Search
Generic filters
کتاب‌های کمک درسی

چرا دانش‌آموزان باید کتاب کمک آموزشی بخرند؟

شروع امتحانات پایان سال تحصیلی خیلی از دانش‌آموزان را به فکر خرید کتاب‌های کمک آموزشی انداخته است؛ اما آیا واقعا کتاب‌های کمک‌آموزشی تاثیر خوبی دارند؟ بله چون مهمترین نقش این قبیل کتاب‌ها تثبیت آموخته‌هاست. محتوای کتاب‌های کمکی با تمرین‌های هدفمند و روش‌های آموزشی خلاقانه، فرآیند یادگیری را سریعتر می‌کند و عمق بیشتری به درک مطالب می‌دهد. به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب و شروع امتحانات دانش‌آموزان، این مقاله از مجله پلازیو را به مزایای کتاب‌های کمک درسی اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید.

یکی از ملاک‌های موفقیت دانش‌آموزان و راهیابی آنها به مدارس عالی، گرفتن نمرات بالاتر در دروس مختلف است. تقریبا هیچ‌ دانش‌آموزی نیست که مشتاق به تحصیل نباشد اما این اشتیاق با تدریس نادرست و انتخاب کتاب‌های غیراستاندارد خیلی زود کور می‌شود. تحقیقاتی که روی پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی و خودخوان انجام شده نشان می‌دهد که یک همبستگی قوی بین اعتمادبه‌نفس دانش‌آموز و کتاب‌های مورد مطالعه او وجود دارد. کتاب خوب با پرورش خلاقیت و استدلال به روش‌های مختلف، به دانش‌آموز اجازه می‌دهد که درست فکر کند و از استدلال کردن حتی اگر به جواب صحیح نرسد، نترسد.

خرید انواع کتاب کمک درسی و محصولات کمک آموزشی

محتوای کتاب‌های کمکی

آموزش و تمرین: محتواهای آموزشی و تمرینی شامل درسنامه‌های کوتاه و بلند و تمرین‌های تشریحی و چند گزینه‌ای هستند. اگر مطالب این کتاب‌ها با تدریس معلم مغایر نباشد به ویژه برای درس‌های استدلالی و انتزاعی مثل ریاضی، زیست، فیزیک، شیمی و … می‌تواند به بالابردن سطح علمی و درک دانش‌آموز کمک کند. معلمان نیز می‌توانند از محتوای آموزشی کتاب‌ها برای تدریس کابردی‌تر و ساده‌تر‌ بهره بگیرند.

مطلب پیشنهادی
چگونه هر روز ۱درصد بهتر از روز قبل باشیم؟

کار و تمرین: این کتاب‌ها بیشتر برای فراگیرانی مفید است که درسنامه‌ را به طور کامل یاد گرفته‌اند و فقط درصدد بالا بردن نمره خود در امتحان پایان سال هستند. تمرین‌های بیشتر و پیچیده‌تر تاثیر بسیار بالایی روی سرعت عمل و روش تحلیل دانش‌آموزان دارد.

خرید انواع کتاب کمک درسی و محصولات کمک آموزشی

چند نکته در انتخاب کمک آموزشی

منبعی را انتخاب کنید که هم‌سطح با نیاز شما باشد

مهمترین نکته در خرید کتاب‌های درسی، رعایت تناسب آن با دانسته‌ها و نیاز دانش‌آموز است. محتواهای غیراستاندارد، هم‌تراز با سطح توانایی‌های دانش‌‌آموز نیست و او را یا با سوالاتی پایین‌تر از سطح انتظارات، خسته کرده یا با سوالاتی فراتر از آموخته‌ها مضطرب و کلافه می‌کند. بهترین راهکار برای اینکه بچه‌ها به دام کتاب‌های نامناسب نیفتند، مشاوره گرفتن از کسی است که این کتاب‌ها را قبلا بررسی کرده و روی آنها احاطه علمی دارد. فراموش نکنید کتاب‌های ناهمخوان یا در دانش‌آموز اعتمادبه‌نفس کاذب ایجاد می‌کند یا با درس‌نامه‌های سخت و دشوار احساس بی‌کفایتی به او می‌دهد.

به سوالات و درسنامه توجه کنید

کتاب کمکی استاندارد، فقط با سوالات و درسنامه شفاف‌تر و با مثال‌های بیشتر به آموزش مطالب کتاب اصلی درسی توجه دارد. درواقع دانش‌آموز قرار نیست با درسنامه‌ها، مطالب خارج از کتاب را قرار بگیرد. کتاب‌هایی با درسنامه‌های طولانی و مفصل وقت محصل را می‌گیرد و به او اضطراب بیشتری القا می‌کند؛ به‌ویژه اگر فراگیر قصد داشته باشد این کتاب‌ها را برای شب امتحان مطالعه کند. بهترین راهکار، تطبیق درسنامه با کتاب اصلی است. درسنامه‌های انتشارات مختلف را با هم بررسی کرده و سازگارترین آن را با سطح علمی دانش‌آموز و کتاب درسی انتخاب کنید.

خرید کتاب کمک درسی

از چند منبعی پرهیز کنید

در انتخاب منابع درسی وسواس نداشته باشید. کتاب‌های کمکی استاندارد در محتوا به هم شبیه هستند و درسنامه‌هایی نزدیک به هم دارند. بنابراین با انتخاب یک منبع کمک آموزشی، دیگر نیازی به خواندن محتواهای دیگر نیست. چند منبعی بیشتر از اینکه به مطالعات شما کمک کرده و یادگیری شما را بهبود ببخشید باعث سردرگمی و استرس شما خواهد شد. برای جلوگیری از چند منبعی خواندن، بهتر است از همان ابتدا کتاب‌های معتبر را انتخاب کنید.

کتاب های کمک آموزشی

سوالات متداول

آیا با وجود کتاب کار نیازی به مطالعه کتاب اصلی نیست؟

کتاب کمکی، مکمل کتاب اصلی است. تقریبا دانش‌آموزی نیست که بتواند با اعتماد کامل به کتاب‌های کمک‌درسی، کتاب‌های اصلی را کنار بگذارد. همچنین سرفصل‌های تعیین شده برای کتاب‌های درسی و انسجامی که بین مطالب آن وجود دارد باعث می‌شود محتوای درس را به خوبی به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که تالیف کتاب درسی حاصل یک کار گروهی است و برای نوشتن آن از نظرات متخصصان و مشاوران زیادی استفاده شده است.

کتاب کار برای چه کسانی مفید است؟

دانش‌آموزان، معلمان و والدین. دانش‌آموزان ضعیف‌تر می‌توانند با کتاب‌های کمکی سطح خود را به سایر دانش‌آموزهای قوی‌تر نزدیک کنند. دبیران نیز با معرفی این کتاب‌ها و الهام از شیوه تدریس آنها می‌توانند سطح دانش کلاس را یکدست‌تر کنند. به‌علاوه، کتاب کار استاندارد، به‌ویژه برای مقاطع دبستان، می‌تواند نقش بسیار مثبتی در کاهش تنش بین والدین و دانش‌آموزان داشته باشد.

قیمت و خرید کتاب های کمک درسی با تخفیف

بهترین فروشگاه برای خرید کتاب‌های کمک درسی کجاست؟

شما برای خرید کتاب‌های کمک‌درسی به فروشگاهی با کتاب‌های متنوع و معتبر نیاز دارید که نیاز دانش‌آموزان را به‌خوبی بداند. فروشگاه اینترنتی پلازیو با کامل‌ترین مجموعه کتاب کار از تمام ناشران حرفه‌ای و معتبر به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با صرف زمان کمتر، بهترین منبع را انتخاب کنند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *