Search
Generic filters
روش استفاده از دستگاه بخور

همه چیز درباره انتخاب بهترین دستگاه بخور

دستگاه بخور یا رطوبت‌ساز دستگاهی است که خشکی هوا را برطرف کرده و رطوبت هوا را افزایش می‌دهد. استفاده از یک دستگاه بخور در فضاهای بسته موجب راحتی تنفس شده و همچنین در کاهش علائم بیماری‌های تنفسی و خشکی پوست و چشم موثر است. این مطلب از مجله پلازیو را با توضیحات بیشتر در مورد راهنمای انتخاب و همچنین روش استفاده از دستگاه بخور ورق بزنید.

انواع دستگاه بخور

دستگاه‌های بخور در ۲ نوع سرد و گرم به بازار عرضه می‌شود. هدف اصلی هر دو دستگاه ایجاد رطوبت لازم برای هواست؛ اما از دستگاه بخور سرد در هوای گرم و از دستگاه بخور گرم در هوای سرد استفاده می‌شود.

روشن کردن و تنظیم دستگاه بخور

  • دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد برای تهویه فضای بزرگ مناسب است. این دستگاه می‌تواند بدون افزایش دما، رطوبت کافی را برای محیط فراهم کرده و در کاهش استرس و خستگی موثر باشد. از آنجاکه رطوبت‌ساز سرد خطر سوختگی ایجاد نمی‌کند، در همه فصل‌ها قابل استفاده است. دستگاه‌های بخور سرد، کم صداتر از نوع گرم بوده و مصرف انرژی کمتری دارند

برای جلوگیری از انباشت باکتری و قارچ در این دستگاه لازم است که بعد از هربار استفاده آب آن را تخلیه کرده و مخزن را با آب و صابون بشویید. توصیه می‌شود در دستگاه بخور سرد از آب مقطر استفاده کنید، زیرا مواد معدنی موجود در آب به صورت گرد و غبار در هوا پراکنده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
بهترین مارک چرخ گوشت چه ویژگی‌هایی دارد؟

فواید دستگاه بخور سرد

بخور سرد موجب کاهش باکتری‌ها و ویروس‌ها شده و تا حدی از بروز بیماری‌های عفونی و تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا جلوگیری می‌کند. این دستگاه طراوت و شادابی ایجاد کرده و با کاهش استرس، نقش مهمی در بهبود تنفس به ویژه در هنگام خواب دارد. این دستگاه بر خلاف بخور گرم، به نوسانات برق حساس نیست.

فواید دستگاه بخور سرد

 

  • دستگاه بخور گرم

دستگاه بخور گرم برای فضاهای کوچکی مثل اتاق خواب و محل کار مناسب است. استفاده از تجهیزات گرمایی در فصل سرد، موجب خشکی هوا شده و آثار آن به شکل خشکی پوست، گلو و مجاری تنفسی بروز پیدا می‌کند. استفاده از دستگاه‌ رطوبت‌ساز گرم، راه حلی برای بهبود چنین وضعیتی است. این دستگاه به دلیل گرم کردن آب، مصرف برق بیشتری نسبت به دستگاه بخور سرد دارد. بهتر از آب مقطر برای این دستگاه استفاده کنید زیرا تمیز کردن مواد معدنی رسوب کرده در مخزن، کار زمان‌بر و دشواری است.

مطلب پیشنهادی
انتخاب یک میز اتوی خوب با چند نکته ساده

فواید دستگاه بخور گرم

رطوبت‌دهنده‌ هوای گرم، لب‌های خشک، پوست ترک خورده و گلو درد را التیام می‌بخشد و در کاهش علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر است. برای جلوگیری از خشکی پوست لازم سطح رطوبت بین ۳۵ تا ۵۰ درصد باشد. این کار مانع از ایجاد خشکی و افتادگی پوست می‌شود. اگر تنفس نامناسب شما در خواب به دلیل کمبود رطوبت باشد، استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز می‌تواند تا حد زیادی مشکلات تنفسی را حل کند. حفظ گل‌های خانگی و جلوگیری از آسیب‌دیدگی اسباب چوبی نیز از مزایای دستگاه رطوبت‌ساز گرم است.

فواید دستگاه بخور گرم

زمان استفاده از دستگاه بخور

مدت زمان استفاده از این دستگاه بستگی به مقدار رطوبت موجود در خانه دارد. به طور معمول، سطح رطوبت مناسب بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است، بنابراین پیش از استفاده از رطوبت‌سنج میزان رطوبت خانه را اندازه گیری کنید. افزایش رطوبت از مقدار گفته شده به غیر افزایش رشد میکروارگانیسم‌ها و همچنین خستگی، آلرژی و کاهش انرژی در افراد می‌شود.

روش استفاده از دستگاه بخور

روش استفاده از دستگاه بخور

دستگاه بخور را در قسمتی از فضا روی یک سطح بلند قرار دهید، به طوری که با دیوار ۲۰ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. نحوه قرارگیری دستگاه باید به گونه‌ای باشد که هیچ مانعی جلوی خروجی هوا را نگیرد. وجود پارچه یا کاغذ در اطراف دستگاه بخور موجب عملکرد نامناسب آن می‌شود.

مطلب پیشنهادی
بهترین برند ساندویچ ساز در بازار چه ویژگی‌هایی دارد؟

مخزن دستگاه بخور را از آب مقطر یا جوشیده شده پر کنید. در برخی از دستگاه‌های بخور فیلترهایی وجود دارد که باید مستقیم آن‌ها را در آب قرار داد. اگر دستگاه شما این فیلتر را دارد آن را درون مخزن آب قرار دهید. 

روشن کردن و تنظیم دستگاه بخور

روشن کردن و تنظیم دستگاه بخور

  • ابتدا دستورالعمل دستگاه را با دقت مطالعه کنید.
  • دستگاه را در مکان درست قرار دهید.
  • مخرن دستگاه را از آب پر کنید. اگر دستگاه‌ بخور، قابلیت افزودن روغن‌های معطر را دارد در صورت تمایل می‌توانید چند قطره روغن به آب اضافه کنید. در غیر این صورت، از افزودن روغن‌ و اسانس به دستگاه بخور پرهیز کنید.
  • دستگاه را به پریز برق بزنید.
  • دستگاه را روشن کرده و شدت رطوبت، زمان‌بندی خاموشی خودکار و غیره را به دلخواه سفارشی‌سازی کنید.
  • بعد از پایان زمان استفاده، سیم بخور را از پریز جدا کنید.
  • مخزن را از دستگاه جدا کرده و با آب و مواد شوینده تمیز کنید.
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *