Search
Generic filters
عکاسی حرفه ای

ترفندهای عکاسی حرفه‌ای با گوشی موبایل

گوشی‌های هوشمند امروزی از قابلیت‌های بالایی برای عکاسی حرفه ای برخورددارهستند. کیفیت و قدرت عملکرد دوربین برخی از گوشی‌ها به قدری بالاست که واقعا می‌توان پتانسیل آن‌ها را با برخی دوربین های DSLR مقایسه کرد. برای یک عکاسی حرفه ای با گوشی‌های هوشمند ابتدا باید تمام موارد الزامی در عکاسی را رعایت کنید، یعنی دید عالی، نورپردازی و درک عمیق از عکاسی و … اما ترفندهایی وجود دارند که می‌توانند عکس‌های ساده شما را به عکس‌هایی عالی و جالب تبدیل کنند. بنابراین اگر اهل عکسبرداری با دوربین گوشی موبایل هستید و تمایل دارید عکس هایی که ثبت می‌کنید بهترین کیفیت و زیبایی ممکن را داشته باشند، بهتر است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تمیز نگه داشتن لنز دوربین

تلفن همراه شما زمان زیادی در دستان شما قرار دارد در نتیجه لنز های دوربین گوشی میتوانند پوشیده از گرد و غبار و اثر انگشت باشند. بنابراین تمیز نگه داشتن لنز دوربین گوشی اولین مسئله‌ای است که باید برای ثبت عکس‌های خوب و باکیفیت به آن توجه کنید. طبیعتا اگر شیشه روی لنز دوربین گوشی کثیف باشد یا خط و خش‌هایی بر روی آن باشد، کیفیت عکسبرداری افت می‌کند.

مطلب پیشنهادی
سونی ازکوچکترین دوربین فول فریم دنیا رونمایی کرد

سعی کنید همیشه قبل از ثبت عکس با یک پارچه مناسب شیشه روی لنز دوربین گوشی را کاملا تمیز کنید. وجود چربی، لکه، گرد و غبار و غیره روی این شیشه کیفیت عکس های ثبت شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لنز دوربین

برای کادر بندی از قانون یک سوم استفاده کنید

یکی از ترفند هایی که سال هاست برای عکاسی استفاده می‌شود کادر بندی با استفاده از قانون یک سوم است. کادربندی در عین حال که خیلی ساده به نظر می‌رسد شامل پیچیدگی های زیادی است و متاسفانه اغلب کاربران آن را به درستی رعایت نمی‌کنند. سوژه عکسی که آن را ثبت می‌کنید همیشه باید مقدار کافی از فضای عکس یا اصطلاحا کادر را در بر گیرد و کوچک تر یا بزرگ تر از مقدار مناسب نباشد.

مطلب پیشنهادی
بهترین مارک های پازل کدامند؟

برای مثال اگر قرار است از دوستتان در یک منظره خاص عکس بگیرید، بهتر است کادربندی را به گونه‌ای تنظیم نمایید که توازن ما بین منظره و دوستتان برقرار باشد و حتی بخش بیشتر تمرکز بر روی سوژه اصلی باشد. برای راحت تر شدن انجام این کار می‌توانید از گریدها یا خطوط راهنمایی استفاده کنید که در اپلیکیشن دوربین تمام گوشی ها ارائه شده‌اند. این گریدها یا خطوط راهنما، صفحه نمایش گوشی را به ۹ خانه مربعی شکل تبدیل می‌کنند تا شما با استفاده از آن ها بتوانید کادربندی بهتری روی تصاویر داشته باشید.

کادر بندی دوربین

یک منظره مناسب انتخاب کنید

باید همیشه به این نکته توجه داشته باشید که سوژه‌ای که آن را برای عکسبرداری انتخاب می‌کنید تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی عکس نهایی دارد. همیشه به منظره پشت سر سوژه اصلی دقت داشته باشید و سعی کنید بهترین منظره ممکن را برای عکسبرداری انتخاب نمایید. اغلب کسانی که عکس های شما را مشاهده می‌کنند، فقط به سوژه اصلی عکس توجه نخواهند کرد و جزئیات پس زمینه و غیره را هم مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

هرچقدر منظره‌ای که برای عکسبرداری انتخاب کرده‌اید زیباتر و جذاب تر باشد نتیجه نهایی هم مطلوب تر خواهد بود و عکسی که می‌گیرید حرفه‌ای‌ و زیبا به نظر می‌رسد. پس انتخاب بهترین منظره هم یکی دیگر از اصلی ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل است.

منظره مناسب

به جای بزرگ نمایی، عکس را برش دهید

اگر می‌خواهید عکس‌های با کیفیتی ثبت کنید بهتر است تا حد ممکن از زوم کردن و استفاده از فلش دوربین اجتناب نمایید. متاسفانه زوم کردن در اغلب مواقع منجر به افت کیفیت عکس و وضوح پیکسل های آن می‌شود و استفاده از فلش هم منجر به روشنایی غیرطبیعی عکس خواهد شد. بنابراین بهتر است همیشه تا حد ممکن از این دو قابلیت در ثبت عکس با دوربین گوشی های موبایل استفاده نکنید، مگر در شرایطی که مجبور باشید و دوربین گوشی شما هم، از قابلیت زوم بدون افت کیفیت پشتیبانی کند.

مطلب پیشنهادی
جدیدترین گوشی نوکیا ۲۰۲۱

به تنظیمات اپلیکیشن دوربین گوشی دقت کنید

یکی دیگر از مسائل مهمی که می‌توان از آن به عنوان مهمترین ترفندهای عکاسی با گوشی موبایل یاد کرد مربوط به تسلط بر تمام قابلیت ها و تنظیمات اپلیکیشن دوربین می‌شود. دوربین گوشی های امروزی از گزینه ها و آپشن های شخصی سازی زیادی بهره می‌برند و با دستکاری کردن آپشن های آن در اپلیکیشن دوربین گوشی می‌توان کیفیت عکسبرداری را افزایش داد.

به عنوان مثال خیلی از گوشی های جدید هوآوی از قابلیت AI Mode یا Night Mode پشتیبانی می‌کنند و با فعالسازی آن ها می‌توانید عکس های بهتری در برخی شرایط و محیط های تاریک ثبت کنید. قابلیت HDR هم سبب می‌شود که در محیط های باز و روشن و با طیف رنگی بالا بتوانید عکس های بهتری ثبت کنید. بنابراین سعی کنید به تمام تنظیمات اپلیکیشن دوربین گوشی مسلط باشید و با توجه به شرایط، آپشن های مناسب را در اپلیکیشن دوربین فعال نمایید. این مسئله سبب می‌شود تا بتوانید در هر موقعیت بهترین حالت عکسبرداری با دوربین را انتخاب کرده و درنتیجه عکس های با کیفت تری ثبت کنید.

دوربین گوشی

از نورهای طبیعی استفاده کنید

مقدار نور محیط و زاویه تابش نور یکی از اصلی ترین عواملی است که در کیفیت عکسبرداری با گوشی موبایل و حتی دوربین های DSLR تاثیر می‌گذارد. دوربین اغلب گوشی ها به گونه‌ای است که در محیط های تاریک و کم نور با افت کیفیت رو به رو می‌شود، بنابراین همیشه سعی کنید برای دستیابی به بهترین نتیجه، در محیط های با نور مناسب به عکسبرداری با دوربین گوشی بپردازید. همچنین سعی کنید زاویه تابش نور را به گونه‌ای تنظیم کنید که تابش مستقیم به لنز دوربین نداشته باشد، چون این مسئله منجر به سیاه شدن اغلب بخش های تصویر می‌شود. ساعت‌های طلایی (غروب و طلوع آفتاب) بهترین زمان‌ها برای نورپردازی با نور طبیعی هستند.

مطلب پیشنهادی
بهترین پاور بانک‌های همراه مناسب برای انواع گوشی

در این دو زمان، خورشید در آسمان پایین‌تر است و از این رو، نور در این زمان‌ها نسبت به نور خشن وسط روز خفیف‌تر است و به‌دلیل فاصله‌ی اضافی که نور خورشیدی باید برای عبور از جو زمین بپیماید، رنگ‌هایی با طول موج بلندتر مانند زرد، نارنجی و قرمز برجسته‌تر می‌شوند. همچنین صحنه‌های طلوع و غروب، با غبار و مه همراه است که باعث می‌شود، عکس‌های شما مناظر جذاب‌تر و مرموزتری را به تصویر بکشند.

نور پنجره هم گزینه‌ی عالی است که کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد. نور پنجره منبع نوری بزرگ، روشن و پراکنده‌ای است که باعث می‌شود برای سوژه‌های مختلفی به‌خصوص پرتره مناسب باشد. سایه‌های نرم نور طبیعی پنجره می‌تواند باعث گرفتن عکس‌های مناسبی با نکات برجسته و سایه‌هایی شود که ویژگی‌های صورت را به‌خوبی نشان می‌دهند.

عکاسی

از قابلیت فوکوس استفاده کنید

قابلیت فوکوس قابلیتی است که به موجب آن می‌توانید در زمان عکسبرداری تمرکز را روی یک سوژه خاص معطوف کنید. انجام درست این کار در حین ثبت عکس می‌تواند تاثیر بسیار محسوسی بر روی کیفیت نهایی عکس داشته باشد. زمانی که فوکوس دوربین روی یک سوژه خاص تنظیم شود، جزئیات، دقت و وضوح تصویر معطوف بر روی آن سوژه خواهد شد و در نتیجه یک عکس با کیفیت تر به دست می‌آید. بنابراین همیشه سعی کنید از قابلیت فوکوس دوربین خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
بهترین گوشی اپل و پرطرفدارترین رنگ‌های گوشی آیفون کدامند؟

در حالت هایی که فوکوس روی وضعیت خودکار تنظیم است از عکسبرداری سریع خودداری نمایید و حتما اجازه دهید که فوکوس لنز دوربین روی سوژه مورد نظر با موفقیت انجام شود و سپس دکمه شاتر را برای ثبت عکس فشار دهید. با استفاده از قابلیت فوکوس می‌توانید عکس های هنری جالبی هم به ثبت برسانید. پایه و اساس عملکرد حالت های عکسبرداری مثل پرتره که این روزها بسیار محبوب شده‌اند در واقع مبتنی بر فوکوس است.بنابراین فوکوس مناسب و درست یکی دیگر از مهم ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

قابلیت فوکوس

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *