Search
Generic filters
علائم حمله قلبی و سوزش سر دل

سوزش سر دل و تفاوت آن با حمله قلبی!

علائم حمله قلبی و سوزش سر دل آنقدر مشابه است که اگر شما بعد از خوردن یکی وعده غذایی حجیم یا با اسیدیته بالا (مثل ترشیجات)، احساس درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه داشته باشید، به اینکه آیا یک حمله قلبی است یا خیر شک خواهید کرد. تشخیص تفاوت این دو راحت نیست. در این مقاله از مجله پلازیو نگاهی کوتاه به مشکلات معده و تفاوت‌های جزیی آن با حمله‌های قلبی خواهیم داشت.

سوزش معده و رفلاکس اسید

این سوزش در ناحیه سینه و درست پشت قفسه سینه اتفاق می‌افتد و با دراز کشیدن یا خم شدن تشدید می‌شود. علت هم این است که محتویات اسیدی معده با حرکت به سمت بالا، رفلاکس اسیدی ایجاد کرده و سبب سوزش در مجاری معده می‌شوند. چنین مشکلی موقتی بوده و مدت‌زمان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سوزش معده در افراد به صورت‌های متفاوتی بروز می‌کند، اما علائم آن به‌صورت کلی به شرح زیر است.

علائم سوزش معده 

احساس سوزش یا درد در قفسه سینه: تقریبا آشناترین علامت سوزش سر دل همان احساس سوزش در قسمت پشت جناغ سینه است که در برخی از مواقع در گلو نیز ایجاد می‌شود. این نشانه معمولا در مدت کوتاهی پس از غذا خوردن بروز می‌کند. به ندرت امکان دارد درد به شانه‌ها، گردن یا دست‌ها نیز منتقل شود مگر اینکه واقعا نسبت به رفع آن بی‌تفاوت باشید.

احساس سوزش در گلو: سوزش گلو که در اثر اسید موجود در محتویات معده بروز می‌کند، معمولا در قسمت بالای گردن ایجاد شده و امکان دارد در اثر عمل بلعیدن تشدید شود. 

احساس ترشی یا تلخی دهان: امکان دارد مواد غذایی که به طور کامل هضم نشده‌اند به همراه اسید معده وارد مری شوند و به قسمت پشت گلو برسند.

سرفه مزمن: بسیاری از موارد سرفه مزمن در اثر بازگشت اسید معده به مری ایجاد می‌شود.

خس خس سینه و یا دیگر علائم مشابه آسم: رفلاکس سبب وارد شدن اسید معده به مری و سپس به مجرای تنفسی و ریه‌ها می‌شود. در این شرایط، تنفس برای شخص دشوار شده و سرفه و خس‌خس سینه ایجاد می‌شود.

سوزش سر معده و قلب

آنژین و حمله قلبی 

اگر مشکل مربوط به قلب باشد به احتمال زیاد در ناحیه قفسه سینه خود تنگی، سوزش یا فشار احساس می‌کنید. این درد ممکن است به پشت، گردن، فک یا در قسمت چپ بدن گسترش یابد و اغلب با عرق کردن، سرگیجه، تهوع، اختلال در تنفس یا یک نبض نامنظم همراه است. اغلب موارد درد شکم و حالت تهوع با حمله قلبی ارتباط ندارد و در صورتی نگران‌کننده است که ناگهانی و بدون دلیل ظاهر شود. اگر پیشینه دیابت، استعمال دخانیات، چاقی، کلسترول بالا یا سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی در خانواده دارید احتمال اینکه مشکل از ناحیه قلب باشد زیاد است اما باز حتمی نیست. حمله قلبی می‌تواند حتی بدون بروز هیچ یک از این علائم نیز ایجاد شود و امکان دارد این علائم پس از وقوع حمله قلبی تشخیص داده می‌شوند. به این حالت سکته قلبی خاموش نیز گفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی
شایع‌ترین بیماری‌های پوست و مو

علائم سکته قلبی

درد قفسه سینه (آنژین):  بیشتر افراد در زمان بروز حمله قلبی در ناحیه قفسه سینه احساس درد دارند. البته مردان و زنان از اصطلاحات متفاوتی جهت توصیف علائم استفاده می‌کنند و امکان دارد این علائم شامل احساس پری، فشار یا سوزش در قفسه سینه باشد. برخی از افراد نیز این نوع درد را به احساس سنگینی در قفسه سینه تشبیه می‌کنند. معمولا درد در قسمت مرکزی یا سمت چپ قفسه سینه ایجاد می‌شود. صرف‌نظر از نوع و محل ایجاد درد ناشی از حمله قلبی، امکان دارد این نوع درد به تدریج آغاز شده و موقتی باشد. همچنین ممکن است درد به طور ناگهانی بروز کند و یا به صورت یکنواخت و مداوم ایجاد شود. به هرگونه تغییر در الگوی درد بایستی به دقت توجه شود، خصوصا زمانی که هرگونه فعالیت مختصر سبب ایجاد درد شود.

تنگی نفس: در زمان حمله قلبی، احساس فشار در قفسه سینه می‌تواند نفس کشیدن را برای شخص دشوار کند.

درد، خشکی یا بی‌حسی در قسمت فوقانی بدن: این علائم امکان دارد در یک یا هر دو دست، کمر، شانه‌ها، گردن، فک یا بخش فوقانی شکم ایجاد شوند.

عرق سرد:  تعریق زیاد نوعی واکنش متداول بدن به استرس است. این واکنش به مغز اعلام می‌کند که بدن به نوعی با خطر و مشکل مواجه شده است.

مقایسه علائم سوز ش دل و حمله قلبی

سوزش معده

 • اگر صاف بخوابید، احساس اسید یا احساس سوزش در سینه شما ایجاد می‎شود.
 • دردی که معمولا بعد از خوردن غذا اتفاق می‎افتد.
 • دردی که شما را از خوب خوابیدن باز دارد، خصوصا اگر کمی قبل از خوابیدن غذا خورده باشید.
 • طعم ترش یا اسیدی در دهان
 • در صورت استفاده از آنتی‌اسیدها، درد کمتر می‌شود.

علائم حمله قلبی و سوزش سر دل

حمله قلبی

 • سرگیجه و سبکی سر
 • حالت تهوع
 • دردی که به گردن، فک یا کمر تابش می‌کند.
 • تنگی نفس
 • تعریق و عرق سرد
 • خستگی مفرط

چگونه تفاوت علائم حمله قلبی و سوزش سر دل را بدانیم؟

در معده درد، نشستن و مصرف داروهای ضد اسید معمولاً به درد کمک می کند. صاف دراز کشیدن و خم شدن به جلو نیز، وضعیت را بدتر می کند.  در حمله قلبی ، ضد اسیدها و نشستن علائم شما را بهبود نمی‌بخشد. حتی فعالیت، معمولاً باعث بدتر شدن آنها می‌شود.

اگر شک دارید که علائم شما نشانه سکته قلبی است یا یک بیماری دیگر، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. نادیده گرفتن علائم حمله قلبی به شدت به بافت قلب شما آسیب می‌رساند و به طور بالقوه تهدیدی برای زندگی شما است.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *