Search
Generic filters
فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه

همه‌چیز درباره کمدی سیاه و فیلم‌های مشهور این ژانر

Black Comedy زیرشاخه‌ای از کمدی است که در فارسی به نام‌های مختلفی مانند طنز تاریک، طنز تلخ و طنز شناخته می‌شود. طنز سیاه که اولین فیلم‌های آن در دوران بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شدند مخاطب را با نوعی جدید از کمدی روبرو کردن، کمدی تلخی که به جنبه‌های منفی زندگی می‌پردازد و با آن شوخی می‌کند بدون آنکه هدفش واقعا خنداندن مخاطب باشد. از کنار چنین طنزهایی که عاری از هرگونه لودگی هستند و به روایت پرهیزه‌هایی نظیر خشونت، مرگ، تجاوز و … می‌پردازند نمی‌توان به‌راحتی گذشت. مجله پلازیو را با معرفی فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه دنبال کنید. این فهرست صرفا به‌منظور معرفی آورده شده است و ترتیب خاصی را متذکر نیست.

فیلم سینمایی رگ یابی Trainspotting

کارگردان: دنی بویل

نویسنده: جان هاج، اروین ولش

بازیگران: یوان مک‌گرگور، یوئین برمنر، جان لی میلر

رگ‌یابی از فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه به داستان زندگی چند جوان اسکاتلندی در اواخر دهه‌ ۱۹۸۰ میلادی می‌پردازد که همگی با مسئله‌ اعتیاد به هروئین دست‌به‌گریبان هستند. این فیلم توسط یکی از شخصیت‌های فیلم روایت می‌شود که در مقطعی از فیلم تصمیم به ترک هرویین می‌گیرد. فضای سنگین این فیلم درباره اعتیاد، فقر و هرج‌ومرج شهری را چیزی جز کمدی و دیالوگ‌های طنزآمیز نمی‌تواند بشکند. این فیلم در سال ۲۰۰۴ به عنوان بهترین فیلم تاریخ اسکاتلند نیز انتخاب شد. 

فیلم سینمایی رگ یابی Trainspotting فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه

فیلم سینمایی رگ یابی

فیلم سینمایی انگل Parasite 

کارگردان: بونگ جون‌هو

نویسنده: بونگ جون‌هو

بازیگران: سونگ کانگ‌هو، لی سون‌کیون، چو یئو جئونگ

این کمدی سیاه دلهره‌آور محصول سال ۲۰۱۹ و برنده نخل طلای جشنواره کن است. داستان این فیلم در مورد مرد جوانی به نام کی وو است که آینده‌ای برای خود متصور نیست. او در خانه‌ای بسیار معمولی با خانواده‌ای که شغل آنها درست کردن جعبه‌ پیتزا زندگی می‌کند. است.کی وو برای آینده‌اش برنامه‌هایی دارد و به پیشنهاد دوستش می‌خواهد معلم خصوصی شود. ورود کی‌وو بعد از ورود به‌عنوان معلم خصوصی فرزند یک خانواده ثروتمند مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. این فیلم درواقع ساختار یکپارچه‌ای ندارد و به کمک تصویر و شرح حال شخصیت‌ها پازل آن چیده می‌شود و شما را غافلگیر می‌کند.

فیلم سینمایی انگل Parasite  فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه

فیلم سینمایی انگل

فیلم سینمایی خرچنگ The Lobster

کارگردان: یورگوس لانتیموس

نویسنده: افتیمیس فیلیپو، یورگوس لانتی‌موس

بازیگران: کالین فرل، ریچل وایس، لئا سیدو و آنگلیکی پاپولیا 

خرچنگ محصول ۲۰۱۵ و برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن است. در آینده کابوس‌وار این فیلم  بزرگسال‌ها فقط ۴۵ روز وقت دارند تا فرد مناسبی را برای رابطه‌ عاشقانه و ازدواج پیدا کنند. بعد از اتمام ضرب‌الاجل کسانی که تنها هستند به هتلی برده می‌شوند که در آن چند روز فرصت دارند تا زوجی برای خود برگزینند واگرنه به حیوان تبدیل خواهند شد. دیوید یکی از آن آدم‌های تنهایی‌ست که بعد از مرگ همسر به این هتل می‌آید تا قبل از تبدیل شدن به حیوانی که خودش انتخاب کرده، یعنی خرچنگ، زوجی برگزیند.

فیلم سینمایی خرچنگ فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه

فیلم سینمایی خرچنگ

فیلم سینمایی ببخشید مزاحم شما شدم Sorry to Bother You

کارگردان: بوتس رایلی

نویسنده: بوتس ریلی

بازیگران: کیت استنفیلد، تری کروس، پتن اسوالت، دیوید کراس

مطلب پیشنهادی
فیلم و سریال انیمیشن برای یادگیری زبان انگلیسی

ببخشید مزاحم شما شدم فیلمی در ژانر کمدی سیاه و محصول فیلم ۲۰۱۸ است. داستان فیلم درباره جوان سیاه‌پوستی به نام کاسیوس است که با گفتن دروغ به استخدام یک شرکت بازاریابی درمی‌آید. کاسیوس برای موفقیت در کارش، با لهجه سفیدپوستان صحبت می‌کند. وقتی موفق می‌شود، به سرعت درگیر توطئه‌ای می‌شود که او را وامی‌دارد بین پول درآوردن و دوستان کنشگرش در سندیکا دست به انتخاب بزند. 

فیلم سینمایی ببخشید مزاحم شما شدم

فیلم سینمایی ببخشید مزاحم شما شدم

فیلم سینمایی در بروژ In Bruges

کارگردان: مارتین مک‌دونا

نویسنده: مارتین مک‌دونا

بازیگران: کالین فرل، برندن گلیسون، رالف فاینز، کلمانس پوئزی

در بروژ یک کمدی جنایی سرگرم‌کننده و از فیلم‌های مشهور در ژانر کمدی سیاه است که در سال ۲۰۰۸ به اکران در آمد. دو خلافکار به نام‌های ری و کن بعد از خراب شدن ماموریتشان به دستور رییسشان هری به شهر بروژ در بلژیک می‌آیند. هر چند که هنوز ماموریت آنها مشخص نشده‌است. آنها چند روز در بروژ می‌مانند. در بروژ «کن» آرام آرام به این شهر تاریخی علاقه پیدا می‌کند، در حالی که «ری» هم چنان به خاطر شکست در ماموریت آخر و کشته شدن کودک بی‌گناه، آن هم در اولین کارش، در عذاب وجدان به سر می برد.

فیلم سینمایی در بروژ

فیلم سینمایی در بروژ

فیلم سینمایی زنان جوان آتیه‌دار Promising Young Women

کارگردان: امرالد فنل

نویسنده: امرالد فنل

بازیگران: کری مولیگان، بو بورنهام، الیسون بری، کلنسی براون 

زنان جوان آتیه‌دار محصول ۲۰۲۰ است که نباید فریب ظاهر رنگی و لطیف و دخترانه این فیلم را خورد. این فیلم خیلی زود وارد درام کمدی می‌شود. کیسی توماس یک دانشجوی سابق پزشکی است که دانشکده را رها کرده و در کافه کار می‌کند. او با والدینش، استنلی و سوزان زندگی می‌کند. سال‌ها قبل همکلاسی کیسی، ال مونرو، به بهترین دوست و همکلاسی‌اش، نینا فیشر، تجاوز کرده بود. اما نه مدرسه تحقیقی در این خصوص کرده بود و نه پیامدی قضایی برای او دربرداشت. این فیلم بیشترین تاثیر خود را از کمپین metoo گرفته و یک فانتزی انتقام جویانه زنانه است.

فیلم سینمایی زنان جوان آتیه‌دار

فیلم سینمایی هفت روانی Seven Psychopaths

کارگردان:مارتین مک‌دونا

نویسنده: مارتین مک‌دونا

بازیگران: کالین فارل، ابی کورنیش، وودی هارلسون، کریستوفر واکن

مارتین یک فیلم‌نامه نویس الکلی، در تلاش است تا فیلم‌نامه جدیدش با نام «هفت روانی» را به پایان برساند. او برای نوشتن این فیلم‌نامه نیاز به طراحی شخصیت هفت بیمار روانی دارد. بیلی دوست صمیمی مارتین یک بازیگر ناموفق است و با دزدیدن سگ‌ها و دریافت مژدگانی گذران زندگی می‌کند. بیلی به شدت علاقه‌مند است که در مسیر نوشتن فیلم‌نامه «هفت روانی» به مارتین کمک کند. روایت این فیلم غیرخطی است و از تکنیک داستان در داستان استفاده می‌شود.

فیلم سینمایی هفت روانی

فیلم سینمایی هفت روانی

همان‌طور که گفته شد کمدی سیاه فیلمی عاری از شوخی‌های سخیف و بی‌محتواست و اتفاقات و وقایعی را که در حالت عادی و معمول به عنوان تابو یا سنت‌شکنی در نظر گرفته می‌شوند را به صورت بی‌اهمیت نشان می‌دهد. شما تاکنون کدامیک از فیلم‌های معرفی شده در این فهرست را تماشا کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *