا به یکدیگر. 

در شیوه اول ما یک سیستم بزرگ داریم که به‌شکلی یکپارچه، منظم و کاملاً سازمان‌یافته کارها را به پیش می‌برند. در این سیستم ما چند مشکل اساسی داریم: اول. ایجاد اختلال‌های کوچک می‌تواند منجر به آسیب‌دیدن یا اختلال در تمام سیستم شود؛ دوم. روند ارتقا، بهبوددهی و ارتقای سیستم به یک کار هزینه‌بر و زمان‌بر تبدیل می‌شود، چراکه ما با یک کل یکپارچه و بزرگ مواجه هستیم؛ سوم. مدیریت چنین سیستم بزرگ و پیچیده‌ای کار بسیار سختی است؛ و چهارم. در صورت بروز مشکل یا اختلال، پروسه کشف علت تا برطرف‌کردن آن کاری سخت و زمان‌بر است. 

در شیوه دوم، یعنی در شیوه «ایجاد چند سیستم مستقل و کوچک، با میزان وابستگی کمتر اجزا به یکدیگر» ما برای انجام‌دادن کارها و رسیدن به هدف نهایی، چند سیستم با استقلال حداکثری از یکدیگر می‌سازیم و برای هرکدام از این سیستم‌ها، ورودی و خروجی و اهداف‌ مجزایی تعیین می‌کنیم. در این صورت به هیچ‌یک از مشکلاتی برای شیوه اول وجود داشت برنمی‌خوریم؛ در این شیوه ایجاد اختلال در یکی از اجزا منجر به ایجاد اختلال اساسی در تمامی سیستم نمی‌شود، عیب‌یابی و برطرف‌کردن مشکلات سیستم‌ها ساده‌تر است، ارتقا و بهبود سیستم‌های مستقل هزینه و زمان کمتری را می‌طلبد و در نهایت، مدیریت کل سیستم در این شیوه به انرژی کمتری نیاز دارد. 

به شیوه دوم ماژولاریتی گفته می‌شود. 

از آنجایی که مفهوم ماژولاریتی یک مفهوم کلی است و نمی‌توان مصداق خاصی برای آن قائل شد، و از طرف دیگر از آنجا که زیاده‌روی در مستقل‌کردن اجزا از یکدیگر به خودی خود می‌تواند منجر به ایجاد یک پیچیدگی مشابه روش اول شود، نمی‌توان یک تعریف مشخص از آن ارائه کرد. از همین رو ممکن است کامپیوترهای ماژولار دو کمپانی مختلف، تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر داشته باشند. اما آنچه در اینجا با آن کار داریم، تعاریف تقریباً مشخصی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. 

کامپیوترهای ماژولار و اهمیت آن‌ها

اکنون که تعریف ماژولاریتی را متوجه شدیم، بهتر می‌توانیم فلسفه ساخت کامپیوترهای ماژولار را متوجه شویم. این دسته از کامپیوترها که در عمل تاکنون نمونه تجاری بسیار موفقی نداشته‌اند، از نظر بسیاری از کمپانی‌ها به‌معنای نسل آینده کامپیوترهای رومیزی (PCها) هستند. این کامپیوترها در اندازه‌های کوچک‌تر کیس‌های فعلی به تولید می‌رسند و برخی کمپانی‌ها در تلاش‌اند تا اندازه و وزن آن‌ها را به حدی برسانند تا با کیف‌های کوچک نیز قابل‌حمل باشند. البته همچنان فاصله زیادی تا تولید یک کامپیوتر تجاری کوچک اما قوی و باثبات وجود دارد. از طرفی مسئله ساده‌سازی آپدیت سخت‌افزارها نیز وجود دارد؛ کامپیوترهای ماژولار اول از هرچیز خود را با این ویژگی تعریف می‌کنند. در واقع کمپانی در چنین پروژه‌هایی به‌دنبال ساخت کیس‌هایی هستند که کاربران بیشتر امکان را برای شخصی‌سازی آن‌ها داشته باشند؛ از طرفی سادگی تعمیر و تعویض قطعات نیز در اولویت است. تاکنون چند پروژه مختلف و از سوی کمپانی‌های مختلف در این راستا انجام شده است که در ادامه می‌توانید تصاویر برخی از کانسپت‌های مشهور را مشاهده کنید:

۱.‌ کامپیوتر ماژولار کمپانی ریزر (Razer) مدل Tomahawk

کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

۲. کامپیوتر ماژولار کمپانی ریزر (Razer) مدل Christine

کامپیوتر ماژولار کمپانی ریزر (Razer) مدل Christine

۳. کامپیوتر ماژولار ایسوس (Asus) مدل Project Avalon

کامپیوتر ماژولار ایسوس (Asus) مدل Project Avalon

پیش‌تر اشاره کردیم که کمپانی‌های ایسر و اینتل نیز در سال‌‌های گذشته دست به تولید چنین کامپیوترهایی زده بوند اما طرح‌های جدیدتری که در بالا به‌اختصار با آن‌ها آشنا شدید، از نظر توان فنی بسیار پیشرفته‌تر از نسل قبلی خود هستند. اکنون می‌توانیم به بررسی Project Cielo کمپانی گیگابایت بپردازیم.

بررسی طرح مفهومی کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

متأسفانه تاکنون اطلاعات بسیار کمی از سوی برند AORUS درباره پروژه Cielo منتشر شده است. اما اگر به عکس‌های منتشرشده از این کامپیوتر ماژولار جدید توجه کنیم، درمی‌یابیم که طراحان این برند پا را از فرم‌های مرسوم در جهان PCها فراتر گذاشته‌اند و دست به‌ کسب تجربه‌هایی جدید در زمینه طراحی شکل ظاهری کیس گیمینگ خود زده‌اند.

این طراحی جذاب و منحنی‌شکل کامپیوتر گیگابایت، برای جادادن قطعات سخت‌افزاری درون قفسه‌های خود به‌خوبی بهینه‌سازی شده است و می‌تواند تجربه‌ای جدید از کار با PCها را برای ما رقم بزند. برای آنکه طرز قرارگیری قطعات سخت‌افزاری داخل کیس را بهتر متوجه شوید به این عکس توجه کنید:

طرح مفهومی کامپیوتر گیمینگ ماژولار گیگابایت

به‌گفته شرکت، سه بخش تشکیل‌دهنده این کیس عبارت‌اند از: پک سیستم اصلی، پک باتری و پک اسپیکر بلوتوث. البته کاربران می‌توانند بر اساس نیازهای خود آن‌ها را انتخاب کنند و سیستم نهایی مدنظرشان را به وجود آورند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تعویض قطعات در این کامپیوتر به‌سادگی تمام انجام خواهد گرفت و از همین جهت نیاز آن به تعمیر تا حد بسیار زیادی پایین می‌آید. 

گیگابایت در تبلیغات خود دائماً‌ بر این نکته اشاره می‌کند که کامپیوتر ماژولار جدید خود را کاملاً قابل‌حمل طراحی کرده است و پشتیبانی آن از فناوری ۵G را نیز یک آپشن فوق‌العاده در همین راستا می‌داند. البته اینکه این محصول از فناوری ارتباطی ۵G پشتیبانی می‌کند یک آپشن فوق‌العاده هست و اتصال این دستگاه به اینترنت را بسیار ساده‌تر و دردسترس‌تر می‌کند؛ اما تصاویری که تاکنون از این دستگاه منتشر شده‌اند (مخصوصاً تصویری که در ابتدای این مقاله قرار دارد) نشان می‌دهند دستگاه به‌حدی کوچک نیست که بتوان آن را پرتابل یا همان قابل‌حمل نامید. البته برای قضاوت زود است و می‌بایست منتظر انتشار اطلاعاتی نظیر وزن و ابعاد این کامپیوتر از سمت کمپانی باشیم؛ معیارهایی نظیر قدرت و ظرفیت باتری نیز در این خصوص اهمیت زیادی خواهند داشت. به هر حال برند AORUS محصول جدید خود را به‌عنوان «آینده کامپیوترهای گیمینگ» معرفی کرده است و امید می‌رود این برند به‌اندازه‌ای که در تبلیغات خود بلندپروازی کرده، در ساخت محصول نیز ایده‌هایی جدید و انقلابی را به کار گرفته باشد و مخاطبان را شگفت‌زده کند.

مورد آخر که در موفقیت تجاری این دستگاه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت، موضوع قیمت است. دلیل شکست بسیاری از پروژه‌های مشابه در سایر کمپانی‌ها، قیمت زیاد و مقرون‌به‌صرفگی بسیار پایین این کامپیوترها بوده است. از طرفی به‌خاطر جدید بودن این تکنولوژی، پشتیبانی و تعمیر و در دسترس بودن قطعات جانبی آن‌ها اوضاع جالبی نداشته‌اند و این موارد نیز ریسک خرید این دسته از محصولات را افزایش می‌دهد. بنابراین باید دید که کمپانی گیگابایت در هنگام عرضه محصول چه قیمتی را بر روی دستگاه خود می‌گذارد و تا چه حدی سعی می‌کند خیال مشتریان را از بابت پشتیبانی و آسانی تعمیر این محصول خود راحت کند. 

جمع‌بندی

کامپیوترهای ماژولار می‌توانند نسل آینده کامپیوترهای رومیزی باشند و اگر این اتفاق بیفتد، مسیر جهان تکنولوژی نیز به‌سمتی دیگر حرکت خواهد کرد. اما رخ‌دادن چنین اتفاقی مستلزم سرمایه‌گذاری زیاد کمپانی‌های بزرگ صنعت تکنولوژی بر روی پروژه‌هایی نظیر Project Cielo خواهد بود و باید دید که در عمل آیا چنین اتفاقی رخ می‌دهد و مسیر سخت‌افزار کامپیوترها به‌سمت معماری‌های باز و آزادتر این‌چنینی حرکت خواهد کرد یا اینکه سیستم‌های بسته و انحصاری برنده میدان خواهند بود. 

از شما ممنونیم که همراه ما هستید! تمام تلاش ما در قسمت دیجیتال مجله پلازیو بر آن است که مطالب پیچیده جهان تکنولوژی را به زبانی آسان و قابل‌فهم به مخاطبان خود ارائه کند و سهمی در بهبود وب فارسی داشته باشد. نظرات خود را برای ما ارسال کنید و اگر مطلب جالبی در این باره می‌دانید و یا متوجه وجود خطا یا سهل‌انگاری در این مقاله شدید، ما را نیز در جریان بگذارید. 

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *