Search
Generic filters
غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد

غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد؟

چه چیزی بهتر از یک دستیار سریع و کاربلد که بتواند با انجام کارها، قدری در زمان شما صرفه‌جویی کند؟ با تهیه یک غذاساز خیلی زود متوجه خواهید شد که این دستگاه یک دستیار حرفه‌ای در آشپزی است که می‌تواند با سرعت بالای خود تهیه مواد اولیه برای آشپزی را به آسانی و حتی بهتر از خود شما انجام دهد. غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد و با این دستگاه چه غذاهایی را می‌توان تهیه کرد؟ بخش خانه و دکوراسیون مجله پلازیو به این سوالات پاسخ داده است.

غذاسازها به دو دسته برقی و دستی تقسیم می‌شوند. جنس بدنه اغلب مدل‌های دستی غذاساز از پلاستیک است؛ بنابراین می‌توانید از این دستگاه برای انجام کارهای ساده‌ای مانند درست کردن سالاد، خلال کردن سیب‌زمینی یا مخلوط کردن غذاهای ساده استفاده کنید.

غذاساز دستی با ساختاری ساده شامل رنده، تیغه برش و ورقه کُن، پوست‌کَن، انواع تیغه خردکن، مخزن مواد و اهرم فشار برای خرد کردن است که طبیعتا همه این کارها با فشار دست انجام می‌شود. توصیه می‌کنیم که برای انجام کارهای سبکی غیر از پوره‌سازی و مخلوط کردن از غذاساز دستی استفاده کنید.

با غذاساز چی درست کنیم

با غذاساز چی درست کنیم

غذاساز برقی در اندازه‌های متفاوت و با قابلیت‌های ویژه‌ای تولید می‌شود و جایگزین مناسبی برای وسایل تک‌منظوره آشپزخانه مانند مخلوط‌کن، آسیاب و خردکن است. یک غذاساز توانایی انجام کارهایی مانند خرد کردن مواد، مخلوط کردن، خرد کرد یخ، آب مرکبات گیری، آسیاب کردن، رنده کردن، ورز دادن خمیر، پوره‌سازی، هم زدن و … را دارد.

غذاساز برقی در سه اندازه بزرگ full با گنجایش ۹ تا ۱۳ پیمانه، متوسط compact با گنجایش ۵ تا ۷ پیمانه، کوچک mini با گنجایش ۲ تا ۵ پیمانه به بازار عرضه می‌شود و با توجه به ظرفیت دستگاه، موتور آن دارای توان متفاوتی است. اینکه بهترین غذاساز کدام است را نیاز شما مشخص می‌کند. بالطبع نسل جدید غذاسازهای پیشرفته برقی با قابلیت‌های متنوع و بسیار کاربردی خود قیمت بالاتری نیز دارند. بهترین غذاسازهای عرضه‌شده به بازار از توانایی انجام ۳۴ عملکرد برخوردارند.

مطلب پیشنهادی
مقایسه خردکن، آسیاب، مخلوط‌کن و غذاساز

 ۸ کاربرد غذاسازهای برقی

تهیه گوشت چرخ‌شده: با غذاساز می‌توان انواع گوشت و مرغ را در کمترین زمان ممکن کاملاً خرد، مخلوط یا چرخ کرد، البته به شرط آنکه غذاساز برقی مورد نظرتان از تیغه‌های خردکن گوشت برخوردار باشد. کتلت ماهی و گوشت از جمله غذا‌هایی است که برای درست کردن مواد آن به غذاساز نیاز دارید و با استفاده از این دستگاه می‌توانید در زمان کوتاهی غذایی با کیفیت بالا درست کنید.

غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد

غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد

تهیه کوکو، کوفته و همبرگر: پیاز و سیب‌زمینی مواد اولیه اغلب کوکوها و کوفته‌ها را تشکیل می‌دهد و رنده‌کردن آنها کاری زمان‌بر است. برای تهیه کوفته و کوکو لازم است همه مواد آن را پوست بگیرید و داخل غذاساز بریزید. کوفته تبریزی، کوفته برنجی، کوفته ریزه، همبرگر گوشت و همبرگر مرغ از جمله‌ غذاهایی است که برای پخت آنها به یک خمیر یکدست و چسبناک نیاز دارید که تهیه آن با دست زمان زیادی از شما می‌گیرد.

تهیه سوپ و سالاد با غذاساز: سبزیجات خرد شده مانند هویج، پیاز، تره‌فرنگی و … مواد اولیه بسیاری از غذاهای آبکی مثل سوپ یا سالاد را تشکیل می‌دهند. برای تهیه سوپ بهتر است به غذاساز اعتماد کنید چون این دستگاه مواد لازم را به صورت نگینی یا در اندازه دلخواه شما خرد می‌کند. از خرد کردن سبزیجات با غذاساز غافل نشوید، این دستگاه سبزی مورد نیاز برای تهیه کوکو، پلو، آش و قرمه را یکدست و بدون لهیدگی به شما تحویل می‌دهد.

مطلب پیشنهادی
طرز استفاده از قهوه‌سازهای دستی و برقی

تهیه لواشک: برای تهیه خمیر میوه نیاز دارید که میوه‌ها را چند ساعت بجوشانید، اما غذاساز این کار را برای شما راحت کرده است. برای تهیه لواشک سالم می‌توانید هسته‌ میوه‌هایی مثل آلو، سیب و آلبالو را خارج کرده و آنها را درون غذاساز بدون افزودن آب یا مایعات دیگری ترکیب کرده و از این میوه‌ها خمیر یکدستی بسازید.

با غذاساز چه کارهایی میشه انجام داد

کاربرد غذاساز چیست؟

خمیرزنی و تهیه مواد کیک: اگر غذاساز به تیغه پلاستیکی مخصوص خمیرزنی مجهز باشد، با وجود آن، آماده کردن خمیر بسیار آسان می‌شود. برای تهیه خمیر کافیست مواد اولیه آن را درون مخزن ریخته و غذاساز را روشن کنید تا به جای شما خمیر را آماده کرده و در مدت‌زمان کوتاهی ورز دهد. غذاساز برای تهیه مواد منسجم کیک نیز به کمک شما می‌آید، کافی است که مواد اولیه کیک را داخل آن بریزید. تیغه مخصوص خمیرزنی در غذاساز از قطعه قطعه شدن خمیر جلوگیری کرده و به آن قوام می‌دهد.

مطلب پیشنهادی
چه غذاهایی را می‌توان با آون توستر درست کرد؟

تهیه بستنی: درست کردن بستنی با موادی همچون شکلات تخته‌ای، کره بادام زمینی و همچنین انواع میوه‌ها با هر دستگاهی امکان پذیر نیست. اگر بستنی‌ساز ندارید، یک دستگاه غذاساز برقی می‌تواند به راحتی مواد اولیه بستنی را خرد کند. چرخش تیغه این دستگاه به مواد بستنی قوام داده و یک بستنی سالم و غیربازاری را به شما تحویل می‌دهد.

کره‌گیری: کره‌های گیاهی از سالم‌ترین مواد غذایی هستند که می‌توانید آن را در خانه و با کمک دستگاه غذاساز تهیه کنید. قدرت بالای موتور غذاساز به شما اجاره می‌دهد تا از بادام زمینی، تخمه، گردو، بادام و سایر خشکبار عصاره‌دار، کره بگیرید.

آشنایی با کارایی غذاساز

آشنایی با کارایی غذاساز

پوره‌ساز و رب‌ساز: اگر فکر می‌کنید برای پوره‌سازی و رب‌سازی نیازی به غذاساز ندارید و می‌توانید از خردکن یا مخلوط‌کن برای این کار استفاده کنید، سخت در اشتباهید. عمل پوره‌سازی با استفاده از مخلوط‌کن فقط باعث می‌شود که موتور دستگاه آسیب برسد. به‌علاوه دستیابی به پوره‌‌ای غلیظ، یکدست و بدون ناخالصی با مخلوط‌کن امکان‌پذیر نیست.

آب‌میوه‌گیری: از غذاساز می‌توانید برای تهیه آب هویج و یا آب سیب کمک بگیرید. علاوه بر این در برخی از مدل‌های غذاساز قطعه‌ای جهت تهیه آب مرکبات وجود دارد که روی دستگاه سوار می شود.

با غذاساز چه غذاهایی را می‌توان تهیه کرد

غذاساز چه کارهایی انجام می‌دهد

سخن پایانی

یک غذاساز پیشرفته با ظروف و متعلقات بسیار، لزوما بهترین انتخاب نیست چون شاید شما فقط به دو عملکرد این دستگاه نیاز داشته باشید. غذاسازی را خریداری کنید که مطمئن باشید حداقل از ۶۰ درصد کارایی آن به نحو مطلوب استفاده می‌کنید تا قطعات آن غیرقابل استفاده باقی نمانند.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *