Search
Generic filters
بیماری کبد چرب و درمان آن

از کبد چرب غافل نشوید!

کبد چرب، بیماری شایعی است که یک‌چهارم جمعیت جهان از آن رنج می‌برند. این بیماری که نتیجه تجمع بیش از حد مجاز چربی در کبد رخ می‌دهد باعث اختلال در بافت کبد می‌شود. سیر پیش‌رونده این بیماری در صورت تشخیص به‌موقع می‌تواند متوقف شده و احتمال نارسایی یا سیروز کبدی را کاهش می‌دهد. در مجله پلازیو در مورد بیماری کبد چرب و علل ایجاد آن بیشتر بدانید.

کبد چرب و علائم آن

رسوب بیش از حد چربی در کبد منجر به استئاتوز یا کبد چرب می‌شود. این بیماری در نوع خفیف خود هیچ علائم و نشانه‌ایی ندارد، اما در موارد حاد در برخی افراد، علائمی هشداردهنده مثل درد شکمی یا احساس پر بودن در سمت راست بالای شکم، حالت تهوع و خستگی و گیجی زیاد ایجاد می‌کند. در موارد پیشرفته نیز موجب ظهور عوارضی مانند التهاب کبد، کاهش وزن بی‌دلیل، زرد رنگ شدن پوست و سفیدی چشم (یرقان)، تورم شکم و پاها (اِدم)، ظهور مویرگ‌های خوشه‌مانند زیر پوست و بزرگ و متورم شدن پستان در مردان می‌شود.

دلایل و علائم کبد چرب

دلایل و علائم کبد چرب

تعیین گرید کبد چرب

کبد چرب گرید یک

این مرحله هیچ‌یک از علائم معمول کبد چرب را ندارد، اما کبد چرب است. این اختلال را می‌توان نتیجه داشتن یک برنامه غذایی ناسالم و حاصل مصرف چربی‌های اشباع و قند و شکر دانست. رژیم غذایی نادرست و کمبود ویتامین و مواد معدنی و همچنین عوارض جانبی استفاده از دارویی مثل ایزونیازید منجر به بروز علائم کبد چرب اولیه می‌شود. کبد چرب گرید یک در این مرحله هنوز هم می‌تواند وظایف خود را به‌طور قابل قبولی انجام دهد.

درمان کبد چرب گرید یک

عادات غذایی خود را تغییر داده و میزان کربوهیدرات و چربی را در برنامه غذایی خود کاهش دهید.

سبزیجات و فیبر بیشتری را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

نوشیدنی‌های گازدار، قندی و الکلی را حذف کنید.

از مصرف غذاهای تهیه شده از آرد سفید و همچنین غذاهای سرخ شده تا حد ممکن بپرهیزید.

روش های درمان کبد چرب

روش های درمان کبد چرب

کبد چرب گرید دو

در این حالت وضعیت بیمار کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود به گونه‌ای که باید زیر نظر پزشک معالج قرار بگیرد. بسته به میزان پیشرفت کبد چرب گرید ۲، علائم متفاوتی از جمله خستگی و بی‌حالی، کاهش وزن، دردهای شکمی، سردرگمی ذهنی، خارش پوست و حالت تهوع ظاهر می‌شود. تجمع بیش از حد چربی، موجب التهاب کبد و بروز بیماری هپاتیت ب و سیروز کبدی می‌شود. این مرحله، فرصت کافی برای احیاسازی کبد را کمتر می‌کند و خطر ابتلا به دیابت را بالا می‌برد. افراد بالای ۵۰ سال و افراد مبتلا به کلسترول یا فشار خون در معرض کبد چرب گرید دو قرار دارند. این سطح از اختلال از آنجایی که در بیشتر افراد علائمی دیده نمی‌شود، معمولا وقتی آزمایش خون نتایج غیرطبیعی را نشان دهد، تشخیص داده می‌شود.

درمان کبد چرب گرید دو

حذف نوشیدنی‌های گازدار، شیرینی‌ها، غلات صبحانه، غذاهای منجمد، سس‌های چرب و چاشنی‌ها از برنامه غذایی التهاب کبد چرب را کاهش می‌دهد.

مصرف روغن‌های سالم مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بذر کتان برای حفظ عملکرد کبد چرب ضروری است.

مصرف چربی‌های اشباع مانند گوشت قرمز و غذاهای سرخ‌شده باید از برنامه غذایی کم شود.

غذاهایی با خواص آنتی‌اکسیدانی شامل سیر، لیمو و آبلیمو، انار و … در درمان کبد چرب موثر است.

مصرف متعادل چای سبز، عرق خار شتر و خار مریم به بهبود اختلال کبد چرب گرید ۲ کمک می‌کند.

برنامه غذایی سالم و برنامه ورزشی برای کاهش وزن باید در اولویت قرار بگیرد.

درمان کبد چرب و پیشگیری از آن

درمان کبد چرب و پیشگیری از آن

کبد چرب گرید سه

سهل‌انگاری در درمان کبد چرب گرید دو منجر به بروز علائم جدید و شدیدی می‌شود که نشان‌دهنده آسیب بافت‌های کبدی و بسته شدن دیافراگم است. در مرحله سوم پیشرفته شدن بیماری، چربی به کل کبد منتقل شده است و اجازه نمی‌دهد که کبد به افزایش گردش خون و کمک سایر ارگان‌های بدن پاسخ مثبتی بدهد. در کبد چرب گرید سه، رنگ پوست بیمار رو به زردی می‌رود و رگ‌های شکم از زیر پوست قابل مشاهده است. در این مرحله اگر سیروز کبدی رخ داده باشد شانس کمی برای برگشت کبد به حالت نرمال وجود دارد. از دیگر علائم کبد چرب گرید سه این است که احتمال دارد بیمار به طور ناخودآگاه از هوش برود و تا حد کما پیش برود تا حدی که بیمار نیاز به دیالیز کلیه داشته باشد.

کبد چرب گرید چهار

گرید چهار کبد چرب به سیروز کبدی معروف است. در این مرحله کبد دیگر قادر به خالص‌سازی خون، تجزیه سموم، تولید پروتئین‌های لخته‌ای و کمک به جذب چربی‌ها و ویتامین‌های محلول در چربی نیست و درواقع فاقد عملکرد صحیح است. این علائم تا زمانی که سیروز کبدی پیشرفت نکند خود را نشان نمی‌دهند. در حالت گرید چهار، کبد بافت سالم بسیار کمی برای پردازش مواد مغذی دارد.  

با پیشرفته‌تر شدن بیماری کبدی بدن مقاومت خود را در برابر بیماری‌های عفونی از دست می‌دهد. بیماران مبتلا با سیروز کبدی باید با واکسیناسیون در برابر هپاتیت A و B، آنفولانزا و سینه‌پهلو از ابتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کنند.

علت ایجاد کبد چرب

رسوب مزمن چربی در کبد می‌تواند علل متعددی داشته باشد. در کبدهای چرب الکلی، این مصرف زیاد الکل است که موجب بروز علائم می‌شود اما در کبد چرب غیرالکلی، استئاتوز علت مشخصی ندارد، ولی به نظر می‌رسد این بیماری ارتباط نزدیکی با برخی بیماری‌های مرتبط با متابولیسم و سندرم‌های متابولیکی نظیر چاقی، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون و دیابت داشته باشد. بارداری، کاهش سریع وزن، برخی از انواع عفونت‌ها، مانند هپاتیت C و عوارض جانبی برخی از داروها زمینه‌ساز بروز علائم اختلال کبدی هستند. زمینه‌های ژنتیکی نیز در ایجاد این بیماری بی‌تاثیر نیست.

البته بیمارانی نیز هستند که بدون داشتن هیچ‌کدام از عوامل خطر ذکر شده و بدون هیچ دلیل شناخته شده‌ای، مبتلا به کبد چرب می‌شوند.

بیماری کبد چرب و درمان آن

چند نکته درباره کبد چرب

بین ۱۰ تا ۳۰ درصد بزرگسالان در کشورهای پیشرفته مبتلا به بیماری کبد چرب هستند که معمولا شامل افراد چاق در سنین میانسالی است.

شیوع بیماری کبد چرب در آقایان دو برابر خانم‌ها است که با افزایش سن، میزان شیوع در خانم‌ها به آقایان نزدیک می‌شود.

شیوع بیماری کبد چرب در خانم ها پس از یائسگی، سرعت می‌گیرد.

دیابت یک علت مهم و شناخته شده در ایجاد کبد چرب است و هر چه طول مدت ابتلا به دیابت طولانی باشد یا درمان آن ناقص انجام گیرد احتمال ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر است.

عملا شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است.

بهترین راهکار برای مراقبت از کبد، پیش گرفتن سبک زندگی سالم و انجام سالانه آزمایش خون و بررسی آنزیم کبدی است.

همه رژیم‌های پاکسازی کبد مفید نیستند. ممکن است که یک رژیم پاکسازی، شامل تمام مواد مغذی بدن نباشد.

پاکسازی کبد نمی‌تواند جایگزین معالجه پزشکی شود. پاکسازی کبد چرب را باید تحت نظر پزشک انجام دهید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *