Search
Generic filters
کارهای هنری برای کودکان

کارهای هنری ساده برای کودکان

هنگامی که به فعالیت­‌های هنری کودکان نوپا و پیش‌­دبستانی فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن شما می‌‌­آید؟ کلاژ کاغذهای رنگی به شکل قلب؟ رنگ­‌‌آمیزی حیوانات؟

هیچ اشکالی ندارد اگر کودک شما با این موارد سرگرم شود اما نقطه­‌ی اشتراک همه­‌ آن­ها تمرکز مستقیم بر روی نتیجه است. معمولا یک بزرگسال یک پروژه­ هنری مشخص برای کودک تعریف می‌کند و نتیجه­ آن را با افتخار به دیگران نشان می‌دهد، در حالیکه این پروژه برای کودک هم تا حدی سرگرم­‌کننده‌­ است اما جایی برای خلاقیت و کشف چیزهای جدید برای کودک باقی نمی‌گذارد.

حتما کودکانی را دیده‌­اید که وقتی نتیجه­ کاردستی یا نقاشی دلخواهشان نیست ناامید می‌شوند و علاقه­ خود را به طور کلی از دست میدهند. نکته آن­جاست که اگر از نگاه کودکان به این قضیه نگاه کنیم، مهم‌ترین بخش، سیر و روند انجام کاردستی است نه چیزی که در نهایت ساخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی
بهترین اسباب بازی فکری برای کودکان

آن­ها به سادگی می‌خواهند هنر را تجربه کنند، از بوی گل سفالگری لذت ببرند و دستان خود را کثیف کنند یا بی­ هدف با ماژیک‌­های رنگی روی دیوار نقاشی کنند و طوری وانمود کنند که اتاق کوچکشان، کارگاه برترین هنرمند دنیاست.

حالا برای تشویق این پیکاسوهای کوچک چه کمکی می‌توانیم بکنیم؟ جواب شما هنر پردازش یا process art  است.

هنر پردازش چیست و چرا برای بچه­‌ها اهمیت دارد؟

هنر پردازش را می‌توان تمرکز بر روی پروسه و روند ساخت به جای نتیجه و محصول دانست. نتیجه از پیش تعیین شده­‌ای وجود ندارد و توقعی هم از کودک در کار نیست.

هدف از انجام کار هنری به سادگی کشف مواد، تمرکز و تجربه­‌ی یک احساس غنی سرشار از خلاقیت است. بنابراین به جای پر کردن طرح­‌های از پیش چاپ شده، کودک شما می‌تواند رنگ‌­ها رو روی کاغذ بپاشد، کاغذرنگی و پر روی کاغذ بچسباند و شاید پرنده‌ای گوشه کاغذش ترسیم کند.

شگفتی این سبک در اینجاست که اگر به ۵ کودک مواد اولیه یکسانی بدهید امکان ندارد نتایج یکسانی دریافت کنید.  هنر پردازش مفهوم ساده­‌ای دارد اما در اجرای آن ممکن است دچار مشکلاتی شود به خصوص اگر کودک کارها را به صورتی انجام دهد که لبخند رضایت را از والدین­ش دریافت کند.

چرا هنر پردازش اهمیت دارد؟

چند دلیل که هنر پردازش ارزش به‌­هم­‌ریختگی خانه‌­تان را دارد.

تمرکز

درحالیکه پروژه­‌های تعریف شده توسط والدین پایان و نتیجه­ی مشخصی دارند، هنر پردازش چنین نمی‌کند و به کودک اجازه می‌دهد تا زمانیکه می‌خواهد پروسه را ادامه دهد. این نوع فعالیت باعث افزایش تمرکز و توانایی تمرکز بلند مدت می‌شود.

اعتماد­به‌­نفس

رسیدن به یک نتیجه­ مشخص ممکن است برای کودکان دلسرده کننده باشد اگر محصول نهایی از نظرشان به‌­اندازه­ی کافی خوب نباشد. در هنر پردازش هیچ انتظاری وجود ندارد.

می‌توانید تصور کنید بدون ترس از نتیجه و یا انتظار کاری را انجام دهید؟ این هدیه‌­ای ارزشمند برای کودکانمان است. آنها می‌­آموزند آن چیزی که ارزش دارد کسب تجربه­ است و نه انجام بی­‌نقص کارها برای خوشحال کردن کسی دیگر.

مطلب پیشنهادی
چه اسباب بازی برای کودک دو ساله مناسب است؟

استقلال

حتی یه کودک ۱.۵ ساله می‌تواند با این سبک مستقل باشد. نیازی نیست از بزرگسالان بخواهد شکل­‌های چاپی را براشان برش دهد و یا برای کشیدن دقیق پاهای یک اسب به آن­ها کمک کند. کودک براساس میزان مهارت خود کار می‌کند.

عوامل موفقیت در هنر پردازش

 1. مواد اولیه جذاب

برای انجام پروژه­‌های هنری به این سبک نیاز به آماده‌­سازی زیادی ندارید. تنها مواد اولیه و فضای کافی برای کودک. برای تشویق کودک می‌توانید مجموعه‌­ای از مواد اولیه را در دسترسش قرار دهید و اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد از چه چیزهایی استفاده کند. آیا کودکتان به ماشین­‌ها علاقه دارد؟ تعدادی چرخ پلاستیکی برایش بگذارید. یا عاشق اسب­‌های تک­شاخ است؟ کمی اکلیل و نخ­‌های رنگی در قفسه­‌اش قرار دهید.

 1. زمان

در عصر حاضر کمتر پیش می‌­آید کودکان زمان زیادی را برای تصور کردن و خلق کردن داشته باشند. به کودکانتان برای تمام کردن پروژه کاردستی زمان کافی بدهید.

اگر همه چیز را آماده کردید و کودک شما تنها ۵ دقیقه را صرف انجام آن کرد، دلسرد نشوید. کودکان مثل هرچیز دیگری به زمان نیاز دارند تا به این پروسه عادت کنند. فراموش نکنید که هیچ انتظاری وجود ندارد.

 1. عدم دخالت

احتمالا سخت‌­ترین قسمت برای والدین، آزاد گذاشتن کودک وقتی که دارند به­‌هم ریختگی ایجاد می‌کنند یا صحبت کردن و یا تعریف از کارشان باشد. حتی گرفتن عکس می‌تواند حواسشان را پرت کند.

روند خلاقیت و انجام کار کودک را به هم نریزید و اگر شلوغ­‌کاری او در خانه زیاد است، پروژه را به خارج خانه منتقل کنید

۱۰ ایده برای اجرای هنر پردازش

سرگرمی هنری کودکان

 1. رنگ‌­آمیزی سنگ

یکی از بهترین فعالیت­‌ها برای بچه­‌هایی که نیاز دارند نسبت به خلاقیت خود اعتمادبه­‌نفس پیدا کنند نقاشی روی سنگ­‌هاست. تمام چیزی که برای اجرای آن نیاز دارید کمی رنگ غیررسمی و سنگ­‌های اطراف خانه­‌تان است. برای مدت کوتاهی با کودک خود همراه شوید و شروع به رنگ‌­آمیزی کنید و پس از آن کودک را به حال خود رها کنید.

ببینید تخیلشان آنها را به کدام دنیای خیالی می‌رساند. سنگ­‌ها به راحتی با آب پاک می‌شوند و این بهترین پیامی است که هنر پردازش می‌رساند: مهم فرآیند خلق هنر است نه دوام و کیفیت محصول نهایی.

 1. نقاشی روی آینه­‌ها یا پلکسی گلاس­

نقاشی کردن روی آینه یا پلاستیک­های شیشه مانند (پلکسی گلاس)در فضای باز از دیگر روش‌‌­های اجرای هنر پردازش است. یک آینه را به پارک نزدیک خانه ببرید و بگذارید کودکتان انعکاسی از زیبایی­‌‌های اطراف را بر روی شیشه منعکس کند. همچنین کودک می‌تواند تصویری که از خود درآینه می‌بیند را نقاشی کند و از این طریق با سبک سلف­پرتره هم آشنا شود.

 1. کلاژ

با کلاژ میتوان به راحتی هنر انتزاعی را پرورش داد و متفاوت فکر و عمل کردن را در کودک تشویق کرد. برای اجرای آن هم میتوانید مواد اولیه را خودتان آماده کنید و هم می‌توانید، پیدا کردن آن­ها را به کودکتان بسپارید.

مطلب پیشنهادی
بهترین مارک ماژیک و ویژگی‌های آن
 1. جعبه کاردستی

اگر کودک شما به رنگ‌­آمیزی و نقاشی علاقه­‌ای ندارد، سینی­‌‌های کاردستی می‌توانند روحیه­ی هنری و خلاقیت او را قلقلک دهند. سینی کاردستی را می‌توان به راحتی با یک بشقاب یا سینی و تعدادی دکمه، خلال دندان، تیله، چوب بستنی و…  درست کرد. می‌توان با آن­ها مجسمه، خانه و یا هرچیز دیگه­‌ای که به ذهن کودکتان می‌رسد ساخت.

 1. گل­بازی

بازی کردن با گل در کنار اینکه یکی از روش‌­های اجرای هنر پردازش است، می‌تواند به طرز شگفت­انگیزی آرامش­بخش باشد و بیشتر برای کودکانی مناسب است که مجسمه­‌سازی سازی و چیزی را ساختن را به نقاشی کشیدن ترجیح می‌دهند.

مواد اولیه را برای او فراهم کنید و ادامه کار را به خود کودک بسپارید. گل سفالگری را در یک محفظه‌ دربسته به همراه پارچ‌ه­ای مرطوب بر روی آن نگهداری کنید تا قابلیت استفاده­ چندباره را داشته باشند.

 1. ساخت قلم‌مو نقاشی

به فرزند خود نشان دهید که چطور می‌تواند با استفاده از تقریبا هر وسیله­‌ای یک قلموی نقاشی بسازد. نخ، برگ درختان، یک تکه توری و حتی اسفنج را می‌توان به یک تکه چوب وصل کرد و یک قلموی خاص و متفاوت ساخت. انجام آن به کودک نشان می‌دهد که برای نقاشی کردن نیاز به هیچ وسیله­ی خاصی ندارد.

 1. ترکیب کردن رنگ‌­ها

نقاشی کودکان از ایده های هنر پردازش

در چند ظرف کوچک چند قطره از رنگ­‌های مختلف را قرار دهید و کودکتان را تشویق کنید که آن­ها را با هم مخلوط کند و از به وجود آمدن رنگ­‌های جدید با تنها چند رنگ محدود لذت ببرد. همچنین می‌توانید رنگ‌­ها را با کمی آب داخل یک بطری کوچک مخلوط کنید و همراه با یک ظرف آب فرزندتان را تنها بگذارید.

 1. گچ

تعدادی گچ رنگارنگ، یک بطری اسپری آب و قسمتی از حیاط خانه یا پیاده­‌رو. شما به ترکیبی جذاب برای نقاشی و سرگرمی کودکتان دست پیدا کرده‌­اید. نگران نباشید نقاشی­‌هایی که با گچ کشیده می‌شوند به راحتی با آب و کمی صابون پاک می‌شوند.

 1. کارگاه ساخت­‌و­ساز

فضایی کوچک از خانه را برای این کار اختصاص دهید. لوازمی مانند لوله­ی کاغذی باقیمانده از دستمال­‌های توالت، نخی که از جعبه شیرینی خریده شده باقیمانده، چیزهایی کوچکی که در طبیعت پیدا می‌کنید و هرچیز دیگری که فکر می‌کنید به کار می‌­آید را با کمی چسب در آنجا قرار دهید. به فرزند خود بگویید که در آن قسمت خانه آزادی کامل دارد و می‌تواند هرکاری با آن وسایل انجام دهد.

 1. نقاشی حرکتی

از ماشین‌­های مسابقه­ اسباب‌‌­بازی یا توپ برای نقاشی حرکتی استفاده کنید. به سادگی قسمتی از آن­ها را در رنگ فرو کنید و سپس روی کاغذ رهایشان کنید. از اشکالی که روی کاغذ به وجود می‌­آورند لذت ببرید.

ایده­‌هایی که در بالا با هم مرور کردیم تنها تعدادی از هزاران ایده و روشی است که در این زمینه وجود دارد. به یاد داشته باشید برای اجرای این سبک از هنر نیاز به هیچ وسیله و روش از پیش تعیین شده‌­ای نیست و به تنها چیزی که در این مسیر دارید کمی صبر و حوصله است تا کودکتان بتواند لذت تجربه و خلاقیت را بچشد.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *