Search
Generic filters
interior design

هرچیزی که در مورد طراحی داخلی مینیمال باید بدانید

طراحی داخلی مینیمال و مینیمالیسم

امروزه طراحی مینیمال طرفداران زیادی دارد و در تمام آنها طراحی و استفاده بهیهنه از لوازم منزل بیشتر از هرچیزی جذابیت دارد. این مقاله یک راهنمای طراحی داخلی مینیمال و مینیمالیسم برای شما است تا بتوانید با این سبک بیشتر آشنا شوید. شاید هم بعد از خواندن آن خودتان یکی از طرفداران این سبک شدید. پس در ادامه همراه ما باشید تا با هرچیزی که درباره طراحی داخلی مینیمال است را بدانید.

مطلب پیشنهادی
بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک

خط‌‌‌های صاف و محدود، نظم، استفاده از تنها دو رنگ، سادگی و…  این شاید عبارات هنگامی که در مورد طراحی مینیمال صحبت می‌کنیم به ذهن خطور می‌کند. وقتی با یک طراحی مینیمال رو به رو می‌شویم سادگی و گیرایی آن را نمی‌توانیم نادیده بگیریم، اما برای دستیابی به یک طراحی مینیمال ساده و گیرا باید قوانینی را رعایت کنیم. مثلا اگر یک سری مبلمان را در یک فضای سفید قرار دهیم و فکر کنیم که طراحی مینیمال انجام داده‌ایم، خروجی کار ممکن است فضایی سرد، خالی و غیر قابل سکونت شود. در ادامه‌ی این مقاله ما به ارائه یک راه حل ساده برای دستیابی به طراحی داخلی و دکوراسیون مینیمالی که در کنار سادگی فضایی جذاب و خونگرم را ایجاد کند می‌پردازیم.

مینیمالیسم چیست؟

به نقل از شارون بلاستین، طراح ارشد B Interior LLC: «مینیمالیسم برای من یعنی ساده، منظم و چشمگیر نگه داشتن جنبه‌های جذاب معماری فضا. پالت رنگی اکثرا از دو رنگ تشکیل شده و از رنگ برای تاکید استفاده می‌شود” او اضافه می‌کند که: “من فکر می‌کنم که مینیمالیسم و کاربرد پذیری دست در دست هم باید کار کنند. یک فضای طراحی شده به سبک مینیمال در اصل استفاده از یک فضا خالی، مقدار زیادی نور و مبلمانی ساده، با کیفیت و راحت است. تمامی این المان‌ها می‌تواند یک فضای گرم و آرامش بخش را ایجاد کند که زیبایی آن محدود به زمان خاصی نیست.»

فرم، تمرکز و کارایی

به نقل از رابرت براون، بنیانگذار Robert Brown Interior Design: «مینیمالیسم به ما اجازه می‌دهد تا تمرکز را بر روی المانی به جز فضا قرار دهیم. برای مثال افرادی که در اتاق قرار دارند یا دید از بیرون پنجره ممکن است مهم‌تر از دکوراسیون اتاق باشد. همه‌چیز باید کارایی داشته باشد و به فضا ارزش دهد. البته شما هنوز به تمامی آیتم‌های در فضا نیاز دارید، اما در دکوراسیون مینیمال، فرم بسیار مهم است. برای مثال در اتاق غذاخوری شما حتما به میز و صندلی نیاز دارید. این وسایل باید با یکدیگر هارمونی داشته باشند و در المان‌هایی مانند خط، رنگ و اندازه باید همخوانی داشته باشند.»

مطلب پیشنهادی
با ۵ شوینده سرویس بهداشتی قدرتمند آشنا شوید!

در اتاق مینیمالی که توسط براون و تیمش طراحی شده، او می‌گوید: «تمامی مبلمان‌ها با فکر قبلی انتخاب شده‌اند. صندلی‌هایی که راحت باشند، میز برای نوشیدنی، پنجربه‌ها با دید نسبتا باز به بیرون(چون ساختمان در ارتفاعات بالا بنا شده) و یک شومینه برای گرم کردن فضا. حتی تابلوی کار شده روی دیوار نیز در ترکیب بندی ساده است.»

 

معماری مینیمال

با اینکه معماری مینیمال سعی بر فشرده سازی محتوا، فرم و سازه می‌کند اما زبان پیچیده‌ی خود را دارد. به نقل از لیلیان وِین ریچ بنیانگذار Lilian H. Weinreich Architects:«طراحی مینیمال متشکل از استفاده از المان‌های کاهنده‌ی طراحی است. طرفداران طراحی مینیمال باور دارند که فشرده سازی فرم و محتوای یک طراحی تا کمترین حد ممکن عصاره‌ی واقعی معماری است.»

ساخت بی‌نقص: نور، فرم و متریال

در راستای صحبت‌های وینریش، ایده‌ی ((در حد نیاز)) جزوی از معنای مینیمالیسم است. همانطور که جنیفر تالی بنیانگذار Jennifer Tulley Architects توضیح می‌دهد: «مینیمالیسم یک رویکرد طراحی است که المان‌های سازه تا بیشترین حد ساده شده‌اند و چیزی به عنوان جلوه به آن اضافه نشده است. طراحی موفق متکی بر زیبایی فرم‌ها و متریال استفاده شده برای ایجاد فرم‌ها است. طراحی باید شفاف و ساده باشد اما حوصله سر بر نباشد. این قسمتی است که استفاده از نور، فرم و متریان زیبا نقش حیاتی دارد. ساخت یک بنا بسیار مهم است چرا که بعدا نمی‌توان آن را اصلاح کرد.»

مزایای طراحی داخلی مینیمال

ایده‌ی یک فضای منظم و تمیز مهمترین دلیل انتخاب سبک مینیمال است. به نقل از اَنِت فرومر بنیانگذار Annette Frommer Interior Design: «اگر واقعا بهش فکر کنیم می‌فهمیم ما این همه وسایل نیاز نداریم و می‌توانیم در یک فضا با خیلی وسایل کمتری زندگی کنیم. برای مثال به چند تا مبل نیاز داریم؟ به چند صندلی نیاز داریم؟ آیا باید اصلا روی دیوارها عکس آویزان کنیم یا فقط بر روی یک دیوار؟ در عمل، ما نیاز به کارایی داریم که در این ظاهر درونی شود. شکل‌ها باید ساده باشد و رنگ‌ها و بافت‌ها باید هارمونی داشته باشند.»

مطلب پیشنهادی
۲۰ مدل کابینت برای آشپزخانه کوچک

چالش‌های طراحی مینیمال

به نقل از بلاوستین طراح ارشد B Interior LLC: «بزرگترین چالش فضا را گرم و صمیمی نگه داشتن است. هنگامی که از پالت رنگی دوتایی استفاده می‌کنید، اتمسفری که با ترکیب این رنگ‌ها ایجاد می‌شود همگی باید در نظر گرفته شود.این فضای مینیمالیست طراحی شده در منهتن توسط تیم B Interior LLC انگار از فضای شلوغ شهری جدا است.»

بلاوستین می‌گوید: «مراجع ما می‌خواست آپارتمان اون یک پناهگاه آرامش بخش در آن هیاهو شهر باشد. برای همین اتاق خواب اصلی را با پالت رنگی دو رنگ خاکستری روشن و سایه‌های رنگی رنگ کردیم. همچنین قاب تخت را پارچه‌ی پشمی نرم انتخاب کردیم و دیوارها را با کاغذ دیواری خط دار پوشش دادیم و بر روی زمین یک قالیچه‌ی پشمی قرار دادیم تا اتاق گرم بماند. این پوشش‌های متفاوت مانند مکمل یکدیگر کار می‌کنند و فضایی آرامش بخش را بوجود می‌آورند.»

مطلب پیشنهادی
باربیکیو ذغالی بهتر است یا گازی

با اینکه طراحی داخلی مینیمال و مینیمالیسم در مورد تمامی المان‌های ضروری از قبیل فرم، فضا و دکوراسیون است اما باید به خاطر داشته باشید که ایجاد فضایی آرام‌بخش، صمیمی و خونگرم باید تاثیری باشد که طراحی مینیمال بر روی فضای داخلی می‌گذارد. پس تا جایی که می‌توانید از المان‌های کمتری استفاده کنید اما مراقب باشید که فضا خالی و سرد نشود.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *