Search
Generic filters
طرز کار با آون توستر

نحوه کار و آشنایی با تنظیمات با آون توستر

آون توسترها به‌عنوان فرهای برقی نه تنها به دلیل جای بسیار کمی که در آشپزخانه می‌گیرند، پرطرفدارند بلکه، به دلیل کارایی بسیار بالا در پخت غذاهایی مانند پیتزا و نان، مرغ سوخاری، سرخ کردن مواد غذایی مختلف، یخ‌زدایی از مواد غذایی و … همواره مورد انتخاب قرار می‌گیرند. بخش خانه و دکوراسیون مجله پلازیو را با مطلبی در مورد طرز کار با آون توستر و آشنایی با تنظیمات پخت آن دنبال کنید.

انتخاب آون توستر مناسب

پیش از خرید این مدل از دستگاه‌های توستر به کاربری آن توجه داشته باشید. اگر هدف شما تنها گرم کردن نان تست است، یک توستر معمولی نیز کار شما را راه می‌اندازد. ماکروفر نیز این کار را انجام می‌دهد، اما فرآیند تست کردن نان در دستگاه‌های توستر بهتر انجام می‌شود. اگر قصد دارید علاوه بر گرم کردن نان، پخت‌وپز و یخ‌زدایی از مواد غذایی، پخت شیرینی و انواع غذاها مانند مرغ سوخاری، پیتزا و پیراشکی را با یک دستگاه مخصوص انجام دهید، از آون توستر کمک بگیرید.

آون توسترها اندازه‌های متفاوتی دارند. هنگام خرید این دستگاه به ارتفاع حدودی غذاها توجه کنید چرا که در برخی مینی آون توسترها یک مرغ کامل یا یک پیتزا با اندازه بزرگ، جا نمی‌گیرد. همچنین لازم است غذا به نحوی درون آون توستر قرار بگیرد که با سقف آن فاصله داشته باشد تا گرما به طور یکسان به تمام غذا منتقل شود.

ارتفاع خود آون توستر نیز با توجه به فضایی که قرار است در آن قرار بگیرد، مهم است. در دفترچه راهتمای آون توسترها دستورالعمل نصب و میزان فاصله آن از بالا و کناره‌ها درج شده است.

تعداد قفسه‌های آون توستر نیز یکی از نکات اساسی در زمان خرید است. قفسه‌های بیشتر یعنی فضای بیشتر و تعداد پیتزا، کوکی و پیراشکی بیشتر.

انتخاب آون توستر مناسب

آشنایی با تنظیمات آون توستر

کار با تنظیمات آون توستر یعنی مشخص کردن جهت حرکت حرارت از المنت‌های گرمایشی و تعیین درجه. تنظیمات پخت  Broil ،Toast و Bake در همه آون توسترها مشترک است.

تنظیمات پخت Broil

Broil کاری شبیه به کباب کردن را انجام می‌دهد. با ست کردن آون توستر روی پخت  Broil، گرما در داخل توستر به گردش در نمی‌آید بلکه حرارت تنها از بالای دستگاه و توسط المنت‌های بالایی به غذا می‌رسد. می‌توانید از این برنامه برای تسریع روند پخت برخی غذاها، ترد کردن ورقه‌های نازک سبزیجات، آب کردن پنیر پیتزا و … استفاده کنید. چون در این تنظیمات گرما از یک جهت ساطع می‌شود، برای اینکه هر دو طرف غذا حالت کبابی پیدا کند باید آن را برگردانید.

برای استفاده از این تنظیمات نیازی به گرم کردن آون توستر از قبل ندارید.

توصیه می‌شود ظرف غذا را در طبقه بالا قرار داده و از ظرف مخصوص آون توستر استفاده کنید.

اگر آون توستر دارای تنظیمات پخت قابل تنظیم است، برای جلوگیری از سوختن غذا آن را تنظیم کنید.

تنظیمات پخت Toast

در حالت پخت Toast، حرارت از قسمت بالا و پایین به غذا می‌رسد. از این تنظیمات بیشتر برای تست کردن نان استفاده می‌شود، اما برای برای پخت غذاهایی مانند پیتزا، ماهی شکم‌پر و … می‌توان از آن استفاده کرد. تفاوت میزان برشته شدن سطح خارجی غذا در تفاوت تنظیمات زمانی است.

اگر آون توستری با دکمه‌های کنترلی دارید باید شدت حرارت را دستی تنظیم کنید.

زمان لازم برای برشته شدن غذا و نان به میزان ضخامت برش‌ها بستگی دارد.

آشنایی با تنظیمات آون توستر

تنظیمات پخت Bake

با انتخاب کلید Bake در آون توستر، حرارت تنها از پایین دستگاه به غذا می‌رسد. می‌توانید از این برنامه برای پخت مواد غذایی مثل کیک‌، شیرینی‌، نان‌ و … استفاده کنید. برای طلایی شدن روی غذا نیز می‌توانید تنظیمات را در دقیقه‌ آخر روی حالت broil قرار دهید.

اگر از آون توستر دیجیتال استفاده کنید قبل از پخت، به مدت ۵ دقیقه اجازه دهید آون توستر گرم شود.

وقتی تابه را داخل دستگاه قرار می‌دهید مجددا باید پخت و پز را تنظیم کنید.

زمان پخت را با توجه به دفترچه راهنما و دستور پخت غذا تنظیم کنید.

دیگر تنظیمات آون توسترها

 • Toast برشته کردن کم
 • Brown برشته کردن زیاد
 • Broil کباب کردن
 • Reheat گرم کردن مجدد
 • Warm گرم کردن
 • Bagel نان شیرینی حلقه‌ای
 • Pizza پیتزا
 • Cookies کوکی

تنظیمات اون توستر

چند نکته قبل از کار با آون توستر

بعد از خرید آون توستر لازم است اقداماتی را انجام دهید.

 • ابتدا قطعات جداشونده توستر را شسته و سطوح داخلی آون توستر را با دستمالی تمیز (ترجیحا دستمال با الیاف متراکم و لطبف) پاک کنید.
 • دفترچه راهنما و دستورالعمل‌های مربوط به دستگاه را مطالعه کنید، طرز کار همه دکمه‌های دستگاه را بیاموزید و دکمه‌ها را تست کنید.
 • گنجایش دستگاه را بررسی و برای پخت از ظروفی با جنس و سایز مناسب استفاده کنید.
 • در اولین استفاده، به مدت ۳۰ دقیقه دستگاه را با درب باز، روشن بگذارید تا بوی نامطبوع دستگاه رفع شود.

استفاده نادرست از آون توستر

قرار دادن مواد غذایی: در پخت مواد غذایی، گنجایش آون توستر را در نظر بگیرید. زیرا قرار دادن بیش از حد غذا درون توستر موجب خامی یا سوختگی یا پخت نامساوی مواد غذایی می‌شود.

اتصال دائمی به پریز: پس از استفاده از دستگاه، سیم برق را از پریز خارج کنید.

استفاده نکردن از قابلیت‌های دستگاه: آون توستر امکان پخت غذاهای مختلفی را می‌دهد و می‌توانید برای تهیه نان، گوشت، کلوچه و … از آن استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن آون توستر

برای تمیز کردن آون توستر، برق دستگاه را قطع کنید.

برای خارج کردن خرده‌نان‌، سینی آون توستر را از قسمت انتهای آن بیرون بکشید و خرده نان‌ها را دور بریزید. سینی آون توستر را با آب گرم و شوینده بی‌ضرر (شوینده مناسب در دفترچه راهنما ذکر شده است) شسته و خشک کنید. برای پاک کردن سینی آون توستر از تکه‌های غذا نیز همین کار را انجام دهید.

طرز کار با آون توستر

برای زدودن چربی غذا از شیشه آون توستر از جوش شیرین، خمیردندان، سرکه و آب استفاده کنید. این محلول را روی شیشه زده، چند ساعت صبر کنید و سپس با یک پارچه شیشه را تمیز و خشک کنید. برای تمیز کردن بدنه داخلی آون توستر نیز همین روش را به کار گیرید. برای راحتی کار می‌توانید این محلول را اسپری کنید.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *