Search
Generic filters
میزان کالری سوزی هر ورزش‌

میزان کالری سوزی هر ورزش چقدر است؟

داشتن اندامی ایده‌آل، مناسب و همچنین کاهش وزن، نیازمند سوزاندن کالری بیشتری نسبت به مقدار کالری مصرفی روزانه است. بنابراین انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش‌های منظم و مداوم می‌تواند نقش موثری در کالری سوزی و تناسب اندام داشته باشد. میزان کالری مصرف شده در این فعالیت‌ها به وزن بدن و قابلیت‌های فیزیکی فرد، نوع ورزش یا فعالیت انتخاب شده و شدت انجام آن بستگی دارد. میزان کالری سوزی هر ورزش چقدر است؟ چگونه می‌توان کالری بیشتری سوزاند؟ برای پاسخ به این سوالات در مجله پلازیو همراه ما باشید. 

کالری چیست؟

کالری یک نوع واحد اندازه‌گیری برای انرژی بوده که مشابه واحدهای اندازه‌گیری دیگر مانند کیلوگرم است. در حقیقت مقدار مصرف انرژی در هنگام انجام یک فعالیت، از طریق نسبت سوزاندن کالری محاسبه می‌شود.

میزان کالری سوزی ورزش‌های مختلف

میزان کالری سوزی ورزش‌های مختلف

کالری سوزی یعنی چی؟

کالری سوزی به فرایندی گفته می‌شود که در آن بدن با افزایش متابولیسم، بالاتر از حد نرمال گرما یا انرژی تولید می‌کند.

چگونه می‌توان کالری سوزاند؟

بدن انسان به طور مداوم برای انجام هر فعالیتی کالری می‌سوزاند. بنابراین برای سوزاندن مقدار کالری بیشتر لازم است فعالیت بیشتری انجام شود و هر چه سطح انجام فعالیت بالاتر باشد، مقدار کالری سوزانده شده توسط بدن نیز بیشتر خواهد بود. لازم است بدانید برای کاهش وزن به میزان نیم کیلوگرم، ۳.۵۰۰ کالری و برای کاهش وزن به میزان یک کیلوگرم، ۷۰۰۰ کالری باید سوزانده شود. به همین خاطر به منظور کاهش وزن لازم است مقدار کالری مصرفی بطور دقیق و منظم تحت نظارت و کنترل قرار گیرد. 

چگونه می‌توان کالری بیشتری سوزاند؟

چگونه می‌توان کالری بیشتری سوزاند؟

ورزش‌هایی که بیشترین کالری سوزی را دارند 

 • پیاده‌روی سریع

میزان کالری سوزی در پیاده‌روی سریع  حدود ۵۵۰ تا ۹۰۰ کالری در هر ساعت است. در حقیقت، پیاده‌روی سریع نقش موثری در از بین بردن چربی و سوزاندن آن دارد. هنگام پیاده‌روی لازم نیست که فرد با بالاترین سرعت ممکن بدود و فقط راه رفتن سریع در طول یک دوره زمانی مشخص می‌تواند به بهبود وضعیت قلبی عروقی، حفظ تناسب اندام و شرایط بدن و همچنین تقویت عضلات اصلی آن کمک کند.

کالری سوزی پیاده‌روی سریع

کالری سوزی پیاده‌روی سریع

 • شنا کردن

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری در هر ساعت است. مزیت اصلی ورزش شنا این است که کمترین تاثیر نامناسب را بر وضعیت مفاصل داشته و به‌طور همزمان نقش موثری در بهبود عملکرد عضلات دارد. بنابراین اگر امکان استفاده از استخر شنا برای شما وجود دارد، بخشی از زمان خود را برای شنا کردن اختصاص دهید.

مطلب پیشنهادی
عضله‌سازی بانوان و چند باور غلط
کالری سوزی شنا کردن

کالری سوزی شنا کردن

 • ورزش‌های راکتی

میزان سوزاندن کالری در این ورزش‌ها حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری در هر ساعت است. انجام این ورزش‌ها می‌تواند نقش موثری در کالری سوزی و کاهش وزن داشته باشد، اما در صورتی که دچار آسیب‌دیدگی شدید در زانوها یا قوزک پاهای خود شده‌اید، احتمالاً نباید از این ورزش‌ها برای کالری‌سوزی و تناسب اندام استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، برای دستیابی به حداکثر مزایای فیزیکی این ورزش، تنیس تک نفره بهتر از تنیس دوبل است، زیرا در این شرایط فرد می‌بایست بخش بیشتری از زمین بازی را در هنگام ورزش پوشش دهد و کالری بیشتری می‌سوزاند.

کالری سوزی ورزش‌های راکتی

کالری سوزی ورزش‌های راکتی

 • طناب زدن

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ کالری در هر ساعت است. این حرکت با وجود ساده بودن، نقش موثری در هماهنگی اجزای بدن داشته و بر عملکرد کل بدن تاثیر دارد. علاوه بر این، طناب زدن به‌طور خاص می‌تواند به ایجاد هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها نیز کمک کند.

کالری سوزی طناب زدن

کالری سوزی طناب زدن

 • بالا رفتن از پله 

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری در هر ساعت است. هنگامی که درمورد این ورزش صحبت می‌شود، احتمالاً فرد تصور می‌کند که برای انجام آن به یک تردمیل نیاز دارد که حرکت بالا رفتن از پله‌ها را شبیه‌سازی کند، اما این ورزش جزء فعالیت‌های باشگاه‌های بدن‌سازی نیست. بالا رفتن از پله و یا کوه علاوه‌براینکه موجب بهبود وضعیت پایین تنه فرد می‌شود، می‌تواند به سرعت باعث تقویت عضلات پا شود و سطح استقامت و تحمل فرد را نیز ارتقا دهد.

کالری سوزی بالا رفتن از پله

کالری سوزی بالا رفتن از پله

 • فوتبال 

میزان سوزاندن کالری در ورزش فوتبال حدود ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری در هر ساعت است. در ورزش فوتبال، فرد می‌دود، با سرعت راه می‌رود و نیاز به پریدن دارد. به این ترتیب فرد در هنگام انجام ورزش فوتبال همواره در حال حرکت است. علاوه بر این ابعاد بزرگ زمین فوتبال به معنی نیاز به حرکت و جابه‌جایی زیاد در طول زمان ورزش بوده و این شرایط موجب سوزاندن مقدار کالری زیادی برای فرد می‌شود.

میزان کالری سوزی ورزش فوتبال

میزان کالری سوزی ورزش فوتبال

 • فوتبال آمریکایی

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری در هر ساعت است. امروزه انواع مختلفی از تیم‌های محلی و دوستانه وجود دارند که از طریق عضویت در این تیم‌ها می‌توان همراه با بازی دوستانه، مجموعه متنوعی از مهارت‌ها را به دست آورده و به سلامت فیزیکی و تناسب اندام نیز دست یافت.

میزان کالری سوزی ورزش فوتبال آمریکایی

میزان کالری سوزی ورزش فوتبال آمریکایی

 • دویدن 

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در هر ساعت است. با وجود اینکه راه رفتن و پیاده‌روی با سرعت زیاد ورزش‌هایی مناسب برای کالری سوزی هستند، دویدن می‌تواند سبب سوزاندن مقدار بیشتری کالری توسط بدن شده و تاثیر مناسب‌تری در وضعیت عضلات دارد. دویدن به این دلیل یک ورزش مناسب است که در هنگام انجام آن تمام اعضای بدن حرکت کرده و تحت تاثیر فعالیت قرار می‌گیرند. به این ترتیب به منظور دستیابی به بهترین سطح کالری سوزی، سعی کنید سرعت خود را در طول دویدن بالاتر از ۸ مایل در ساعت حفظ کنید.

کالری سوزی دویدن چقدر است؟

کالری سوزی دویدن چقدر است؟

 • بوکس

میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۵۴۰ تا ۸۰۰ کالری در هر ساعت است. ورزش بوکس نیازمند فعالیت شدید و حرکت مداوم اعضای بدن است که با سوزاندن کالری و مصرف انرژی در هنگام انجام ورزش با یک دوست یا رقیب در میدان مسابقه همراه است.

 • ورزش‌های زمستانه

میزان سوزاندن کالری در این ورزش‌ها حدود ۴۳۶ تا ۵۴۴ کالری در هر ساعت است. ورزش‌ها و فعالیت‌های زمستانی که می‌توانند با سوزاندن سطح کالری بالایی همراه باشند عبارتند از اسکی، اسنوبرد سواری و سورتمه‌سواری. 

میزان کالری سوزی ورزش‌های زمستانی

میزان کالری سوزی ورزش‌های زمستانی

میزان کالری سوزانده شده در ۲۰ دقیقه دویدن روی تردمیل

تردمیل باعث حرکت و فعالیت بخش‌های مختلف بدن شده و این امکان را به شما می‌دهد که طول گام‌ها و سرعت حرکت خود را با توجه به شرایط بدنی خود تنظیم کنید. در حقیقت وزن بدن و سرعت تردمیل میزان کالری سوزی در هر جلسه ورزش را مشخص کرده و به این ترتیب می‌توان برنامه‌ریزی مناسب برای دستیابی به اهداف مربوط به کاهش وزن را انجام داد. توجه داشته باشید دویدن به مدت ۲۰ دقیقه با سرعت ۶ مایل بر ساعت می‌تواند با سوزاندن ۲۲۰ کالری همراه باشد، در حالی که دویدن در مدت مشابه با سرعت ۸ مایل بر ساعت باعث سوزاندن ۲۹۹ کالری خواهد شد.

میزان کالری سوزی تردمیل

میزان کالری سوزی تردمیل

میزان کالری‌سوزی در ورزش دراز نشست

مقدار سوزاندن کالری در هنگام انجام ۱۰۰ عدد دراز و نشست کم و ناچیز است. در حقیقت مقدار حرکت بدن در هنگام انجام این ورزش به مقداری کم است که نمی‌تواند مقدار زیادی کالری بسوزاند. این در حالی است که دراز و نشست برای تقویت عضلات بسیار موثر است. به این ترتیب یک فرد با وزن ۸۲ کیلوگرم فقط حدود ۸۴ کالری در هر ۱۵ دقیقه انجام این ورزش با سطح متوسط می‌سوزاند، در حالی که در هنگام انجام این فعالیت با قدرت زیاد میزان کالری سوزی در طول مدت ۱۵ دقیقه حدود ۱۵۱ کالری خواهد بود.

میزان کالری سوزی درازنشست

میزان کالری سوزی درازنشست

چگونه می‌توان کالری بیشتری سوزاند؟

صرف‌نظر از ورزش انتخاب شده، برای دستیابی به حداکثر سوزاندن کالری لازم است، سطح فعالیت از متوسط تا شدید با توجه به شرایط فرد تنظیم شود. فعالیت‌های ورزشی نسبتاً شدید به معنی این است که فرد در هنگام انجام ورزش می‌تواند صحبت کند. درحالی‌که انجام فعالیت‌های ورزشی خیلی شدید به معنی این است که سرعت تنفس فرد در هنگام ورزش به قدری افزایش می‌یابد که فرد به سختی می‌تواند صحبت کند. به این ترتیب صرف یک دقیقه زمان برای انجام فعالیت‌ها یا ورزش‌های شدید به معنی کالری سوزی معادل دو دقیقه صرف وقت برای انجام فعالیت‌های نسبتاً شدید است. 

نتیجه گیری 

در این مطلب از مجله پلازیو میزان کالری سوزی هر فعالیت ورزشی را بررسی کردیم. توصیه می‌شود برای کاهش وزن و تناسب اندام با متخصصین تغذیه درباره بهترین نوع ورزش یا فعالیتی که با توجه به قابلیت‌های فیزیکی و سطح سلامت شما متناسب است، صحبت کنید و مشورت بگیرید.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. معصومی پاسخ

  چقد بده که یه ساعت باید تمرین کلی تا یه مقدار کالری بسوزونی اما تا یه شیرینی میخوره چند برابر در لحظه کالری میگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *