Search
Generic filters
راهنمای خرید اجاق گاز مبله

راهنمای خرید اجاق گاز مبله

حتی با وجود لوازم آشپزخانه‌ای که مانند ماکروویو، ماکروفر و آون توستر باز هم هیچ‌ وسیله‌ای نمی‌تواند جایگزین اصلی برای یک اجاق گاز مبله باشد. اجاق آشپزی مبله که به غلط از آن با عنوان گاز فردار نام برده می‌شود، اجاقی است که به صورت ایستاده در کنار کابینت‌ها قرار می‌گیرد و شامل بخشی‌های متفاوتی می‌شود. اصطلاح اجاق گاز فردار از این جهت کلمه مناسبی برای این نوع اجاق‌ها نیست، چون برخی از آنها دارای فر نیستند و زیر اجاق گاز فقط یک کمد قرار دارد. بخش خانه و دکوراسیون مجله پلازیو را با راهنمای خرید اجاق گاز مبله ورق بزنید.

نوع اجاق گاز مبله

اجاق گاز، بسته به سیستم اشتعالی که در آن تعبیه شده است، می‌تواند از نوع پیلوت‌دار سنتی باشد یا از نوع الکتریکی پیشرفته. نوع پیلوت‌دار جریان ثابتی از گاز را فراهم می‌کند تا شعله را روشن نگه دارد و به این ترتیب بیش‌ازحدِ نیاز انرژی مصرف می‌کند. اما نوع الکتریکی آن از جریان الکتریکی استفاده می‌کند که در ابتدای چرخه گرمایی روشن می‌شود و دیگر نیازی به جریان مداوم ندارد، بنابراین میزان مصرف انرژی آن کمتر است.

معرفی بهترین اجاق گاز فردار

معرفی بهترین اجاق گاز فردار

اندازه اجاق گاز و تعداد شعله

اندازه اجاق گاز را ابعاد آشپزخانه، میزان پخت و پز روزانه و تعداد افراد خانوار تعیین می‌کند. عمده اجاق گازهای مبله موجود در بازار بین ۴ تا ۷ شعله دارند. اگر فضای آشپزخانه‌ کوچکی دارید و دستتان در انتخاب ابعاد اجاق گاز چندان باز نیست، شاید بهتر باشد به فکر تهیه اجاق گازهای توکاری باشید که در مقایسه با مدل مبله جای کمتری اشغال می‌کنند.  در صورتی‌که می‌خواهید حتما از اجاق گاز مبله استفاده کنید، لازم است فضای آشپزخانه را اندازه بگیرید. اگر قرار است که اجاق بین دو کابینت قرار بگیرد باید به دقت اندازه‌گیری را انجام بدهید. به‌طور معمول اندازه اجاق گازهای ایستاده حدود ۳۰ اینچ یا ۷۵ سانتی‌متر است، اما مدل‌های باریک‌تر و عریض‌تر از آن هم وجود دارد.

 

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب بهترین اجاق گاز سفری

 

توان حرارتی اجاق گاز

توان حرارتی اجاق گاز، میزان گرمایی است که از شعله‌ها خارج می‌شود و واحد اندازه‌گیری استاندارد آن بی‌تی‌یو بر ساعت است. معمولا ایده‌آل‌ترین توان حرارتی برای هر شعله در اجاق گازهای خانگی ۷۰۰۰ BTU بوده و توان حرارتی بالاتر از این مقدار، بیشتر برای رستوران‌ها مناسب است. به خاطر داشته باشید که توان حرارتی بالاتر، گرمای بیشتری به غذا می‌رساند و بنابراین مدت‌زمان پخت غذا کاهش می‌یابد، اما کنترل گرما هم در این شعله‌ها دشوارتر است؛ زیرا معمولا این شعله‌ها را نمی‌توان به اندازه کافی کم یا به اندازه دلخواه تنظیم کرد.

بهترین اجاق گاز برای جهیزیه

بهترین اجاق گاز برای جهیزیه

جنس بدنه اجاق گاز

پوشش بدنه اجاق گاز یا استیل است یا لعابی. اجاق گازهای استیل، مقاومت بیشتر و طول عمر مفیدتری داشته و در آب و هوای مرطوب ماندگاری بیشتری دارند. در اجاق گازهای لعابی، بدنه از لعاب حرارت دیده ساخته شده است. این جنس اجاق گاز از تنوع رنگ بالاتری برخوردار بوده و تمیز کردن آن در مقایسه با استیل راحت‌تر است.

جنس صفحه اجاق گاز

جنس صفحه اجاق گازها معمولا از شیشه، لعاب و استیل است. استیل از مقاومت، کیفیت و شرایط بهتری نسبت به شیشه و لعاب برخوردار بوده که می‌تواند در هزینه نهایی نیز تاثیرگذار باشد.

جنس شبکه شعله

جنس شبکه‌های اجاق گاز به طور کلی از فولاد با پوشش لعاب یا چدن است که برای حفظ حالت در حرارت بالا و همچنین وزن زیاد از آنها استفاده می‌شود تا پس از قرار گیری ظروف سنگین دچار حرکت و یا تغییر حالت نشود.

راهنمای انتخاب اجاق گاز فردار یا مبله

راهنمای انتخاب اجاق گاز فردار یا مبله

فر (در صورت وجود)

اگر قصد خرید گاز مبله‌ای را دارید که مجهز به فر نیز باشد، تعداد طبقات فر، سینی‌ها و متحرک یا ثابت بودن آنها، تعداد جوجه گردان‌ها، میزان حدقل و حداکثر دمای خروجی از جمله مواردی است که در انتخاب فر اجاق گاز مبله باید مدنظر قرار دهید.

مشخصات دیگر یک اجاق گاز

فندک اتوماتیک: اجاق گازهای نسل جدید عموما دارای فندک اتوماتیک بوده و با چرخاندن ولوم گاز، فندک عمل کرده و شعله اجاق گاز روشن می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید اجاق گاز مبله

 

ترموکوپل: ترموکوپل سیستمی است که باعث می‌شود در صورت قطع شدن موقتی گاز و خاموش شدن یکباره شعله، این سیستم ایمنی وارد عمل شده و گاز را قطع کرده یا با باد زدن و یا ریختن مایعات بر روی شعله و خاموش شدن آن از نشت گاز جلوگیری کند.

صفحه نمایش: در نسل جدید اجاق گازهای مبله، صفحه نمایش دارای آلارم، کنترل سیستم فر و خطاهای اجاق گاز بوده و در برخی از مدل‌های پیشرفته‌تر، صفحه نمایش دارای سیتسم کنترل برای هر شعله از لحاظ زمان‌بندی است.

راهنمای خرید اجاق گاز مبله

راهنمای خرید اجاق گاز مبله

اجاق گاز از لوازم خانگی مهمی است که با گاز و برق سروکار دارد و بنابراین نیازمند ایمنی بالایی است. بنابراین سعی کنید اجاق گاز خود را حتما از مراکز و برندهای معتبر خریداری کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *