Search
Generic filters
روتین پوستی

روتین پوستی چیست و چه مراحلی دارد؟

محصولات مراقبت از پوست بسیاری در بازار وجود دارد که هرکدام برای رفع برخی از نواقص پوستی به کار می‌روند. در واقع احتمال آن صفر است که یک محصول پوستی خاص بتواند تمام مشکلات پوست صورتتان را برطرف کند. در این صورت باید به دنبال یک برنامه دقیق مراقبت از پوست داشته باشید، روتین پوستی مجموعه‌ای از محصولات مراقبتی و زیبایی است که برای احیا و بازسازی پوست، البته در فواصل زمانی منظم استفاده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر بخش زیبایی مجله پلازیو را ورق بزنید.

روتین پوستی با توجه به انواع پوست معمولی، چرب، خشک و حساس تعیین می‌شود. مجموعه آثاری که این روند روی پوست صورت خواهد گذاشت عبارت است از جلوگیری از ایجاد چین و چروک، پاکسازی، تنظیم رطوبت و چربی پوست و آبرسانی. شست‌وشو، بالانس کردن و هیدراته کردن؛ سه مرحله اصلی روتین پوستی را تشکیل می‌دهد.

مراحل روتین پوست صورت

روتین پوستی برای پوست چرب با جوش و آکنه

پوست چرب حالت براقی دارد و با کشیدن انگشت خود روی بینی، پشت لب و پیشانی متوجه چربی آن خواهید شد. انباشت چربی روی پوست، منجر به مسدود شدن روزنه‌های پوستی شده و کم کم آثار انسداد منافذ خود را به صورت جوش و آکنه‌های چرکی نشان می‌دهد.

مراحل مراقبت روزانه پوست چرب

 • مرحله اول: پاکسازی پوست

پاکسازی پوست چرب در سه مرحله انجام می‌شود. ابتدا باید پوست را با کمک شوینده‌های مناسب پوست چرب پاک کرد. سپس برای بستن منافذ باز از تونر (مرطوب‌کننده‌های مایع) استفاده کرد. استفاده از تونر، چربی اضافی را کاهش داده و پوست را نرم و لطیف می‌کند. در مرحله آخر، لازم است با کمک اسکراب‌ها، کمی جدی‌تر لایه‌های پوست برداشته شود. البته استفاده از اسکراب در حالی توصیه می‌شود که پوستی چرب ولی بدون جوش‌های ملتهب و چرکی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی
چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟
 • مرحله دوم: آبرسانی به پوست

برای آبرسانی به پوست باید از لوسیون‌ و آبرسان‌ استفاده کنید که فاقد یا دارای حداقل چربی باشد. کرم‌های مرطوب‌کننده‌ای که مخصوص پوست چرب بر پایه آب فرموله شده‌اند، به اندازه کافی سبک و لطیف بوده و حس سنگینی به پوست نمی‌دهند.

 • مرحله سوم: درمان اصلی پوست

احتمالا موادی که در مراحل پاکسازی و آبرسانی استفاده می‌کنید، درصد اندکی مواد ضد جوش و آکنه در محتویات خود دارند، اما در محصولات دارویی، غلظت این مواد بیشتر و از فرمولاسیون موثرتری استفاده شده است. محصولات درمانی می‌توانند در دو نوع خوراکی یا پماد‌های موضعی تجویز شوند. پاد موضعی برای درمان آثار جوش و آکنه در پوست چرب، حاوی مواد فعالی است که جوش را درمان می‌کند و به کمک سالیسیلیک اسید لایه‌برداری قوی‌تری انجام می‌دهد.

 • مرحله چهارم: محافظت از پوست

اگر مراحل روتین و مراقبت‌های پوستی خود را در ساعات اولیه صبح آغاز می‌کنید، مرحله آخر روتین استفاده از کرم ضد آفتاب است. اشعه‌های مضر خورشید می‌تواند پوستی را که به تازگی لایه‌برداری شده دوباره لکه‌دار و مات کند. بنابراین بعد از انجام سه مرحله قبل، لازم است از ضد آفتاب‌های مرطوب کننده با درصد حفاظت بالا استفاده کنید. توجه کنید که حتی قرار گرفتن در مکان‌های پوشیده و سایه‌دار جلوی پرتوهای مضر را نمی‌گیرد. بنابراین بهتر است هر سه ساعت یک بار ضد آفتاب را روی صورت تجدید کنید.

روتین پوستی پوست چرب

روتین پوستی برای پوست خشک

خارش، التهاب و پوسته پوسته شدن از نشانه‌های پوست خشک است. خشکی پوست می‌تواند به اندازه‌ای پیشرفت کند که هنگام خندیدن آثار سوزش و کشیدگی پوست را در اطراف دهان خود حس کنید. دراین حالت، پوست حالت کشسانی خود را به علت از دست دادن رطوبت در لایه‌های زیرین از دست داده است و این خشکی به حدی نیست که بتوان به وسیله یک مرطوب‌کننده ساده آن را برطرف کرد.

مراحل مراقبت روزانه پوست خشک

 • مرحله اول: پاکسازی پوست

برای پاکسازی پوست خشک از پاک‌کننده‌ای بر پایه روغن استفاده کنید که شامل اسیدهای آمینه و ویتامین A و C است. ویتامین A پوست را تقویت می‌کند و موجب التیام زخم و التهاب پوستی می‌شود، ترکیب این ویتامین با ویتامین C نیز یک ترمیم‌کننده عالی است. علاوه بر این، پاک‌کننده‌هایی که حاوی اسیدهای چرب ضروری باشند مانع از بسته شدن منافذ پوستی می‌شوند. به این ترتیب، در قدم اول پاکسازی، پوستی تازه و شاداب خواهید داشت که نیاز به آبرسانی دارد.

مطلب پیشنهادی
لایه‌بردارهای خانگی برای پوست‌های چرب و خشک
 • مرحله دوم: آبرسانی به پوست

بعد از پاکسازی اولیه از تونرهای آبرسان مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که بر پایه الکل نیستند. تونرهای حاوی عصاره‌های طبیعی مانند آلوئه ورا، جو دو سر، گلیسیرین و روغن درخت چای می‌‍توانند یک تبادل عالی رطوبتی را بین لایه‌های پوست از سطح به عمق انجام دهند. بعد از تونر برای جلوگیری از تبخیر آبی که به بافت سلول پوستی نفوذ کرده است نیاز به مرطوب کننده دارید. از مرطوب‌کننده‌های حاوی آنتی‌اکسیدان، روغن‌های طبیعی و ویتامین B5 استفاده کنید که با جذب رطوبت می‌توانند تا ۱۲ ساعت از دی‌هیدراته شدن پوست جلوگیری ‌کنند.

 • مرحله سوم: استفاده از روغن صورت

بعد از آبرسانی به پوست باید سطح چربی پوست را نیز تنظیم کرد. مواد لیپوفیل موجود در روغن‌های مخصوص صورت می‌توانند به بافت پوست نفوذ کند. تنظیم همزمان رطوبت و چربی پوست در لایه‌های عمقی، پوست را تقویت کرده و آن را شفاف می‌کند. اگر روتین پوستی در شب انجام می‌دهید تا این مرحله کافی است، در غیر اینصورت باید از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خشک استفاده کنید.

 • مرحله چهارم: محافظت از پوست

کرم‌های ضد آفتاب مناسب پوست خشک، حاوی ترکیبات روغنی و اسیدهای چرب و همینطور آنتی اکسیدان‌هایی که مانع از چروک شدن پوست می‌‌شوند. بهتر است در پایان روز و هنگام خواب ضد آفتاب را با استفاده از شیرپاک‌کن از پوست خود بردارید.

روتین پوستی پوست خشک

روتین پوستی برای پوست حساس

پوست حساس معمولا به خودی خود مشکلی ندارد اما با کمترین آلودگی و تغییرات فصلی دچار التهاب و جوش می‌شود.

مراحل مراقبت روزانه پوست حساس

 • مرحله اول: پاکسازی پوست

برای پاکسازی پوست حساس، ابتدا باید پوست را با روغن‌های پاک کننده (میسلار واتر) ماساژ داد. بعد از این کار، پوست را با کمک شوینده‌های مناسب پوست حساس که اغلب بافت نرم و لوسیونی دارند شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که این شوینده‌ها باید فاقد سولفات و الکل باشند.

 • مرحله دوم: آبرسانی به پوست

سرم‌های آبرسان یکی از نقش‌های مهم را در آبرسانی به پوست‌های حساس ایفا می‌کنند. این سرم‌ها برای ممانعت از مسدود شدن پوست، درمان افتادگی و از بین بردن لکه‌ها تا حد زیادی مفیدند. اگر پوستتان اغلب دچار قرمز و التهاب می‌شود از سرم‌های سبک و فاقد اسانس، الکل، پارابن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
بهترین پنکک برای پوست شما
 • مرحله سوم: مرطوب کردن پوست

بعد از استفاده از تونر و آبرسان، برای مرطوب ماندن پوست و عدم تبخیر رطوبت، نیاز به مرطوب‌کننده دارید. در واقع اگر آبرسانی به لایه‌های زیرین پوست به نحو عالی انجام شده باشد، مرطوب‌کننده این رطوبت را در پوست به دام می‌اندازد و پوست را از التهاب دور می‌کند.

 • مرحله چهارم: محافظت از پوست

اگر روتین پوست حساس را در هنگام شب انجام می‌دهید، می‌توانید به جای ضد آفتاب از کرم دور چشم استفاده کنید.

روتین پوست چیست؟

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *