Search
Generic filters
بهترین کوله پشتی کوهنوردی

راهنمای انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی

کوله کوهنوردی وسیله‌ای است که از آن برای حمل مواد غذایی، لباس و تجهیزات لازم برای سفر به ارتفاعات مانند کیسه‌خواب، عصا، جعبه کمک‌های اولیه و … استفاده می‌شود و به همین دلیل به آن “خانه کوهنورد” نیز می‌گویند. انتخاب یک کوله ایده‌آل برای سفرهای کوتاه و طولانی متفاوت است. در این مقاله از مجله پلازیو به راهنمای انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

چرا باید کوله کوهنوردی بخریم؟

تفاوت‌های بین کوله ساده یا روزانه و کوله‌ کوهنوردی را میزان استحکام، مقاومت و نفوذ ناپذیری یک کوله حرفه‌ای تعیین می‌کند. شما به‌هرحال مجبور خواهید بود باتوجه به نوع و مدت‌زمان سفر و فصل صعود به ارتفاعات و همچنین میزان سنگینی لوازم، به انتخاب کوله‌ای اقدام کنید که ضمن جابه‌جایی راحت وسایل، خود نیز احساس خوبی با آن داشته باشید. مطمئنا چنین قابلیتی را یک کوله‌پشتی عادی ندارد.

چرا باید کوله کوهنوردی بخریم؟

ویژگی‌های کوله پشتی کوهنوردی

جنس کوله پشتی

کوهنوردی و صخره‌نوردی در فصل‌های سرد و پربارش سال نیاز به کوله‌ای با حداکثر مقاومت دارد. مقاوت کوله‌ کوهنوردی را جنس پارچه و نوع دوخت آن تعیین می‌کند.

مطلب پیشنهادی
بهترین بالش دور گردنی طبی و مسافرتی

اغلب کوله‌پشتی‌ها از جنس پلی‌استر، برزنت، کتان، کوردوا، نایلون سخت و … تولید شده‌اند و کاورهای ضد آب آن‌ها از ورود رطوبت و آلودگی به داخل جلوگیری می‌کند. در تولید یک کوله‌پشتی‌ ایده‌آل نیز از دوخت دوبل بهره گرفته شده تا درزها نیز با مقاومت بالا مانع از نفوذ رطوبت به داخل شوند.

چرا باید کوله کوهنوردی بخریم؟

حجم کوله‌ پشتی

حجم یا همان لیتر، باری است که می‌خواهید درون کوله قرار بدهید و با وزن بار تفاوت دارد. انتخاب کوله‌ پشتی با بهترین ظرفیت به اندازه تجهیزاتی که در سفر ناگزیر از حمل آن هستید بستگی دارد. اگر چه سایر کوله‌های مسافرتی برای کارکرد خاصی طراحی شده‌اند، اما بهتر است کوله پشتی موردنظرتان قابلیت ارتقا داشته باشد و در صورت نیاز بتوانید جیب، گیره، بند و سایر لوازم جانبی دیگر را در صعودهای طولانی‌مدت به آن اضافه کنید.

مطلب پیشنهادی
باربیکیو ذغالی بهتر است یا گازی

۱۰ لیتر یا کمتر: مناسب مسیرهای کوتاه و در نور خورشید، دویدن و دوچرخه سواری جاده‌ای است.

۱۱ تا ۲۰ لیتر: مناسب دوچرخه سواری در کوهستان، مسیرهای پیمایش طولانی‌تر و دویدن است.

۲۱ تا ۳۵ لیتر: مناسب مسیرهای بلند و ناهموار و کوهنوردی است.

۳۶ تا ۵۰ لیتر: مناسب مسیرهای طولانی که نیاز به حمل تجهیزات بیشتر و همچنین فضاهای بیشتر برای لباس و غذا و آب باشد.

چگونه بهترین کوله پشتی را برای کوهنوردی انتخاب کنیم؟

لازم به یادآوری است که در فصل تابستان که حجم لباس‌ها کمتر است یا در سفرهای کوتاهی که احتیاج به حمل کیسه‌خواب ندارید، کوله ‌پشتی با ظرفیت کمتر نیز می‌تواند پاسخگوی نیازتان باشد و چابکی شما را بالا ببرد. کوله‌های سبک در عین حال که به کمر فشار وارد نکرده و آن را خسته نمی‌کند، سبک‌‌تر و فشرده‌‌تر بوده و پیمایش مسیر با آنها راحت‌تر است.

هنگام خرید کوله‌پشتی به طراحی و تعداد جیب‌ها و جای قمقمه نیز دقت کنید. از جیب‌های متعدد یک کوله می‌توانید برای حمل لباس‌زیر، لوازم آرایش، گذرنامه و پول بهره بگیرید.

ارتفاع کوله پشتی

ارتفاع کوله پشتی

منظور از ارتفاع کوله، اندازه پشت آن است. در انتخاب ارتفاع کوله‌پشتی، اندازه عمودی نیم‌تنه بالا تعیین‌کننده است و نه قد. چرا که افراد قد بلند می‌توانند بالاتنه کوتاهی داشته باشند یا در مقابل، افراد کوتاه‌قد می‌توانند بالاتنه بزرگتری داشته باشند. ارتفاع نیم‌تنه از مهره C7 ستون فقرات، استخوانی که به هنگام خم کردن گردن بیشتر از بقیه بیرون می‌زند، شروع شده و تا استخوان لگن ادامه دارد (اندازه‌گیری صحیح این قسمت را با کمک شخص دیگری انجام دهید).

مطلب پیشنهادی
کیسه خواب مناسب طبیعت گردی

این اندازه گیری ایده بهتری به شما درباره ارتفاع کوله‌ می‌دهد. ابعاد استاندارد و پهن یک کوله به شرط اینکه فشاری به اندام فوقانی وارد نکند، سبب می‌شود تا در برابر حمل وسایل زیاد و سنگین، مقاومت بالایی داشته باشد و آسیبی نبیند.

ارتفاع کوله پشتی

بند کوله‌ پشتی

بهترین کوله پشتی کوهنوردی دارای بند قابل تنظیمی است که بستن آن بدن را خسته نمی‌کند. یک کوله ایده‌آل علاوه بر بند شانه، در قسمت کمر و نیم‌تنه دارای بندهای قابل تنظیم متناسب با جثه است، تا بندهای تعبیه‌شده روی قفسه سینه و شکم بتواند وزن کوله را روی تمام شانه و اسکلت بدن و همچنین لگن منتقل کند. زمانی که کوله‌پشتی را روی دوش خود قرار دهید، با تنظیم بندهای شانه، کوله باید کمی بالاتر از باسن قرار بگیرد. بعد از تنظیم بند نیم‌تنه، اگر احساس خستگی در قسمت بالاتنه داشته داشتید، کوله‌پشتی مناسب شما نیست.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب بهترین اجاق گاز سفری

سایز مناسب و دقیق بندها را آزمون و خطا مشخص می‌کند؛ بنابراین بند کوله را آنقدر تنظیم کنید تا به نقطه‌ای برسید که در آن کمترین فشار به کمر و پشت وارد شود.

بند کوله‌ پشتی

دور کمر کوله‌ پشتی

بندهای دورکمر کوله‌پشتی در سه نوع بالشتک‌دار، فنی و پایه طراحی شده‌اند. مدل‌های بالشتک‌دار و فنی وزن بار کوله را حول استخوان لگن پخش می‌کنند و از این رو فشار کمتری به قسمت شانه وارد می‌شود. کمربند پایه نیز فقط برای نزدیک نگه داشتن کوله به بدن و حفظ ثبات کوله طراحی شده و احتمال فشار به شانه را بالا می‌برد.

ارتفاع کوله پشتی کوهنوردی

بافت تهویه‌ کننده کوله پشتی

برای فصل‌های گرم سال از انتخاب کوله‌ای با پارچه‌ای ضد تعریق نباید غافل شوید. در دوخت کوله‌های حرفه‌ای از پدهای مشبک در قسمت پشت آن استفاده می‌شود. این بافت مشبک جریان هوا را عبور داده و از تعریق جلوگیری می‌کند.

مطلب پیشنهادی
استند و ساج سفری چیست و چه کاربردی دارد؟

ساختار کوله پشتی

کوله‌پشتی در ۳ نوع اسکلت‌دار خارجی، اسکلت‌دار داخلی و بدون اسکلت طراحی می‌شود. کوله‌های اسکلت‌دار طبیعتا وزن بیشتری داشته و در صعودهای طولانی که امکان حمل وسیله زیاد است، بیشتر به کار می‌آیند. 

خوب است بدانید که اگر ۲ کوله از مارک‌های مختلف دارای وزن‌های مختلف و حجم‌های یکسان بودند، کوله سبک‌تر لزوما تکنولوژی برتری در مقایسه با کوله سنگین ندارد. به احتمال زیاد کوله سبک‌تر برای وزن کمتری طراحی شده است. در این مورد لازم است اطلاعات کوله‌ها را دقیق‌تر مطالعه کنید.

تفاوت کوله کوهنوردی مردانه و زنانه

تفاوت کوله کوهنوردی مردانه و زنانه

بسیاری از کوله پشتی‌های استاندارد مطابق با آرگونومی بدن خانم‌ها و آقایان طراحی شده است. به‌عنوان مثال بهترین کوله پشتی کوهنوردی مخصوص بانوان دارای بندهای اریب‌تر و باریک‌تر است تا راحت‌تر روی باسن و شانه قرار بگیرد.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *