Search
Generic filters
راهنمای کامل تمیز کردن قهوه ساز

نحوه تمیز کردن قهوه‌ساز و اسپرسوساز

اگر قهوه‌خور حرفه‌ای باشید حتما می‌دانید که برای داشتن یک قهوه با عطر و طعم دلنشین باید قهوه‌ساز را به صورت روزانه و ماهانه رسوب‌زدایی کنید. تمیز کردن قهوه‌ساز در درازمدت، عمر مفید دستگاه را بالا می‌برد. در مقابل، اگر فقط سالانه اقدام به نظافت دستگاه کنید، قهوه‌ساز دچار آسیب‌هایی مانند نشتی و انسداد منافذ می‌شود. راهنمای کامل تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی از اسپرسوسازهای خانگی را در مجله پلازیو بخوانید.

یک نکته مهم درباره دستگاه قهوه‌ ساز

مکانیزم دستگاه اسپرسوساز برای تهیه قهوه اینگونه است که آب توسط المنت گرم شده و توسط مجاری و لوله‌ها، به مخزنی رسیده و با پودر قهوه ترکیب شده و در نهایت نوشیدنی قهوه حاصل می‌شود. از آنجاکه آب دارای جرم و املاح است در مجراها رسوب کرده و به مرور در کار دستگاه اختلال ایجاد می‌کند. اگر یک قهوه‌ساز عادی داشته باشید، این خودتان هستید که هرچند وقت یکبار باید به پاکسازی آن اقدام کنید. اما اگر دستگاهی دارای سیستم چکاب اتوماتیک داشته باشید، سنسورهای دستگاه با بررسی فشار آب و بخار و همچنین بررسی میزان رسوب و جرم به کاربر پیغام خطای Descaling (دیسکیل) را خواهد داد. این پیغام به کاربر می‌گوید که هر چه زودتر قهوه‌ساز خود را نظافت کنید.

هرچند وقت یکبار قهوه ساز خانگی را تمیز کنیم؟

اگر قهوه‌ساز را تمیز نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

برای استخراج کامل طعم و عصاره قهوه، آب باید به دمای معینی از جوش برسد، وقتی فرآیند تمیز کردن دستگاه را به تاخیر می‌اندازید، به دلیل مختل شدن فرآیند جوش آمدن آب دستگاه، قهوه‌ای با طعم غیرعادی و دمای ولرم تحویل خواهید گرفت. به‌علاوه، رسوبات دستگاه، جریان آب را به مرور مسدود می‌کند و در آخر موجب از کار افتادن دستگاه می‌شود.

هرچند وقت یکبار قهوه ساز خانگی را تمیز کنیم؟

با استفاده ۲ تا ۳ بار از دستگاه قهوه‌ساز در روز، ۲ ماه طول می‌کشد تا رسوب در مجراهای آن تشکیل شود؛ بنابراین نیازی به نظافت جدی روزانه یا هفتگی آن ندارید.

مطلب پیشنهادی
طرز استفاده از قهوه‌سازهای دستی و برقی

بهتر است بعد از هربار استفاده با ریختن آب تصفیه‌شده یا آب معدنی در مخزن و مجاری، اسپرسوساز را تمیز کرده و نظافت کلی دستگاه با شوینده‌های شیمیایی و طبیعی را به هر ۴۰ روز یکبار موکول کنید.

رسوب‌زدایی روزانه از دستگاه اسپرسوساز

عدم شست‌وشوی دستگاه قهوه‌ساز زمینه رشد باکتری و قارچ را به ویژه در مخزن قهوه فراهم می‌کند. پرتافیلتر، سبد قهوه و هدگروپ اسپرسوساز را به روش‌های زیر پاکسازی کنید.

هد گروپ قسمتی است که آب داغ از آن خارج می‌شود. برای رسوب زدایی روزانه از این قسمت، مخزن را با آب معدنی پر کنید. پرتافیلتر دستگاه را باز کنید و ۱۰ الی ۱۵ ثانیه زمان دهید تا با خروج آب گرم باقی‌مانده، ذرات قهوه از دستگاه خارج شود. سپس تفاله‌های هدگروپ را با فرچه پاک کنید.

برای تمیز کردن پرتافیلتر می‌توانید آن را بدون قهوه در دستگاه قرار داده و فرآیند تهیه قهوه را انجام دهید. در این وضعیت، آب با فشار از پرتافیلتر عبور کرده و آن را تمیز می‌کند.

برای تمیز کردن نازل اسپرسوساز، نازل بخار را روشن کنید تا با عبور بخار دستگاه، پاکسازی شود. بدنه دستگاه را نیز می‌توانید با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

رسوب زدایی از اسپرسوساز با مواد شوینده

ابتدا مخزن آب دســتگاه را از مایع شوینده پر کنید. این مایع باید طبق دســتورالعمل قید شده در بدنه شوینده با آب رقیق شود.

اول مطمئن شــوید که نگه‌دارنــده‌ صافی در دســتگاه نصب نباشد، سپس دستگاه را روشــن کنید و صبر کنید تا چراغ ok بر روی صفحه‌ی نمایش‌گر ظاهر شود.

مطلب پیشنهادی
نحوه تمیز کردن آون توستر و توستر

ظرفی را در زیر دهانه‌ خروجی دستگاه قرار داده و با چرخاندن دکمه در حالت وضعیت، اجازه دهید یک‌چهارم آب مخزن خارج شود.

ســپس در فواصل زمانی مختلف دکمه‌ تنظیم‌گر اسپرسوساز را چرخانده و بگذارید تا مقداری مایع رسوب‌زدا از لوله‌ کف‌ساز در داخل ظرف ریخته شود. برای متوقف شدن عملیات رســوب‌زدایی دکمه‌ تنظیم‌گــر را در وضعیت قراردهیــد و اجازه دهید تا باقی‌مانده‌ مایع رسوب‌زدا به مدت ۵ دقیقه در مخزن باقی بماند. این مرحله را ۳ بار انجام دهید تا مایع رســوب‌زدا از مخزن کاملا خارج شود.

در آخر مخزن را با آب به خوبی بشــویید و با آب تمیز پر کنید. سپس دکمــه‌ تنظیم‌گــر را در وضعیــت قراردهید تا آب مخزن کامل تخلیه شود.

نحوه شستشوی قهوه ساز با سرکه

نحوه تمیزکردن قهوه‌ساز با استفاده از سرکه

پیش از تمیز کردن دستگاه‌های خانگی، دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را مطالعه کنید. در برخی دفترچه‌های راهنما مقدار دقیق سرکه توصیه شده برای تمیز کردن قهوه ساز ذکر شده است.

برای شروع، مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کرده‌اید. سپس پودر قهوه و آب باقی‌مانده را از دستگاه خارج کنید.

توری یا سبد دستگاه را با آب گرم بشویید. اگر پودر قهوه با آب گرم از توری خارج نشد، با مخلوط مایع ظرفشویی و آب، آن را شسته و تمیز کنید. بعد از خشک کردن توری، آن را دوباره داخل قهوه ساز قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
تمیز کردن ساندویچ ساز به ۳ روش

ظرف قهوه جوش را با ۳ فنجان سرکه سفید و ۶ فنجان آب سرد پر کرده و بعد قهوه‌ساز را روشن کنید.

زمانی که چرخه دم کشیدن به اتمام رسید، قهوه جوش را خاموش کنید و اجازه دهید محلول سرکه یک ساعت بماند. سپس محلول را دور بریزید.  

برای از بین رفتن بوی سرکه مجددا در مخزن آب ریخته و بگذارید جوش بیاید و سپس آن را در سینک خالی کنید.

بعد از خنک شدن قهوه ساز، قسمت بیرونی آن را با آب صابون خوب بشویید. پارچ و توری را از دستگاه قهوه ساز جدا کرده و تمام اجزای دستگاه را با مقدار کمی مایع ظرفشویی شسته و سپس آنها را با یک پارچه ضدخش خشک کنید.

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)
اشتراک‌گذاری

قیمت و خرید انواع قهوه‌ساز

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *