Search
Generic filters
جاذبه های گردشگری استانبول

بهترین جاذبه‌‌های گردشگری‌ استانبول که حتما باید ببینید!

کمتر شهری در جهان وجود دارد که بتواند با جاذبه‌های خود برای همه سلایق گردشگری پاسخی داشته باشد. یکی از این شهرها استانبول است. به این شهر از این رو چهارراه جهان گفته می‌شود که بناهایی تاریخی منعکس‌کننده فرهنگ شرقی و غربی در آن جای گرفته‌اند. مساجد، بازارها و قصرهای مجلل، استانبول را به یک شهر افسانه‌ای و زیبا تبدیل کرده‌اند. ما در این مقاله ۱۰ تا از بهترین جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول را به شما معرفی کرده‌ایم. مطمئنا با سفر به این مکان‌ها، لحظات جذابی را در سفر به استانبول تجربه خواهید کرد.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

مسجد ایاصوفیه در مرکز استانبول و در منطقه سلطان احمد قرار دارد. بسیاری این بنا را نمادی از ترکیه می‌دانند. ایاصوفیه در قرن ششم به دستور کنستانتین ساخته شد و در ابتدا کلیسا بود. بعدها وقتی عثمانی‌ها استانبول را فتح کردند، این کلیسا نیز به مسجد تغییر کاربری داد و بخش‌ها و رواق‌هایی به آن اضافه شد. ایاصوفیه را چه به‌عنوان کلیسا ببینید و چه به‌عنوان مسجد، در حال حاضر با گنبدی از جنس مرمر و آجر، محراب، مناره‌ها، منبر و کاشی‌کاری‌های نفیسش موزه‌ایست که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. کاشی‌کاری‌های مشهوری که از ایاصوفیه در زمان کلیسا بودن آن، باقی مانده نیز از شگفتی‌های این بنا به شمار می‌رود.

کاخ توپکاپی یا توپقاپی

کاخ توپکاپی یا توپقاپی

کاخ توپکاپی یا توپقاپی

ساخت کاخ توپکاپی، دومین کاخ عثمانی در استانبول در سال ۱۴۷۸ به اتمام رسیده است؛ اما معماری چهار قرن ۱۵ تا ۱۹ را در آن خواهید دید. در حال حاضر، کاخ توپکاپی به عنوان یک کاخ‌موزه فعال است. قصر توپکاپی شامل حیاط عمومی، میدان دیوان، دروازه سعادت، حیاط چهارم و حرمسرا می‌شود. از آنجاکه ۲۵ سلطان عثمانی در این کاخ زندگی کرده‌اند، هر یک نیز بنا به سلیقه خود بخش‌هایی را به این کاخ اضافه کرده یا کاربری‌های آن را تغییر داده‌اند. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.

مطلب پیشنهادی
نحوه خرید از فروشگاه‌های آنلاین ترکیه

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

مسجد آبی

مسجد آبی به دستور سلطان احمد عثمانی ساخته شد. یک سال بعد از اتمام کار مسجد آبی، خود سلطان بر اثر تیفوس فوت می‌کند و در همین مسجد به خاک سپرده می‌شود. به خاطر کاشی‌های آبی داخل مسجد و همچنین انعکاس آسمان آبی روی بدنه به این بنا، مسجد آبی گفته می‌شود. در ساخت سقف این مسجد از ۲۰ هزار کاشی آبی‌رنگ بهره گرفته شده است. جالب است بدانید که معمار این مسجد به اشتباه شش مناره برای آن در نظر می‌گیرد و چون فقط مسجدالحرام ۶ مناره داشته و نباید مسجدی به اندازه آن دارای مناره باشد، سلطان احمد به معمار دستور می‌دهد تا یک مناره به مسجدالحرام اضافه کند. لوسترهای بزرگ و ۲۶۰ پنجره با شیشه‌های رنگی، این مسجد را روشن می‌کنند. زیباترین اثر مسجد سلطان احمد، محراب مرمرین سبزرنگ آن است.

برج سنگی گالاتا

برج سنگی گالاتا

برج سنگی گالاتا جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

برج مسیح یا برج سنگی گالاتا، سمبل شهر استانبول است. این برج در سال ۱۳۸۴ میلادی به‌عنوان جایگزین برج بزرگ قسطنطنیه (استانبول امروزی) ساخته شد تا در واقع محل دیده‌بانی برای رفت‌وآمد کشتی‌ها باشد. برج گالاتا تا به حال به دلیل دو آتش‌سوزی و خرابی‌های ناشی از توفان، چندین بار بازسازی شده است. از بالای این برج ۶۷ متری می‌توان دریای مرمره، فضاهای سبز و خانه‌های قدیمی محله، ایاصوفیه، مسجد آبی و تنگه بسفر را تماشا کرد. بهترین ساعات بازدید از گالاتا، زمان غروب خورشید است.

آب انبار باسیلیکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن

از میان ۸۰ ‌آب‌انباری که در استانبول وجود دارد، آب‌انبار باسیلیکا، بزرگترین آنهاست که از قرن ششم میلادی باقی مانده است. این آب‌انبار را که در نزدیکی مسجد ایاصوفیه و در منطقه فاتح قرار دارد به دستور یکی از امپراتورهای دوران بیزانس ساخته شده است. برای دیدن این آب‌انبار و ۳۳۶ ستون مرمری باید ۵۲ پله را پایین بروید. ستون‌های باسیلیکا هرکدام طولی به اندازه ۹ متر دارند و با اشکال مختلفی تزیین شده‌اند. دو ستون در این آب‌انبار سرستون‌های مدوسایی دارند و آثار هنری شگفت‌انگیزی محسوب می‌شوند؛ چنانکه هنوز به طور دقیق مشخص نشده که سرستون‌های مدوسایی چگونه به این محوطه آورده و نصب شده‌اند.

کلیسای چورا

کلیسای چورا

کلیسای چورا شاید آنطور که باید با وجود جاذبه‌های گردشگری استانبول معروف نباشد، اما نقاشی‌های این کلیسا در جهان نمونه‌ای ندارد. این کلیسا در تپه‌های هورت و در جنوب خلیج شاخه طلایی واقع شده و بازمانده از دوران بیزانسی استانبول است. همان‌طور که گفته شد نقطه قابل توجه این کلیسا نقاشی‌های منحصربه‌فرد دیواری و موزاییک‌های آبرنگی قرن چهاردهم است. نمایی که از این کلیسا دیده می‌شود درواقع حاصل بازسازی آن طی قرن‌های مختلف است در این ترمیم‌ها آجرها جای خود را به سنگ‌ها، تزیینات و موزاییک‌کاری‌های درخشان داده‌اند. کلیسای چورا ۶ گنبد دارد و از بخش‌های مختلفی چون محوطه اصلی، کلیسای کوچک و هشتی‌های کوچک و بزرگ تشکیل شده است. جالب است بدانید این بنا در ابتدا «کلیسای منجی مقدس در خارج از دیوارها» نامگذاری شده بود.

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی

بسیاری از مردم میدان اسب‌دوانی هیپودروم را یادگاری از روزگار اوج قسطنطنیه می‌دانند که پایتخت امپراتوری بیزانس بود، اما این میدان، قدمت خیلی بیشتری دارد. مهمترین نماد این میدان، ستون هرمی تئودوسیوس ابلیسک است که ارتفاعش به ۲۰ متر می‌رسد. این ستون برای کشورگشایی‌های تتموس سوم در سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد مسیح بوده و روی آن آن نقش نگارهای موسوم به هیروگلیف حک شده است. در بخش شمالی میدان نیز ساختمان کاتیمسا قرار دارد که شامل ۲۴ ستون است. در این میدان یک ستون مار هم وجود دارد. سر ستون به مجسمه سه مار مزین شده که دیگی از آتش را در بالای سر خود نگه داشته‌اند. به جذابیت‌های میدان اسب‌دوانی دهه به دهه افزوده شده و اکنون این میدان یکی از مکان پررفت‌وآمد گردشگری است.

کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

کاخ دلما باغچه

دلما باغچه بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۵۶ میلادی به دستور سلطان عبدالمجید اول و به سبک اروپایی ساخته شده است. این کاخ با مساحت ۴۵ هزار مترمربع پهناورترین کاخ ترکیه است. ۶ پادشاه عثمانی و آتاتورک در این کاخ زندگی کرده‌اند. قصر دلما باغچه دارای ۳ طبقه شامل بخش خدمتکاران، کارمندان و حرمسرای سلطان است که در هر سه بخش، ترکیبی از معماری‌های سبک باروک، روکوکو، نئو کلاسیک و معماری اسلامی به چشم می‌خورد. چلچراغ‌های کریستالی، تابلوهای دیواری گران‌قدر، فرش‌های دست‌بافت لوکس و مبلمان‌های ساخته شده از چوب‌های کم‌نظیر از اولین چیزهایی است که با ورود به این کاخ نظر گردشگران را جلب می‌کند.

موزه پرا  

موزه پرا   جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

موزه پرا- جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

موزه پرا در محله بی‌اغلو در استانبول قرار دارد و مجموعه‌ای از ارزشمندترین آثار هنری و تاریخی ترکیه را در خود جای داده است. این موزه از ۳ نمایشگاه اصلی تشکیل شده است؛ بخش آثار هنری متمرکز بر سبک زندگی شرقی‌ها و فرهنگ عثمانی، بخش اوزان و مقیاس‌های آناتولی که شامل ابزارهای اندازه‌گیری قدیمی است و نمایشگاه کاشی‌ها و سرامیک‌های ساخته شده در استان کوتاهیه. موزه پرا بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ شرق زمین در سده‌های ۱۷ تا ۱۹ میلادی محسوب می‌شود.

قلعه یِدیکوله یا قلعه هفت برج

قلعه یِدیکوله یا قلعه هفت برج جاذبه‌ های گردشگری‌ استانبول

قلعه یِدیکوله یا قلعه هفت برج

یدیکوله یا هفت برج یکی از بناهای مهم به جا مانده از سلطان محمد فاتح محسوب می‌شود که در سال ۴۱۳ ساخت آن تمام شده است. البته با گذشت زمان دروازه‌های زیادی به آن اضافه شده که معروف‌ترین آن دروازه طلایی یا طاق پیروزی نام دارد. علت شهرت این طاق، بال‌های طلاکاری شده‌ای است که پس از پیروزی امپراتور بیزانسی در سال ۴۲۵ ساخته شده است. برج اسلحه خانه، برج پرچم، برج سلطان احمد سوم، برج سیاه‌چاله (یا برج کتیبه‌ها)، برج بالایی، برج خزانه و برج عثمان جوان مجموعه هفت برج را تشکیل می‌دهد. یدیکوله در محله فاتح استانبول قرار دارد و مشرف به دریای مرمره است. درباره قلعه یدیکوله و سیاه‌چاله‌هایش افسانه‌های زیادی وجود  دارد؛ فقط با دیدن این برج‌هاست که می‌توان فهمید این افسانه‌ها چندان هم بیراه نیستند.

 

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

خرید آنلاین از ترندیول ترکیه

مشاهده تمام محصولات

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *