Search
Generic filters
سفر با هواپیما

۷ نکته که قبل از سفر با هواپیما باید بدانید!

سفر یکی از لذت‌های زندگی است که افراد برای استراحت و دور شدن از مشغله‌های کاری آن را تجربه می‌کنند و خاطرات به یادماندنی را برای خودشان ثبت می‌کنند. کسانی که با هواپیما سفر می‌کنند به طور معمول به دو دسته تقسیم می‌شوند. گروهی که به طور مداوم با هواپیما سفر می‌کنند و تا حدی با فرودگاه و نکات آن آشنا هستند و گروهی که برای اولین بار قصد دارند سفر با هواپیما را تجربه کنند. شما جزو هر دسته که باشید باید نکات ضروری را در مورد سفر با هواپیما بدانید تا هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید. با پلازیو مگ همراه باشید تا مهم‌ترین نکات در مورد سفر با هواپیما را با هم بررسی کنیم.

بایدها و نبایدهای سفر با هواپیما

  • آماده کردن مدارک قبل از سفر با هواپیما
  • تهیه چک لیست قبل از سفر با هواپیما
  • چک-این (check-in)
  • تحویل بار
  • اهمیت وزن بار در سفر با هواپیما
  • گیت یا ترمینال پرواز
  • سوار شدن به هواپیما
مطلب پیشنهادی
بهترین بالش دور گردنی طبی و مسافرتی

آماده کردن مدارک قبل سفر با هواپیما

بعد از این که مقصد سفر خود را مشخص کردید، باید به فکر تهیه بلیط باشید. برای صدور بلیط، کارت پرواز و سوار شدن به هواپیما به کارت شناسایی معتبر نیاز دارید. شاید مهم‌ترین و ضروری‌ترین نکته در هنگام سفر با هواپیما، مراقبت از مدارک شناسایی است زیرا بدون آن‌ها شما هیچ هویتی ندارید. پس حتما یک کیف کوچک تهیه کنید و تمام مدارک مورد نیازتان را در آن قرار دهید. هم‌چنین مراقب بلیط هواپیمایتان باشید و اگر آن را گم کردید، حتما به اولین دفتر هواپیمایی مراجعه کنید و مفقود شدن بلیط را اعلام کنید تا از سوء استفاده آن جلوگیری کنید و طبق مقررات مجددا برای شما بلیط صادر شود.

سفر با هواپیما

تهیه چک لیست قبل از سفر با هواپیما

قبل از این که ساک و چمدان خود را ببندید مطمئن شوید که همه وسایلی که مورد نیازتان است را برداشته اید. این که چه وسایلی را باید همراه خود ببرید، به نوع سفری که می‌روید، تعداد روزهایی که در سفر هستند، مقصد مورد نظر و … بستگی دارد. برای فراموش نشدن وسایل ضروری حتما چک لیست تهیه کنید و طبق آن چمدانتان را ببندید. این نکته را در نظر داشته باشید که مسافران اجازه حمل برخی وسایل مانند صندلی چرخ‌دار بیمار، گهواره کوچک دستی و غذای کودک، یک دوربین شکاری و یک دوربین عکاسی، کیف دستی زنانه، چتر و یا عصا، پالتو، شال و یا پتو را به داخل کابین هواپیما دارند. پس اگر فکر می‌کنید به این وسایل در طول پرواز نیاز دارید، آن‌ها را در چمدان قرار ندهید و با خود به کابین ببرید.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب چمدان مسافرتی و معرفی بهترین مارک چمدان

در عین حال شما برای وارد کردن برخی وسایل خاص به داخل کابین یا قسمت بار هواپیما محدودیت دارید بنابراین برای جلوگیری از هرگونه مشکلی قبل از مسافرت آگاهی لازم را کسب کنید. برای مثال بعضی از داروهای آرامبخش حکم دراگ را دارند و شما نمی‌توانید این داروها را با خود به همراه داشته باشید.

وسائل ممنوعه در سفر هوایی

چک-این (Check-in)

هنگامی که به فرودگاه می‌رسید باید کارت پرواز را تحویل بگیرید. شما باید به بخش Check-in فرودگاه مراجعه کنید و در صفی طولانی منتظر بمانید تا پس از بررسی‌های لازم بتوانید کارت پروازتان را بگیرید. برای اینکه در این مرحله زیاد معطل نشوید حتما قبل از آن که نوبتتان برسد پاسپورت و بلیط هواپیمای خود را آماده کنید. البته بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی امکان چک-این را به صورت آنلاین ارائه می‌کنند. پس بهتر است این مرحله را خودتان به صورت آنلاین از طریق دستگاه‌هایی که به همین منظور در فرودگاه تعبیه شده‌اند، انجام دهید.

نحوه دریافت کارت پرواز

تحویل بار

بعد از گرفتن کارت پرواز، چمدان‌های شما را می‌گیرند تا به قسمت حمل بار تحویل داده شوند. از این به بعد می‌توانید راحت‌تر مراحل بعدی را طی کنید زیرا چمدان‌های سنگین مزاحمتان نمی‌شوند. نگران گم شدن چمدان‌هایتان نباشید زیرا در این قسمت یک برچسب به بارهایتان زده می‌شود که در آن ویژگی‌های شما و پروازتان درج شده است. این خدمات در سفرهایی که به صورت غیر مستقیم انجام می‌شوند بسیار مفید هستند چرا که چمدان شما تا مقصد نهایی توسط شرکت هواپیمایی حمل می‌شوند.

تحویل بار در سفر با هواپیما

سفر با هواپیما

اهمیت وزن بار در سفر با هواپیما

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید با هواپیما سفر کنید قوانین ایرلاین‌ها را برای میزان حمل بار بررسی کنید تا در هنگام تحویل بار به مشکل برنخورید. وسایل ضروری که قرار است به داخل کابین ببرید می‌توانند ابعادی بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر با حداکثر وزن ۱۰کیلوگرم داشته باشند. اما وزن وسایلی که در انبار هواپیما قرار می‌گیرند می‌توانند بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم باشند.

مطلب پیشنهادی
لوازم ضروری سفر با خودرو شخصی

در پروازهای داخلی وزن این بار عموما از ۳۰ کیلو تجاوز نمی‌کند و پروازهای خارجی کمی هستند که به ما اجازه حمل ۵۰ تا ۶۰ کیلو بار می‌دهند. بهترین راه تشخیص میزان باری که مجاز به بردنش هستیم، چک کردن بلیط سفرمان است؛ روی بلیط، میزان حمل بار مجاز درج می‌شود.

وزن قانونی چمدان در سفر هوایی

گیت یا ترمینال پرواز

پس از دریافت کارت پرواز و تحویل بار باید به سمت گیت پرواز حرکت کنید. گیت مربوط به پرواز شما که معمولا با یک شماره مشخص می‌شود، روی کارت پرواز شما نوشته شده و می‌توانید با استفاده از تابلوهای نصب شده در فرودگاه گیت مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر با استفاده از تابلوها موفق به پیدا کردن ترمینال پرواز نشدید وقت را هدر ندهید و از کارمندان داخل فرودگاه کمک بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

الزامات سفر هوایی

سوار شدن به هواپیما

هنگامی که گیت پرواز باز شد و از طریق بلندگو شماره پروازتان اعلام شد می‌توانید به گیت مربوطه مراجعه کنید. قبل از رسیدن به ورودی گیت، کارت پرواز و پاسپورتتان را دم دست داشته باشید تا معطل نشوید.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب لوازم سفر و طبیعت گردی

پس از عبور از گیت و بخش امنیت وارد راهرویی می‌شوید که به هواپیما منتهی می‌شود. بعد از سوار شدن به هواپیما مرحله یافتن شماره صندلی است، مهمانداران شما را راهنمایی می‌کنند؛ اما خودتان نیز می‌توانید با توجه به شماره‌هایی که بالای هر صندلی درج‌شده، شماره مدنظر خود را پیدا کنید. در اینجا می‌توانید کیف یا ساک خود را زیر صندلی یا بالای صندلی قرار دهید و منتظر بمانید تا هواپیما شروع به حرکت کند.

سفر با هواپیما

با رعایت نکات بالا می‌توانید سفری دلچسب را تجربه کنید.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *