Search
Generic filters
نکات خرید توپ پیلاتس

در خرید توپ پیلاتس این نکات را در نظر بگیرید!

پیلاتس یکی از ورزش‌های کم‌فشاری است که بر احیای آمادگی جسمانی و پرورش عضلات مرکزی تمرکز دارد. این ورزش یک قرن پیش توسط جوزف پیلاتس ابداع شد تا برای بازتوانی مجروحان جنگی به کار رود. اکنون حرکات پیلاتس را در قالب کلاس‌های آمادگی جسمانی و پیشرفته‌تر از نوع اولیه آن می‌شناسیم. استقامت عضلانی، قدرت، تعادل، انعطاف‌پذیری و بهبود سلامت ذهن و روان دستاورهایی که از ورزش پیلاتس حاصل می‌شود. در این ورزش، توپ یکی از ابزارهای کاربردیست که نقش مهمی در عضله‌سازی و تعادل‌یابی بدن دارد؛ به‌همین‌دلیل این مقاله از مجله پلازیو را به نکات خرید توپ پیلاتس اختصاص داده‌ایم.

توپ پیلاتس اولین‌بار در سوییس برای کمک به فیزیوتراپی کودکان دارای معلولیت فیزیکی به کار برده شد. انواع این توپ با اسامی مختلفی مانند توپ سوییسی، توپ بدنسازی، توپ تناسب اندام و توپ یوگا شناخته می‌شود.

همان‌طور که در مطلب “ورزش پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟” به آن اشاره کردیم پیلاتس، رابطه مغز و اندام‌های مختلف را تقویت کرده و هماهنگی اعضای بدن را بیشتر می‌کند. هرچند که این ورزش را بدون هیچ وسیله جانبی می‌توان انجام داد، اما تاثیرات توپ بدنسازی پیلاتس در رسیدن به نتایج مطلوب را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

مزایای استفاده از توپ پیلاتس

مزایای استفاده از توپ پیلاتس

 • افزایش تعادل بدن
 • افزایش حجم عضلات
 • تقویت عضله‌های مختلف مانند شکم، کمر، پاها و …
 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • امکان انجام حرکات ورزشی برای مقاومت‌های مختلف بدنی

نکات انتخاب توپ پیلاتس

سایز مناسب: سایز ایده‌آل یک توپ بدنسازی را بلندی قد شما مشخص می‌کند. توپ‌های پیلاتس بدون باد به فروش می‌رسند و اگر شانس این را داشته باشید که قبل از خرید، نمونه آن را ببینید یا توپ مورد نظر را باد کنید، بهتر است چون سایز درستی را به احتمال زیاد انتخاب خواهید کرد. برای مشخص کردن سایز، باید روی توپ پیلاتس بنشینید؛ به‌طوری‌که کفش کاملا روی زمین قرار گرفته و زانوی شما در حالت ۹۰ درجه قرار بگیرد. کمتر یا بیشتر از این زاویه یعنی خرید این توپ عقلانی نیست. چنانچه از توپ برای برای نشستن استفاده می‌کنید به موارد زیر دقت کنید.

 • توپ‌هایی با قطر ۴۵ سانتی‌متر برای افرادی با قد کمتر از ۱۵۲ سانتی‌متر مناسب است.
 • توپ‌هایی با قطر ۵۵ سانتی‌متر برای افرادی با قد ۱۵۵ تا ۱۶۷ سانتی‌متر مناسب است.
 • توپ‌هایی با قطر ۵۶ سانتی‌متر برای افرادی با قد ۱۷۰ تا ۱۸۵ سانتی‌متر مناسب است.
 • توپ‌هایی با قطر ۷۵ سانتی‌متر برای افرادی با قد بلندتر از ۱۸۵ سانتی‌متر مناسب است.

نکات انتخاب توپ پیلاتس

ابعاد کلی: در خرید توپ بدنسازی باید به کاربری آن نیز توجه کنید. اگر از این توپ برای حرکات دیگری جز نشستن روی آن مثلا ورزش‌های آبی یا دراز و نشست استفاده می‌کنید، مدل‌های کوچک آن مناسب‌ترند و اجازه می‌دهند در یک بازه زمانی تعداد حرکات بیشتری انجام دهید. اما توپ‌های بزرگ‌تر، علاوه بر قابلیت نشستن، انجام تمرینات جدید مقاومتی و پیچیده‌تر را نیز فراهم می کنند.

مطلب پیشنهادی
ورزش و عضله‌سازی با مدیسن بال

وزن و جنس مناسب: توپ‌های پیلاتس از متریال (عموما پلاستیک‌های فشرده یا pvc) مرغوبی ساخته می‌شود که بتواند وزنی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم را تحمل کند و قدرت تحمل ضربه ناگهانی و برخورد با اشیا نوک‌تیز را داشته باشد. جنس خوب پیلاتس، از آنجا که در تماس مستقیم با دست قرار دارد، جلوی حساسیت پوستی را می‌گیرد.

راهنمای خرید بهترین توپ پیلاتس

نوع توپ: توپ‌های پیلاتس در حالت‌های ساده، خاردار و ساده-خاردار به بازار عرضه می‌شود. توپ ساده برای انجام تمرینات شکم و پهلو، تمرینات تقویت عضلات کمر و ورزش‌های دوران بارداری استفاده می‌شود. توپ‌های خاردار علاوه بر کاربری‌های مدل ساده در تحریک عضلانی (به‌ویژه در نقاط ماشه)، افزایش جریان خون و همچنین ماساژ بهتر اندام‌های تحت ورزش شما خواهند شد. نقاط ماشه، به نقاطی روی بافت عضلانی گفته می‌شود که بر اثر فعالیت‌های زیاد کاری، نادرست نشستن و ایستادن و برخورد‌های فیزیکی ایجاد می‌شوند و فشار روی این نقاط با درد همراه است.

قابلیت پنچرگیری: وجود ابزارهای پنچرگیری در کنار پمپ باد را مدنظر قرار دهید. البته به ندرت ممکن است با سوراخ یا پنچر شدن توپ مواجه شوید اما در هر حال سعی کنید به سراغ خرید توپ‌های بدنسازی بروید که با داشتن وسایل جانبی در کنار خود، بتوانید به سادگی موضع پنچر شدن آن را پوشش دهید.

مطلب پیشنهادی
عضله‌سازی بانوان و چند باور غلط

برند تولیدکننده: طبیعی است که استفاده از محصولات نامرغوب ممکن است به ضرر شما تمام شود. به‌ویژه به این دلیل که توپ بدنسازی، ابزاری ورزشی است که با ستون فقرات شما مستقیما در ارتباط است.

نکات نگهداری از توپ پیلاتس

بهترین مارک توپ پیلاتس

 • اکسینگ
 • جورکس
 • آذیموس
 • لدراگوما
 • گلدن استار
 • کراس اسپورت
 • جیم بال
 • تراباند
 • اسکالپچر

نکات نگهداری از توپ پیلاتس

نکات نگهداری از توپ پیلاتس

قرار گرفتن توپ در معرض گرما یا نور خورشید، باعث می‌شود باد آن به تدریج خالی شود.

حرکات ورزشی را ترجیحا روی مت‌ یا سطوح صاف انجام دهید. فضاهای دارای سنگ‌ریزه و اشیاء تیز احتمال پنچر شدن توپ را بالا می‌برد.

اگر مدت‌زمان زیادی قصد استفاده از توپ را ندارید، باد آن را خالی کنید. این کار عمر توپ را افزایش می‌دهد.

توپ را در معرض مواد شیمیایی و مایعات خورنده قرار ندهید، این مواد بدنه توپ را در خود حل می‌کنند.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *