Search
Generic filters
خانه تکانی سبز یا بدون زباله

 چند ترفند برای خانه تکانی سبز

خانه تکانی شب عید معمولا با تجمع مقدار زیادی زباله و پسماند به اتمام می‌رسد. زباله‌هایی که واقعا دورریختنی نیستند و عمدتا قبل از رسیدن به چرخه دورریزی و بازیافت می‌توانند کارایی‌های مثبت دیگری در خانه داشته باشند. کافیست که حوصله بیشتری به خرج دهیم و با چند ابتکار ساده هم از هزینه‌های جدید جلوگیری کرده و هم زباله کمتری تولید کنیم. مجله پلازیو را با راهنمای خانه تکانی سبز یا بدون زباله دنبال کنید.

به جای دور ریختن، تعمیر کنید یا ببخشید

فهرستی از وسایل سالمی را تهیه کنید که به جای دور انداختنشان می‌توانید آنها را تعمیر کنید یا به دیگران ببخشید. این وسایل می‌تواند شامل میز کوچکی باشد که اکنون به دکوراسیون جدید منزلتان سازگار نیست یا یک پرده یا گلدان. وسایلی که حالا جای مناسبی برای آنها در خانه ندارید و سالم مانده‌اند را می‌توانید به افرادی ببخشید که به آنها نیاز دارند.

قطعا در نظافت خانه به وسایلی برمی‌خورید که مدت‌ها به دلیل خرابی، از آنها استفاده نشده است. تعمیر و چکاب لوازم خانگی یکی از گزینه‌هاییست که جلوی مخارج اضافه را می‌گیرد. به خرده‌ریزهایی گوشه خانه یا انباری توجه کنید و ببینید برای خرید مجدد آنها چقدر باید بودجه داشته باشید، شاید ترجیح دهید به جای خرج‌تراشی بیهوده همان وسایل قدیمی را برای سال جدید نونوار کرده و زباله بیشتری تولید نکنید.

خانه تکانی سبز یا بدون زباله

به جای دور ریختن، بفروشید 

با نزدیک شدن به سال جدید و خانه تکانی با وسایلی در گوشه و کنار خانه روبرو می‌شوید که دیگر میل به استفاده از آنها ندارید. این وسایل می‌تواند شامل لباس و کفش نویی شود که دیگر اندازه شما نیست یا وسایل دکوراتیو، فرش و … باشد. یکی از تکنیک‌های خانه تکانی سبز با تولید کمترین زباله این است که برای تغییر استایل یا دکوراسیون منزل، از فروش لباس‌های قدیمی یا وسایل بلااستفاده کمک بگیرید. مبل، کمد، میز و حتی کابینت‌های قدیمی را در پلتفرم‌های فروش بگذارید و با پول آن وسایل جدیدی به منزل یا به کمد لباس خود اضافه کنید.

خانه تکانی سبز و سازگار با محیط زیست

خانه تکانی سبز و سازگار با محیط زیست

قلمه زدن به جای خرید گلدان جدید

برای ایجاد فضایی سبز، لازم نیست به دنبال خرید گلدان‌های جدید باشید؛ به‌ویژه آنکه برای خرید گیاهان آپارتمانی باید هزینه بالایی صرف کنید. از گیاهانی که خودتان دارید قلمه بزنید تا تعداد آنها بیشتر شود. قلمه گرفتن را می‌توانید با گلدان‌های دوستان خود نیز انجام دهید. برای خانه تکانی سبز بهترین راهکار به اشتراک گاشتن گیاهان و گلدان‌هاست. گلدان‌هایی را که نمی‌خواهید نیز به همسایه یا دوستان خود واگذار کنید تا فضای خانه برای دکوراسیون جدید آماده شود. برای به صفر رساندن هزینه گلدان‌ها نیز به سراغ مواد بازیافتی بروید و از آنها گلدان بسازید. بطری‌های پلاستیکی، قوطی‌های فلزی، شیشه‌های مربا و … بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید گیاه را داخل آنها قرار دهید. 

چند توصیه برای خانه تکانی سبز

از زباله‌های خشک، ارگانایزر بسازید

در فهرست فضاهایی که قرار است برای سال نو از آنها غبارروبی شود، انباری هم قرار دارد که معمولا نظافت آن با شکست روبرو می‌شود. اگر جعبه‌های بسته‌بندی کالاهایی را که طی سال خریده‌اید هنوز نگه‌داشته‌اید، از آنها به‌عنوان یک نظم‌دهنده یا ارگانایزر استفاده کنید. وسایل اضافه یا ابزارهای ریز و درشتی را که در انباری پراکنده‌ شده‌اند در این جعبه‌ها مرتب بچینید. زباله‌های خشکی مثل قوطی‌ها و شیشه‌های خالی نیز از گزینه‌های نظم‌دهنده‌ای هستند که آشپزخانه را برای شما مرتب می‌کنند و قرار نیست بابت آنها پولی بپردازید. از این شیشه‌ها، برای جا دادن چای، قهوه، آرد و جوش‌ شیرین استفاده کنید.

تفکیک و بازیافت زباله

هر کدام از زباله‌ها از کاغذ و مقوا گرفته تا انواع مختلف پلاستیک به شیوه خاص خود جمع‌آوری و بازیافت می‌شوند. شما با تفکیک زباله از مبدا کاغذ، پلاستیک و پسماند مواد غذایی وارد چرخه صحیح بازیافت می‌کنید. 

چند توصیه برای خانه تکانی سبز

چند توصیه برای خانه تکانی سبز

تولید زباله و پسماند، اجتناب‌ناپذیر است، اما راهکارهایی که در این مقاله گفته شد در کاهش پسماند و به صفر رساندن هزینه‌ها موثر خواهد بود. فراموش نکنید که ما با تولید کمتر زباله، می‌توانیم گام بزرگی برای حفاظت از محیط زیست برداریم. 

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *