Search
Generic filters

سیر تا پیاز خرید یک اپیلاتور خوب!

در بین همه روش‌های حذف موهای زائد بدن، انتخاب و استفاده از اپیلاتور کاری است که نیاز به قدری تامل و بررسی دارد. از آنجاکه مناسب یا نامناسب بودن یک اپیلاتور را نیازهای شما مشخص می‌کند، پیش از خرید لازم است اطلاعاتی درباره ویژگی‌ها و وسایل جانبی این دستگاه داشته باشید. بخش زیبایی مجله پلازیو با راهنمای خرید بهترین اپیلاتور به روز شده است، تا در این انتخاب به شما کمک کند.

استفاده از اپیلاتور یا اپیلاسیون با موم؟

در هر دو شیوه، موهای زائد از عمق پوست به بیرون کشیده می‌شوند. اما دلایل متعددی باعث شده تا بانوان به سمت خرید اپیلاتور گرایش پیدا کنند.

  • شما برای حذف موی زائد به روش سنتی نیاز به موم، پد مخصوص و یک فرد اپیلاتور دارید، اما با کمک دستگاه اپیلاتور به فرد دیگری نیاز نخواهید داشت.
  • استفاده از اپیلاتور برخلاف استفاده از وکس و موم با نظم و بدون آلودگی انجام می‌شود.
  • با توجه به ضخامت و اندازه موها، می‌توانید کلاهک اپیلاتور را تغییر دهید.
  • این دستگاه مانند موم نیاز به گرم شدن ندارد، با برق شارژ شده و می‌توانید آن را در هر جایی استفاده کنید.
  • با دستگاه اپیلاتور درد کمتری را در مقایسه با اپیلاسیون سنتی احساس می‌کنید.
بهترین مارک اپیلاتور زنانه

راهنمای خرید بهترین اپیلاتور مردانه و زنانه

فرق اپیلاتور و اپیلیدی

برخلاف تصور عمومی، تفاوتی بین اپیلاتور و اپیلیدی وجود ندارد. اپیلیدی که به آن اپیلاتور نیز گفته می‌شود، دستگاه موکن برقی است که در انواع فنری، چرخشی و موچینی تولید و به بازار عرضه می‌شود. هرکدام از این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربری‌های خاص خود هستند.

اپیلاتور فنری: مکانیزم این اپیلاتور به گونه‌ای است که وقتی آن را روی پوست خود می‌کشید، موی زائد، داخل فنر گیر کرده و کنده می‌شود. مدل‌های فنری از نمونه‌های قدیمی اپیلاتور بوده و به همین جهت خالی از اشکال نیستند؛ مثلا به دلیل خم‌شدگی زیاد فنر و انعطاف پذیری بالا، توانایی کندن همه موها را ندارند و زود دچار استهلاک می‌شوند. مزیت این دستگاه این است که فنر آن قابلیت تعویض دارد.

مطلب پیشنهادی
راهنمای انتخاب ماشین ریش‌تراش

اپیلاتور چرخشی: تفاوت اپیلاتور چرخشی با اپیلاتور فنری این است که در مدل چرخشی از دیسک دایره‌ای فلزی به جای فنر حلقوی استفاده شده است. این دیسک فلزی توسط یک محفظه پلاستیکی محافظت شده و وقتی شروع به چرخش می‌کند، تمام موهای زائد را از سطح پوست خارج می‌کند. این اپیلاتور ماندگاری بیشتری نسبت به مدل فنری دارد.

اپیلاتور موچینی: این دستگاه دارای ۲ عدد غلتک چرخان است که روی آن‌ها تعدادی موچین قرار گرفته است. با هر بار چسبیدن دو صفحه موچین به یکدیگر موهای زائد از ریشه کنده می‌شوند. هر چه تعداد این موچین‌ها بیشتر باشد، اپیلاتور در مدت زمان کمتری موهای زائد بیشتر را از بدن جدا خواهد کرد.

بهترین مارک دستگاه اپیلاتور

فرق اپیلاتور و اپیلیدی

راهنمای خرید بهترین اپیلاتور

  • مدل معمولی یا ضد آب

استفاده از اپیلاتورهای معمولی را به زمانی موکول کنید که پوست رطوبت کافی داشته باشد؛ مثلا بعد از استحمام که پوست به اندازه کافی مرطوب است و روزنه‌های پوست به اندازه‌ای باز است که مو راحت‌تر خارج شود. با این ترفند کمترین آسیب به پوست وارد شده و احتمال ایجاد حساسیت و قرمزی کاهش می‌یابد. حذف موی زائد در حالتی که پوست خشک است، حتی با وجود اپیلاتور، موجب تیرگی پوست در بلندمدت خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
بهترین اسکراب خانگی برای رفع موی زائد

اپیلاتورهای ضد آب (یا زیر آب) با باتری کار می‌کنند و نمی‌توان آنها را به پریز برق متصل کرد. هرچند اصلاح بدن زیر آب به کمک اپیلاتورهای ضد آب مانع از قرمزی و حساس شدن پوست می‌شود، اما وقتی زیر آب هستید، موها به بدن می‌چسبند و اگر قلق آنها را ندانید، روند اصلاح طولانی‌تر یا حتی ناقص می‌شود. اکثر اپیلاتورهای ضد آب یا مرطوب، برای استفاده به صورت بی‌سیم طراحی شده‌اند یعنی برای استفاده از اپیلاتورهای زیر آب باید آنها را شارژ کنید که این کار عمر باتری دستگاه را کم می‌کند.

بهترین اپیلاتور صورت

راهنمای خرید بهترین اپیلاتور

  • کلاهک‌های قابل تعویض

اپیلاتورهای نسل جدید دارای یک کلاهک بزرگ و یک کلاهک کوچک برای نقاط حساس بدن مانند زیر بغل و کشاله ران هستند. علاوه بر این دو کلاهک، سری‌های کلاهک شیو برای موهای بلندی است که لازم است قبل از اصلاح کمی آنها را کوتاه کنید. کلاهک ماساژور نرم و سخت، برای ماساژ بدن و همینطور لایه‌برداری پوست به کار می‌رود. کلاهک سنگ پا نیز شبیه به سنگ پا عمل می‌کند.

  • تعداد موچین‌ها و سرعت

تعداد موچین‌ها روی قیمت اپیلاتور تاثیرگذار است، اما نه کم بودن آن دلیلی بر بی‌کیفیتی دستگاه است و نه زیاد بودن آن دلیلی بر کیفیت عالی دستگاه. تعداد کم موچین ‌یعنی صرف زمان بیشتر برای از بین بردن موهای زائد، به ویژه اگر ناحیه مورد نظر دارای تراکم موی بالایی باشد. تعداد بیشتر موچین‌ها نیز دالّ بر سرعت بیشتر در کندن موهاست و شامل درد و التهاب بیشتری است. از این مدل فقط و فقط برای نواحی بدن با پوست ضخیم استفاده کنید. اپیلاتورهای موجود در بازار یا مجهز به ۲ دکمه تنظیم میزان سرعت چرخش هستند یا قابلیت تنظیم ندارند و با یک سرعت کار می‌کنند. قابلیت تنظیم سرعت مانند فرچه یا برس تمیز کننده و براش موچین (برای نظافت دستگاه) از ویژگی‌های ثانویه اپیلاتورهاست.

ویژگیهای اپیلاتور خوب

  • مدل باتری‌دار، قابل شارژ یا سیمی (برقی)

اپیلاتورها در سه مدل باتری‌دار، شارژی و برقی عرضه می‌شوند. ایپلاتورها باتری‌دار و شارژی از نوع سیمی ارزان‌تر بوده و برای مسافرت مناسب‌ترند. برای استفاده از مدل‌های شارژی قبل از اولین استفاده لازم است باتری آن را ۸ تا ۱۲ ساعت شارژ کنید. نکته‌ای که در خرید مدل‌های باتری‌دار و شارژی باید به آن توجه کنید میزان حفظ یکپارچگی و انسجام در اصلاح است که با ضعیف‌تر شدن باتری، روند اصلاح کم‌کم از حالت یکدستی خود خارج می‌شود.

مطلب پیشنهادی
۱۰ ماسک خانگی برای رفع تیرگی زیر بغل

اپیلاتورهای برقی، قوی‌تر از نمونه‌های مجهز به باتری هستند و عملکردشان در سراسر اصلاح موهای زائد به یک اندازه است. اپیلاتورها معمولا پنج سال برای شما کار می‌کنند ولی عمر اپیلاتورهای برقی کمی بیشتر است.

ویژگیهای اپیلاتور خوب مردانه

تفاوت اپیلاتور صورت و بدن

تفاوت اپیلاتور صورت و بدن

بیشتر افراد از اپیلاتور برای اصلاح موهای زائد دست و پا استفاده می‌کنند. از آنجاکه پوست این نواحی در مقایسه با صورت و بیکینی ضخیم‌تر است، اپیلاتورهای طراحی شده برای دست و پا فشار و قدرت بیشتری دارند و در یک بازه زمانی موهای بیشتری را از پوست بیرون می‌کشند. بنابراین استفاده از دستگاه‌هایی که سریِ قابل تعویض ندارند برای کندن موی صورت و بیکینی، خطرات خونریزی، کبودی و التهاب را به همراه دارد. برای اصلاح صورت از گزینه‌هایی خرید کنید که مخصوص این ناحیه طراحی شده‌اند و اگر نه باید گیر کردن پوست صورتتان را درون موچین‌های در حال گردش اپیلیدی بپذیرید.

بهترین مارک دستگاه اپیلاتور

تفاوت اپیلاتور مردانه و زنانه

تفاوت اپیلاتور مردانه و زنانه

تفاوت اپیلاتور مردانه و زنانه رو تعداد موچین‌ها و قدرت موتور آن تعیین می‌کند. به دلیل ضحامت بیشتر موی آقایان نسبت به خانم‌ها، مدل‌های طراحی شده برای آقایان سرعت و قدرت بیشتری نسبت به مدل زنانه دارند. رنگ، اندازه و نوع طراحی نیز از دیگر تفاوت‌های اپیلاتورهای مردانه و زنانه است.

چند نکته در استفاده از دستگاه اپیلاتور

راهنمای خرید بهترین مارک اپیلاتور زنانه

چند نکته در استفاده از دستگاه اپیلاتور

در روش‌های مختلف اپیلاسیون، به دلیل کشیده شدن مو از سمت داخل به بیرون، احتمال ایجاد مشکل در اطراف فولیکول مو وجود دارد. بنابراین حتی استفاده از اپیلیدی با خود کمی حساسیت به همراه خواهد داشت.

بهترین مارک اپیلاتور بدن هم قادر نیست بدون درد و کاملا بی حس، موهای زائد را از پوست بیرون بکشد، حتی اپیلاتورهایی با کلاهک ماساژدهنده. بنابراین در انتخاب اپیلاتور قدری واقع‌بین باشید.

مطلب پیشنهادی
لایه‌بردارهای خانگی برای پوست‌های چرب و خشک

اگر پوست حساسی دارید یا نگران‌‌ ایجاد واکنش آلرژیک به سیم پیچ‌های فلزی کلاهک دستگاه اپیلاتور هستید، بهتر است اپیلاتورهای موچینی یا چرخشی را انتخاب کنید.

 برخی اپیلاتورها به دلیل اینکه موها را از ریشه خارج می‌کنند، باعث رویش مو به صورت زیرپوستی شوند ولی این موضوع شامل همه افراد استفاده‌کننده از اپـیلیدی  نمی‌شود و دلایل ژنتیکی دارد.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *