Search
Generic filters
کرم های مرطوب کننده و آبرسان

تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان

یکی از عواملی که باعث نرمی و لطافت پوست شما می شود رساندن رطوبت کافی به پوست می باشد، که اغلب به اشتباه، کارکرد آن‌ را با آبرسان پوست یکسان می دانند. اما آبرسان پوست تفاوت بسیار عمده ای با مرطوب نگه داشتن پوست دارد و برای هر کدام محصولات جداگانه ای در نظر گرفته شده است و بهتر است که قبل از خرید این نوع محصولات کارایی آن ها را بدانید و با توجه به نیاز خود آنها را تهیه کنید.

فرقی نمی‌کند که چه نوع پوستی داشته باشید، پوست چرب یا پوست خشک در هر حالت استفاده از یک کرم آبرسان بخش مهمی از مراقبت روزانه پوست شما است. اما سوال مهمی که همیشه ایجاد می‌شود این است که تفاوت کرم آبرسان و کرم مرطوب کننده چیست؟ آیا با توجه به نوع پوست باید یکی از این دو کرم را انتخاب کرد؟ به عنوان مثال کرم مرطوب‌کننده را پوست‌های خشک و کرم آبرسان را پوست چرب و نرمال استفاده کند؟ در این مطلب قصد داریم تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان را برای شما روشن کنیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کرم مرطوب کننده چیست؟

وظیفه اصلی کرم‌های مرطوب کننده ایجاد یک لایه مراقبتی بر روی پوست می‌باشد که مانع تبخیر رطوبت لایه بیرونی پوست شده و از بین رفتن آب و رطوبت پوست جلوگیری می‌کند، پوست به طور طبیعی توانایی تولید چربی و روغن دارد که با این کار باعث می‌شود از خشکی پوست جلوگیری کند. با استفاده از کرم های مرطوب کننده شما می توانید تولید چربی در پوست را بیشتر کنید تا پوست شما به تعادل در حفظ رطوبت برسد. در نهایت با این کارها می توانید به درمان خشکی پوست خود بپردازید.

مطلب پیشنهادی
کرم آبرسان و چیزهایی که احتمالا نمی‌دانید!

ترکیبات روغن دانه های گیاهی مثل: شاهدانه، بادام، نارگیل، روغن شی باتر، جوجوبا، رز هیپ (گل نسترن)، روغن درخت چای،اسکوآلن، روغن معدنی، لانولین، موم عسل و اسید استناریک برای درمان خشکی پوست بسیار موثر هستند.

تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان

تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان

کرم آبرسان پوست چیست؟

کم آبی پوست مشکلی است که معمولا افراد به آن دچار می‌شوند و دلیل آن کاهش هیدراتورهای پوست می‌باشد، وظیفه هیدراتورها آبرسانی به پوست می‌باشد. کرم‌های آبرسان با تامین آب برای لایه شاخی پوست (لایه اپیدرم) این خشکی را که ناشی از کاهش هیدراتورها است جبران می‌کند و با تامین رطوبت لازم پوست، از خشکی آن جلوگیری می‌کند، کرم‌های آبرسان پوست حاوی روان کننده هستند و مانع از بین رفتن رطوبت و آب پوست می‌شوند.

مطلب پیشنهادی
لایه‌بردارهای خانگی برای پوست‌های چرب و خشک

این روزها محصولات مراقبت پوست تنها شامل مرطوب‌کننده نمی‌شود و برای حفظ رطوبت پوست محصولات متنوعی در بازار است، از انواع لوسیون گرفته تا ماسک‌های خانگی و مهم‌تر از همه کرم آبرسان. بسیاری از افراد تفاوتی بین انواع کرم آبرسان و مرطوب‌کننده نمی‌دانند و کرم آبرسان را نوعی مرطوب‎‌کننده به حساب می‌آورند، در حالی که این دو کرم با وجود یک هدف مشترک با یکدیگر تفاوت دارند.

کرم های آبرسان حاوی ترکیبات اسیدهیالورونیک، گیلیسیرین، آلوئه ورا، عسل، موسین حلزون، اسیدلاکتیک و اسید سیتریک، سدیم لاکتاک و اوره می‌باشد که برای درمان کم آبی پوست بسیار موثرهستند.

تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان

تفاوت بین کرم های مرطوب کننده و آبرسان

تفاوت کرم مرطوب‌کننده و آبرسان

قبل از اینکه به تفاوت بین این دو کرم بپردازیم لازم است که تفاوت بین پوست‌ها را بدانیم. پوست‌ها به پنج دسته: پوست خشک، پوست چرب، پوست نرمال، پوست حساس و پوست مختلط تقسیم می‌شوند. توجه داشته باشید که همۀ پوست‌ها نیاز به آبرسانی دارند و در روتین مراقبت پوست استفاده از آبرسان مهم ضروری است.

اما گاهی اوقات پوست‌ها دچار کم‌آبی می‌شوند که در این حالت استفاده از آبرسان و مرطوب‌کننده جنبه درمانی دارد. بسیاری از افراد دی‌هیدراته شدن پوست و یا کم‌آبی پوست را با پوست خشک اشتباه می‌گیرند. دی‌هیدراته یا کم‌آب شدن پوست در هر نوع پوستی ممکن است اتفاق بیفتد و مختص پوست خشک نیست.

ممکن است شما پوست چربی داشته باشید اما پوست شما کم‌آب باشد و در این حالت پوست کمی خشن و کدر می‌شود، دی‌هیدراته شدن پوست در اثر کم‌آبی بدن، استفاده از شوینده‌های خشن و تابش مسقیم آفتاب اتفاق بیفتد. در این حالت استفاده از آبرسان و نوشیدن آب به اندازه کافی برای سلامت پوست شما لازم و ضروری است.

مطلب پیشنهادی
بهترین روش جوانسازی دور چشم

برای جلوگیری از دی هیتراته شدن پوست از انواع کرم آبرسان بسته به نوع پوست باید در روتین روزانه مراقبت پوست قرار داد، قبل از آنکه پوست شادابی و طراوت خود را از دست بدهید؛ از قدیم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است. کرم آبرسان باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شوند، فاقد الکل هستند و بنابراین پوست را تحریک و خشک نمی‌کنند.

کرم آبرسان باعث افزایش مقدار آب در سلول‌های پوستی می‌شوند. در فرمولاسیون کرم آبرسان مواد جاذب رطوبت مانند هیگروسکوپی به کار رفته است تا رطوبت را از محیط جذب کند، علاوه‌بر مواد جاذب رطوبت، مواد رطوبت‌ساز مانند گلیسیرین، عسل و اسید هیالورونیک به کار رفته است. بنابراین با هر نوع پوستی که دارید، استفاده از کرم آبرسان بخش مهمی از فرآیند مراقبت پوست شما است.

تفاوت کرم مرطوب‌کننده و آبرسان

حال برای شما سوالی که پیش می‌آید این است که کرم مرطوب‌کننده چیست؟ وقتی روزانه از کرم آبرسان استفاده می‌شود چه نیازی به استفاده از مرطوب‌کننده است، وقتی هر دو یک هدف مشترک یعنی تامین رطوبت پوست را دارند؟

تفاوت اساسی کرم مرطوب‌کننده با کرم آبرسان در عملکرد آنها روی پوست است، هر دو کرم‌ها وظیفه تامین رطوبت را برعهده دارند اما کرم آبرسان آب سلول‌های پوستی را تامین می‌کند، در حالی که مرطوب‌کننده مانند سدی روی پوست مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شوند.

در واقع انواع کرم مرطوب‌کننده برای مهر و موم کردن رطوبت پوست طراحی شده‌اند و انواع کرم آبرسان برای افزایش رطوبت پوست به کار می‌روند. در نتیجه برای مراقبت پوست به طور کامل باید هر دو این محصولات مورد استفاده قرار بگیرند.

مطلب پیشنهادی
روتین پوستی چیست و چه مراحلی دارد؟

البته افرادی که پوست چرب دارند معمولاً به دلیل چربی موجود در کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده از این محصول را از روتین مراقبت روزانه خود حذف می‌کنند، اگر پوست شما بسیار چرب است و مرطوب‌کننده باعث تشدید این چربی و ایجاد آکنه می‌شود با مشورت پزشک مرطوب کننده خود را حذف و یا تغییر دهید تا دچار دی‌هیدراته و کم‌آبی پوست نشوید.

اما افرادی که پوست خشک دارند به صورت طبیعی پوست آنها فاقد چربی و رطوبت کافی است بنابراین در کنار آبرسان باید حتماً از یک کرم مرطوب‌کننده مناسب برای جلوگیری از کم‌آبی پوست استفاده شود. دقت کنید که کرم مرطوب‌کننده برای پوست خشک فاقد الکل باشد تا خشکی پوست را تشدید نکند.

 کرم آبرسان و مرطوب‌کننده یک هدف مشترک دارند، تامین رطوب پوست؛ اما عملکرد آنها روی پوست متفاوت است. کرم آبرسان وظیفه تامین آب برای سلول‌های پوستی را دارد و کرم مرطوب‌کننده وظیفه دارد از پوست در برابر تبخیر و هدررفت آب جلوگیری کند.

بنابراین در روتین مراقبت پوست استفاده از هر دو کرم آبرسان و مرطوب‌کننده ضروری است اما با توجه به نوع پوست هر دو  باید انتخاب شوند.

نکته مهم در سلامت پوست و تامین آب مورد نیاز آن، نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه روز است که نقش مهمی در سلامت و شادابی پوست دارد، بنابراین در کنار استفاده از انواع کرم آبرسان و انواع کرم مرطوب‌کننده باید به اندازه کافی آب بنوشید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *