Search
Generic filters
نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی

چگونه عمر لوازم برقی خانگی را بالا ببریم؟

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که از وسایل برقی کوچک آشپزخانه به اندازه وسایل بزرگی مثل یخچال و گاز مراقبت نمی‌کنید، به دو دلیل باید این رویه را تغییر دهید. اول اینکه پیدا کردن لوازم برقی اصل و باکیفیت به سادگی‌ میسر نیست و دوم اینکه هر لوازم برقی بعد از تعمیر، کارایی روز اول خود را از دست می‌دهد. چگونه عمر لوازم برقی را بالا ببریم؟ در این مقاله از مجله پلازیو چند نکته ساده درباره نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی شامل مخلوط‌کن، توستر، ماکروویو، آبمیوه‌گیری و چای‌ساز را به شما یادآوری کرده‌ایم.

نحوه نگهداری از مخلوط‌کن

نحوه نگهداری از مخلوط‌کن نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی

نحوه نگهداری از مخلوط‌کن

مهمترین نکته در افزایش عمر مخلوط‌کن این است که بدانید دستگاه مورد نظر برای چه مواد غذایی قابل استفاده است و چه موادی را نباید داخل آن ریخت. یک مخلوط‌کن ساده را برای میکس کردن مواد ضخیم و چسبناک، مواد خشک شده و سخت (مثل دانه قهوه، میوه یخ‌زده یا خشک، یخ و …)، فیبرهایی مثل کرفس و کلم‌بروکلی، مایعات داغ و … هرگز به کار نبرید. این کار علاوه‌بر کند کردن تیغه دستگاه به موتور مخلوط‌کن فشار وارد می‌کند.

نکته دیگری که لازم است برای مراقبت از مخلوط‌کن حتما انجام دهید، این است که برای جابه‌جایی مواد غذایی حین کار کردن از قاشق، کف‌گیر و هر ابزاری غیر از دسته مخصوص مخلوط‌کن استفاده نکنید. این کار به تیغه فشار وارد می‌کند. برای کمک به چرخش صحیح تیغه و قرار دادن مواد غذایی در جای درست در داخل مخزن از دسته مخصوص و آن هم بدون وارد کردن فشار غیرمتعارف استفاده کنید.

زمانی که نوسانات برقی زیاد است استفاده از مخلوط‌کن را به تعویق بیاندازید.

قبل از روشن کردن مخلوط‌کن از جا افتادن درست مخزن و درب آن مطمئن شوید.

برای شست‌وشوی مخلوط‌کن و قطعات آن از آب داغ استفاده نکنید.

تیغه دستگاه را هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار دهید، کند بودن تیغه به این معناست که موتور برای مخلوط‌کردن مواد باید مقدار بیشتری کار کند. در صورتی که متوجه خرابی دستگاه شدید تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید و در عیب‌یابی آن خودسرانه عمل نکنید.

نحوه نگهداری از توستر

نحوه نگهداری از توستر نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی

چگونه عمر لوازم برقی خانگی را بالا ببریم؟

توستر (و آون توستر) یکی از وسایل برقی حساس آشپزخانه است که اگر به درستی از آن مراقبت نشود احتمال آتش‌سوزی در آشپزخانه را بالا می‌برد. در وهله اول برای کارکرد صحیح، این دستگاه را روی یک سطح صاف و بدون شیب قرار دهید. دانستن تفاوت کاربری توستر و آون توستر کمک می‌کند تا از دستگاه انتظار بی‌مورد در پخت مواد غذایی نداشته باشید و به آن آسیب نزنید.

مطلب پیشنهادی
هنگام خرید کیک‌پز برقی این نکات را در نظر بگیرید

پخت غذا این دستگاه را شدیدا داغ می‌کند بنابراین ضمن اینکه باید توستر را از وسایل پلاستیکی و فضاهای آتش‌زا دور نگه داشت؛ نباید بگذارید قطره آبی روی شیشه دستگاه چکیده شود. به محض باز شدن درب آون توستر نیز هیچ فشار اضافی به درب آن وارد نکنید زیرا این کار باعث شکسته شدن شیشه دستگاه می‌شود.

برای مراقبت از سیستم توستر نباید مواد غذایی، بیشتر از ظرفیت دستگاه درون آن قرار داد، زیرا با این کار هم غذا به اندازه کافی پخته نمی‌شود و هم توستر خیلی زودتر از موعد مقرر نیاز به تعمیر پیدا می‌کند؛ پس پخت غذاهای زیاد را به صورت مرحله‌ای انجام دهید.

عدم نظافت چربی‌ها و کربن موجود در محفظه توستر که جلوی مجاری‌های ورودی و تبادل گرما را می‌گیرد، خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از حادثه، وقتی کارتان با توستر تمام شد، آن را از برق بکشید و اجازه دهید دستگاه کاملا سرد شود، سپس نظافت آن را شروع کنید. یک حوله تمیز نم‌دار و آغشته به پاک‌کننده مخصوص برای نظافت داخل توستر و سینی آن کافی است. هیچ‌گاه از شوینده‌های شیمیایی متفرقه برای پاکسازی دستگاه استفاده نکنید زیرا زمانی که دستگاه مجددا گرم شود بخار ذرات شیمیایی وارد شبکه دستگاه شده و به قطعات صدمه می‌زند.

نحوه نگهداری از ماکروویو

نحوه نگهداری از ماکروویو

ترفندهای نگهداری از لوازم برقی منزل

بسیاری از کاربران نظافت و مراقبت صحیح از ماکروویو را به تاخیر می‌اندازند؛ آن هم با این توجیه که فضای داخلی ماکروویو کوچک و دسترسی به همه نقاط آن سخت است. این در حالیست که تمیز کردن ماکروویو ۱۰ سال به طول عمر آن اضافه می‌کند. ذرات کیک و شیرینی و سایر مواد غذایی که به مرور پاک نشده و تبدیل به دوده و کربن می‌شوند می‌توانند منجر به جرقه الکتریکی شوند. یک کاسه آب یا سرکه سفید را درون دستگاه قرار دهید و بگذارید مایع بجوشد. وقتی بخار مایع جداره‌های داخلی ماکروویورا فرا گرفت داخل دستگاه را دستمال بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تا با بخارشویی، کل دستگاه تمیز شود.

برای افزایش طول عمر ماکروفر استفاده از محافظ برق را فراموش نکنید، زیرا نوسانات برق و خاموش و روشن شدن مداوم دستگاه، باعث می‌شود موتور دستگاه بسوزد.

راه دیگری که باعث خرابی اکثر دستگاه‌های ماکروویو می‌شود، قرار دادن مواد غذایی ظروف سنگین داخل دستگاه است. برای چرخیدن مواد غذایی یخ‌زده مثل مرغ و گوشت منجمد یا ظرف‌های سنگین، کار بیشتری از موتور ماکروویو کشیده شده و عمر آن کاهش می‌یابد.

ظروف مناسب ماکروویو از خراب شدن آن جلوگیری می‌کنند. ظروفی از جنس آلومینیوم، فلز، سرامیک، پلاستیک درجه دو و ظروف تزیینی برای قرار دادن داخل ماکروویو مناسب نیستند.

استفاده از برنامه‌های از پیش‌تنظیم شده یعنی استفاده کمتر از پنل ماکروویو و کمتر خراب شدن آن. این کار نیاز به مطالعه کامل دفترچه راهنما دارد.

نحوه نگهداری از آبمیوه‌گیری

نحوه نگهداری از آبمیوه‌گیری نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی

راهنمای استفاده و نگهداری از لوازم برقی خانگی

حفظ کارایی آبمیوه‌گیری را با انتخاب میوه‌های مناسب میسر می‌شود. میوه‌های تفاله‌داری مثل زردآلو، هلو، کیوی، موز و … که تفاله آنها به تدریج منافذ صافی را مسدود می‌کنند موتور دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میوه‌های درشت نیز تحمل موتور دستگاه را به مرور کمتر می‌کند. بهتر است برای عصاره‌گیری از میوه‌های گوشتی ابتدا آن را به قطعات ریز خرد کنید.

اگر آبمیوه‌گیری حتی با قرار دادن آن روی سطح صاف و بدون شیب تکان می‌خورد. لازم است با لاستیک‌های خنثی‌کننده این لرزش رابرطرف کنید در غیر اینصورت ضربات متمادی به کل دستگاه حین انجام کار، موجب کاهش عمر مفید قطعات داخلی آن می‌شود.

قبل از شروع کار با دستگاه ابتدا مطمئن شوید تمام قطعات آن به درستی جا افتاده و درب محفظه محکم بسته شده است.

مطلب پیشنهادی
نحوه کار با آون توستر

بعد از اتمام کار، صافی و شیر محل خروج آبمیوه را باید با استفاده از فرچه‌های کوچک و مخصوصی که در لوازم جانبی دستگاه ارائه شده، تمیز کنید. برای جلوگیری از تغییر رنگ دائمی مخزن، آن را هر چند وقت یکبار با آب و وایتکس بشویید تا جرم‌های آن برطرف شود.

دلیلی برای شستن دستگاه با مواد پاک‌کننده قوی و آب داغ وجود ندارد، زیرا میوه‌ها چربی ندارند، این کار به دستگاه آسیب می‌زند.

نحوه نگهداری از چای‌ساز

نحوه نگهداری از چای‌ساز

نحوه مراقبت از لوازم برقی خانگی

به منظور پیشگیری از خطر آتش‌سوزی و اشتعال، رعایت چند نکته در مراقبت از چای‌ساز ضروری است. نخست اینکه از کتری چای‌ساز فقط برای به جوش آوردن آب استفاده کنید نه مایعاتی مانند شیر.

وقتی دستگاه روشن و هنوز داغ است. سیم دستگاه را دور آن نپیچید.

از محل قرار دادن کتری و قوری برای قرار دادن و گرم کردن وسایل دیگر استفاده نکنید

برای جابه‌جایی دستگاه چای‌ساز آن را از پایین صفحه بلند کنید. کشیدن دستگاه با سیم برق موجب ایجاد جرقه و آسیب به دستگاه می‌شود.

برای پر کردن کتری آن را از صفحه جدا کنید. آب کردن کتری در حالی که روی صفحه قرار دارد به دستگاه آسیب می‌زند.

زمانی که آب در حال به جوش آمدن است، دستگاه را از برق نکشید.

هرچند وقت یکبار کتری چای‌ساز را از آهک پاکسازی کنید. برای این کار مقداری مساوی از آب و سرکه سفید را با هم ترکیب کرده و در کتری بریزید. اجازه دهید جوشیدن آب چند دقیقه ادامه پیدا کند. تکرار این کار باعث حذف کامل آهک می‌شود. برای اینکه چای‌ساز هرگز رسوب نبندد هفته‌ای دو بار مخلوط آب و سرکه را درون مخزن بریزید و بگذارید ۶ ساعت بماند.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *