Search
Generic filters
مدیسن بال چیست

مدیسن بال چیست و چه کاربردی دارد؟

مدیسن بال Medicine Ball توپ دارای وزنی است که به عنوان یک وسیله جانبی برای افزایش قدرت عضلات در ناحیه شکم و کمر و همچنین افزایش تعادل و استقامت استفاده می‌شود. مدیسن بال چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در بخش ورزشی مجله پلازیو به این سوالات پاسخ داده شده است. با ما همراه باشید.

مدیسن بال چیست

مدیسن بال یا توپ پزشکی از لوازم ورزشی است که از آن برای افزایش قدرت تعادل و استقامت استفاده می‌شود. توپ پزشکی در درجات وزنی مختلف از یک تا ۱۱ کیلوگرم تولید شده و در توانبخشی‌، بهبود قدرت، تمرینات پلایومتریک، کنترل زمان سرعت و عکس العمل، هماهنگی و تمرینات تقویت عضلات شکم کاربرد دارد. این توپ ابعادی مشابه توپ بسکتبال و والیبال داشته، نسبتا صلب است و در انجام تمرینات قدرتی به‌عنوان یک وزنه به کار برده می‌شود.

"<yoastmark

تفاوت مدیسن بال با توپ معمولی ورزشی

اولین تفاوت مدیسن بال و توپ ورزشی در وزن آن‌هاست. تمام توپ‌های ورزشی دارای وزنی کمتر از یک کیلوگرم هستند. اما مدیسین بال یک کیلویی کمترین وزن این محصول است. رویه مدیسن بال از لایه‌ای ضخیم است، زیرا باید ضربات ورزشی را تحمل کند؛ در حالی که رویه توپ معمولی چنین ضخامتی ندارد.

تفاوت مدیسن بال با توپ معمولی ورزشی

تفاوت مدیسن بال با توپ معمولی ورزشی

انواع مدیسن بال بر اساس جنس

این توپ برای دریافت و پرتاب طراحی شده است؛ بنابراین پوسته آن باید به گونه‌ای باشد که بتواند نیروی انفجاری را جذب کرده و به راحتی منحرف شود. توپ پزشکی از جنس‌های متنوع نایلون، چرم، پلاستیک فشرده و غیره ساخته شده و با ژل، شن یا هوا پر می‌شود.

مطلب پیشنهادی
ورزش پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

مدیسن بال چرمی: توپ پزشکی چرمی از ابتدایی‌ترین مدل‌های مدیسن‌بال است که هنوز توسط برخی از ورزشکاران استفاده می‌شود. استفاده از این توپ برای تقویت عضلات ناحیه تنه و شکم مفید است.

مدیسن بال ژله‌ای: این توپ از مواد ژله‌ای ساخته شده و از این رو خاصیت ریباند شدن و غوطه‌وری در آب را ندارد. توپ ژله‌ای برای ورزش‌های پرتابی و سایر ورزش‌هایی که نیاز به ریباند توپ ندارند مناسب است.

کاربرد مدیسن‌بال

کاربرد مدیسن‌بال

 مدیسن بال دارای گریپ: لایه بیرونی این مدیسن بال، دارای سطح بافت‌مانندی است که باعث افزایش کنترل روی توپ می‌شود. توپ‌های دارای بافت از پلی‌اورتان سخت و پلاستیک فشرده تولید شده و قابلیت غوطه‌وری در آب را دارند؛ به همین دلیل این توپ را می‌توان در ورزش‌های آبی استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
ورزش یوگا چیست و چه فوایدی دارد؟

مدیسن بال بادی: درون این مدیسن بال از هوا پر شده و هرچه هوای داخل آن بیشتر باشد میزان ریباند و غوطه‌وری در آب آن بیشتر است. باد این توپ را می‌توان با توجه به نیاز کم و زیاد کرد. مدیسن‌بال بادی برای وزش‌های پلیومتریک طراحی شده است.

مدیسن بال چیست

مدیسن بال چیست

انواع مدیسن بال براساس شکل

مدیسن‌بال دسته‌دار: دو دستگیره نرم تعبیه شده در دو طرف این توپ هم تمرینات ورزشی را راحت‌تر می‌کند و هم موجب تقویت عضلات شکم و ماهیچه‌های پا می‌شود. مدیسن بال دسته‌دار از کاربردی‌ترین وسیله‌ها در رشته کراس‌فیت است.

مطلب پیشنهادی
الپتیکال چیست و چه فوایدی دارد؟

مدیسن‌بال طناب‌دار: در مدل طناب‌دار مدیسن یک طناب به توپ متصل شده است. تمرینات نوسانی با این توپ‌های سه، چهار و پنج کیلوگرمی عضلات ناحیه شکم را تقویت کرده و مناسب ورزش‌های فانکشنال و ترینینگ است.

انواع مدیسن بال براساس شکل

انواع مدیسن بال

اثرات درمانی مدیسن بال چیست

  • افزایش ثبات مرکزی بدن در وزش شنا 
  • افزایش شتاب و چابکی
  • افزایش توان و سرعت عمل
  • هماهنگی اعصاب و عضله
  • تقویت ماهیچه‌ها

 

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *