Search
Generic filters
ظروف نگهداری غذا در یخچال

بهترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی در یخچال

گاهی با رعایت همه نکات بهداشتی در تهیه و پخت مواد غذایی باز هم دچار بیماری‌هایی می‌شویم که منشا آن در ظاهر مشخص نیست، اما در اصل این محل نگهداری غذا است که مانند یک دشمن پنهان به سلامت ما آسیب می‌زند. چقدر از ظروف نگهداری غذای خود مطمئن هستید؟ آیا فکر می‌کنید ظرفی که برای غذاهای لبنی مناسب است برای نگهداری سبزیجات و غذاهای چرب نیز مناسب خواهد بود؟ در مجله پلازیو درباره ظروف نگهداری غذا در یخچال و فریزر بیشتر بدانید.

بهترین ظرف برای تخم‌مرغ و سس مایونز

بهترین ظروف برای نگهداری غذا در فریزر

دمای فریزر زیر صفر است و موجب یخ‌زدن سریع همه مواد می‌شود؛ بنابراین باید از ظرفی برای نگهداری غذا در فریزر استفاده کنید که انقباض و سرما بدنه آن را دچار شوک و شکستگی نکند. ظروف سفالی، شیشه‌ای و پلاستیک نامرغوب از ظروف نامناسب برای نگهداری مواد غذایی در فریزر هستند. در مقابل، ظرف‌هایی از جنس فلز و پلاستیک فشرده که درب آنها کاملا بسته می‌شود تا مواد غذایی بوی سایر مواد اولیه موجود در فریزر را نگیرد، از بهترین گزینه‌هاست. در انتخاب این ظرف‌ها اندازه آ‌نها را نیز باید در نظر داشته باشید تا جای زیادی را اشغال نکند.

بهترین ظروف برای نگهداری غذا در فریزر

ظروف مناسب برای نگهداری غذا در یخچال

از آنجاکه پلاستیک گروه بزرگی از مواد پلیمری را پوشش می‌دهد و شما نیز وقت کافی برای سنجش کیفیت ظروف پلاستیکی و تشخیص ظروف PE پلی‌اتیلن و PP پلی‌پروپیلن را ندارید، بهتر است به جای استفاده از مواد پلاستیکی برای نگهداری مواد غذایی از ظروف نشکن و پیرکس استفاده کنید. این ظروف مقاومت بالایی در برابر دمای قسمت معمولی خچال دارند و از نظر شیمیایی با هیچ ماده غذایی ترکیب نمی‌شوند.

مطلب پیشنهادی
کدام ظرف برای ماکروویو مناسب است؟

به‌علاه، این ظروف به آسانی شست‌وشو و ضدعفونی می‌شوند و مانند پلاستیک جاذب چربی غذا نیستند. ظروفی را می‌توان در یخچال قرار داد که تهیه شده از جنس پلی پروپیلن با علامت اختصاری PP هستند، این علامت‌ها در پشت تمام ظروف مناسب یخچال باید حک شده باشد در غیر اینصورت از قراردادن ظروف در یخچال و فریزر جدا خودداری کنید.

برخی از ظروف سرامیکی و چینی به شرط تاب‌آوری دمای پایین یخچال، می‌توانند از گزینه‌های نگهداری غذا باشند. این ظروف مزه غذا را تغییر نداده و مدت‌زمان بیشتری می‌توان مواد غذایی را درون آن‌ها نگه داشت.

ظروف مناسب برای نگهداری غذا در یخچال

ظروف مناسب برای نگهداری میوه‌ها و سبزیجات

ظروف پلاستیکی به شرط داشتن درب‌های قفل‌دار که مانع از جریان هوا به داخل آن شود می‌تواند طراوت سبزیجاتی مثل کاهو و سایر سبزیجات را حفظ کند. توجه داشته باشید که نگهداری میوه‌های تابستانی مانند زردآلو، هلو،گلابی و آلو در کیسه پلاستیکی برای مدت طولانی باعث سریع‌تر شدن فرآیند رسیدن  و لهیدگی خواهد شد. چنانچه میوه‌‌ها رسیده‌اند، به هیچ وجه آن‌ها را در کیسه نگذارید. به جای آن از ظروف پلاستیکی کاملا خشک و در باز استفاده کنید.

بهترین ظروف برای نگهداری غذا در فریزر

بهترین ظروف برای نگهداری ترشی‌جات و سایر مواد اسیدی

برای نگهداری مواد اسیدی مانند ترشیجات و آبلیمو حتما باید از ظروفی استفاده کنید که با اسید موجود وارد واکنش نشوند.

مطلب پیشنهادی
ماشین ظرفشویی و انواع آن

ظروف استیل برای نگهداری مواد ترش و اسیدی پیشنهاد نمی‌شود، اما می‌توانید از بطری‌های شیشه‌ای با درب پیچی برای نگهداری این مواد غذایی استفاده کنید. برای سایر مایعات و آبمیو‌ه‌ها نیز استفاده از ظروف پلاستیکی پلی پروپیلن و شیشه‌ای بلامانع است.

بهترین ظروف برای نگهداری ترشی‌جات و سایر مواد اسیدی

بهترین ظرف برای نگهداری ماست در یخچال

بهترین ظرف برای نگهداری ماست برای مدت زمان بیشتر و حفظ طعم و کیفیت آن، ظرف سفالی است. ظروف سفالی با ویژگی مکندگی بالا، سبب جذب آب اضافی ماست می‌شوند. می‌توانید از ظروف سفالی کوچک و کم‌جا یا اگر نه، ظروف پلاستیک و روی برای نگهداری ماست استفاده کنید. ماست دارای درصد کمی خاصیت اسیدی است بنابراین ظرف استیل مناسب نگهداری آن نیست.

بهترین ظرف برای نگهداری ماست در یخچال

بهترین ظرف برای تخم‌مرغ و سس مایونز

تخم‌مرغ خام و دیگر خوراکی‌های حاوی آن مانند سس مایونز، املت و … نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری شوند زیرا ممکن است زمینه ایجاد مسمومیت‌های غذایی را فراهم می‌کنند.

بهترین ظرف برای تخم‌مرغ و سس مایونز

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *