Search
Generic filters

هوش مصنوعی چیست و چگونه به ما کمک می‌کند؟

هوش مصنوعی در دنیای امروز

هوش مصنوعی در دنیای امروز میهمان تقریبا تمامی جنبه‌‌های زندگی ما شده است. با گذشت زمان، این تکنولوژی پشرفت کرده، به نحوی که خودمان گاهی اوقات متوجه تاثیر مثبت هوش مصنوعی در انجام امور زندگی‌مان نیستیم، امروزه یک سری از مشکلات ما بدون بهره‌گیری از آن حل نخواهد شد. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با هوش مصنوعی آشنا کنیم. موضوعی که هر روز بیشتر با مسائل روزمره زندگی شخصی و کاری‌مان در هم تنیده می‌شود.

چگونه این تکنولوژی در زندگی ما نفوذ کرده است؟

شاید باور این موضوع سخت باشد که ما با جنبه‌های مختلفی از هوش کامپیوتری در روزمره موتجه هستیم و از آن استفاده می‌کنیم. از نرم افزارهای مسیریابی گرفته تا گوشی تلفن همراه که هر روز بیش از ۳ ساعت بطور میانگین درگیر استفاده از آن هستیم. همه‌ی این موارد  در دسته‌ی هوش مصنوعی قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی
با ویژگی‌های اسکوتر برقی نسل جدید آشنا شوید

نکته قابل توجه این است که برای عمده ما، زندگی بدون این ابزارها تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد و می‌تواند کارهای عادی را با مشکل روبرو کند. با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی‌های یادگیرنده، کارهای ساده و عادی ما، بدون همراهی این مکانیزم پیچیده، با سختی روبرو خواهد بود.

مزایای هوش مصنوعی

سیستم‌های نرم افزاری و ماشین‌های یادگیرنده، این امکان را به ما میدهند که بتوانیم کارهای روتین را بدون نیاز به انسان و درگیری ذهنی او، به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. همچنین، این ماشین‌ها با پیشرفته‌تر شدن پردازش ابری، نیاز به سخت افزاری ماشین‌های میزبان را بیش از پیش کاهش داده‌اند.

به عنوان مثال، بلندگوهای هوشمند مانند الکسا یا گوگل هوم، با اتصال به اینترنت و پردازش ابتدایی دستور صوتی شما، می‌توانند آخرین موسیقی‌های روز دنیا را (در صورت عضویت در سایت‌های پشتیبانی کننده) برای شما پخش کند.

این در حالی است که شما برای دسترسی به تمامی این موسیقی‌ها نیاز به چندین ترابایت فضای ذخیره سازی، پردازشگر مرکزی و سایر تجهیزات یک کامپیوتر کامل خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی
تفاوت هدست و هدفون و هندزفری چیست؟

همچنین، این ماشین‌های هوشمند، با گذشت زمان می‌توانند رفتارهای شما را یاد گرفته و به تناسب درخواست‌هایتان بهترین نتیجه را ارائه دهند. در سیستم‌های پیشرفته‌تر که بر اساس پردازش ابری فعالیت می‌کنند، این سیستم‌ها از یک محیط  کلان‌تر اطلاعات را دریافت کرده و درخواست‌های شما را به موازات آن پردازش می‌کنند.

بهترین نمونه از این هوش مصنوعی، نرم افزارهای مسیریابی است که بیشتر ما در شهرهای بزرگ و شلوغ از آن استفاده می‌کنیم. این نرم افزارها با کسب اطلاعات ترافیکی و تغییرات حاصل شده، شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقصد مورد نظر میرسانند.

 

پیشرفت هوش مصنوعی، تهدید یا فرصت

اگرچه هوش مصنوعی به ما در بسیاری از امور کمک می‌کند، اما پیشرفته‌تر شدن آنها همراه با عواقبی است که در صورت مهار نشدن، می‌تواند آسیب‌های مهلکی به بشر وارد کند. بسیاری از متخصصان‌‌ معتقدند که تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۷۳ میلیون شغل از بین رفته و توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی
جدیدترین گوشی نوکیا ۲۰۲۱

همانطور که در فیلم‌های علمی_تخیلی هم دیده‌ایم، ماشین‌ها می‌توانند با پیشرفته‌تر شدن در آینده‌ای نزدیک، برای بشر خطرناک ظاهر شوند. این موضوع صرفا به دلیل هوش بالا به وجود نمی‌آید بلکه می‌تواند از طریق ایجاد حفره‌های امنیتی یا رخنه اطلاعاتی و دستکاری در داده‌های آن به قوع بپیوندد که البته مدیران سیستم‌های اطلاعاتی همواره سعی در مهار این خطرات دارند.

با توجه به پیشرفت زیرساخت‌های پردازشی کامپیوتری و پیچیده‌تر شدن نرم افزارها، استفاده از هوش مصنوعی تبدیل به امری غیرقابل اجتناب شده و نبود آنها می‌تواند بخش‌های متعددی از زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و حتی مختل نماید. با این حال ما باید عواقب منفی و اجتناب ناپذیر این ابزار فوق العاده را کنترل کرده تا بتوانیم بهترین بهره برداری را از این ابزار بی‌نظیر را داشته باشیم.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *