Search
Generic filters
نحوه تمیز کردن اتو بخار

ترفندهای خانگی برای تمیز کردن اتو بخار

استفاده طولانی‌مدت از اتو و انباشته شدن رسوب و آهک در مجراها و روزنه‌های کفه آن، سبب می‌شود که اتو پس از مدتی کیفیت و کارایی لازم برای عمل اتوکشی را نداشته باشد و بخار کافی را به سمت لباس آزاد نکند؛ اینجاست که متوجه می‌شویم که اتو نیز مانند هر وسیله برقی دیگری برای ماندگاری بیشتر، نیاز به پاکسازی و جرم‌گیری دارد. اگر می‌خواهید رسوب‌زدایی از اتو را بدون باز کردن قطعات آن انجام دهید این مقاله از مجله پلازیو را با نحوه تمیز کردن اتو بخار و معرفی چند ترفند خانگی دنبال کنید.

جرم گیری از اتوبخار 

مواد معدنی و املاحی که در آب وجود دارند به‌ مرور زمان درون مخزن اتوبخار انباشته شده و باعث بسته شدن حفره‌های کف اتو با تکه‌های سفید رسوب می‌شوند. در این شرایط، جرم‌گیری از اتو بخار با سرکه و جوش شیرین یکی از بهترین راهکارهای رسوب‌زدایی از اتو بخار در خانه محسوب می‌شود.

نحوه تمیز کردن اتوبخار با سرکه و نمک

ابتدا به کمک یک خلال دندان، رسوبات درون حفره‌ها را تا جای ممکن پاک کنید. برای از بین بردن و جدا کردن رسوبات موجود در حفره‌های کف اتوبخار نباید از فلزات نوک تیز استفاده کنید؛ زیرا استفاده از این ابزار باعث ایجاد خراش روی سطح می‌شود.

سپس یک‌سوم مخزن اتوبخار را با محلول آب‌مقطر و سرکه سفید پر کنید. اگر فکر می‌کنید میزان رسوبات از حد معمول بیشتر است، میزان سرکه را غلیظ‌تر کنید.

 

مطلب پیشنهادی
این راهنمای جامع خرید اتو بخار را از دست ندهید!

 

در این مرحله اتو را به برق زده و اجازه دهید گرم شود؛ سپس اتوبخار را روی قابلیت بخار تنظیم کرده و در صورت داشتن قابلیت درجه گرما، آن را در حالت متوسط رو به بالا قرار دهید. با گرم شدن اتو رسوبات درون آن خیس خورده و در مجاورت سرکه ازهم گسسته می‌شوند.

یک حوله یا پارچه تمیز را روی میز اتو پهن کرده و اتو را روی آن قرار دهید. درجه بخار اتو را روی حالت حداکثر قرار داده و دکمه بخار را ۲۰ تا ۳۰ ثانیه فشار دهید. این کار موجب کنده و ریز شدن رسوبات اتو می‌شود.

با چند مرتبه انجام مرحله قبل، رسوبات درون مخزن جمع می‌شوند و می‌توانید با خارج کردن مخزن، باقی‌‌مانده آب و سرکه و مخلوط املاح و مواد معدنی را دور بریزید.

شاید لازم باشد تا مخزن اتو بخار را مجددا از محول آب و سرکه پر کنید تا مطمئن شوید که رسوبات موجود و اثرات سرکه به‌ طور کامل از بین رفته و اتوبخار کاملا تمیز و شسته شده است.

نحوه تمیز کردن اتو بخار

بهترین روش جرم‌زدایی از اتوبخار

نحوه تمیز کردن اتو با جوش شیرین

در اولین قدم مطمئن شوید که اتو خاموش است. بعد از پاکسازی ابتدایی کف اتو با گوش‌پاک‌کن یا خلال دندان و خارج کردن اجرام روی حفره‌های اتو، باید ترکیب جوش شیرین و آب را روی نقاطی بکشید که دچار رسوب شده است. می‌توانید جوش شیرین را با سرکه یا آب مقطر نیز ترکیب کنید.

نحوه تمیز کردن اتو بخار با ترکیب جوش‌شیرین، با کمک یک دستمال لطیف (نه با سیم ظرفشویی یا پارچه‌های زبر) و به‌ صورت دورانی است. اگر شدت آلودگی کف اتو زیاد باشد می‌توانید با فشار بیشتری این حرکت دورانی را انجام دهید و تمام جرم‌های موجود روی کفه اتو را پاک کنید.

در مرحله بعد یک پارچه لطیف و نم‌دار دیگر را به‌ صورت دورانی روی کف اتو بکشید و تا جایی این عمل را تکرار کنید که هیچ اثری از لکه و کثیفی و یا باقی‌مانده‌های جوش‌شیرین روی اتو باقی نماند.

جرم‌گیری اتوبخار با جوش شیرین

جرم‌گیری اتوبخار با جوش شیرین

تمیز کردن کفه سوخته اتو

آخرین نکته برای تمیز کردن اتو مربوط به زمانی است که ماده‌ای چسبناک به کفخ اتو چسبیده باشد. برای تمیزکردن آن کافی است اتو را روی بالاترین درجه حرارت روشن و بخار را غیرفعال کنید. در این مرحله باید اتو را روی یک تکه روزنامه بکشید تا زمانی‌ که آثار سوختگی از بین برود. در‌صورتی‌که این کار برای از بین‌رفتن مواد چسبیده به کفه اتو کافی نبود، مقداری نمک روی روزنامه بریزید و این کار را تکرار کنید.

برای پاک کردن پلاستیک سوخته از کف اتو نیز می‌توانید اتو را کاملا داغ کرده و بعد با یک پارچه کتان یا هر پارچه زبر دیگری، محکم روی کف اتو بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تمام لکه‌های چسبیده به کف دستگاه از بین برود.

 

مطلب پیشنهادی
از بهترین اتو بخار سال ۲۰۲۱ جا نمانید!

 

اگر بعد از پاک کردن اتو هنوز ذرات باقی مانده روی کفه آن وجود دارند و رنگ آن را تیره کرده‌اند می‌توانید از خمیردندان کمک بگیرید. خمیردندان یک اسکراب یا ساینده ملایم به حساب می‌‌آید که کفه را تمیز می‌کند اما خش نمی‌اندازد. کمی از خمیر دندان را روی مسواک بزنید و آن را به آرامی روی کف اتو بکشید، تا آلودگی و مواد دیگری که روی کف اتو وجود دارد شسته شود. سپس یک دستمال تمیز بردارید و کف اتو را با آن تمیز کنید.

بهترین روش تمیز کردن اتو بخار

نحوه تمیز کردن اتو بخار

سخن پایانی

برای فراموش کردن عادت‌های اشتباه در استفاده از لوازم خانگی دیر نیست. شما می‌توانید با پاکسازی به موقع اتو بخار، ماندگاری آن را افزایش داده و وقت کمتری را در هر بار جرم‌زدایی به این عمل اختصاص دهید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *