Search
Generic filters
طرز استفاده از قهوه ساز

طرز استفاده از قهوه‌سازهای دستی و برقی

لذت نوشیدن قهوه اگر خودتان قهوه را درست کرده باشید دوچندان می‌شود. در تهیه یک قهوه عالی و بی‌نقص علاوه بر داشتن مهارت کافی و پودر قهوه باکیفیت، استفاده از دستگاه حرفه‌ای نیز معیار بسیار مهمی به شمار می‌رود. فکر می‌کنید آشنایی با طرز استفاده از قهوه ساز تا چه اندازه می‌تواند در تهیه قهوه‌ای با عطر و طعم دلنشین موثر باشد؟ در این مطلب از مجله پلازیو ضمن معرفی روش‌های دم‌کردن قهوه به روش‌های رایج به طرز کار با قهوه‌سازهای مولینکس، بلک‌ اند دکر و دلونگی نیز اشاره شده است. 

دم کردن قهوه به روش ساده (روش ترکی)

این روش دم کردن قهوه، هنوز هم در خاورمیانه، آفریقای شمالی، ترکیه و یونان رایج است. در تهیه قهوه به روش ترکی، قهوه را با آب کمی سرد، داخل قوری یا قهوه‌جوش مسی می‌ریزند و اجازه می‌دهند که آرام‌آرام به جوش بیاید. زمانی که حرارت آب به حدود ۷۰ درجه می‌رسد، حباب‌ها از کناره‌های قهوه شروع به حرکت کرده و روی سطح قهوه جمع می‌شوند. به حباب‌های جمع شده روی سطح قهوه اصطلاحا «خامه قهوه» گفته می‌شود. در این مرحله باید مراقب باشید قهوه سرریز نشود.

بعد از اینکه خامه تشکیل شد قهوه را از روی حرارت‌ بردارید تا حرارت و خامه کمی فروکش کند. قهوه‌جوش را مجددا به آرامی روی شعله خیلی کم قرار دهید و سه بار این عمل را تکرار کنید تا خامه قهوه قوام بیاید. سپس قهوه را در فنجان بریزید.

آشنایی با طرز استفاده از قهوه ساز

آشنایی با طرز استفاده از قهوه ساز

دم کردن قهوه با موکاپات (قهوه‌ساز دستی و گازی)

موکاپات از ابزارهای ساده برای تهیه اسپرسو است. اگر انتظار یک اسپرسو ساده و سریع را دارید این دستگاه روگازی کار شما را راه می‌اندازد. موکاپات‌ها از نظر شکل و جنس، از تنوع خوبی برخوردارند و در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می‌شوند. جنس استیل و آلومینیوم یا ترکیبی از استیل و سرامیک یا آلومینیوم و شیشه از موکاپات‌های موجود در بازار است. اینکه کدام جنس بهتر است؟ قطعا استیل! چرا که دوام و ماندگاری بالایی دارد و طعم قهوه را مثل آلومینیوم تغییر نمی‌دهد. قیمت مناسب موکاپات‌های گازی از دلایل پرطرفدار بودن این دستگاه نسبت به نمونه برقی آن است. اگر از موکاپات، انتظار عطر و طعمی دقیقا مشابه اسپرسوی تهیه شده با دستگاه برقی را دارید، اشتباه می‌کنید.

مطلب پیشنهادی
تهیه قهوه موکای خانگی با یک روش حرفه‌ای

طرز استفاده از موکاپات

برای استفاده از اسپرسوساز گازی لازم است اجزای آن را بشناسید. محفظه قهوه، فیلتر قهوه، سبد پودر قهوه، سوپاپ کنترل فشار و محفظه آب اجزای کلی موکاپات را تشکیل می‌دهند. ظرفیت فنجان کوچک اسپرسو یا هر شات حدود ۷۰ میلی‌لیتر است. برای تهیه اسپرسو لازم است ابتدا باید محفظه آب قهوه‌ساز را که در قسمت پایینی آن قرار دارد از آب پر کنید. میزان آب باید تا پیچ کوچکی باشد که در قسمت بیرونی محفظه تعبیه شده است. سبد پودر قهوه در قسمت میانی موکاپات قرار دارد و به شکل قیف است. پودر قهوه را داخل این سبد قرار دهید.

فوت‌و‌فن‌های تهیه اسپرسو بی‌شمار است مثلا اینکه سعی کنید از آب ۵۰ درجه و قهوه درشت آسیاب شده استفاده کرده و سطح قهوه را بدون فشار آوردن کمی صاف کنید. منظور از قهوه دانه درشت آن است که وقتی مقداری از قهوه را با انگشتان سبابه و شست برمی‌دارید، زبری آن را احساس کنید.

در این مرحله قسمت بالایی موکاپات را به قسمت پایینی پیچ کنید و دستگاه را روی شعله متوسط قرار دهید. مکانیزم قهوه‌ساز دستی اینگونه است که آب بعد از به جوش آمدن از میان قهوه آسیاب رد شده و به سمت بالای قهوه‌ساز رفته و در نهایت به سمت داخل محفظه بالایی هدایت می‌شود.

وقتی محفظه بالایی از قهوه پر شد، قهوه‌ساز را از روی گاز بردارید و انتهای آن را در یک کاسه آب سرد قرار دهید تا مرحله دم کشیدن قهوه متوقف شود.

آشنایی با طرز استفاده از قهوه ساز

آشنایی با طرز استفاده از قهوه ساز

طرز تهیه قهوه با دستگاه برقی

در مقایسه با موکاپات، قهوه‌ساز برقی از ساختار بسیار پیچیده‌تری برخوردار بوده و دارای موتور و وسیله گرمایشی است. اسپرسوساز از سه قسمت اصلی بویلر، هدگروپ و پورتافیلتر تشکیل شده است. بویلر به تنهایی قادر به گرم کردن آب است. هدگروپ مانند شیری است که میزان فشار و حجم آب را کنترل می‌کند و پورتافیلتر که سبد قهوه را در خود جای داده درون هدگروپ قفل می‌شود. برخی از اسپرسوسازها تمام اتوماتیک هستند و برخی دیگر نیاز به تنظیم دارند. استفاده از این نوع اسپرسوسازها نیاز به اندکی مهارت دارد و البته هزینه خیلی بیشتری را برای خرید آن باید صرف کنید. وجود یک نازل بخار در این دستگاه به شما کمک می‌کند تا اسپرسویی غلیظ و با رایحه بیشتر تهیه کنید.

در اسپرسوساز برقی با فشاری که توسط هدگروپ به قهوه وارد می‌شود، عصاره‌گیری قهوه بسیار بهتر انجام می‌شود، این در حالیست که در اسپرسوساز دستی فشار خیلی کمی به قهوه وارد می‌شود. طرز استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز در جزییات ممکن است تفاوت داشته باشد؛ بنابراین دفترچه راهنمای قهوه‌سازها را به طور کامل مطالعه کنید. در این مقاله به روش کلی استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز برقی اکتفا شده است.

طرز استفاده از قهوه ساز و اسپرسوساز

برای استفاده از قهوه‌ساز برقی ابتدا باید میزان قهوه و سپس میزان آب را مشخص کنید. به طور معمول، دستگاه‌های قهوه ساز فیلترهای خود را دارند. فیلتر قهوه را در سبد مخصوص آن در دستگاه قرار دهید. سپس مقدار قهوه مورد نیاز را در فیلتر بریزید.

مخزن دستگاه را از آب پر کنید. برای دم‌کردن قهوه آب باید دمایی بین ۹۱ تا ۹۶ درجه سانتی ‌گراد داشته باشد. آب سردتر قادر به عصاره‌گیری کامل از قهوه نخواهد بود و آب کاملا جوش نیز طعم قهوه را به طور کامل تغییر می‌دهد. توجه داشته باشید که نسبت قهوه به آب ممکن است متفاوت باشد. مقدار استاندارد برای قهوه‌ای که دم می کنید ۲ قاشق غذاخوری قهوه به ازای ۶ اونس آب (یا ۱۸۰ میلی‌لیتر) است. این میزان کاملاً دلخواه است و اگر شما قهوه نهایی را رقیق یا غلیظ می‌‌خواهید، می‌توانید نسبت را تغییر دهید. بهتر است زمانی که می‌خواهید نسبت آب و قهوه را اندازه کنید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

در این مرحله، درب بالایی دستگاه را ببندید و دکمه power را بزنید تا دستگاه فرایند تهیه قهوه را شروع کند. این فرایند، بسته به مدل دستگاه و حجم قهوه بین ۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. منتظر بمانید تا قهوه کاملا دم بکشد و بعد آن را در فنجان بریزید. بعضی قهوه سازها دکمه مکث و توقف دارند که به شما اجازه می‌دهد قبل از پایان کار این دکمه را فشار دهید و فنجان قهوه را بردارید.

طریقه استفاده از قهوه‌ساز

طریقه استفاده از قهوه‌ساز

تفاوت دستگاه قهوه‌ساز و اسپرسوساز

تا اینجا باید متوجه شده باشید که اسپرسو نوع خاصی از دانه قهوه نیست بلکه رفتار متفاوتی است که توسط دستگاه روی دانه قهوه انجام می‌شود. براساس این رفتار، همه اسپرسوها قهوه هستند اما همه قهوه‌ها اسپرسو نیستند و این تفاوت قهوه‌ساز و اسپرسوساز را آشکار می‌کند. در دستگاه اسپرسوساز، آب تقریبا جوش با فشار زیاد از میان پودر قهوه عبور داده می‌شود. در برخی اسپرسوسازها فشار لازم با پیستون دستی و در برخی دیگر به ‌کمک بخار یا پمپ ایجاد می‌شود. فشار مطلوب برای تهیه اسپرسوی واقعی باید دست‌کم ۹ بار باشد. در نمونه‌های جدید قهوه‌ساز این فشار ۱۵ بار است که قهوه‌ای با غلظت بالا ارائه می‌دهد. در قهوه‌ساز معمولی چنین فشاری به قهوه وارد نمی‌شود یا در بیشترین حالت این فشار فقط یک بار است.

مطلب پیشنهادی
۷ کاربرد خلاقانه فرنچ پرس

طرز کار با قهوه‌ساز مولینکس

مراحل استفاده از قهوه‌ساز به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌شود. ابتدا فیلتر قهوه را در سبد مخصوص قرار دهید و مقدار قهوه مورد نیاز را درون فیلتر بریزید. مقدار استاندارد برا ی قهوه‌ای که دم می‌کنید ۲ قاشق غذاخوری قهوه به ازای ۶ اونس آب است. قهوه‌ساز را روشن کنید و منتظر بمانید قهوه دم شود. اگر مدل قهوه‌سازی که استفاده می‌کنید دکمه مکث دارد به شما اجازه می‌دهد تا هر زمان که مایلید دکمه توقف را زده و فنجان قهوه را بردارید.

طرز کار با اسپرسوساز دلونگی

برای تهیه اسپرسو، ابتدا قهوه را آسیاب کرده و برای اسپرسو آماده کنید. مخزن آب را پر کرده و اسپرسو پودر شده را درون مخزن فیکس کنید. اگر دستگاه اسپرسوساز از نوع اتوماتیک است، دستگاه را به برق بزنید تا به طور خودکار اسپرسو تهیه شود. اگر دستگاه نیمه‌اتوماتیک است باید بعد از پر کردن مخزن، دما و مدت‌زمان آماده شدن اسپرسو را خودتان تنظیم کنید. در اغلب موارد می‌توان دمای آب را از ۸۰ تا ۱۲۰ درجه تنظیم کرد. در انتهای مراحل صبر کنید تا همه آب مخزن خالی شود.

طرز کار با قهوه‌ساز فیلپیس

در جدیدترین مدل‌های قهوه‌ساز فیلیپس امکان آسیاب کردن قهوه وجود دارد. قهوه را در محل مخصوص دستگاه آسیاب کرده و مقدار دلخواه آن را در فیلتر قهوه بریزید. برای نسبت قهوه و آب به دفترچه راهنما مراجعه کنید. آب را داخل محفظه‌ای بریزید که برای جوش آمدن آب در دستگاه در نظر گرفته شده و پس از ریختن قهوه توسط دستگاه و دم کشیدن، قوری قهوه را روی صفحه گرمکن بگذارید تا برای مصرف آماده باشد. در مدل‌های جدید فیلیپس این کار اتوماتیک انجام می‌شود و نیازی به جابه‌جایی قوری نیست. دستگاه را به برق بزنید تا قهوه دم بکشد. اگر قهوه‌ساز دکمه مکث داشته باشد می‌توانید هر زمانی که خواستید با فشار دادن دکمه، فنجانتان را پر کنید.

 

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید انواع قهوه ساز

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *