Search
Generic filters
تفاوت خردکن و غذاساز

مقایسه خردکن، آسیاب، مخلوط‌کن و غذاساز

تولید و عرضه ابزارهای بسیاری موجب شده تا آشپزی مانند گذشته چندان با مشقّت همراه نباشد؛ ابزارهایی مانند خردکن، آسیاب، مخلوط کن و غذاساز که شباهت کارایی آنها، گاهی خریداران را به اشتباه می‌اندازد. در بخش خانه و دکوراسیون مجله پلازیو نخست به تعریف هر کدام از این لوازم و کاربرد آنها پرداخته‌ایم و سپس هر یک از دستگاه‌های خردکن، آسیاب، مخلوط کن و غذاساز را با هم مقایسه کرده‌ایم. اگر شما نیز علاقه‌مند به دانستن تفاوت خردکن و غذاساز و همچنین فرق آسیاب و خردکن هستید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

خردکن چیست و چه کاربردی دارد؟

خردکن از وسایل پرکاربردی است که از قدیم‌الایام در هر آشپزخانه‌ای وجود داشته است. این دستگاه تک‌منظوره به کمک افرادی آمده است که تازه‌کارند یا وقت کافی برای خرد و ریز کردن مواد غذایی را ندارند. به‌علاوه چون استفاده از اشیاء تیز و بُرنده برای خرد کردن سبزیجات و مواد گوشتی خالی از خطر نیست، استفاده از خردکن پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد. موتور این دستگاه قدرت بالایی دارد و قادر است پوره کردن مغز دانه‌ها، خرد کردن سبزیجات و انواع مواد گوشتی با بافت نرم مانند ماهی، مرغ، میگو و گوشت گوسفندی را خیلی خوب انجام دهد. با این ابزار تخصصی قادر خواهید بود بدون چاقو، ساطور و اقلامی از این قبیل به خرد کردن تمیز و یکدست مواد غذایی در کمترین زمان بپردازید. 

خردکن‌ها در دو نوع برقی و دستی به بازار عرضه می‌شوند. مدل‌های دستی، شست‌وشوی راحتی داشته و نسبتا کم خطرند. خردکن‌های نسل جدید برقی نیز با ویژگی‌های متعددی همچون قابلیت تنظیم سرعت، مخزن بزرگتر و توان و سرعت بالای خرد کردن مواد، مشتریان بسیاری دارند.

خردکن چیست و چه کاربردی دارد؟

خردکن چیست و چه کاربردی دارد؟

مقایسه خرد کن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

بهترین خردکن آشپزخانه

بهترین خردکن آشپزخانه

آسیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

آسیاب دستگاهی تک‌کاره در آشپزخانه‌هاست که از آن برای خرد کردن، پودر کردن، نیم‌کوب، بلغور و غبار کردن مواد غذایی استفاده می‌شود. از آنجاکه خرد کردن مغزیجات و ادویه‌جات موجب آزاد شدن راحت‌تر عصاره این مواد در زمان پخت غذا می‌شود، بنابراین برای پخت غذاهای خوش‌عطر به یک  آسیاب باکیفیت نیاز خواهید داشت. این وسیله به شما در درست کردن مواد اولیه‌ کیک‌ها، شیرینی‌جات نیز کمک خواهد کرد. توان بالای موتور آسیاب برقی، خرد و پودر کردن مواد غذایی سخت مثل خشکبار و نبات را راحت‌تر می‌کند.

آسیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

آسیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

بهترین آسیاب خانگی

مخلوط‌کن چیست و چه کاربردی دارد؟

یک دستگاه مخلوط‌کن یا میکسر با اجزا و ظروف مختلفی که دارد می‌تواند چندین کار را انجام دهد. مخلوط‌کن بهترین عملکرد خود را در مقابل موادی که بافت نرمی دارند از خود نشان می‌دهد. بنابراین، می‌توان برای تهیه انواع نوشیدنی، معجون، سس، غذای کودک و حتی خرد کردن انواع سبزیجات و میوه‌ها از این دستگاه استفاده کرد. از مخلوط‌کن‌های برقی با وجود قابلیت تنظیم سرعت و مخزن‌های کوچک و بزرگی که دارند می‌توانید با توجه به نیاز خود استفاده کنید. انواع مختلفی از این دستگاه با کارایی‌های فوق‌العاده به بازار عرضه می‌شوند، نمونه‌های معمولی مخلوط‌کن برای تهیه اسموتی‌ها و دسرهای نرم کاربرد دارند، اما از نمونه‌های حرفه‌ای این دستگاه برای تهیه روغن و عصاره بادام استفاده می‌شود، که نشان‌دهنده قدرت و توان بالای این دستگاه است.

مخلوط‌کن چیست و چه کاربردی دارد؟

مخلوط‌کن چیست و چه کاربردی دارد؟

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

بهترین برند مخلوط کن

بهترین برند مخلوط کن

غذاساز چیست و چه کاربردی دارد؟

غذاساز از معدود لوازم حرفه‌ای آشپزخانه است که می‌تواند چند کار را با هم انجام دهد. با این ابزار، شما قادر خواهید بود که تقریبا تمام مواد غذایی را سریع و آسان خرد، ورقه، رنده، آسیاب، رشته و پوره کنید. حتی می‌توانید پا را فراتر گذاشته و از دستگاه غذاساز برای گرفتن آب لیمو، کرفس و سایر سبزیجات کمک بگیرید، مایه کیک را هم بزنید، خمیر نان را ورز دهید و گوشت و سبزیجات را چرخ کنید.

مطلب پیشنهادی
تفاوت ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام در چیست؟

بیشترین تفاوت غذاساز با سایر اقلام تک‌منظوره، کارایی و تعداد قطعات آن است. غذاساز‌ معمولا دارای یک ظرف اصلی برای خرد کردن است که با توجه به چندکاره بودن این دستگاه، قطعات دیگری مثل دیسک‌های رنده، تیغه‌های مختلف، سری همزن، خمیرزن و …  به آن اضافه شده‌ است. این قطعات داخل ظرف غذاساز قرار می‌گیرند و نیازی به اضافه کردن ظروف دیگری روی موتور نیست. این کار به استفاده بهینه از قطعات و کمتر کثیف شدن ظرف‌ها کمک خواهد کرد. غذاساز‌ها از موتور جدا هستند و می‌توانند چندین وسیله را مثل مخلوط کن، آب مرکبات گیری، آب میوه گیری، آسیاب و … را روی یک موتور مشترک جای دهند. این ویژگی شما را از خرید چند وسیله تک‌منظوره نجات خواهد داد.

غذاساز چیست و چه کاربردی دارد؟

غذاساز چیست و چه کاربردی دارد؟

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

مقایسه خردکن آسیاب مخلوط کن و غذاساز

بهترین غذاساز خانگی

بهترین غذاساز خانگی و تفاوت خردکن و غذاساز

تفاوت مخلوط‌کن و غذاساز

اینکه غذاساز بهتر است یا مخلوط‌کن کاملا به نیاز و بودجه شما بستگی دارد. همان‌طور که گفته شد از مخلوط‌کن برای تهیه یک بافت فوق‌العاده نرم از مواد غذایی و بستنی‌ها و اسموتی‌ها استفاده می‌شود. برای رسیدن به این بافت با کمک دستگاه مخلوط‌کن، لازم است که به مواد غذایی جامد، آب، شیر یا آب‌میوه اضافه کنید. در حالی‌که با غذاساز، نیازی به افزودن مایعات نیست و این یعنی داشتن یک اسموتی غلیظ از میوه‌جات. نوع طراحی، صفحه و تیغه‌های غذاساز به‌گونه‌ای است که بتوان از آن برای تهیه انواع اسموتی، سوپ، میلک‌شیلک، معجون و … استفاده کرد. در واقع می‌توان گفت هر غذاسازی می‌تواند یک مخلوکن باشد، اما مخلوط‌کن، غذاساز نیست.

مطلب پیشنهادی
تفاوت آون توستر و توستر چیست؟

تفاوت خردکن و غذاساز

از خردکن برای ریز و قطعه‌قطعه‌ کردن موادغذایی نرم مانند میوه و سبزی‌ و گوشت و مرغ استفاده می‌شود. بنابراین باتوجه به طراحی این دستگاه نمی‌توان کاری جز خرد کردن حرفه‌ای انتظار داشت. از لحاظ ظاهری، خردکن نسبتا کوچک‌تر و کم‌حجم‌تر از غذاساز است. یک غذاساز از صفحه و تیغه‌های مختلفی تشکیل شده است که بتواند عمل خرد کردن را در حجم بالا و با سرعت بیشتر انجام دهد. کاربرد غذاساز در مقایسه با خردکن بسیار بالا بوده و علاوه‌بر تمام این‌ کارها در برخی از مدل‌های به‌روزتر می‌توانید به پوره‌کردن، خمیرزدن و حتی رشته‌کردن مواد غذایی هم بپردازید. خرید غذاساز به ویژه به خانواده‌هایی پیشنهاد می‌شود که مستمر آشپزی می‌کنند یا جمعیتی بیشتر از ۴ نفر داشته و نیاز به وسیله‌ای دارند که صرفه‌جوی وقت آنها باشد. 

تفاوت خردکن و غذاساز و همچنین فرق آسیاب و خردکن

تفاوت خردکن و غذاساز

تفاوت آسیاب و خردکن

از آسیاب بیشتر برای پودر کردن مواد غذایی سخت استفاده می‌شود، به همین دلیل شکل تیغه‌ها در آسیاب خانگی با خردکن متفاوت است. در این دستگاه تیغه‌ها در کف ظرف قرار داشته و مواد سخت را در زمان کمی پودر می‌کنند؛ به همین دلیل بدنه داخلی آسیاب را معمولا فلز یا مواد شیشه‌ای سخت و مقاوم در نظر می‌گیرند. در خردکن، تیغه‌ها بسیار تیز و بزرگتر ساخته شده‌اند و به منظور خرد شدن بهتر و تمیزتر، با کمی فاصله از هم قرار گرفته‌اند. سرعت چرخش تیغه در آسیاب و خردکن تقریبا کمی تفاوت دارد و در آسیاب خانگی به دلیل قابلیت پودر کردن، به سرعت بیشتری نیاز خواهید داشت. تفاوت دیگر این دو دستگاه در اندازه آنهاست. معمولا آسیاب‌ها ابعادی کوچکتر از خردکن داشته و فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند.

برای خرید هر یک از این محصولات، مهمترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، هدف و نیاز شماست و اینکه محصول مورد نظر قرار است چه نیازی را از شما را برطرف کند؟ آشنایی با کاربرد دقیق هریک از این لوازم به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری را با توجه به بودجه خود داشته باشید.

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید خردکن و غذاساز

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *