Search
Generic filters
دارت سوزنی و مغناطیسی

همه چیز درباره بازی دارت

دارت از ورزش‌های رقابتی است که در آن بازیکنان، موشک‌های نوک‌تیزی موسوم به تیر دارت را به سمت یک هدف در تخته‌ای دایروی پرتاب می‌کنند. این بازی کم و بیش سنتی قادر است شما را برای مدت کوتاهی از فضای مجازی جدا کرده و قدرت تمرکز ذهنی شما را بالا ببرد. بخش سرگرمی مجله پلازیو را با راهنمای خرید بازی دارت و معرفی انواع دارت سوزنی و مغناطیسی ورق بزنید.

انواع بازی دارت

دارت سوزنی: همانطور که از نام آن برمی‌آید، تیر این دارت نوکی تیز و سوزنی دارد. صفحه دارت سوزنی طوری ساخته می‌شود که این تیرها به راحتی در آن فرو روند. در شرایط برابر دارت سوزنی از دارت مغناطیسی قیمت و البته طرفداران بیشتری دارد. پرتاب این دارت به دلیل بُرندگی سوزن آن ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد.

دارت مغناطیسی: آهنربایی که به جای سوزن در نوک دارت‌های مغناطیسی تعبیه شده، خطرات بازی با دارت‌ را تا حد زیادی کاهش داده است. این دارت کاملا بی‌خطر است و به دیوار و اشیای دیگر صدمه‌ای وارد نمی‌کند. تخته دارت مغناطیسی از یک ورق فلزی مغناطیسی نازک ساخته شده و با دو روکش پشت و جلوی این ورق پوشانده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
بهترین مارک های پازل کدامند؟

دارت الکترونیکی: این دارت دارای یک تخته دیجیتالی مشبک است و با هر بار پرتاب تیر دارت به سمت آن، امتیاز ضربه همان لحظه محاسبه می‌شود. البته برخی از تخته‌های سوزنی حرفه‌ای نیز مجهز به سیستم ثبت امتیازدهی دیجیتالی شده‌اند. دارت دیجیتالی را می‌توانید در چند نوع ایستاده، دیواری و رومیزی خریداری کنید.

دارت الکترونیکی

راهنمای خرید بازی دارت

راهنمای خرید بازی دارت

جنس موشک یا تیر دارت

یک موشک استاندارد از چهار قسمت به نام‌های پوینت، بَرِل، شفت و فلایت تشکیل می‌شود. فلایت و شفل قسمت‌های انتهایی موشک هستند که می‌توانند کوتاه یا بلند باشند. اندازه این دو قسمت که قابل تعویض هستند، در نوع و کیفیت پرتاب تاثیر بسزایی خواهند داشت. اگر از دارت سوزنی استفاده می‌کنید، سوزن موشک باید به اندازه کافی تیز باشد تا با کمترین نیرو روی بورد دارت بنشیند. اگر هم ترجیح می‌دهید از دارت مغناطیسی استفاده کنید میزان ربایش آهنربا باید دارای قابلیت چسبندگی مطلوبی باشد. جنس تیر دارت را می‌توانید از هر یک از انواع زیر انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید اسکیت‌برد برای مبتدی‌ها

برنجی: ارزان‌تر و با دوام و ماندگاری کمتر

نیکلی: بادوام‌تر و گران‌تر از نوع برنجی

تنگستن: از جنس فلز فشرده و بسیار بادوام

وزن تیر دارت

تیرهای دارت بین ۱۶ تا ۲۶ گرم وزن داشته و قانون مشخصی درباره انتخاب وزن آنها وجود ندارد. از آنجاکه ممکن است سبک پرتاب هرکس با دیگری متفاوت باشد، وزن مناسب تیر دارت نیز برای هر فرد متفاوت است. پرتاب تیرهای سنگین نیاز به مهارت بیشتری دارد. این تیرها انحراف کمتری نیز داشته و بیشتر بازیکنان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از این مدل استفاده کنند. تیرهای سبک‌تر نیازمند مهارت چندانی برای پرتاب نیستند. از نکات منفی تیرهای سبک آن است که با کمی انحراف حرکت می‌کنند. تیر سبک بیشتر از سوی مبتدی‌ها استفاده می‌شود.

شکل تیر دارت

شکل تیر را اندازه دست‌های شما و شیوه‌ای که تیر را نگاه می‌دارید، تعیین می‌کند. اگر تیر دارت را با چندین انگشت نگه می‌دارید، لازم است تیرهایی با طول بیشتر انتخاب کنید. اما اگر تیر را با نوک انگشتان نگه می‌دارید، باید به سراغ تیرهای کوچک‌تر و کوتاه‌تر بروید. بدنه تیر دارت معمولا شامل کنگره، لبه و برش است تا تیر بین انگشتان دست نلغزد، هر چند اغراق در ایجاد کنگره ممکن است پرتاب آن را سخت کند.

جنس تخته دارت

صفحه اعداد یا بورد امتیازات دارت از جنس طبیعی و الیاف گیاهی، فلزی، پلاستیکی یا پارچه‌ای ساخته می‌شود. جنس صفحه می‌تواند تا حد زیادی در کیفیت بازی تاثیرگذار باشد. اگر صفحه دارت را از جنس الیاف گیاهی انتخاب می‌کنید مجبور خواهید بود که آن را از سرما و گرمای زیاد حفظ کنید.

مطلب پیشنهادی
با ویژگی‌های اسکوتر برقی نسل جدید آشنا شوید

نوع سیبل (دو طرفه یا یک طرفه)

برخی از صفحه‌های دارت دوطرفه ساخته می‌شوند و برخی یک طرفه. در سیبل‌های دو طرفه، در هر طرف یک سیستم درجه‌بندی وجود دارد. اگر یک تخته دوطرفه خریداری کنید می‌توانید هم از درجه‌بندی دایره‌ای استفاده کنید و هم از درجه‌بندی مشبک. سیبل‌های حرفه‌ای یک طرفه طراحی شده‌اند.

 

قاعده بازی مشترک بازی‌ دارت به نقل از ویکی پدیا دارت سوزنی و مغناطیسی

قاعده بازی مشترک بازی‌ دارت به نقل از ویکی پدیا

هر بازیکن به صورت گردشی با انداختن سه دارت در هر نوبت (راند) بازی می‌کند.

هر بازیکن یک دارت را در شروع بازی برای مشخص شدن نفر آغازکننده بازی پرتاب می‌کند.

امتیازات به دست آمده بر مبنای امتیازی است که برای هر ناحیه در نظر گرفته شده‌ است، نه بر مبنای رنگ آن.

در صورت افتادن دارت از تخته دارت (اگرچه به نمره خورده باشد) امتیازی برای آن پرتاب در نظر گرفته نمی‌شود.

فاصله زمین تا نقطه وسط دارت (خال) ۱۷۳ سانتی‌متر و فاصله فرد تا تخته ۲۳۷ سانتی‌متر باید باشد.

فواید بازی دارت دارت سوزنی و مغناطیسی

فواید بازی دارت

  • کاهش استرس
  • تعامل با افراد و آموزش کار تیمی
  • ایجاد هماهنگی و تعادل بدنی
  • بهبود روابط اجتماعی
  • بهبود تمرکز ذهنی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • تقویت مهارت‌های غیر کلامی و زبان بدن
  • کنترل حس درونی و هوش هیجانی
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *