Search
Generic filters
تاثیر رنگ لباس بر احساسات

تاثیر شگفت‌انگیز رنگ لباس بر احساسات و رفتار

بی‌قراری یا سرخوشی، اعتماد‌به‌نفس یا سرخوردگی، مهربانی یا پرخاشگری و … همگی از احساساتی هستند که ظاهرا علت بروز آنها مشخص نیست اما دراصل معلول آثار روانی است که رنگ‌ها روی شما به جا می‌گذارند. این تاثیرات عجیب بر خلق‌وخو به‌اندازه‌ای جدی و بالاست که متخصصان مد و تعیین‌کنندگان رنگ سال را گاهی متهم به ایجاد اضطراب یا تعیین فریم ذهنی برای مصرف‌کنندگان می‌کند. با این‌حال، در هر ملاقات، آنچه که پیش از هر آیتم دیگری به چشم بیننده می‌رسد، لباس و رنگ لباس طرف مقابل است. بنابراین رنگ‌ها می‌توانند علاوه بر ایجاد اثرات متفاوت بر خلق و خوی افراد، بر روابط آنها با دیگران نیز تأثیر بگذارند. در این مقاله از مجله پلازیو از یک راز بزرگ سخن خواهیم گفت؛ از اینکه رنگ‌ها چگونه می‌توانند بر رفتار ما تاثیر بگذارند و تاثیر رنگ لباس بر احساسات ما چیست. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برخی از روانشناسان معتقدند که رنگ‌ها دارای شعور متافیزیکی هستند و با همین شعور هست که می توانند بر درایت، بینش و خلق‌و‌خوی افراد تاثیر بگذراند، سبب تقویت حافظه و شکوفایی شوند و قدرت خلاقیت و ایده‌پردازی را تقویت کنند. برخی دیگر، پا را فراتر گذاشته و بر این باورند که رنگ، تعیین‌کننده رفتار دیگران با نیز هستند و قادرند مسیر ارتباط و مذاکره را با دوستان، کارفرمایان، خانواده و همسر را تغییر دهند و کلید موفقیت ما در شکل‌گیری روابط باشند. باوری که حتی اگر صددرصد هم نه اما تا حد زیادی درست است.

تاثیر رنگ لباس بر احساسات

تاثیر رنگ لباس بر احساسات

رنگ لباس‌های موجود در کمد شما، بیان‌کننده نوع شخصیت و روحیات شماست حالا که هم احساسات ما می‌تواند برآمده از رنگ لباس باشد و هم انتخاب رنگ لباس می‌تواند ناشی از احساسات ما باشد، لازم است نکاتی را درباره رنگ‌ها بدانید. همان

سفید:  رنگ سفید شامل تخم‌مرغی، وانیلی و عاجی در درجه اول نشانه پاکی و خلوص است، اما می‌تواند نماد قدرت هم باشد. صمیمیت و طراوت، اولین معنایی است که از استایل‌های سفید رنگ دریافت می‌شود. افرادی که بیشتر لباس‌هایشان را از رنگ سفید انتخاب می‌کنند، حرفه‌ای، امروزی، رسمی و زیبا به نظر می‌رسند بدون آنکه تداعی‌کننده غرور و خودخواهی باشند. این افراد اعتمادبه‌نفس دارند و این ویژگی را به اطرافیان خود نیز منتقل می‌کنند. یکی از دلایل انتخاب روپوش سفید برای پزشکان و پرستاران القای حس‌ مثبت است.

مطلب پیشنهادی
رنگ سال ۲۰۲۲ در مد و استایل

سیاه: رنگ سیاه از یک طرف تداعی‌کننده پرستیژ اجتماعی، قدرت و استقلال است و از طرف دیگر گاهی نقشی محدودکننده و بازدارنده دارد. مشکی‌پوشان در بیشتر مواقع جدی هستند و میل به سرگروهی و مدیریت دارند. رفتارهای دیکتاتورگونه مشکی‌پوشان هم می‌تواند گاهی آزاردهنده باشد. این افراد ممکن است گاهی به عواطف انسانی توجه نکنند و این حالت مانع از ارتباط‌گیری آنها با دوستان و اطرافیان می‌شود. 

رنگ‌ها چگونه می‌توانند بر رفتار ما تاثیر بگذارند

رنگ‌ها چگونه می‌توانند بر رفتار ما تاثیر بگذارند

خاکستری: به احتمال زیاد یک خاکستری‌پوش شخصیت مستقلی ندارد. زندگی برای او یکنواخت داشته و خیلی زود کسل می‌شود. از نظر هیجانی، این رنگ سرد، غیرصمیمی و غیرشفاف به نظر می‌رسد و می‌توانند شخصیت فرد را حرفه‌ای، غیرهیجانی یا جدی و مسئولیت‌پذیر نشان دهند. افرادی که متقاضی یک شغل جدید هستند، هنگام مصاحبه کاری بهتر است رنگ طوسی بپوشند، زیرا طوسی و خاکستری این حس را ایجاد می‌کند که این افراد برای انجام کارها بیشترین تلاش را می‌کنند.

سبز: این رنگ تنها رنگ سردی است که گرمابخشی طبیعت را القا می‌کند. اگر احساس آرامش و سرزندگی می‌کنید یا می‌خواهید که همین حس را به دیگران انتقال دهید رنگ سبز انتخاب مناسبی است. جراحان و بهیاران نیز اغلب سبزپوشند چرا که این رنگ با کاهش اضطراب، باعث تسریع روند بهبود بیماری در افراد می‌شود. سبز از معدود رنگ‌های مناسب استایل است که آرام‌بخش بوده که استرس، اضطراب و افسردگی را درمان کرده و با بهبود فعالیت مغز، توانایی خواندن و خلاقیت را افزایش می دهد. 

هر رنگ از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارد؟

هر رنگ از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارد؟

قرمز: قرمز رنگ جسورانه، خودنما و جلب توجه کننده‌ای است، بنابراین ترجیح دادن این نوع لباس‌ها بر این مبنا است که شما از اعتماد به نفس بالایی برخوردارید، قدرت‌طلبید و به‌دنبال برترین‌ها هستید. رنگ قرمز تداعی‌کننده احساس مسئولیت و قوه درک بالا نیز هست، بنابراین ممکن است افراد بسیاری در کنار شما احساس راحتی داشته باشند. این رنگ همچنین شما را شجاع‌تر و جذاب‌تر نشان می‌دهد. یک استایل مونوکروم قرمز به‌راحتی می‌تواند بزرگی و قدرت را به اطراف منتقل ‌کند. 

صورتی: این رنگ نماد مهربانی، لطافت و سلامت است و شما را فردی مهربان، سخاوتمند و بسیار حساس جلوه می‌دهد. صورتی احساس ناامنی را در اطرافیان شما از بین می‌برد و موجب می‌شود تا خیلی زود در مرکز احترام  و اعتماد قرار بگیرید. همچنین خوی ستیزه‌جویی و ناآرامی را به حد زیادی خنثی می‌کند. از مهمترین جلوه‌های استایل صورتی‌رنگ هنگام مواجهه با کودکان مشخص می‌شود؛ اگر مادر یا مربی مهدکودک هستید استایل صورتی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با کودکان داشته باشید.

مطلب پیشنهادی
انواع کت‌های زمستانی را چگونه ست کنیم؟

زرد: رنگ زرد روشن نماد شادی، روشنی و طراوت است. افرادی پویا، محاسبه‌گر و عالی در ارتباط‌گیری معمولا رنگ زرد را انتخاب می‌کنند. رنگ زرد تیره ممکن است احتیاط، بی‌اعتمادی و حسادت را نیز به طرف مقابل القا کند؛ بنابراین شاید استفاده از آن در مراکز حقوقی یا مصاحبه کاری چندان مناسب نباشد. استفاده از رنگ زرد در استایل سبب بهبود روحیه و افزایش تفکر مثبت می‌شود.

هر رنگ از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارد؟

هر رنگ از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارد؟

نارنجی: پوشیدن لباس نارنجی ناخودآگاه اعتمادبه‌نفس و اشتیاق را افزایش داده و باعث بیدار شدن حس ماجراجویی در افراد می‌شود. این رنگ  صبوری و دقیق بودن را به اطرافیان القا می‌کند. هنگام انجام مصاحبه شغلی انتخاب رنگ نارنجی بدترین گزینه برای شماست زیرا در کارفرما این احساس را ایجاد می‌کند که پرخاشگرید و می‌خواهید به دنبال قدرت باشید.

آبی: پوشیدن رنگ آبی حس حمایتگری را در شما ایجاد می‌کند و موجب می‌شود تا دیگران خیلی زود احساس کنند که در کنار شما امنیت دارند. لباس آبی مثبت‌اندیشی را بیشتر کرده و شادی توام با آرامش را منتقل می‌کند. کسانی که آبی می‌پوشند ناخودآگاه آرامش بیشتری خواهند داشت و افراد قابل اعتمادتری تلقی خواهند شد به همین دلیل است گفته می‌شود در مصاحبه‌های شغلی، سخنرانی‌ها و قرارهای ملاقات با مشتری از این رنگ در استایل خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک

بنفش:  افرادی که بنفش روشن می‌پوشند، احساسی از منحصربه‌فرد بودن، خوشبختی و خاص‌بودن را به نمایش می‌گذارند. پوشیدن لباس بنفش به ویژه در جمع‌های دوستانه می‌تواند این حس را در دیگران القا کند که شما روحیه مسوولیت‌پذیری و حمایتگری برخوردارید. صلح‌جویی و احتیاط نیز از خلقیاتی است که با بنفش‌پوشی ناخودآگاه پیدا خواهید کرد. بنفش تیره نیز قادر است حس اندوه را به شما و دیگران را به دیگران انتقال دهد.

تاثیرات جالب رنگ‌ها روی ذهن انسان‌ها

تاثیرات جالب رنگ‌ها روی ذهن انسان‌ها

 دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد هر فرد نمی‌تواند در طول عمر خود فقط یک رنگ ثابت را دوست داشته باشد چراکه روحیات او در طول زندگی تغییر می‌کند. تست‌های معروفی نیز وجود دارد که با کمک رنگ‌ها وضعیت روحی و حال‌وهوای افراد را نمایان و به آنها در جنبه‌های مختلف شناخت خود کمک می‌کند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید انواع لباس زنانه

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *