Search
Generic filters
بدنسازی و تمرین با وزنه

عضله‌سازی بانوان و چند باور غلط

عضلات توانمند کمک می‌کنند تا قدرت تاب‌آوری بالایی داشته باشید، کارهای روزمره خود را بهتر انجام دهید، در فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی عملکرد بهتری داشته باشید و از آسیب‌های استخوانی و اسکلتی تا حد زیادی جلوگیری کنید. بااین‌حال باورهای اشتباهی که در مورد عضله‌سازی و تناسب اندام وجود دارد باعث شده تا بسیاری از خانم‌ها در گرفتن نتیجه دلخواه خود از انجام تمرین‌های هوازی و مقاومتی موفق نباشند. مجله پلازیو را با باورهای غلط درباره بدنسازی و تمرین با وزنه دنبال کنید.

برنامه تمرینی خانم‌ها با آقایان فرق دارد

برای ورزیدگی عضلات و داشتن تناسب اندام، عضلات بدن چه در خانم‌ها و چه در آقایان باید تمرین داده شوند؛ از این رو، تفاوتی در تمرین خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. اما به‌دلیل تفاوت‌های هورمونی و اسکلتی خانم‌ها و آقایان، نتیجه تمرین در بدن زنان و مردان متفاوت است.

بدنسازی اندام را زمخت و مردانه می‌کند

به‌دلیل وجود تفاوت‌های هورمونی مردان و زنان، عضله در بدن بانوان نمی‌تواند از حد مشخصی حجیم‌تر شود، زیرا هورمون جنسی تستوسترون که منشا رشد عضلانی است، در بدن زنان کمتر از مردان است. بنابراین اگر بدن دارای تستوسترون اضافه نباشد که در ۹۹ درصد مواقع در زنان نیست، به هیچ‌وجه نباید نگران داشتن عضله‌های بسیار بزرگ یا مردانه باشید.

باورهای غلط درباره بدنسازی و تمرین با وزنه

باورهای غلط درباره بدنسازی و تمرین با وزنه

بدنسازی سایز سینه را بزرگ می‌کند

به لحاظ آناتومیک، تعریف سینه با پستان متفاوت است. با انجام تمرینات مقاومتی می‌توان سینه را بزرگ کرد ولی منظور از سینه، عضله سینه‌ای بزرگ است که هم در بدن زنان و هم در بدن مردان وجود دارد. هدف برخی بانوان از انجام بدن‌سازی، بزرگ شدن بافت پستان است که چنین چیزی با بدنسازی اتفاق نمی‌افتد زیرا پستان عضله ندارد. با انجام تمرینات مقاومتی فقط می‌توان به عضلات اطراف پستان فرم داد.

چربی‌سوزی موضعی با ورزش

وقتی کالری دریافتی بالا می‌رود بدن به‌طور خودکار، این کالری مازاد را تبدیل به چربی کرده و ذخیره می‌کند. متاسفانه دقیقا مشخص نیست که این چربی در کدام نواحی بدن ذخیره می‌شود. به عبارت روشن‌تر، نمی‌توان به بدن درباره انباشته کردن یا کاهش چربی دیکته کرد زیرا این فرآیند کاملا به ژنتیک بستگی دارد. این ژنتیک شماست که تعیین کننده محل بیشتر آب‌شدن چربی‌هاست و امکان چربی‌سوزی موضعی با ورزش و تمرین با وزنه وجود ندارد.

بدن‌سازی، موجب کوتاهی قد می‌شود

انجام صحیح حرکات بدنسازی نه تنها باعث جلوگیری از رشد قد بانوان و کودکان و نوجوانان نشده بلکه باعث افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قدرت بدنی و در نتیجه افزایش رشد این افراد شده است. اگر بانوان بدن‌سازی را در سنین رشد آغاز می‌کنند لازم است به فرم درست حرکات دقت کنند، زیرا این انجام صحیح حرکات در وزنه زدن و بدنسازی است که در کنار تعذیه مناسب به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند.

بدنسازی بانوان ؛ بررسی مهمترین نکات و اشتباهات رایج

بدنسازی و بررسی مهمترین نکات و اشتباهات رایج

تغذیه بعد از تمرین، سبب اضافه‌وزن می‌شود

بیشتر بانوان بر این باورند که تغذیه پس از تمرین باعث افزایش وزن آنها و تولید چربی می‌شود و از این رو با نخوردن مواد مغذی بعد از تمرین با وزنه در سوخت‌وساز بدن اختلال ایجاد می‌کنند. خوب است بدانید که بدن فقط در زمان ورزش عضله نمی‌سازد بلکه یک مرحله از عضله‌سازی درست پس از تمرین ورزشی اتفاق می‌افتد و به‌همین‌دلیل بعد از تمرین نیز بدن برای ساخت عضله نیازمند پروتئین است. اگر به دنبال تناسب اندام و ساخت عضلات خوش‌فرم هستید لازم است پس از تمرین برای جلوگیری از آب‌شدن عضلات و ضعف بدن به خوردن غذاهای مفید اقدام کنید.

ورزش یکنواخت و طولانی باعث چربی‌سوزی می‌شود

سبک کار کردن هرگز باعث چربی‌سوزی نخواهد شد. این باور که یکنواخت و طولانی کار کردن باعث چربی‌سوزی می‌شود اشتباه است چراکه بدن انسان از هوشیاری بالایی برخوردار بوده و خودش را با ورزش‌های سبک و طولانی سازگار می‌کند. آنچه که شما را به چربی‌سوزی می‌رساند افت‌وخیز در ورزش است پس سعی کنید روند افزایشی، کاهشی و تنوع در تمرین‌های بدنسازی خود را پیش رو داشته باشید و با گنجاندن تمرینات سنگین در طول برنامه تمرینی بدنسازی به تناسب اندامتان کمک کنید.

ورزش ناشتا بیشتر چربی می‌سوزاند

اینکه بدن انتخاب کند از چربی‌ها و قند‌ها به چه نسبتی به‌عنوان سوخت انتخاب کند، بستگی به شدت و مدت تمرین دارد نه میزان گرسنگی یا سیری هنگام تمرین. هر چقدر شدت تمرین بیشتر باشد سهم قند در تامین انرژی بیشتر می‌شود و هر چقدر شدت تمرین کمتر و مدت آن بیشتر باشد سهم چربی‌ها در تامین سوخت بدن بیشتر است. تمرینات هوازی به‌صورت ناشتا هیچ مزیتی بر تمرین به‌صورت غیر ناشتا ندارد.

راهنمای شروع بدن سازی برای بانوان

راهنمای شروع بدن سازی برای بانوان

سخن پایانی

تمرینات بدنسازی الزاما نباید در باشگاه انجام شود. تمرینات مقاومتی چیزی فراتر از کار با دستگاه و یا وزنه هستند. با داشتن یک کش تمرینی و یک جفت دمبل هم عضله‌سازی در خانه امکان‌پذیر است.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *