Search
Generic filters
عضله‌ سازی با شنا ؛ افسانه یا واقعیت؟

عضله‌ سازی با شنا؛ افسانه یا واقعیت؟

شنا یکی از شگفت‌انگیزترین ورزش‌هایی است که تمام گروه‌های ماهیچه‌ای را درگیر می‌کند بدون اینکه به مفاصل آسیبی برساند. تقریبا هیچ ورزشی وجود ندارد که بتواند هر دو قسمت بالاتنه و پایین‌تنه را هم‌زمان با هم به کار بگیرد. جالب است بدانید که هر ۲۰ دقیقه شنا در آب می‌تواند حداقل ۲۵۰ کالری بسوزاند. بنابراین صرف‌نظر از اینکه شنا یک ورزش مفرح و شاد است، جنبه بی‌هوازی بودن آن آثار فوق‌العاده‌ای روی بدن شما دارد. این مقاله از مجله پلازیو به نکات مهمی درباره تناسب اندام و عضله سازی با شنا اختصاص داده شده است. چه یک شناگر مبتدی هستید چه یک ورزشکار حرفه‌ای که روی تکنیک‌ها تمرکز دارد، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

بسیاری از ورزشکاران ترجیح می‌دهند، تمرینات هوازی و قدرتی در باشگاه را با یک تمرین‌ جدید جایگزین کنند؛ چه ورزشی بهتر است شنای آبی. این ورزش اگر به درستی و با رعایت تکنیک‌ها انجام شود قادر است عضلات شما را تقویت کند و سلامتی عمومی را بهبود بخشد.

آیا شنا کردن عضله ساختن است؟

فواید ورزش شنا

تقویت قلب: با شنا کردن و به کارگیری ماهیچه‌های بالاتنه، قلب مجبور به فعالیت مازادی است تا بتواند بدن را روی آب به‌صورت متعادل و شناور نگه دارد. با این ورزش حدود ۶۰ تا ۹۰ درصد از حداکثر ضربان قلب مورد هدف قرار می‌گیرد. نتیجه این کار، اکسیژن کاملی است که به ریه‌ها می‌رسد و همچنین افزایش مقدار خونی است که قلب در هر ضربان به کل بدن پمپاژ می‌کند.

مطلب پیشنهادی
بهترین لباس شنای مردانه را انتخاب کنید!

برطرف شدن عدم توازن ماهیچه‌ها: همان‌طور که گفته شد شنا عضلات بالاتنه و پایین‌تنه را با هم درگیر می‌کند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که همه ما می‌دانیم ناخواسته در تمرینات باشگاهی فقط برخی از عضلات را پرورش داده‌ایم و برخی دیگر را رها کرده‌ایم. نامتقارنی پرورش عضلات را می‌توان با شنا برطرف کرد. این ورزش اجازه می‌دهد علاوه بر ماهیچه‌های بازو و شکم، عضلات کول، زیربغل، دلتوئید و سه‌سر ران تقویت شوند.

پرورش میان‌تنه قدرتمند: متعادل و شناور بودن روی آب نیاز به یک میان‌تنه ورزیده دارد. تحریک عضلات میانی بدن با انجام حرکت کرانچ انجام می‌شود اما تاثیر آن به اندازه شنا نیست. نیروی اضافی که طی تمرین شنا به دست آوردید، بلند کردن وزنه‌های سنگین را برای شما تسهیل می‌کند. هنگام شنا در آب، نگه داشتن ستون فقرات در یک خط صاف، به آسانی ماهیچه‌های مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بهبود آسیب‌دیدگی: بدنسازی و پرورش عضلات در باشگاه معمولا با آسیب‌دیدگی مفصلی همراه است. شنا امن‌ترین روش برای بازگرداندن حرکت به بخش آسیب‌دیده است. درواقع شنا در آب یک تمرین کششی فعال است که مانع از سفت شدن ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. این ورزش، بیشتر وزن شما را نگه می‌دارد؛ به‌همین دلیل از تشدید اسپاسم در مفاصل و ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند.

آیا شنا کردن عضله ساختن است؟ ورزش های آبی

چه عضلاتی در شنا ایجاد می‌شود؟

عضلات دلتوئید و شانه: برای کمک به دست‌ها برای حرکت رو به جلو

عضلات ساعد: برای کشیدن بدن به سمت جلو

عضلات کمر: برای تثبیت حرکت شانه

عضلات همسترینگ در پشت ران: برای نگه داشتن بدن در حالت متعادل حرکت رو به جلو

عضله سازی با شنا و کالری‌سوزی

هریک از سَبک‌های مختلف شنا، محفلی خاص از عضلات را تحریک و تقویت می‌کند. ترکیب چند سبک مختلف به شما کمک کند به هدف خود در به کارگیری برخی از عضلات برسید. یک فرد با وزن ۷۰ کیلوگرم با یک ساعت شنا با سرعت متوسط حدود ۴۰۰ کالری و با سرعت زیاد بیشتر از ۷۵۰ کالری می سوزاند اما این اعداد برای همه افراد صادق نیستند زیرا میزان کالری سوزانده شده هنگام شنا به مدت‌زمان و شدت ورزش، نحوه و تعداد حرکت دست و پاها و همچنین وزن فرد بستگی دارد.

  • عضلات هدف در کرال سینه: عضله سینه، زیر بغل، پشت و میان‌تنه

بهتر است عضله سازی با شنا را با کرال سینه شروع کنید که سریع‌ترین سبک شناست و در مسابقات شنای آزاد از آن استفاده می‌شود. این ورزش تقریبا ۷۰۴ کالری در ساعت انرژی می‌سوزاند و عضلات سینه، زیربغل، پشت و میان‌تنه را پرورش می‌دهد.

 

  • عضلات هدف در کرال پشت: عضله سرشانه، همسترینگ و میان‌تنه

در کرال پشت، بدن به شکل افقی به موازات سطح آب قرار می‌گیرد و صورت خارج از آب قرار دارد. یک ساعت شنای کرال پشت، تقریبا ۵۰۰ کالری می‌سوزاند. این شنا، بیشتر مناسب افرادی است که مشکلات مفصلی داشته و نیاز به حرکات ملایم‌تری دارند.

ورزش های آبی

  • عضلات هدف در شنای پروانه: عضله سینه، سرشانه، پشت و میان‌تنه

شنای پروانه یک شنای پرقدرت است و فردی با وزن ۷۰ کیلوگرم می‌تواند ۷۷۰ کالری با این ورزش در ساعت بسوزاند. البته سختی این نوع شنا به اندازه‌ای است که شاید نتوانید به مدت یک ساعت این ورزش را انجام دهید.

  • عضلات هدف در شنای قورباغه: عضله سینه، بازو، چهارسر، سرینی و میان‌تنه

شنای قورباغه سرعت کمتری نسبت به شنای پروانه دارد و تا ۷۰۰ کالری در ساعت می‌سوزاند. در این حرکت از ماهیچه‌های بزرگ پا و عضلات میان‌تنه استفاده زیادی می‌شود و عضلات بازو، بدن رو به سمت جلو می‌راند. در این سبک از شنا، شناگر تنفس راحت‌تر و احتیاج کمتری به صرف انرژی نسبت به کرال سینه و شنای پروانه دارد.

آیا شنا کردن عضله ساختن است؟

چند نکته درباره لباس و کلاه شنا

اگر در روزهای گرم تابستان قصد دارید برای تنوع تنی به آب بزنید و از این ورزش مفرح لذت ببرید، حتما از لباس و کلاه شنا یا مایو استفاده کنید. بهترین لباس‌های شنا وزنی سبک و جنسی از الیاف طبیعی و اسپندکس و پلی‌استر دارند و ابدا حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کنند. همچنین این مایوها شست‌وشوی راحتی دارند، آب کمتری به خود جذب می‌کنند و قابلیت تنفس بالایی دارند. کلاه شنا نیز سرعت شناگر را افزایش می‌دهد و به ویژه برای افرادی مناسب است که موی بلندی دارند. لباس و کلاه مخصوص شنا، به بهداشت فرد و بهداشت عمومی استخرها کمک زیادی می‌کند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *