Search
Generic filters
سفر به دور دنیا با برادران امیدوار

سفر به دور دنیا با برادران امیدوار، به بهانه روز جهانی گردشگری

شاید در بین ایرانیان کمتر کسی نام برادران امیدوار را نشنیده باشد یا از موزه مخصوص این دو برادر در کاخ سعدآباد دیدن نکرده باشد. عیسی و عبدلله که به مدت ۱۰ سال با شعار “همه متفاوت، همه خویشاوند” از دور افتاده‌ترین نقاط در کره زمین دیدن کردند، شهرت جهانی دارند. آن‌ها تمامی تجربیات و اطلاعاتی که در این سفر پژوهشی به دست آوردند به صورت کتاب، مقاله، عکس و… در اختیار تمامی علاقه‌مندان گذاشتند. بنابراین اگر به سفر به دور دنیا علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم با تجربیات این دو برادر بیشتر آشنا شوید.

برادران امیدوار چه کسانی هستند؟

عیسی برادر بزرگتر و عبدالله، نخستین جهانگردان ایرانی‌ای بودند که توانستند در مدت ۱۰ سال به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و به پژوهش و تحقیق بپردازند. برادران امیدوار که بزرگ شده تهران هستند پس از عضویت در باشگاه کوهنوردی و انجام چند سفر در داخل ایران و فتح قله‌های مختلف به سفر علاقه‌مند شدند. آشنایی با لیونل برانس دوچرخه سوار فرانسوی که قصد رکاب زدن از پاریس تا یایتخت ویتنام را داشت، نقطه عطفی در زندگی این دو برادر بود. این آشنایی انگیزه‌ای شد برای یکی از طولانی‌ترین و هیجان‌انگیزترین سفرهای دور دنیا.

سفر به دور دنیا با برادران امیدوار

سفر به دور دنیا

سفر به دور دنیا با دوچرخه

عیسی نخستین سفر خود را در سال ۱۳۳۰ شمسی با دوچرخه کورسی ۲۶ Pejout و به تنهایی آغاز کرد. این سفر که حدودا ۴ ماه طول کشید، از تهران آغاز شد و به سمت غرب و شمال غرب ایران ادامه یافت. سپس از مرز بازرگان وارد ترکیه شده و در ادامه از سوریه و عراق دیدن کرده و وارد ایران شد.

عبدلله نیز یک سال بعد سفر با دوچرخه به برخی از شهرهای ایران را آغاز کرد و از شهرهای شمالی، خراسان، بیرجند و … دیدن کرد.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب بهترین اجاق گاز سفری

آغاز سفر به دور دنیا توسط برادران امیدوار

عیسی و عبدالله با تجربیاتی که از سفرهای قبلی خود به دست آورده بودند، سفر خود به دور دنیا را در سال ۱۳۳۳ با سفر به سمت خاورمیانه و مشرق زمین آغاز کنند. بنابراین موتورسیکلت‌هایی خریداری کردند که بتواند در این مسیر دشوار تاب بیاورد. این دو برادر با ورود به کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان، تبدیل به اولین جهانگردان ایرانی شدند. در ادامه سفر از تبت، آسیای جنوب شرقی و سپس استرالیا دیدن کردند و سپس با گذر از اقیانوس اطلس وارد اروپا شدند. در سال ۱۳۴۰ از اروپا وارد ایران شدند تا یک اقامت کوتاه سه ماهه داشته باشند. این مرحله از سفر ۷ سال به طول انجامید.

در مرحله دوم سفر به دور دنیا، از یک خودروی ون دو سیلندری که از شرکت سیتروئن دریافت کرده بودند استفاده کردند و وارد کویت، عربستان و سپس قاره آفریقا شدند. دور دوم سفر ۳ سال به طول انجامید. در این سفر ۱۰ ساله برادران امیدوار از قاره های آسیا، اقیانوسیه، اروپا، آفریقا، آمریکا، قطب جنوب و قطب شمال سفر کردند. از صحراهای سوزان آفریقا تا جنگل‌های انبوه آمازون دیدن کردند. با قبایل بدوی آمریکا و آفریقا و اسکیموهای قطب شمال زندگی کردند و جزو اولین آسیایی‌هایی بودندکه با یک هیئت شیلیایی پا به قطب جنوب گذاشتند.

سفر به دور دنیا با برادران امیدوار

مسیر سفر به دور دنیا توسط برادران امیدوار

خطوط ممتد مسیر سفر ۷ ساله و خطوط نقطه چین مسیر سفر ۳ ساله این دو برادر را نشان می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سفر این دو برادر را از سایر سفرها جدا می‌کند، سبک سفر کردن آنها است. این دو برادر تنها به گذر از مناطق مختلف بسنده نمی‌کردند بلکه مدت‌ها در کنار بومیان و بدوی‌ترین قبایل زندگی می‌کردند و از نزدیک با آداب و رسوم آن‌ها آشنا می‌شدند.

مطلب پیشنهادی
کیسه خواب مناسب طبیعت گردی

آنها به منطقه‌هایی سفر کردند که کمتر کسی جرات سفر به آنجا را داشت و در بزرگترین دانشگاه‌های آن زمان در مورد یافته و تجربیاتشان از این مناطق سخنرانی می‌کردند و با اجرای برنامه‌های رادئویی و نوشتن مقالات برای مجله‌های بزرگ نام ایران را بر سر زبان‌ها انداختند. با بیشتر روسای جمهور، نخست وزیران، شخصیت‌های فرهنگی و پادشاهان دیدار کردند و هدایای به رسم یادبود دریافت کردند.

سفر به دور دنیا با برادران امیدوار

بازدید از قبایل بومی استرالیا و آمریکا توسط برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار

اگر از موزه اشیایی که برادران امیدوار از این سفر با خود به همراه آوردند دیدن کنید متوجه عظمت کاری که این دو برادر انجام دادند خواهید شد. حاصل این سفر ۱۰ ساله بازدید از نود و نه کشور از ۵ قاره جهان و هزاران عکس و فیلم و اشیا مختلف از قبیل وسایل شکار بومیان آمازون و اسکیموها، ظروف مختلف از فرهنگ قبایل اینکا، ادوات موسیقی، مرجان‌ها، فسیل‌ها و عاج و پوست مار عظیم الجثه و … و تعداد بسیاری زیادی مقاله و تحقیقات علمی است که در موزه مخصوص برادران امیدوار نگهداری می‌شوند.

سفر به دور دنیا توسط برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار در سعد آباد

در حال حاضر عبدلله ساکن کشور شیلی است و سردبیری دو مجله سینمایی و سیاحتی معتبر را بر عهده دارد. اما عیسی به دلیل علاقه زیاد به میهن، به ایران بازگشت. بعد از این دو برادر گروه‌های زیادی دور دنیا سفر کردند اما کمتر گروه‌هایی به لحاظ امکانات سفر محدودیت‌های برادران امیدوار را تجربه کردند. اگر شما هم به سفر و ماجراجویی علاقه‌مند هستید و قصد خرید تجهیزات لازم را دارید پیشنهاد می‌کنیم به سایت پلازیو بخش سفر و کمپینگ مراجعه کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *