Search
Generic filters
چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

بعد از صرف وقت برای چیدن مرتب ظروف در ماشین ظرفشویی و انتظار برای شست‌شوی ظرف‌ها، هیچ چیزی ناامید‌کننده‌تر از آن نیست که با لکه‌ها و سفیدک‌های باقی مانده روی ظروف مواجه شوید. این چالش، علل فنی و غیرفنی متعددی دارد. در مجله پلازیو درباره علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و اینکه چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم توضیحات بیشتری داده شده است. با ما همراه باشید.

عدم استفاده از شوینده مناسب

شوینده‌های ماشین ظرفشویی، با توجه به شکل و کاری که انجام می‌دهند به سه دسته تقسیم می‌شوند. شوینده‌های قرصی، شوینده‌های ژلی و شوینده‌های پودری. قرص‌ها قدرت بالاتری در شست‌وشو دارند، ژل‌ها شست‌وشوی ملایم‌تری داشته و پودر‌ها قیمت پایین‌تری دارند. استفاده نادرست از هرکدام از این شوینده‌ها یا به کارگیری شوینده غیراستاندارد موجب ایجاد لک سفید روی ظروف می‌شود.

به‌عنوان مثال ژل ماشین ظرفشویی به مایع ظرفشویی شباهت زیادی دارد، اما باز هم نباید به جای ژل، از مایع ظرفشویی استفاده کنید. قرص ماشین ظرفشویی نیز دارای محفظه پلاستیکی است که برخی از آن‌ها را باید از محفظه پلاستیکی خارج کرد و برخی دیگر که محافظ شفاف و ژله‌ای دارند باید به همان صورت درون مخزن شوینده قرار بگیرند. کم و زیاد ریختن شوینده پودری نیز موجب شست‌وشوی نامناسب ظروف می‌شود.

عدم استفاده از شوینده مناسب

چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدمان نادرست ظروف و به اصطلاح تلنبار کردن آن‌ها سبب می‌شود که آب به خوبی به تمام سطوح نرسد و باعث ایجاد لک و سفیدک روی ظرف شود. روش صحیح چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی آن است که ظروف را بر حسب میزان کثیفی، در سبد بالا یا پایین قرار دهید و از چسباندن ظروف به هم و بارگذاری بیش از حد آنها خودداری کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، پاک کردن باقی مانده غذا از روی ظرف‌ها اولین کاری است که باید انجام دهید.

مطلب پیشنهادی
ماشین ظرفشویی و انواع آن

تنظیمات نادرست ماشین ظرفشویی

استفاده نادرست از تنظیمات یا به‌کارگیری همیشگی یک مکانیزم خاص، موجب فشار آمدن تنها به یک قسمت ماشین ظرفشویی شده و موجب کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌شود. بنابراین پیش از باگذاری ظروف بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را به طور کامل مطالعه کرده و دمای مناسبی را تعیین کنید که بتواند تمام لکه‌ها و چربی‌های روی ظروف را از بین ببرد.

چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

انسداد بازوی شست‌وشو و فیلتر تخلیه

گرفتگی و انسداد سوراخ‌های روی بازوهای آبپاش دستگاه باعث می‌شود که بازوی آبپاش به درستی کار نکند و امکان پاشیدن آب به ظروف وجود نداشته باشد. همچنین فیلتر تخلیه به مرور زمان و بر اثر تجمع و روی هم انباشته شدن تکه های مواد غذایی ریز و درشت، دچار گرفتگی می‌شود. این دو عامل از دلایل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و سفیدک زدن آنهاست.

مطلب پیشنهادی
کدام ظرف برای ماکروویو مناسب است؟

ظروف ممنوعه در ماشین ظرفشویی

از دیگر دلایل ایجاد لک و سفیدک، استفاده از ظروف اشتباه در داخل این دستگاه است. هر ظرفی قابل شست‌وشو در ماشین ظرفشویی نیست و شست‌وشوی آن با شوینده قوی و دمای بالا باعث آسیب و ایجاد لک روی ظرف می‌شود. 

ظروف چوبی

بافت ظروف چوبی حاوی روغنی است که در تماس با آب به مرور از بین می‌رود. قرار گرفتن کاسه، تخته بُرش، قاشق و سایر ظروف چوبی در معرض رطوبت و دمای بالای دستگاه ظرفشویی موجب تورم و ترک‌خوردگی آنها می‌شود. بهترین راه شستن این ظروف، تمیز کردن آنها با شوینده‌های خانگی مثل جوش شیرین و سرکه است. این ظروف را به هیچ عنوان داخل آب به مدت طولانی خیس نکنید.

چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

ظروف چدنی و نچسب

مکانیزم شست‌و‌شوی ماشین ‌ظرفشویی و مواد شوینده قوی، به مرور باعث از بین رفتن روکش نچسب و روغنی قابلمه‌های چدنی می‌شوند. البته برخی از برندها اقدام به عرضه محصولاتی قابل شست‌وشو در ماشین ظرفشویی کرده‌اند.

ظروف پلاستیکی نازک

جنس و مقاومت ظروف پلاستیکی باید به اندازه‌ای باشد که بتواند دمای داخل دستگاه و فشار آب را تحمل کند؛ بنابراین از گذاشتن ظروف پلاستیکی نازک یا چاقوهای دسته پلاستیکی بی‌کیفیت در دستگاه پرهیز کنید چون احتمال ذوب شدن پلاستیک در این دستگاه‌ها بسیار بالاست.

مطلب پیشنهادی
بهترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی در یخچال

ظروف کریستال، شیشه‌ای و تزیینی

ظروق شیشه‌ای ظریف و کریستال را یا باید با دست بشویید، یا ریسک شکستن آنها در دستگاه‌های شوینده را بپذیرید، زیرا این ظروف تحمل گرما و مواد شوینده ماشین ظرفشویی را ندارند. این موضوع شامل ظروف تزیینی و عتیقه نیز می‌شود.

ظروف ممنوعه در ماشین ظرفشویی

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ظروف تفلون، آلومینیوم و مسی

دمای مناسب برای شست‌وشوی کامل ظروف در ماشین لباسشویی ۶۰درجه است دمایی که دست‌ها نمی‌توانند آن را تحمل کنند. این دما همراه با مواد شوینده قوی ماشین‌های ظرفشویی، به سرعت روکش نچسب قابلمه‌های تفلون را از بین می‌برد و باعث کدر شدن ظروف مسی و آلومینیومی می‌شود. بنابراین از قرار دادن ظروف تفلون، آلومینیوم و مسی در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی
با ۵ شوینده سرویس بهداشتی قدرتمند آشنا شوید!

ملامین و ظروف دارای طرح‌های چاپی

متاسفانه دمای بالای آب و شوینده‌های قوی ماشین ظرفشویی می‌تواند ظروف ملامین را از بین ببرد و روی آنها ترک مویی ایجاد کند. همچنین شدت اسپری آب در داخل دستگاه، طرح روی ظروف ملامین و شیشه‌ای را پاک می‌کند بنابراین از گذاشتن ظروف طرح‌دار و شیشه‌های مدرج (شیشه شیر کودک) داخل این دستگاه‌ها خودداری کنید.

چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

چگونه با ماشین ظرفشویی کار کنیم

چاقو و رنده

ماشین ظرفشویی قدرت کافی برای شستن سوراخ‌ها و شیارهای ریز رنده را ندارد. به‌علاوه، لبه‌های تیز چاقو نیز می‌تواند به مرور باعث ایجاد خراش و زنگ‌زدگی ماشین ظرفشویی در قسمت قفسه‌ها و سبدها شود. مواد شوینده قوی، باعث کُند شدن تیغه و آسیب به دسته چوبی یا پلاستیکی چاقو و رنده خواهد شد.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *