Search
Generic filters
خواص روغن آرگان و راه‌های تشخیص روغن اصل از تقلبی

خواص شگفت‌انگیز روغن آرگان

روغن آرگان که به آن طلای مایع نیز می‌گویند، عصاره هسته میوه درخت آرگان است. هرچند از این روغن به‌صورت ترکیبی در محصولات بهداشتی جوان‌‌کننده، آبرسان و تقویت‌کننده پوست و مو استفاده می‌شود، اما به شرط اصل بودن و برخورداری از کیفیت بالا، قادر است جایگزینی برای این محصولات نیز باشد و به‌صورت مستقیم استفاده شود. بخش زیبایی مجله پلازیو با خواص روغن آرگان و راه‌های تشخیص روغن اصل از تقلبی به روز شده است. با ما همراه باشید.

پیش از پرداختن به خواص معجزه‌آسای روغن آرگان، بهتر است بدانید که بخش زیادی از فواید این روغن به دلیل وجود دو ماده اسید اولئیک و اسید لینوئیکی است که بیش از ۹۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد. بنابراین بد نیست در مورد فواید این دو اسید و دیگر محتویات روغن آرگان بیشتر بدانید.

خواص شگفت‌آور روغن آرگان برای مو و پوست

خواص شگفت‌آور روغن آرگان برای مو و پوست

مواد تشکیل‌دهنده روغن آرگان

بخش عظیمی از ساختار روغن آرگان حاوی اسیدهای اولئیک و لینولئیک است و بخش کمی (۱درصد) از این روغن را ویتامین E، کاروتنوئیدها، استرول‌ها و پلی فنول‌ها تشکیل می‌دهند.

اسید اولئیک: اسید اولئیک معمول‌ترین اسید چرب در بافت چربی بدن است و در برخی از روغن‌های گیاهی نیز وجود دارد. این اسید چرب برای پوست نقش ترمیم‌کننده و جلوگیری کننده از پیری را ایفا می‌کند. استفاده از اسید اولئیک برای پوست به صورت موضعی می‌تواند مضر باشد و در میزان چربی پوست اختلال ایجاد کند. روغن‌های غنی از اسید اولئیک که حاوی ترکیبات دیگری نیز هستند رطوبتی را به پوست باز می‌گردانند که طی افزایش سن از دست‌ رفته‌ است. مخلوط اسید اولئیک با اسیدهای چرب دیگر، مانند اسید لینولئیک، مزایای شگفت‌انگیزی دارد.

اسید لینوئیک: این اسید چرب ضروری تقریبا ۲۰% اسید های چرب موجود در یک پوست سالم را تشکیل می‌دهد. اگر میزان اسید لینوئیک در پوست افت کند، پوست حالت فلسی، خشک و غیرارتجاعی به خود می‌گیرد. این اسید توسط بدن ساخته نمی‌شود و باید از طریق مصرف عصاره‌های روغنی تامین شود. با مصرف کرم‌های حاوی این اسید، پوست شروع به احیا و بازسازی خود می‌کند.

ویتامین E: یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان آنتی اکسیدانی قوی سبب حفظ جوانی و زیبایی پوست می‌شود و التهاب را از پوست دور می‌کند.

خواص معجزه‌آسای روغن آرگان

خواص معجزه‌آسای روغن آرگان

خواص روغن آرگان برای مو

تقویت و ترمیم ساقه مو: ساقه موهای آسیب دیده به ویژه موهایی که دکلره، رنگ و سشوار شده‌اند، خیلی زود نازک و خشک می‌شوند و در چنین شرایطی مستعد موخوره و خرد شدن هستند. اگر مو هنوز نسوخته و فقط لایه خارجی آن آسیب دیده باشد با کمک روغن آرگان می‌توان یک لایه محافظ روی مو ایجاد و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کرد. ماساژ روزانه مو با چند قطره روغن آرگان به تدریج به ساقه مو قوام می‌دهد.

رشد و پرپشتی مو: مقادیر بالای ویتامین E موجود در روغن آرگان موجب تقویت فولیکول‌های مو شده و موجب افزایش رشد مو می‌شود. به این موضوع توجه کنید که تقویت رشد مو و خون‌رسانی به اطراف فولیکول‌ها در درجه اول با تغذیه مناسب و ورزش و سپس با استفاده موضعی از روغن‌ها تامین می‌شود.

درمان شوره سر: روغن آرگان خاصیت مرطوب‌کنندگی قوی دارد و با بافت سبک و جذب فوق‌العاده‌اش شوره و پوسته‌های خشک سر را حذف می‌کند. ماساژ دورانی کف سر با روغن آرگان چربی و شوره کف سر را کمتر کرده و فاصله حمام کردن شما را طولانی‌تر کند.

خواص روغن آرگان برای مو

خواص روغن آرگان برای مو

خواص روغن آرگان برای پوست

ترمیم و جوان‌کننده: رادیکال‌های آزاد ناشی از تابش مستقیم نور خورشید و دیگر آلودگی‌های محیطی می‌تواند به‌راحتی با آسیب به مولکول‌های DNA پوست روند پیری را تسریع کند. فعالیت آنتی اکسیدانی اسید اولئیک موجود در این روغن با ایجاد یکپارچگی در غشای سلولی روند ایجاد چین‌وچروک را متوقف می‌کند. مشاهدات نشان داده است که استفاده از ترمیم‌کننده‌های حاوی روغن آرگان خیلی زودتر از زمان پیش‌بینی شده می‌تواند زخم‌ها را درمان می‌کند. این روغن همچنین قادر است حالت کششی و ارتجاعی پوست اطراف شکم را که در طی دوره بارداری ایجاد شده، درمان کرده و ظاهر ناخوشایند پوست را به حالت ایده‌آل اولیه بازگرداند. 

کاهش چربی اضافی پوست: روغن آرگان در وسط طیف چربی قرار می‌گیرد و تنظیم‌کننده میزان چربی پوست است. این روغن نه خیلی سنگین است و نه خیلی سبک و ترکیب آن با کمی شکر حل‌نشده، پوست چرب را لایه‌برداری کرده و منافذ آن را باز می‌کند.

درمان آکنه و التهاب پوست: مواد بهداشتی چرب مثل لوسیون و کرم، پوست را مستعد آکنه می‌کند. به‌همین‌دلیل، استفاده از روغن آرگان به عنوان درمان‌کننده آکنه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اما آنتی‌اکسیدان موجود در این روغن، خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند مقادیر سبوم پوست را تنظیم کرده و در نتیجه آکنه را درمان می‌کند.

خواص روغن آرگان

خواص روغن آرگان

تشخیص روغن آرگان اصل 

بطری و بسته‌بندی: خواص روغن آرگان در بطری‌هایی به رنگ روشن و شفاف از بین می‌رود. به همین دلیل است که این طلای مایع را در بسته‌بندی کدر و مات توزیع می‌شود. بطری حاوی روغن آرگان باید به دور از نور و حرارت نگهداری شود تا خواص آن به‌مدت طولانی‌تری باقی بماند.

رایحه: از اغلب روغن‌های آرگان بازاری که با محتویات دیگر ترکیب شده‌اند بو زدایی می‌شود. اما روغن آرگان اصل و مناسب مصارف بهداشتی برای کسی که برای اولین بار آن را بو می‌کند، جدید و خاص (نه خوشبو) است. بسیاری معتقدند که این طلای مایع بویی شبیه به مغزیجات دارد. روغن آرگان خیلی زود به لایه‌های داخلی پوست و مو نفوذ کرده و بوی آن پس از چند دقیقه حذف می‌شود. بنابراین از بابت بو جای هیچ نگرانی نیست. 

بافت روغن: روغن آرگان اصل، بافتی نرم و ابریشمی، غیرچسبنده و غیرآبکی دارد و سریعا جذب پوست می‌شود. با کشیدن روغن آرگان روی پوست، باید حالت تسکین‌دهندگی آن را احساس کنید.

وجود رسوب: روغن آرگان اصل دارای اندکی رسوب است. این رسوبات در روغن آرگان سرد، حالت نیمه جامد دارد و در روغن آرگان گرم نیز به حالت ابری‌شکل است. در هر صورت، هر دو مدل رسوب با وجود مات بودن بطری روغن قابل مشاهده است. معمولا در روغن‌های ترکیبی و غیراصل خبری از رسوب نیست. 

رنگ روغن: روغن آرگان آرایشی اصل، رنگ زرد طلایی روشن دارد. اگر رنگ روغن بسیار روشن یا متمایل به قهوه‌ای باشد به احتمال قوی با سایر روغن‌ها ترکیب شده است. البته توجه داشته باشید که روغن آرگان آشپزی اصل رنگ قهوه ای طلایی دارد. 

تشخیص روغن آرگان اصل 

خواص شگفت‌انگیز روغن آرگان

آیا روغن آرگان می‌تواند عوارض داشته باشد؟

در حالت معمول خیر. نشانه‌های آلرژی به روغن آرگان با مصارف بهداشتی و زیبایی معمولا در افرادی بروز پیدا می‌کند که به‌طور‌کلی به آجیل‌های درختی حساسیت دارند. اگر برای اولین بار است که از این عصاره استفاده می‌کنید ابتدا آن را روی بخش کوچکی از پوست خود تست کنید. این حساسیت ممکن است در غالب التهاب و خارش خود را نشان دهد.

پیش از اینکه آرگان را به زندگی روزمره خود وارد کنید از عوارض آن آگاه و آلرژی‌های احتمالی روغن را بررسی کنید. همچنین برای مصرف خوراکی با پزشک و متخصصان تغذیه مشورت کنید. 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *