Search
Generic filters
طناب زدن چقدر کالری می‌‌سوزاند

ورزش طناب زدن چقدر کالری می‌سوزاند

خوردن یک وعده غذایی پرکالری یا احساس اضافه وزن، بسیاری از افراد را به این فکر می‌اندازد که بخشی از کالری دریافت شده را در کوتاه‌ترین زمان بسوزانند؛ بنابراین فورا به سراغ ورزش‌های هوازی می‌روند. یکی از ورزش‌های هوازی طناب‌زنی است. برای انجام این ورزش نه نیاز به زمان خاصی دارید و نه نیاز به وسیله‌ای گران‌قیمت. اگر برای شما نیز سوال است که ورزش طناب زدن چقدر کالری می‌‌سوزاند لازم است بدانید که محاسبه میزان کالری آسان نیست و به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، آمادگی بدنی، نوع طناب و زمان ورزش بستگی دارد. در بخش ورزش مجله پلازیو بیشتر به موضوع کالری‌سوزی با طناب زدن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تمرین طناب زدن چقدر کالری می‌‌سوزاند

همان‌طور که گفته شد در یک بازه زمانی مشخص، میزان سوختن کالری از فردی به فرد دیگر تفاوت است؛ به این معنا که اگر اضافه وزن بیشتری داشته باشید در ۱۰ دقیقه طناب زدن کالری بیشتری نسبت به یک فرد لاغراندام می‌سوزانید. شدت و تعداد پرش نیز در افراد مختلف، متفاوت است اما یک فرمول کلی نشان می‌دهد که همواره هرچه تعداد پرش‌ها را بیشتر کنید کالری بیشتری می‌سوزانید.

مطلب پیشنهادی
چگونه راکت پینگ پنگ را زنده کنیم؟

طناب زدن سریع چند کالری می‌سوزاند

طناب زدن سریع فقط به افرادی توصیه می‌شود که از آمادگی بدنی بالایی برخوردارند. معمولا تعداد پرش در دقیقه در سه گروه ۱۰۰ ، ۱۰۰ تا ۱۲۰ و بیشتر از ۱۲۰ پرش طبقه‌بندی می‌شود. فردی با ۸۲ کیلوگرم با ۱۰۰ پرش در دقیقه می‌تواند ۱۲۶ کالری در دقیقه بسوزاند. همین فرد با ۱۰۰ تا ۱۲۰ پرش ۱۶۹ کالری سوزانده و با بیش از ۱۲۰ پرش ۱۷۶ کالری را از بین خواهد برد.

روزی چند دقیقه طناب بزنیم؟

اگر چه طناب زدن بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو است اما لازم است در کنار طناب زدن از عضله‌سازی نیز غافل نشوید و غذاهای پروتئینی مصرف کنید. داشتن عضله موجب می‌شود تا نرخ پایه متابولیسم افزایش یافته و در طول روز کالری بیشتری بسوزانید.

روزی چند دقیقه طناب بزنیم؟

برای کاهش هر نیم کیلوگرم وزن، لازم است ۳۵۰۰ کالری سوزانده شود. از آنجاکه به گفته متخصصان کاهش وزنی بیش از نیم کیلوگرم در هفته به بدن آسیب می‌رساند، برای کاهش ۵۰۰ گرم وزن لازم است هر روز حداکثر ۵۰۰ کالری بسوزانید. لاغری فقط با ورزش‌های هوازی امکان‌پذیر نیست و باید در کنار آن رژیم غذایی را نیز رعایت کنید. در لاغری عوامل دیگری مانند سن، میزان سوخت و ساز بدن و انجام سایر حرکات ورزشی در کنار طناب زدن نقش موثر دارد.

روزی چند دقیقه طناب بزنیم؟

انواع طناب ورزشی

طناب ورزشی مبتدی: این طناب مخصوص کسانی طراحی شده است که برای سرگرمی طناب می‌زنند و در انجام آن مبتدی هستند. این نوع طناب نسبت به سایر طناب‌های حرفه‌ای و قدرتی ضخیم‌تر و سبک‌تر است. بدنه این طناب از جنس پارچه‌ای یا با پلاستیک pvc تولید شده و به دلیل اصطکاک زیاد با زمین مناسب پرش‌های سرعتی نیست.

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید اسکیت‌برد برای مبتدی‌ها

طناب ورزشی سرعتی: به دلیل سبک بودن این طناب، امکان پرش بیشتری وجود دارد. اگر به اندازه کافی با طناب‌های مبتدی تمرین نکرده باشید ممکن است در حین کار با طناب سرعتی امکان کنترل آن را نداشته و عکس‌العمل مناسبی نداشته باشید.

طناب ورزشی قدرتی: با وزن قابل توجه این طناب ( بین ۵۰۰ گرم تا ۳ کیلوگرم)، حرکات آهسته‌تر اما قدرتی‌تر است و روی حجیم کردن عضلات تمرکز می‌کند.

طناب زدن چقدر کالری می‌‌سوزاند

راهنمای انتخاب طناب ورزشی

کیفیت طناب را جنس بدنه آن، قابلیت ضد بودن و استحکام بدنه نسبت به ضربات تعیین می‌کند. اگر بر روی مت‌های ورزشی تمرین یا در محیط خانه می‌کنید طناب‌های پلاستیکی و پارچه‌ای مناسب خواهد بود، اما اگر روی سنگفرش، سطح ناهموار یا محیط باز تمرین می‌کنید شاید بهتر باشد به سراغ‌ طناب‌های کابلی بروید که استحکام بیشتری دارند. طناب‌های کابلی با سیم فولادی و روکش پروپیلن طنابی ایده‌آل برای پرش بیشتر است و در دسته طناب‌های حرفه‌ای قرار می‌گیرد. برخی از مدل‌های جدید طناب‌های ورزشی که به بازار عرضه شده‌اند، هنگام برخورد به زمین سر و صدا ایجاد نمی‌کنند.

طراحی آرگونومیکی دسته طناب از نکاتی است که هنگام خرید طناب باید به آن توجه کنید.. در واقع دسته‌های طناب ورزشی با الهام از مدل دست باید طوری طراحی شده باشد که ورزشکار هنگام گرفتن آن نه تنها خسته نشود بلکه احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

طناب زدن چقدر کالری می‌‌سوزاند

علاوه بر طناب‌هایی با جنس چوبی، استیل و پلاستیکی، طناب‌هایی با دسته‌های فومی با خاصیت عرقگیر بودن از دست سر نمی‌خورد و امکان کنترل آن وجود دارد.

مطلب پیشنهادی
کاردیو چیست؟ چطور می‌توانیم در خانه کاردیو کنیم؟

طول طناب نیز از فاکتورهای قابل بحثی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. در اکثر مدل‌هایی که به بازار عرضه می‌شوند قابلیت تنظیم طول طناب وجود دارد. طول مناسب برای طناب‌زنی باید ۹۰ سانتی‌متر از قد شما بیشتر باشد تا زمانی که دست خود را در امتداد شانه باز می‌کنید و می‌پرید فراغ بال بیشتری داشته باشید.

از امکانات جانبی جالب که برای طناب‌های حرفه‌ای طراحی شده قابلیت دور شماری آن است. این امکان جانبی به شما کمک می‌کند که میزان کالری سوزی را در هر پرش آسانتر محاسبه کنید

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *