Search
Generic filters
دیسک گردن و و علائم آن

چرا به دیسک گردن مبتلا می‌شویم؟

ستون فقرات گردنی در مقایسه با مهره‌های بدن؛ حرکت خیلی بیشتری دارند و میزان چرخش و تکان‌های رو به جلو و عقب آنها بیشتر است؛ چنین ویژگی مهره‌های گردن را خیلی زود در معرض آسیب قرار می‌دهد. با توجه به اینکه مشاغل متعددی، موجب وارد آمدن صدمات جدی به سر و گردن می‌شوند، این مقاله از مجله پلازیو را به دیسک گردن و علائم آن اختصاص داده‌ایم. این مطلب برای سوالاتی مثل چرا به دیسک گردن مبتلا می‌شویم؟ نشانه‌های ابتلا به دیسک گردن چیست؟ و بهترین بالش‌های طبی برای کاهش درد‌های سر و گردن، پاسخ‌هایی دارد.

آشنایی با آناتومی گردن

ستون فقرات دارای ۲۴ استخوان متحرک به نام مهره می‌شود. بخش گردن که وزن ۴.۵ کیلوگرمی سر را تحمل می‌کند شامل ۷ مهره، C1 تا C7 است. دیسک‌ها این مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند و با مرکز ژله‌ای خود مانع از ساییده شدن مهره‌ها می‌شوند. دلایل متعددی موجب بروز مشکلات التهابی و فتق دیسک در این ناحیه از ستون فقرات می‌شود.

دلایل ابتلا به دیسک گردن

  • افزایش سن
  • داشتن عضلات ضعیف در ناحیه گردن و شانه
  • ضربه مستقیم به گردن
  • تحلیل رفتن دیسک به دلیل استفاده بیش از حد از موبایل
  • تومورهای سرطانی در ناحیه گردن
  • استعداد ژنتیکی در ابتلا به فتق دیسک مثلا تنگی کانال نخاعی گردن

علائم ابتلا به دیسک گردن

درد گردن، شانه و بازو: دیسک گردن، دردی در اطراف گردن ایجاد می‌کند. اگر بیماری در مراحل اولیه باشد، این درد فقط در شانه و گاهی بازو حس می‌شود.

بی‌حسی و سوزش در ناحیه شانه و گردن: دردی که از عصب تحت فشار به سمت پایین شانه و انگشت‌ها تابیده می‌شود باعث ایجاد سوزش و حسی شبیه به شوک الکتریکی می‌شود.

سفتی عضلات: اسپاسم عضلانی در گردن و شانه‌ها و انقباض ماهیچه در این نواحی موجب سفت و دردناک شدن عضلات اطراف گردن می‌شود به‌نحوی‌که بیمار به سختی می‌تواند گردن خود را تکان دهد.

علائم ابتلا به دیسک گردن

علائم ابتلا به دیسک گردن

انواع درد دیسک گردن

درد مکانیکی: این نوع درد، موضعی است و در ناحیه ستون فقرات و نزدیک به آن حس می‌شود. درد مکانیکی که معمولا جدی گرفته نمی‌شود هنگام شب و بعد از فعالیت زیاد روزانه به اوج خود می‌رسد.

درد انتشاری: این نوع درد معمولا در ناحیه کف دست، شانه و ساعد حس می‌شود؛ به‌طوری که ناحیه ساعد دچار کوفتگی است و انگشت‌ها بی‌حس هستند. بی‌حسی در هر یک از انگشتان دست مرتبط به آسیب در یکی از ریشه‌های گردن است.

درمان‌های غیرجراحی دیسک گردن

ماساژ درمانی: ماساژ ناحیه گردن باید توسط یک درمانگر باتجربه و آموزش‌دیده انجام شود. ماساژی که برای بهبود دردهای گردنی به کار گرفته می‌شود با فشار ملایم آغاز شده و بسته به شدتی که بیمار می‌تواند تحمل کند، میزان آن بالا می‌رود. ترکیب انواع ماساژ با روغن‌هایی که خواص کاهش التهابی دارند، سبب از بین رفتن اسپاسم عضلانی و آزاد شدن درد در نواحی آسیب‌دیده می‌شود. بهترین ماساژها از نوع ماساژ ماشه‌ای و ماساژ بافت عمیق هستند که می‌توانند فتق‌های غیر پیشرفته دیسک را بهبود بخشند.

استفاده از بالش مناسب: برای رفع خستگی و درد در ناحیه گردن و حفظ منحنی طبیعی ستون فقرات، به بالشی با ارتفاع مناسب نیاز داررید. هنگامی که سر خود را رو به بالا، روی بالش قرار می‌دهید، ارتفاع بالش باید ۵ تا ۷.۵ سانتی متر از سطح تخت قرار داشته باشد. نرمی بالش را در این حالت ملاک قرار دهید زیرا یک بالش خیلی نرم، ارتفاع سر از سطح تخت را کمتر می‌کند و یک بالش سفت گردن شما را رو به جلو می‌راند که بدترین وضعیت برای دیسک گردن است. بهترین بالش‌ها از نوع ارتوپدی هستند که کمک می‌کنند ستون فقرات در راستای مناسب قرار بگیرد.

تصحیح نحوه خوابیدن: برای افرادی که مبتلا به دیسک گردن هستند، بهترین مدل خوابیدن، به پشت یا پهلو است. در حالتی که به پهلو می‌خوابید ارتفاع بالش باید بیشتر از زمانی باشد که به پشت می‌خوابید، این بدان معناست که با تغییر جهت خواب باید بالش خود را در ارتفاع صحیح تنظیم کنید. اگر عادت کرده‌اید که روی شکم بخوابید، لازم است پوزیشن خواب خود را به مرور با قرار دادن بالش‌هایی برای بغل کردن تغییر دهید.

راه‌های درمان دیسک گردن بدون جراحی

راه‌های درمان دیسک گردن بدون جراحی

استفاده از گردنبند طبی: اگر با مشاوره با پزشک به شما توصیه شده است که از گردنبندهای طبی استفاده کنید. رعایت این چند نکته ضروری است. اول اینکه، گردنبند باید به اندازه‌ای سفت باشد که شخص نتواند گردن خود را حرکت دهد. چانه نیز به سمت بالا و پایین نباید حرکت کند. دوم اینکه اگر موهای بلندی دارید آنها را باید خارج از کلار گردنی قرار دهید. آخرین مورد در مورد بستن گردنبند طبی، جلوگیری از استفاده بیش از حد از آن است که سبب انقباض بافت نرم، از دست دادن حس عمقی، آتروفی عضلانی، ضخیم شدن بافت‌های زیر کتفی و از دست دادن هماهنگی می‌شود.

یخ درمانی یا گرما درمانی: کمپرس آب گرم یا سرد یک راه‌حل فوریست که به کاهش درد و التهاب گردن کمک می‌کند. اکسیژن‌ و جریان خون کافی در موضع گردن، دردهای عصبی در این ناحیه را التیام می‌بخشد. برای کاهش درد بهتر است از یخ استفاده شود و برای اسپاسم و گرفتگی عضلات از کمپرس آب گرم.

سوالات متداول

چگونه می‌توان از دیسک گردن پیشگیری کرد؟

  • ورزش
  • حفظ مناسب وضعیت بدنی
  • جلوگیری از افزایش وزن

بهترین بالش گردنی مناسب دیسک گردن چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین مدل بالش گردنی، فضای بین سر و گردن و کمر را پر می‌کند و در حالت‌های خاص مثل خواب یا در مسافرت‌های هوایی، پشتیبانی خوبی از سر و گردن دارد.

تفاوت بالش ارتوپدی محافظ و بالش گردنی چیست؟

بالش ارتوپدی محافظ، نوعی بالش برای استفاده معمولی و بلندمدت است که از سر و گردن محافظت می‌کند. اما پشتی‌های گردنی در شکل‌ها و فرم‌ها خاص و کاملا مطابق با نیازهای خاص بیمار ساخته شده‌اند و خواب بیمار مبتلا به دیسک گردن را اصلاح می‌کنند.

دیسک گردن و و علائم آن

دیسک گردن و و علائم آن

چه افرادی نیاز به جراحی دارند؟

یک. افرادی که دیسک گردن در آنها آنقدر شدید است که توانایی راه رفتن ندارند. این افراد احساس می‌کنند که هنگام راه رفتن روی برف یا ابر راه می‌روند.

دو. افرادی که شدت درد باعث افت کیفیت زندگی آنها شده و در شغل، تحصیل و زندگی روزمره خود دچار مشکل شده‌اند.

سه. بیمارانی که بعد از طی هر دوره درمان، وقتی به زندگی روزمره خود بازمی‌گردند، مجددا علائم بیماری در آنها شروع می‌شود.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *