Search
Generic filters
تفاوت ماکروفر و مایکروویو و فرق ماکروفر با آون توستر و سولاردام

تفاوت ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام در چیست؟

کوچک شدن آشپزخانه‌ها و کمبود وقت موجب شده تا بسیار از افراد متقاضی خرید دستگاه‌های کوچک و کم‌جا برای پخت غذا در سریع‌ترین زمان ممکن باشند. دستگاه‌هایی مثل ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام که با شباهت‌های ظاهری که دارند موجب سردرگمی برخی از کاربران در انتخاب شده‌اند. اگر شما نیز از این دسته کاربران هستید، نگران نباشید، در این مطلب از مجله پلازیو یکبار برای همیشه تفاوت ماکروفر و مایکروویو و همچنین فرق ماکروفر با آون توستر و سولاردام را خواهید دانست.

ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام

ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام

وقتی صحبت از دستگاه فر می‌شود، فرهای گازی در ابعاد بزرگ به ذهن می‌آید، اما فر به طور کلی به دستگاهی گفته می‌شود که پخت و گرم کردن غذا را در محیط بسته انجام می‌دهد. بنابراین ماکروفر، ماکروویو،  سولاردام و حتی توستر در واقع همان فر هستند با این تفاوت که با برق کار می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
تفاوت آون توستر و توستر چیست؟

امتیاز این فرهای کوچک نسبت به فر گازی این است که اولا جای بسیار کوچکی را اشغال می‌کنند و می‌توانید آن‌ها را به راحتی جابه‌جا کنید و دوما برای استفاده از آن‌ها و گرم شدنشان لازم نیست مدت زیادی صبر کنید.

ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام

ماکروفر و تفاوت آن با فر معمولی

ماکروفر (به معنای تندپز) نوعی اجاق است که از طریق تاباندن ریز موج الکترومغناطیسی و با به جنبش درآوردن آب و چربی در غذا باعث ایجاد گرما و پختن غذا در کمترین زمان ممکن می‌شود. تفاوت ماکروفر و فر در این است که برای پخت چیزی مثل کیک درون فر، باید دما و حرارت چند بار (تا زمانی که شما تنظیم کرده‌اید) از روی مواد کیک عبور کرده تا به داخل کیک برسد.

مطلب پیشنهادی
بهترین برند ساندویچ ساز در بازار چه ویژگی‌هایی دارد؟

به همین دلیل روی کیک برشته و مواد داخل آن (فقط) پخته است. درحالی‌که در ماکروفر، امواج رادیویی در یک لحظه تمام مولکول‌های آب و چربی غذا را همزمان با هم به لرزش در می‌اورد و غذا یکسان پخته می‌شود. در ماکروفر دما یکسان پخش می‌شود و مانند فر معمولی جهت آن از بیرون به داخل مواد غذایی نیست.

ماکروفر و تفاوت آن با فر معمولی

ماکروفر و تفاوت آن با توستر و آون توستر

پخت غذا توسط آون توستر با استفاده از اشعه مادون قرمز موجود در المنت‌ها صورت می‌گیرد. وجود این المنت‌ها باعث می‌شود که غذا از درون کامل پخته شده و بیرون غذا، حالت برشته پیدا کند. از آنجاکه ماکروفر با به حرکت در آوردن مولکول‌های آب درون غذا موجب پخت و گرم شدن غذا می‌شود، غذا را آب‌دار نگه می‌دارد؛ بنابراین اگر غذای گریل‌شده می‌خواهید، آون توستر مناسب‌تر است ولی اگر غذایی آبدار و با درصد چربی بالا استفاده می‌کنید، ماکروفر گزینه بهتری است.

تفاوت ماکروفر و مایکروویو

تفاوت ماکروفر و مایکروویو

مایکروویو به دستگاهی گفته می‌شود که مجهز به گرمکن با اشعه (امواج مایکرو) و المنت تابشی از بالا باشد. طول امواج در مایکروویو بسیار ریزتر است که کمک می‌کند تا گرما و امواج به داخل مواد غذایی با سرعت بیشتری انتقال یابد و غذا در کمترین زمان ممکن آماده شود. این در حالی است که مایکروفرها فقط به المنت مجهز هستند و مدت زمان بیشتری را برای گرم کردن غذاها نیاز دارند.

مطلب پیشنهادی
نحوه کار با آون توستر

در ماکروفر فرآیند پخت و پز توسط دما و گرما انجام می‌شود. اما در ماکروویو این عملیات علاوه بر دما و گرما، اشعه WAVE نیز دخالت دارد. همچنین به خاطر داشته باشید که مایکروویو دستگاهی است که صرفا از آن برای گرم کردن غذا استفاده می‌شود اما در مقابل ماکروفرها علاوه بر این قابلیت، امکان پخت و پز را برای کاربران فراهم کرده است.

تفاوت ماکروفر و مایکروویو

سولاردام (یا سولاردوم) بهتر است یا ماکروویو؟

سولاردام در واقع ترکیبی از ماکروویو و ماکروفر است. در این دستگاه از گرم‌کننده زغالی، سرامیکی و هالوژنی استفاده شده و مکانیزم آن به گونه‌ای است که هم بپزد و هم گرم کند. شما با کمک این دستگاه که هم از سیستم پخت ماکروویو بهره گرفته و هم المنت نوری به آن اضافه شده است می‌توانید مواد غذایی را در کمترین زمان پخته یا گرم کنید. با چنین ویژگی غذا ۴ برابر سریع‌تر و با حفظ طعم و مزه پخته شده یا گرم می‌‌شود.

مطلب پیشنهادی
یخچال ساید‌ بای ساید، دوقلو یا درب فرانسوی؟

تعجبی نیست اگر دمای داخل سولاردام در ۵ دقیقه به ۳۲۰ درجه برسد، چراکه گرم‌کننده ذغالی در بالای دستگاه، گرم کننده های سرامیکی و هالوژنی در پایین، گرمایی با عمق بالا ایجاد می‌کنند. دمایی که شما تنظیم می‌کنید، بیشترین دمای تولید شده توسط سولاردام است و کاملا یکنواخت به مواد غذایی داخل ماکروفر می‌رسد. سولاردام، تمام ویژگی‌های یک مایکرویو را دارد و علاوه بر آن می‌تواند غذا را از پایین هم گریل کند.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *