Search
Generic filters
راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

بالا رفتن دما در سال‌های اخیر، موجب شده تا بسیاری از مردم با شروع روزهای گرم، به فکر خرید کولرهای گازی به جای مدل‌های آبی بیفتند. هرچند خرید کولر گازی نیازمند تخصص بالایی نیست اما فاکتورهای مختلفی باید در خرید آن لحاظ شود از نوع کولر و کاربری محل نصب آن گرفته تا متراژ محیط و نوع آب و هوا. این مقاله از مجله پلازیو را با راهنمای خرید انواع کولر گازی دنبال کنید.

میزان خنک‌کنندگی کولر گازی، قوی‌تر و سریع‌تر از کولرهای آبی کلاسیک است و تنها بعد از مدت کوتاهی روشن شدن، رطوبت اضافه را از محیط گرفته و محل را خنک و مطبوع می‌کند. از بین ۴ مدل کولر گازی شامل اسپلیت، پنجره‌ای، پرتابل و ایستاده، باید نوعی را انتخاب کنید که ابعاد و ظرفیت پاکسازی و خنک‌سازی آن متناسب با محل قرار گرفتن کولر باشد.

معرفی انواع کولر گازی

  • کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت دارای دو یونیت است. یک یونیت در داخل خانه و دیگری دورتر و در خارج از خانه نصب می‌شود. درواقع بین پنل و موتور این کولر، فاصله‌ای وجود دارد که نباید بیشتر از ۱۰ متر باشد و البته به دلیل ضرورت وجود این فاصله، در همه منازل نیز امکان نصب این مدل از کولر گازی نیز فراهم نیست. مصرف برق در اسپلیت به مراتب کمتر از مدل‌های دیگر کولر گازی است و سر‌وصدای کمتری نیز دارد.

  • کولر گازی پنجره‌ای

محل نصب این کولر دقیقا در قاب پنجره است و به همین‌دلیل به این مدل، “پنجره‌ای” گفته می‌شود. کولر پنجره‌ای با قرار گرفتن در مجاورت مستقیم هوا، هوای گرم را به بیرون و هوای خنک را به داخل می‌دهد. این کولر برای فضاهای کوچک طراحی شده است، مصرف برق آن بالاست و صدای زیادی نیز دارد. با این‌حال شاید برای مستاجران انتخاب یک کولر گازی پنجره‌ای به صرفه‌تر از مدل‌های دیگر باشد.

  • کولر گازی پرتابل

پرتابل به معنی قابل حمل است و این بدان معناست که کولرهای پرتابل روی دیوار یا زمین نصب نمی‌شوند و قابل جابه‌جایی هستند. کولر گازی پرتابل در ابعاد کوچک برای اتاق‌های خواب، متوسط برای پذیرایی و بزرگ برای فضاهای گسترده مثل دفاتر تجاری عرضه می‌شود. این مدل معمولا پرسروصداتر از مدل‌های دیگر است اما قدرت خوبی در خنک کردن و جذب رطوبت دارد.

  • کولر گازی ایستاده

مکان‌های گسترده مثل فروشگاه‌ها و فضاهای تجاری را می‌توان با کولرهای ایستاده خنک کرد. این کولرها بدون نیاز به ایجاد حفره‌های داخلی در دیوار راه‌‎اندازی شده و در مکان‌های مختلفی از آنها استفاده می‌شود. خنک‌سازی منازلی هم که امکان نصب کولر گازی اسپلیت در آنها میسر نیست با این مدل کولر امکان‌پذیر است. کولر گازی ایستاده از دسته کولرهای گران‌قیمت است اما سروصدای کولرهای پنجره‌ای را ندارد.

راهنمای خرید کولر گازی

BTU در انتخاب کولر گازی

شاخص BTU در کولرهای گازی برای محاسبه توان سرمایشی ایجاد شده، مربوط می‌شود و کوتاه‌شده British Thermal Unite است. توضیح تخصصی این شاخص شاید کمی دشوار باشد اما به بیان ساده یک BTU برابر است با میزان کاهش دمای یک اتاق متوسط بعد از یک ساعت کار کردن کولر.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ ساختمان

انتخاب کولر گازی ایده‌آل به تناسب متراژ ساختمان و BTU کولر بستگی دارد، در صورتی که کولر گازی نصب‌شده در مساحتی معین، ظرفیتی بالاتر یا پایین‌تر از آن محیط داشته باشد هم به خود کولر آسیب می‌رسد و هم میزان دما و رطوبتی که باید در آن محیط به طور طبیعی وجود داشته باشد، در حد ایده‌آل تامین نمی‌شود. ظرفیت مناسب سرمادهی کولر گازی برحسب متراژ در جدول زیر قید شده است. با این‌حال این اعداد به طبقه واحد مسکونی نیز بستگی دارد و برای طبقات نزدیک به پشت بام به BTU بیشتری نیاز است.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ ساختمان

انتخاب کولر گازی براساس منطقه جغرافیایی

مناطق جغرافیایی نقش مهمی در انتخاب کولر گازی دارد. نوع موتورهای کولرهای گازی، از لحاظ اینکه در کدام منطقه جغرافیایی باید از آنها استفاده شود در دو نوع T1 و T3 است. موتور نوع T1 مناسب مناطقی با آب و هوای معتدل و نیمه‌گرم با حداکثر دمای ۴۵ درجه (و گاهی ۴۷ درجه) است و موتور نوع T2 مناسب مناطق بسیار گرم با دمای حداکثر ۵۷ درجه. توجه به نوع موتور براساس مناطق جغرافیایی حائز اهمیت است چون اگر کولری سازگار با آب‌وهوای گرمسیری را برای دماهای پایین انتخاب کنید، در طولانی‌مدت به موتور کولر آسیب وارد می‌شود و مصرف برق بالا می‌رود.

در این میان موتورهای نوع T2 نیز وجود دارند که برای مناطقی با آب و هوای سرد شامل ۷ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد تولید شده‌اند. البته در این مناطق بیشتر از قابلیت گرمای کولر گازی استفاده می شود.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ ساختمان

انتخاب کولر گازی براساس نفرات

رفت‌وآمد و حضور افراد در یک محیط، گرمایی ایجاد می‌کند و کولر گازی باید قادر به تبدیل این گرما به سرما باشد. به ازای حضور هر فرد در فضای در دسترس کولر، ظرفیت ۵۰۰ بی‌تی‌یو را به عدد حداقلی ظرفیت اضافه می‌کنیم. مثلا اگر ظرفیت کولر بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ است و دو نفر در محل حضور دارند، ظرفیت موردنیاز بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ بی‌تی‌یو است.

انتخاب کولر گازی براساس کاربری ساختمان

کولرهای مناسب برای منزل و محیط‌های اداری و تجاری با هم متفاوت است. در محیط‌های اداری به دلیل وجود متراژ گسترده، رفت‌و‌آمد زیاد کارکنان و تعداد سیستم‌های برقی که حداقل ۸ ساعت روشن هستند، گرمای بیشتری تولید می‌شود؛ بنابراین نیاز به کولرهایی با ظرفیت بیشتر ضروریست. به ازای هر دستگاه برقی که در محیط وجود دارد مثلا پرینتر، کامپیوتر و … لازم است ۲۰۰ بی‌تی‌یو  به ظرفیت دستگاه اضافه شود. به‌عنوان مثال وقتی برای یک محیط اداری ظرفیت کولر بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ BTU است با وجود سه دستگاه برقی ظرفیت کولر به ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ افزایش پیدا می‌کند.

انتخاب کولر گازی براساس منطقه جغرافیایی

نکته پایانی

مساحت محیط، میزان رفت‌وآمد، آب و هوای منطقه، تعداد افراد حاضر در فضا، آفتاب‌گیر بودن فضا، ارتفاع سقف و تعداد دستگاه‌ها و فضاهای گرمازا و …  همگی از عواملی هستند که روی انتخاب ظرفیت و خرید کولر گازی موثرند. برای انتخاب نوع کولر بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. گاهی نصب چند کولر متوسط بهتر از نصب تکی یک کولر قوی می‌تواند اثر خنک‌کنندگی بیشتری روی محیط داشته باشد.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

خرید انواع کولر گازی

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *